Gıda Sahtekarlıkları kategorisinde tarafından
Ucuz ve iyi görünen gün kurusu kayısı aldım. Biraz suda bekletip yıkıyorum. Tadı normal ama yerken öksürtüyor. Sebebi nedir?

Cevabınız

Görüntülenecek adınız (isteğe bağlı):
Gizlilik: E-posta adresiniz yalnızca bu bildirimlerin gönderilmesi için kullanılacak.
İstenmeyen Reklam Koruması:
Gelecekte bu doğrulamadan kurtulmak için, lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

tarafından
Kuru kayısı güneşte veya sülfitli bir kimyanın yakılması ile de kurutulur. Sülfitli olan sap sarı bir renge sahiptir ve albenilidir. Kayısının sülfitlenmesinin amacı, raf ömrünü uzatmak, güvelenmesi engellemek ve güzel görünümünü korumaktır. Sülfitlenmiş kuru kayısı bazı kişilerde sıkıntılar yol açabilir. Aşırı sülfitlenmişse bu herkes için zararlıdır ve tadından da anlaşılır.

En tabii, en sağlıklı kuru kayısı gün kurusudur. Sarı renkte kurumaya bırakılan kayısı güneşin tesiri ile koyu kahverengi-siyah bir renge döner. Fakat, çok kolay kurtlanacağından dikkatle saklanmalıdır. Kuru meyveleri saklarken adaçayı, kekik, defne yaprağı, biberiye ile karıştırıp poşetlenmeli, mümkünse buzdolabında saklanmalıdır. Aşırı nemli yerlerde küflenebilir. Kuru kayısı çok sertleştiyse bir süre suda bekletilebilir.

Gün kurusu kayısının hem suyunu koruması hem de görünüşünü koruması istenir. Bazı esnaf kuru kayısıyı piyasaya sunmadan önce kiloda ağır çeksin diye su dolu plastik torbaya koyup güneşte tutuyor. Kilo hilesi öksürtecek bir duruma yol açmayabilir.

Bu durumda gün kurusu kayısıya da bozulmasına mâni olmak üzere kimyevi bir madde ilave edilmiş olabilir.
Hoş geldiniz, Kolaylezzet SoruCevap sizlere sorularınızın diğer kullanıcılarımız tarafından cevaplanması için bir platform sağlar.
...