3.8566308243728 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puan: 3.86 (Oy sayısı: 279)

EVDE ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI)

Adana Kebabını evde yapmak ister misiniz?

EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)

Adana Kebabı Malzemeleri

Yarım kg kıyma (mümkünse tek çekilmiş kuzu but ve kaburga eti)

İki tane yeşilbiber

   

İki tane salçalık biber

Bir tatlı kaşığı silme tuz

Bir yemek kaşığı acı biber salçası

İstenirse 150 gr kuzu kuyruk yağı (etle birlikte kıyılır)

İstenirse bir çay kaşığı acı toz biber

Bir yemek kaşığı sıvıyağ

Bir çay bardağı kıyılmış maydanoz

(Adana kebabına maydanoz katılmaması gerektiğini savunanlar da çoktur.)

Yassı şişler

Servis için:

EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ) pide, soğan, domates (yöresel adı:banadura), maydanoz ve salatalıktan oluşan salata

EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)

Evde Adana Kebabı (Kıyma Kebabı) Tarifi

  1. Biberlerin iç kısımları temizlenerek ince ince kıyılır. Maydanoz, ikiye bölünüp çekirdekleri çıkarılıp ince doğranmış biberler, kıyma, salça ve sıvıyağ birlikte iyice yoğrulur. En son tuz ilave edilerek yoğurma işlemi tamamlanır.

  2. Bu harçtan limondan daha büyük parçalar kopartılarak elde bir miktar yoğrulur. Streç ile üzeri örtülerek bir - iki saat buzdolabında bekletilir. İstenirse bir gece önceden hazırlayıp dinlenme süresi uzatılabilir.

  3. Kıyma kebabı şişe nasıl saplanır?: Islatılan yassı tahta şişlere bu dinlenmiş köfte harcı takılır. Bu esnada el hafifçe ıslatılır, bastırılıp sıvazlanmak suretiyle düzgün bir şekil verilerek şişe yapışması sağlanır. Yemek saati yaklaşıncaya kadar bu durumda bekletilir.

  4. Köfteler yağlanmış tepsiye dizilerek önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir. Pratik Adana şiş kebap yanına salata konularak servis edilir. Soğan, domates ve salatalık küp küp doğranır. Kıyılmış maydanoz ilave edilerek salata elde edilir. Evde yapılan sıcak EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞların üzerine kebaplar şişlerinden çıkartılarak yerleştirilir. Dürüm olarak da sunulabilir. Yöresel olarak yanında şalgam suyu ile servis edilir. Ayran, acılı ezme, haydari ve tablacı salata da yanına yakışabilir.

Not: 

  1. İftar menüsünde kebap isteyenler için Adana kebap ramazanda da tercih edilebilecek bir yemektir. Pratik olması için mangal yerine bu şekilde pişirildiğinde oluşan hafif kabuk lezzete ciddi zarar vermez.
  2. Siirt Bıçak Kebabı'nın bu tariften farkı etin makine yerine satırla kıyılmasıdır. Ancak Adana Kebabı kıyması da kuyruk yağıyla beraber aslen zırh denilen satıra benzer bir bıçakla kıyılır.
  3. Seçme şansı varsa sinirleri alınmış et ve kuyruk yağı için kıvırcık erkek kuzu istenmelidir. Ete lezzet ve yumuşaklık veren, yenilirken dağılmasını sağlayan ve yöresel ifadeyle şerbetli kuyruk denilen yağ için bu gereklidir.

EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)

KOLAY KEBAP (KİLİS TAVA) veya EVDE URFA KEBABI YAPIMI da  ilginizi çekebilir.

LEZZETLİ KURBAN KAVURMASI NASIL YAPILIR?

İŞKEMBE ÇORBASI (TUZLAMA)

PAÇA ÇORBASI (YOĞURT TERBİYELİ)

KOLAY ARNAVUT CİĞERİ tarifleri de ilginizi çekebilir.

   

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler