TAHİNLİ KAKAOLU KUP - 5.0 puan ( 5 uzerinden, 9 oy)
5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oy oranı 5.00 (1 oy ile)

TAHİNLİ KAKAOLU KUP

TAHİNLİ KAKAOLU KUP

Malzemeler

Tahinli puding için malzemeler:

Bir litre süt

Yarım su bardağı tahin

İki silme yemek kaşığı nişasta

Bir yemek kaşığı un

Yedi - sekiz yemek kaşığı şeker

 

Kakaolu puding için malzemeler:

Bir litre süt

İki yemek kaşığı tepeleme nişasta

İki yemek kaşığı tepeleme un

İki yemek kaşığı tepeleme kakao

Altı yemek kaşığı şeker

 

Süslemek için: kuş üzümü ve toz Antep fıstığı

 TAHİNLİ KAKAOLU KUP

Tahinli Kakaolu Puding Tarifi

  1. Tahin ve kakaolu puding ayrı ayrı pişirilir.

  2. Kakaolu puding:  Soğuk süte bütün malzemeler eklenir. Sürekli karıştırılarak pişmesi sağlanır. Piştikten sonra mikserle beş dakika kadar çırpılır.

  3. Tahinli puding: Soğuk süte şeker, nişasta ve un eklenerek ocağa konulur ve karıştırılır. Süt kaynayıp biraz koyulaşınca tahin ilave edilir. Sürekli karıştırılarak pişmesi sağlanır.  Altını kapattıktan sonra üzerinin kabuk bağlamaması için çırpma teli veya mikserle üç - dört dakika çırpılır.

  4. Kâsenin veya kupun alt kısmına kakaolu puding yerleştirilir.

  5. Biraz soğuduktan sonra üzerine tahinli karışım dökülür.

  6. Toz Antep fıstığı ve kuş üzümü ile süslenen TAHİNLİ KAKAOLU KUP soğuk olarak servis edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok

LEZZET VE SAĞLIK KAYNAĞI ENGİNARIN MEVSİMİ GELDİ

LEZZET VE SAĞLIK KAYNAĞI ENGİNARIN MEVSİMİ GELDİ - 4.3 puan ( 5 uzerinden, 6 oy)

LEZZET VE SAĞLIK KAYNAĞI ENGİNARIN MEVSİMİ GELDİ

Bir bitkinin açılmamış çiçeğinin yenilebilir olduğunu keşfeden o meçhul şefe saygı duymamak mümkün mü? Ya sağlığa yararlarını fark ederek insanlığa tanıtımını yapan değerli fitoterapist ve bilim adamlarına? Son olarak, yararlı besinlerin lezzetli de olabileceğini de gösteren tüm şeflere selam olsun!

Bir bahar sebzesi olan enginar artan oranda pazar tezgâhlarında yerini alıyor. Her ne kadar büyük marketlerde dondurulmuş olarak her zaman bulunsa da lezzet ve fayda olarak mevsiminde daha değerlidir. Kolesterol savaşçısı, kalp-damar sağlığı, sindirim sistemi ve karaciğer fonksiyonları destekleyicisi, antioksidanları ile kanser önleyici, şeker ve tansiyon hastalıklarında faydalı bu bitkiyi yakından tanımak ister misiniz?

LEZZET-VE-SAĞLIK-KAYNAĞI-ENGİNARIN-MEVSİMİ-GELDİ

Enginar Nedir? Özellikle Akdeniz çevresinde yetişen, çiçek tablasının ve yaprakçıklarının dip kısmı, çiçek açılmadan önce sebze olarak yenilebilen bitkidir. Enginar çanağı, göbeği, kalbi, kömeci: Yaprakçıkları kesilip ayrıldıktan sonra enginarın sapı üzerinde kalan etli kısım. Çokları bu kısmı tercih etse de sağlık yararları yapraklarından da elde edilebilir. Türkiye’de yetiştirilen başlıca çeşitleri arasında İstanbul’un Bayrampaşa enginarı, İzmir‘in Sakız enginarı; Darıca enginarı yer alır. Vitamin, mineral, diyet lifi, folik asit ve vücudu serbest radikallerin etkisinden koruyan güçlü antioksidanlar içermesi ile besleyici maddelerin yoğunlaştığı bir bitkidir. A, C, K ve B grubu vitaminler yanında kalsiyum, magnezyum, potasyum,  selenyum, fosfor, demir, çinko gibi mineralleri içerir. 

Enginar Nasıl Seçilir? Ayıklanmış olarak alınmayacaksa birkaç konuya dikkat edilmelidir. Tazelik çok önemlidir. Çünkü kartlaştığında oluşan kılçık onu yenilemez hale getirebilir. Körpe ve sağlıklı bir enginar görece ağırdır, yaprak uçları büzüşmemiş ve siyahlaşmamıştır, yaprakları uçlarına kadar yeşil ve yumuşak olup toplu durur ve kara lekeler içermez, sapında kurt izi delikler olmaz. Genel yapısı yuvarlaktan çok sivriye yakın olanların daha lezzetli olması beklenir. Sapından tutulup sallandığında baş kısmı sağa sola sallanmıyor ve dik duruyorsa kartlaşmış olma olasılığı fazladır. Bu ipuçları ayıklanmış bir enginar için geçersizdir. Güvendiğiniz bir satıcıdan yapraklarını almayı ihmal etmeden taze ayıklatarak almanız pratik çözümdür. Böylece hem kılçıksız hem de limon tuzu içeren suda beklememiş bir enginar alabilirsiniz. Ancak bu durumda kararmaması için hemen bir limonla her yerini ovalamak gerekir.

Enginar Nasıl Temizlenir, Nasıl Soyulur? Genellikle pişirilmeye hazır temizlenmiş çanak olarak satılıyor. Ancak bütün olarak alındığında pişirileceği zamana kadar bir çiçeği vazoya koyar gibi sapıyla su dolu bir kapta tutulması tazeliğini korumasına yardımcı olabilir. Pişirilme zamanı yaklaşıncaya kadar sapıyla bırakmak kararmasını engelleyecektir. Tüm zamane sebzelerinde olduğu gibi tarım ilaçlarından arındırmak için bolca yıkanmalıdır. Pişirileceği zaman sapını bıçakla kesmek yerine burarak kopartılırsa hazmı zor lifler uzaklaştırılabilir. Enginar soymak için yapraklar elle kopartılabilir veya bıçak kullanılabilir. Yapraklı olarak tercih edilirse ve en dıştaki sert bir – iki sıra yaprak atıldıktan sonra yapraklarını üstten bir – iki santim kesilmelidir. Yapraklarından ayıklanan enginar çanakları tüylü kısmı ile birlikte limonlu suyun içinde bir süre bekletilir. Bu şekilde çanak içindeki tüylü kısımları keskin bir bıçak yardımıyla çıkarmak enginarın temizlenmesini kolaylaştıracaktır.

Enginarın Kararmaması için: Ayıklandığında her tarafı limonla ovulursa veya limonlu suya konulursa kararması engellenmiş olur. Böylece buzdolabında korunabilir. Sade haşlanarak kullanılacaksa (salata veya pilavlardaki gibi) pişirme suyuna bir miktar un, sıvıyağ ve limon suyu eklenir. Bu şekilde pişme esnasında enginarların kararması engellenir.

Enginar Nasıl Pişirilir? Bir bıçağın sivri ucu rahat bir şekilde enginara batabiliyorsa pişmiş demektir. Piştiğinde bir miktar su kaybıyla ufalacaktır. Pişerken oluşan enginar suyundan çorba yapılabilir. Salata olarak da değerlendirilebilen antioksidan içeren ve keskin uçları kesilen yaprakları (dıştaki sert olanlar hariç) haşlanarak da yenilebilir. Yaprakların lifli kısımları yenilemese de özlü dip kısımları sıyrılabilir.

Enginar Sapı: Çöp olduğu düşünülür, oysa körpe saplardan da yemek ve salata yapılabilir. Çiğ olarak tuz ve limonla yenilebilir. Dış katmanı soyularak orta yuvarlak kısmına ulaşarak doğranıp biraz tuzlu suda haşlandığında enginar veya diğer yemeklerin içine ilave edilebilir. Pişirilinceye kadar kararma önleyici yöntem burada da geçerlidir.

Enginar Yemekleri Nasıl Yapılır? Açık ki, enginar hazırlanması en kolay yemek değil, ancak sağlığa faydaları ve lezzeti dikkate alınırsa harcanan emeğe değdiği söylenebilir. Umulan faydaları bir tarafa Anadolu mutfağında özel bir yeri olan enginarın çok farklı lezzetteki yemekleri sofraları süsler. Kırk adet veya kırk gün yenildiğinde karaciğer yenilenir mi bilinmez ama bunu sağlayacak kadar çeşitte yemeği yapılabilir. Yağda eriyen vitaminlerinin yararlanırını daha çok ortaya çıkaran zeytinyağlı yemekleri yanında etlisi, salatası, böreği ve pilavı da yapılabilir. Yardımcı olacak birkaç kolay enginar tarifi: “Zeytinyağlı enginar yemeği nasıl yapılır?” derseniz ZEYTİNYAĞLI ENGİNAR, ZEYTİNYAĞLI İÇ BAKLALI ENGİNAR veya ZEYTİNYAĞLI FAVALI ENGİNAR tarifleri ilginizi çekebilir. Tavuklu enginar tarifi arıyorsanız TAZE ENGİNARLI TAVUK SARMA işinize yarayabilir. “Köfte ile nasıl olur acaba?” diyenler MİLFÖYDE KÖFTELİ ENGİNAR KEBABI’nı deneyebilirler. “Pilavı da var mı?” diye soranlar için ENGİNARLI PİLAV, kuşbaşı etle yapmak isteyenler için ETLİ ENGİNAR YEMEĞİ ve ENGİNARLI HORHOR KEBABI, salatasını isteyenler için ENGİNARLI PİRİNÇ SALATASI faydalı olabilir.

LEZZET-VE-SAĞLIK-KAYNAĞI-ENGİNARIN-MEVSİMİ-GELDİ

Enginarın Faydaları Nelerdir? İçerdiği cynarin (sinarin) ve silymarin maddeleri karaciğer sağlığını destekler. Cynarin karaciğerin yağlanmasına karşı ve onu yenileyici niteliktedir. Scolymoside ile beraber safra asidi salgılanmasını uyararak yağların daha kolay parçalanmasını ve sindirim sistemi geçişinin hızlanmasını sağlar. Bu durum triglyserid ve kolesterolün daha az emilmesi anlamına gelir. Cynarin ve luteolin kolesterol ve triglycerid düzeyini düşürdüğünden enginar kan temizleyici olarak düşünülür. LDL’nin (kötü kolesterol) oksitlenmesine engel olarak karaciğer çalışmasını sağlarken damar-sertliğine karşı önleyici görev yaparak kalp-damar sağlığını destekler.  Bilimsel araştırmalar geleneksel tıbbı desteklemiştir.

Pişmiş enginar, 2004 yılında ABD Tarım Bakanlığı’nın yaygın olarak tüketilen gıdaların antioksidan içeriklerini analiz eden çalışmasında sebze meyve içinde en yüksek dördüncüsü, sayısı 1113 olan tüm gıdalarda en yüksek yedincisi çıkmıştır. Bu arada merak ediyorsanız, ilk grubun birincisi yaban mersini, ikinci grubun birincisi bir çeşit kuru barbunya fasulyesidir. Enginar, içerdiği rutin, quercetin, silymarin, gallic acid  ve ferulic acid gibi antioksidanlarla yaşlanma etkilerini azaltırken kanser riskine karşı korur. Ayrıca, yüksek oranda lifleri yanında inulin adında kan şekerini düşüren etkin maddeye sahiptir. Potasyum yüksek tansiyona karşı etkilidir.

Hazımsızlığa karşı yararlıdır. Sindirimi kolaylaştıran etken maddesi, safra kanalları ve kesesi rahatsızlıklarına karşı koruyucu olarak da kullanılan yapraklarında daha da fazladır. Kuru veya taze yapraklarından elde edilen ve içerken balla tatlandırılabilecek enginar çayı da benzer yararlara sahiptir. Bunlar dışında zihinsel kapasiteyi arttırıcı, vücut kuvvetlendirici, dinçlik verici, diüretikliği ile fazla suyu ve zehirli maddeleri attırıcı, bağışıklık sistemini destekleyici,  ateş düşürücü, iştah açıcı, böbrek kumlarını dökücü, sarılık, anemi, gut, sinir ve romatizma hastalıklarında, göz ve kemik sağlığının korunmasında faydalı olduğuna inanılır. Nemlendiricili bazı cilt bakım ürünlerinde cilt kırışıklıklarını önleyici olduğu düşünülen enginar extresi kullanıldığını biliyor muydunuz? Ayrıca yüz gramında yüz kalori bile olmayan ve lif içeren enginar diyet yapanlar içinde uygundur.

Enginarın Zararları: Papatya benzeri bitkilere alerjileri olanlara uygun olmayabilir. Bunun yanında safra kesesi ve böbrek rahatsızlığı olanların ölçülü tüketmeleri faydalı olabilir. Sağlıklı kişiler koruyucu olmasını bekledikleri enginardan yararlanırken, fayda sağladığı rahatsızlıkları olan kişilerin hekime danışarak tedavilerini destekleyici olarak değerlendirmesi uygundur.