1. Anonim Kullanıcı
 2. Pratik Bilgiler
 3. Çarşamba, 31 Temmuz 2019
 4.  E-posta abonesi olun
Dibi tutan tencereleri temizlemek için ne yapılır?
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
Dibi tutan tencereleri temizlemek için pratik bir usul olarak tencereyi ocağa yerleştirip içine biraz karbonatlı su koyup ocak kısık ayarda açılır. Sıcaklık ve asit temizleme görevini yapacaktır.
 1. bir aydan daha önce
 2. Pratik Bilgiler
 3. No 1
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
Karbonat ve sirke çok işe yarar.
Dibi tutan ve yanan bir tencereyi ocağın üzerinden alın ve henüz sıcakken tahta bir kaşıkla dibine yapışan kalıntıları temizleyin. Tencereye zarar vermeden kazıdıktan sonra birkaç saat soğumasını bekletin. Sonra tabanını kaplayacak kadar, bir - iki çay bardağı karbonat koyun. Ardından üzerine dört beş su bardağı su ekleyin ve ocağın üzerine alarak kaynamaya bırakın. Su kaynarken kalan kirler ve lekeler yavaş yavaş yumuşayacaktır. Bu aşamada ısıya dayanıklı ve yumuşak uçlu bir temizleme fırçasıyla yumuşayan kirlerin sökülmesini sağlayabilirsiniz. Tenceredeki kirlenmiş suyu boşaltın bir - iki saat kadar tencerenin soğumasını bekleyin. Kalan lekelerin üzerine bir yemek kaşığı kadar karbonat dökülmüş temiz bulaşık süngeriyle hafifçe ovalayarak, tencereyi çizdirmeden temizleyin
İşe yaramazsa kalıntılarını tahta kaşıkla olabildiğince temizleyince çıkmayan lekeli bölgelerin üzerine, tencerenin tabanını kaplayacak miktarda bol sirke dökün. Sirke kadar da su ve bir yemek kaşığı kadar da karbonatı ekleyip karıştırın. Tencereyi ocakta yirmi dakika kaynatırken yumuşamaya başlayacak kirleri ya tahta bir kaşıkla veya ısıya dayanıklı, çok sert bir ucu olmayan temizleme fırçasıyla hafifçe ovalayarak çıkarın. lekeler çıkarken tencerenin dibi çizilmesin. Tencere soğuyunca kirli suyu boşaltıp bir bulaşık süngeriyle son temizleme-durulama işlemini de yapın.
Yanan tencerenin dışında oluşan lekelerden kurtulmak için soğuyan tencerenin dış kısımlarındaki lekelerin üzerine karbonat serpiştirin. Temiz bir bulaşık süngerinin üzerine de bir yemek kaşığı karbonat koyun onun da üzerine yarım limonun suyunu sıkın. köpüren süngerle lekeli bölgeleri ovalayın, çizilmemesine dikkat ederek lekeleri çıkartın. Hala leke kaldıysa daha büyük bir tencere ya da kabın içine sıcak su koyun, üzerine üç – beş yemek kaşığı kadar karbonat ekleyip lekeli tencerenin lekeli kısımları bu karışıma değecek biçimde içine yerleştirin. Bu durumda üç – beş saat bekleyince yumuşayan lekeleri temiz bir süngerle çıkarın.
 1. bir aydan daha önce
 2. Pratik Bilgiler
 3. No 2
 • Sayfa :
 • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
Yanıtınız
Aşağıdaki düğmeye tıklayarak bu tartışmaya dosya ve görseller yükleyebilirsiniz. gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf desteklenir.
• Insert • Sil Dosya Yükleyin (En Büyük Dosya Boyutu: 2 MB)
Buradan yalnız hakemlere görüntülenecek sitenizle ilgili bazı ayrıntılar yazabilirsiniz.
Güvenlik Kodu
Sitemizi bot ve izinsiz yazılımlardan korumak için sorunuzu göndermeden önce güvenlik kodunu yazmanızı istiyoruz.