1. Tahsin
 2. İktisat - Ekonomi
 3. Cuma, 23 Ağustos 2019
 4.  E-posta abonesi olun
Çıkarken hoplaya zıplaya giden dolar altı yıldan beri hep daha yükseklerde taban buluyor ve hiçbir zaman hareketine başladığı yere geri dönemiyor. On yıl kadar yatırımcısını ağlatan dolar o tarihten beri kısa dönemli geri çekilmeler ardından hep kar ettiriyor. Bunun sebebi nedir? Hayatın hiç bir alanında hiç bir maliyete etkisi olmasaydı mesele yoktu... Ancak enflasyon ve hayat pahalılığının kaynağı durumunda bulunuyor. Dolar bazında katlana katlana fakirleşen halkın bir çaresi var mı?
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
Hem halkın hem idarenin kendi parasının değerli olmasını istemesi ve ona göre davranması lazım. Ara sıra yapılan mecburi diyetlerle biraz kilo kaybeden şişman kişi temel alışkanlıklarını değiştirmezse ve iyileşmenin devamı için kas kütlesini
arttıracak terletici çalışmalar yapamazsa kısa sürede eski kilosuna geri döner. Aynı şekilde dolardaki artışa refleks verecek üretim, ihracat ve rekabet kasları uzun yıllardan beri yok olduğu için umulan fayda elde edilemiyor. Kimsenin uzun vadeli fedakarlığa tahammülü olmayınca fakirleşme krizleri dönem dönem vurmaya devam edecektir.
 1. bir aydan daha önce
 2. İktisat - Ekonomi
 3. No 1
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
Vay be.. Helal olsun. Nereden bildin?
 1. bir aydan daha önce
 2. İktisat - Ekonomi
 3. No 2
Onaylanan Yanıt Pending Moderation
0
Oylar
Geri Al
1) Vatandaş açısından: Parasını dolara yatıranların şahlanan elektrik, doğalgaz faturalarına ve coşan fiyatlara ses çıkarmaması lazımdır. Ama yine de vatandaş devlet kurumlarını suçlayacaktır.
2) Devlet açısından: Enflasyona, yani mal ve hizmetlerin değeri karşısında paranın değerini düşmesine sebep olacak işler (israf, hiçbir şeyin karşılığı olmadan piyasadaki para miktarının artmasına yol açacak, kanunlara uygun ama iktisat mantığına aykırı harcamalar) durmazsa eninde sonunda dolar yine yükselir. Bunu gören de şimdi artmazsa yarın artar diye dolar alır.
3) Tencere kapak dengesinde hep beraber dalalete düşüldüğünde ve doğru yolu bulacak feraset ve irade bulunmadığında fakirlik başa gelecek en büyük sıkıntı olmayabilir. 17 Ağustos 1999 hatırlanması gereken bir tarihtir.
 1. bir aydan daha önce
 2. İktisat - Ekonomi
 3. No 3
 • Sayfa :
 • 1


Henüz bu iletiye bir yanıt yazılmamış.
Bu iletiye ilk yanıt yazan siz olun!
Yanıtınız
Aşağıdaki düğmeye tıklayarak bu tartışmaya dosya ve görseller yükleyebilirsiniz. gif,jpg,png,jpeg,zip,rar,pdf desteklenir.
• Insert • Sil Dosya Yükleyin (En Büyük Dosya Boyutu: 2 MB)
Buradan yalnız hakemlere görüntülenecek sitenizle ilgili bazı ayrıntılar yazabilirsiniz.
Güvenlik Kodu
Sitemizi bot ve izinsiz yazılımlardan korumak için sorunuzu göndermeden önce güvenlik kodunu yazmanızı istiyoruz.