Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ÇÖKERTME KEBABI TARİFİ (BODRUM KEBABI, KİBRİT KEBABI)

Çökertme Kebabı nedir? Çökertme Kebabı evde nasıl yapılır? Davet sofralarına layık ana yemeklerden biridir bu kat kat lezzet... Üstüne yayılan domates sos, sarımsaklı yoğurt ve et dilimleri ile birleşen çıtır patates kızartmaları efsane bir lezzet olmasa nice Kibrit Kebabı lokantaların menüsünde yer alır mıydı? İster bonfile ister biftek isterse tavuk etiyle yapılsın Bodrum yöresine ait olan çökertme kebabını hazırlamak hiç de zor değil. İşte jülyen kebabı veya kibrit kebabı tarifi arayanlara resimli kolay evde çökertme kebabı yapımı tarifi...

COKERTME KEBABI BODRUM KEBABI 1

Çökertme Kebabı Malzemeleri

Üç - dört parça dana biftek

Tuz, taze çekilmiş tane karabiber

İki - üç orta boy patates (yağ çekmeyen kızartmalık cins)

Etleri marine etmek için:

Bir yemek kaşığı sıvı yağ, bir yemek kaşığı sirke, bir yemek kaşığı yoğurt suyu, kekik, karabiber, tuz

Çökertme kebabı domates sosu:

Beş - altı adet orta boy domates

Üç - dört diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ veya tereyağı

Bir çay kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı pul biber

Çökertme kebabı servisi için:

Bir tutam maydanoz

Bir büyük kase katı yoğurt

İki - üç diş sarımsak

COKERTME KEBABI BODRUM KEBABI 3COKERTME KEBABI BODRUM KEBABI 2

Evde Çökertme Kebabı (Bodrum Kebabı) Yapımı Tarifi - Kibrit Kebabı Nasıl Yapılır?

 1. Çökertme kebabı eti nasıl marine edilir? Çökertme kebabı marinesi için yukarıda yazılı marine malzemeleri karıştırılır. Yıkanmış etler süzdürülerek marinenin içerisine bırakılır ve üzeri kapakla veya streç filmle kapatılır.
 2. Tamamen bu sosa bulanan etler en az iki saat bu sosun içinde bekletilir. Sostan çıkarılan etler bir süre süzdürülür ve bir parmak genişliğinde uzunlamasına (jülyen) şeritler halinde kesilir.
 3. Çökertme kebabı eti nasıl pişirilir? Marine olan ve doğranan etler bir - iki yemek kaşığı sıvı yağ konulan kızgın ve tercihen döküm bir tavada iki taraflı olarak iyice pişirilir. Renkleri değiştiğinde tuz ve karabiberi ilave edilip ocaktan alınır.
 4. Çökertme kebabı patatesi nasıl kesilir? Patateslerin kabukları soyulur, kibrit çöpü inceliğinde olmasa da ince uzun çubuk şeklinde doğranır. Yağ çekmesini azaltmak, birbirlerine yapışmalarını önlemek ve çıtır çıtır olmalarını sağlamak için yarım saat az tuzlu ve üzerini geçecek kadar soğuk suda bekletilir. Süzgece alınır, nişastasının gitmesi için bol suda yıkanır. Çökertme kebabı patatesi kurulandıktan ve hafif tuzlandıktan sonra kızgın yağda kızartılır ve kızaran patatesler fazla yağın alınması için kağıt havlu serili bir servis tabağı üzerine konulur.
 5. Çökertme kebabı sosu tarifi: Çökertme sosu hazırlamak için; tereyağı eritilir, sıvı yağ ilave edilir. Üzerine rendelenmiş domates, sarımsak, tuz ve pul biber eklenip, on dakika kadar pişirilip ocaktan alınır.
 6. Çökertme kebabı sunumu: Servis tabağının alt kısmına sarımsaklı katı yoğurt dökülür. Çevresine kızarmış patatesler yerleştirilir. Yoğurdun üzerine pişirilen etler konulur. Çökertme Kebabı çökertme kebabı sosu ve ince kıyılmış maydanozla süslenir.

Çökertme Kebabı Hazırlanışı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Ustasından Çökertme Kebabı Püf Noktaları

 1. Çökertme Kebabı Yanında Ne Yenir? Çökertme Kebabının Yanına Ne Yapılır? Güzel bir ana yemek olan bu lezzetle birlikte çok farklı yemekler bir çökertme kebabı menüsü oluşturulabilir. Mesela: SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA,ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣 ve EVDE NANELİ AYRAN🥛🧊
 2. Eti marine (terbiye) etmek: Çökertme kebabı et marinesi ne için yapılır? Etin yumuşaması, pişerken kurumaması ve lezzetinin artması maksadıyla sirke, limon suyu veya soğan suyu gibi asit vasıflı bir sos içerisinde bekletmektir. Sosa süt, yoğurt suyu, baharatlar, defne yaprağı, sıvı yağ eklenebilir. Sağlanan aromanın etin asli tadını bir miktar değiştireceği dikkate alınmalıdır.
 3. Çökertme kebabı püf noktası: Çökertme kebabı içindekiler merak edildiğinde en mühimi "Çökertme kebabı hangi etten yapılır?" mevzusudur. Çökertme kebabı ekseriyetle biftek etinden, dana antrikottan, bonfileden, kuzu külbastı etinden yapılsa da kıymalı, tavuklu, dönerli veya köfteli de hazırlanabilir. Yani, "çökertme kebabı hangi etle yapılır?" diye merak ediliyorsa değişik etler değişik çökertme kebabı tariflerini oluşturur. Hepsi de nefis olabilir. Çökertme kebabı bonfile ile veya diğer bazı pahalı etlerle yapılmasının gayesi etin yumuşaklığının yemeğin lezzeti bakımından çok mühim olmasıdır. Kayış gibi sert bir et olmaması için gereken ihtimam gösterilmelidir. Çökertme kebabı kuşbaşı etli yapılabilirse de yemeğin orijinalinde kibrit şekilli malzeme kullanımı esastır. Bu bakımdan çökertme kebabı kuşbaşılı tarzı lezzetten yana problemi olmasa ve doğranması daha kolay olsa da asıl tarza çok uygun olmayacaktır. Ayrıca eti ince doğramak yumuşaklığa ve kolay pişmeye de hizmet eder. Normal suya sahip eti kızgın tavada pişirip dış taraflarını mühürlemek yumuşaklığı korumanın yaygın bir tekniğidir. Etin yumuşaklığını ve maliyeti dikkate alarak aşağıdaki çökertme kebabı kıymalı veya köfteli tarifi de tercih edilmektedir. Çökertme kebabı köfteli usulünde de julyen benzeri dilimler kullanılır. Bu sayfada çökertme kebabı dana etli tarifini verdik. En kolayını arayanlar varsa... Çökertme kebabı dönerli tarifi hazır dönerden yapılırsa en kolay usul olacaktır hele de kızartılmaya hazır doğranmış dondurulmuş patatesler kullanılırsa... Çökertme kebabı yapımında eti yaprak döner inceliğinde kesme tekniğini tatbik edenler de var. Çökertme kebabı tavuklu tarifi için tıklayın: TAVUK🍗 ÇÖKERTME KEBABI
 4. Çökertme kebabı patatesi püf noktası Çökertme kebabı yapılışında yağ çekmeyen cins patates kullanmak, az tuzlu soğuk suda bekletmek, derin bir tavada bol ve kızgın yağda pişirmek ve fazla yağı kağıt havluyla almak faydalı tekniklerdir. Çökertme patatesi kibrit patates şeklindedir. Kesme tahtası üzerinde bıçakla jülyen doğramak kolay gelmiyorsa rendenin iri tarafı ile istenen şekillerde patates elde edilebilir. Lakin gereğinden ince olmamalıdır. Ayrıca patates kesme doğrama aletleri de kullanılabilir. Diğer taraftan yağda kızartmak yerine çökertme kebabı patatesi fırında pişirilebilir.
 5. Çökertme Kebabı Sırası Serviste kat kat lezzetler yayılırken yukarıdaki tarifteki sunum usulü dışında önce patateslerin , sonra sarımsaklı yoğurdun konulması ve en üste et getirilmesi tarzı da yaygındır. En alta bazen kızartılmış pide veya ekmek küpleri konulduğu da olmaktadır. Çökertme kebabı etlerin üzerine çökertme kebabı sosu veya tereyağında kızdırılmış pul biber gezdirilip ince kıyılmış yeşilliklerle süslenir. Tabaklamada kızartılmış domates veya biberlerde kullanılabilir. Domates sosunun yoğurdun üzerine gezdirildiği de olur.
 6. Çökertme Kebabı Sunumları içinde domates sosu kullanılmadan yapılanlar, lavaşlı veya pideli sunumlar, kalorisine dikkat edenler için diyet şekilde yapılışı, fırında çökertme kebabı usulü de mevcuttur. Çökertme kebabı sunumu patlıcanlı yapılırsa da nefis olur. Domates sosuna kekik ve karabiber, servis öncesi süs olarak kuru nane, pul biber, fesleğen kullanılabilir.
 7. En güzel çökertme kebabı tarifi hangisi veya en iyi çökertme kebabı tarifi nedir diye sorulacak olursa gerçek tarife en yakın olan tercih edilmelidir. Çökertme kebabı iftar menüsü hazırlarken "çökertme kebabı yanına ne gider" diye düşünülebilir. Çökertme kebabı menüsünü salata, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 ve ayran "çökertme kebabı yanına ne yapılır" meselesini halledebilir.
 8. Çökertme Kebabı Tarifi Köfteli: Çökertme yemeği tarifini kuşbaşı etli çökertme kebabı tarifi olarak değil köfteli çökertme kebabı tarifi olarak yapmak istenirse hazırlanan köfte harcı yoğrularak dondurucuya konulur. Yeterince bekledikten sonra ince dilimlenerek doğranır ve az yağda kızartılır. Bu dilimler kullanılarak köfteli çökertme kebabı elde edilir.
 9. Çökertme Kebabı Tarifi Kıymalı: Kıymalı Çökertme Kebabı Tarifi Yapılışı için 300 gram kıyma bir tavada hafif kavrulduktan sonra ince doğranmış bir orta boy kuru soğan ilave edilir. Daha sonra iki domates rendesini eklenir ve suyunu çekene kadar kısık ateşte pişirilir. Pul biber, tuz ve ince doğranmış maydanoz eklenerek elde edilen kıymalı harç kızarmış patateslere eklenen sarımsaklı yoğurt üzerine yerleştirilerek sunulur.
 10. Oturtma Kebabı ETLİ PATLICAN🍆 OTURTMASI, KIYMALI PATATES🥔 OTURTMASI NASIL YAPILIR?, SEBZELİ OTURTMA TARİFİ
 11. Çökertme Kebabı Hangi Yöreye Aittir? "Çökertme kebabı hangi bölgeye aittir?" Çökertme, şu anda Fesleğen Bükü olarak da bilinen bölgede yer alan Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir mahalledir. Kimileri bu bölgede böyle bir yemeğin bulunmadığını, sonradan yakıştırıldığını ifade eder. Çökertme türküsünde olduğu gibi çökertme kebabı hikayesi de var mı? Rastlayanlar bildirsin. "Çökertme kebabı hangi ilimize aittir?" sualine çökertme kebabı Muğla Bodrum cevabı yaygın olarak verilir. Eğer Muğla'nın değilse çökertme kebabı nerenin yemeğidir? Bu durumda çökertme kebabı ismi nereden gelir? Bodrum Kebabı olarak da bilinmesine rağmen çökertilenin üstteki yoğurt, domates sosu ve etlerin lezzetine dayanamayan çıtır patatesler olduğu düşüncesi vardır. Çökertme kebabı diğer adı nedir? Bir miktar farklılaşan kebaplar olan jülyen kebap veya kibrit kebabı çökertme kebabı diğer adları olabilir. Oldukça benzer bir kebap olan çentik kebabı tarifi Hakkâri'ye aittir. Çentik kebabı etli yapılışı ile çökertme kebabı etli tarifi çok farklı değildir. Epey bir mesafesi var Bodrum'a! 1870 km'den fazla! Çökertme kebabı nerenin sualine cevap verebilmek için çökertme kebabı tarihini bilmek gerekir. Çökertme kebabı tarihçesini bilen var mı? "Çökertme kebabı hangi yöreye aittir?" meselesini çözecek tarihi kayıtlara ulaşılabilirse paylaşmayı isteriz.
 12. Çökertme Kebabı Kalorisi Çökertme kebabı nefis yemek tariflerinden olsa da kullanılan patatesin yağ çekme özelliğine ve sosa bağlı olarak 100 gramı 160 - 225 kalori arasında olabilir. Çökertme kebabı besin değeri olarak 400 gramlık bir porsiyonun 640 kalori civarında olacağı, 26 gr yağ, 52 gr karbonhidrat ve 46 gr protein ihtiva ettiği ifade ediliyor.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Bodrumlu
 • Bodrumlu

  Çökertme kebabı görselleriniz çok güzel. 4 kişilike benziyor. bloglarda yazıyor. Ama çökertme kebabı nasıl oluyor, nasıl yapılıyor, püf noktasını veren pek yok. yemek tarifleri içinde en güzellerden biri. Nefis tarifinize bir yorumla katkıda bulunmak istedim. Elleriniz dert görmesin.:)

YukarıYukarı