3.9782608695652 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puan: 3.98 (Oy sayısı: 23)
 

EVDE GERÇEK SALEP (Sahlep) NASIL YAPILIR? (Bucak, Burdur, Kahramanmaraş)

Hazır salep paketlerinin birçoğunun üzeri okunursa içerisinde yok denecek bir miktarda salep olduğu anlaşılır. Salep tadını seven ve hızlı bir sonuca ulaşmak isteyenler gerekli kıvamın değişik nişasta ve pirinç unu karışımları, katkı maddeleri ile sağlandığı tarçın ve vanilya desteği ile beklenen aromaya ulaşılan bu ürünleri kullanmak durumundalar. Diğer bir seçenek de salebiyle tanınmış bazı muhallebicilere ve pastanelere gitmek olabilir. Ancak buralarda da içeriğine yönelik kaygılar bir yana bırakılırsa aşırı şeker konulması yaygın bir üretim hatası olarak öne çıkıyor.

Lezzeti ve kokusuyla kış günlerinin vazgeçilmezi salep tabiîliğinden, katkısızlığından ve içeriğinden emin olunarak evde yapılabilir. Hazırlar kadar kolay olmamasına ve ilk başta pahalı görünen fiyatına rağmen ev yapımı salep emeğinize değecek nefis bir içecektir. Bir aktardan (baharatçıdan) alınacak 50 gramlık saf orijinal salep ile yapılabilecek içecek miktarı dikkate alınırsa aslında o kadar da pahalı olmadığı düşünülebilir.

EVDE-GERÇEK-SALEP-(Sahlep)-NASIL-YAPILIR?-(Bucak,-Burdur,-Kahramanmaraş)

Malzemeler

Bir litre süt


Bir yemek kaşığı toz şeker

Bir silme tatlı kaşığı saf toz salep

Üzeri için: Toz tarçın (veya zencefil)

İstenirse bir paket vanilya ve bir adet çubuk tarçın

EVDE-GERÇEK-SALEP-(Sahlep)-NASIL-YAPILIR?-(Bucak,-Burdur,-Kahramanmaraş)EVDE-GERÇEK-SALEP-(Sahlep)-NASIL-YAPILIR?-(Bucak,-Burdur,-Kahramanmaraş)EVDE-GERÇEK-SALEP-(Sahlep)-NASIL-YAPILIR?-(Bucak,-Burdur,-Kahramanmaraş)

Evde Salep Tarifi Nasıldır? Salep Nasıl Hazırlanır? Evde Salep Yapımı Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Sütün içinde erimenin kolaylaşması ve topaklanmanın azalması maksadıyla evveliyetle toz şeker ve salep kuru bir kap içinde iyice karıştırılır.
 2. Küçük ve derin bir tencereye konulan süt kaynatılır ve altı kısılır. Salep ve şeker karışımı kaynayan ve sürekli olarak bir çırpma teli veya kepçe ile karıştırılan süte yavaş yavaş dökülerek ilave edilir.
 3. Lezzetli Salebin Sırrı, Püf Noktası: Hem tencerenin dibinin tutmaması hem de pütür pütür olmayıp iyice sütle birleşmesi için karıştırma muamelesine kıvam alıncaya kadar devam edilerek pişirilir. Buharlaşma ve karıştırmanın netice vermesi için kaynayan sütün kalitesine göre değişebilecek şekilde bu süre yirmi – kırk dakika kadar olabilir. Köpük oluşmaya başlaması, kıvamın koyulaşması zamanın geldiğinin işaretidir.
 4. Topaklanmanın önlenmesi hedefiyle uygulanan diğer bir teknik de soğuk sütün salepli karışımın üzerine dökülerek karıştırma muamelesinin yapılmasıdır. Nişasta kullanılmadığından bazı hazır veya sahte salepler derecesinde kıvam beklenmemelidir.
 5. İstenen kıvama ulaşılınca önceden ısıtılmış fincanlara dökülen Ev Yapımı Salebin üzerine tarçın serpiştirilir. İşte soğuk kış günleri insanın içini ısıtan dumanı üstünde mis gibi salep!

Not:

 1. Sütün içine çubuk tarçın da konulabilir veya pişme sonrası köpüklenme oluştuğunda ocaktan almaya yakın vanilya eklenerek karıştırılabilir. Tadı az gelecek olursa da sonradan şeker ilave edilebilir.
 2. Daha farklı salep lezzet ve kokuları arayanlar damla sakızı, portakal veya limon kabuğu rendesi kullanabilir.
 3. Fazla yapıldıysa ısıtılarak içileceği zamana kadar buzdolabında birkaç gün bekleyebilir.

Salep (Sahlep, Sahlab, Çayırotu, Orchis, Tuber Salep, Çemçiçegi) Nedir? Salep Neden Yapılır?

Türkiye’de daha çok Orchis Ophyrus ve Serapias adlı yabani orkide çiçeklerinin kök yumrularından elde edilir. Çiçekleri farklı renklerde salkım veya başak şeklindedir. Çiçeklenme döneminde çıkarılan o yıla ait yumrular yıkanıp temizlenir ve ipe dizilir. Kaynatılıp açık havada kurutulur ve “çekirdek salep” elde edilir. Taş değirmende dövülerek öğütülür ve toz salep haline getirilir. Toros dağları, Kahramanmaraş civarı, Adıyaman, Bitlis, Kastamonu başta olmak üzere İç Anadolu, Batı Karadeniz, Batı Anadolu’da yetişir. Salep ticaretinin merkezi Burdur'un Bucak ilçesindedir.

Farklı yörelerin değişik lezzette salepleri vardır. Harmanları da kullanılır. Toz salep hem kış aylarında sıcak içecek olarak hem de dondurma yapımında kullanılır. Dondurma üretiminde stabilizatör madde olarak salep, Maraş dondurmasına sağladığı koku, lezzet, elastik-sert ve esnek doku, erimeye karşı dayanıklılık gibi niteliklerden dolayı tercih edilir. Bu glikomannan denilen suda çözünebilir bir maddeden kaynaklanır ve bu açıdan zengin olan iri yapılı yayla salebi dondurma üretiminde kullanılır. Çözünebilir lifli bir besin maddesi olarak da değerlendirilen glikomannan suyu tutma niteliğinden ötürü bazı besinlerin, hususiyetle dondurmanın kıvamını artıran bir malzemedir. Çayır salebi bu maddeyi fazlaca içermez ve salep içeceği hazırlanması gayeli olarak kullanılır.

Salep Bitkisinin Faydaları

Salebin soğuk algınlığında, öksürükte, bronşitte, kemik erimesinde, adet düzensizliğinde, basurda, bazı sindirim rahatsızlıklarında tedaviye destek verdiğine, hazmı kolaylaştıran, kuvvet veren, zihinsel performansı yükselten, iştah açan, vücut ısısını dengeleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren, dinçlik veren bir içecek olduğuna inanılır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Selma
 • Selma

  Evde doğal salep yapımı çok zor sanıyordum. Saf salep nasıl yapılır diye arayınca sayfanızla karşılaştım. Ustasından gerçek salep tarifi ile salep pişirme çok zor değil... Kış günü insanın içini ısıtacak çok güzel bir salep evde de yapılabilirmiş.:D Artık hazır toz salep almamam gerek kalmadı. Çok teşekkürler.:D

  0 Beğen Kısa İnternet adresi: