mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🐟ÇİNEKOP (SARIKANAT) FIRINDA NASIL YAPILIR?

Çinekop (Sarıkanat) nasıl pişirilir? Hazırlanışı nasıldır?

Fırında sarıkanat ızgara iyi bir tercih olabilir. Fırında sarıkanat yapımı birkaç noktaya dikkat edilirse oldukça kolaydır.

ÇİNEKOP-(SARIKANAT)-FIRINDA-NASIL-YAPILIR

Fırında Çinekop (Sarıkanat) Izgara Malzemeleri

Bir kg çinekop (sarıkanat)

Bir tatlı kaşığı tuz

Yapışmaz yüzeyli fırın tepsisi veya pişirme kâğıdı

Çinekop (Sarıkanat) Fırında Nasıl Yapılır Pratik Tarifi - Çinekop Nasıl Pişirilir?

  1. Çinekop balıkları yıkanır ve kafaları bıçakla kesilir.
  2. İç bölgeleri iyice temizlenip ayıklanan balıklar birer birer yıkanır ve sularının süzülmesi için süzgeçte bekletilir. Çinekop balığının derisi çok yumuşak olup yapışmaya müsait olduğundan balıkların çok iyi kurumuş olması gerekir. Bununla beraber on - on beş dakika kadar süzdürülürse kağıt havlu kullanmaya gerek kalmayabilir.
  3. Balıkların üzerine tuz serpilir ve fazla zedelemeden karıştırılır. Arzu edilirse tuzla beraber karabiber de kullanılabilir.
  4. Çinakoplar aralıklı olarak yapışmaz yüzeyli bir fırın tepsisine yerleştirilir. Aralıklı yerleştirmenin sebebi; balıkları alt – üst etmek gerekirse birbirlerine yapışmadan çevirebilmektir. Aksi takdirde çinekoplar kuyruk kısımlarından yapışır ve teker teker çevirmek zorlaşır; balıklar parçalanabilir. Ayrıca bu ihtimale karşı olmak üzere, çevirme muamelesi öncesinde bir tarafın tam olarak piştiğinden emin olunmalıdır. Yapışmaz yüzeyli bir tepsi yoksa tepsinin yağlanması gerekir.
  5. Önceden ısıtılarak 190 dereceye ayarlanmış fırında pişirilir. 20 - 30 dakika civarında pişebilecek çinekoplardan gelecek güzel kokular zamanlamaya yardımcı olabilir. Balıklar, istenirse fırının ızgara kısmı açılarak pişirilebilir. Diğer taraftan eğer fırının ızgara ayarı açılıp 250 dereceye getirilirse 15 dakika civarında pişer.
  6. Pişen Fırında Çinekop (Sarıkanat) servis tabağına alınarak marul, roka, tere gibi yeşillikler, soğan ve limon eşliğinde sıcak olarak sunulur.

"Fırında Çinekop Izgara Nasıl Yapılır?" Hususunda İlave Bilgiler ve "Çinekop Nasıl Pişirilir?" Püf Noktaları:

  1. Sarıkanat balığı nedir?: Sarıkanat çinekop balığının birkaç santim daha büyüğüne verilen addır. Sürüler halinde gezen ve göçmen bir balık olan lüfer küçükten büyüğe doğru yaprak, çinekop, kaba çinekop, sarıkanat, lüfer, kaba lüfer, kofana ve sırtıkara isimlerini alır. Çinekopun ızgarası, tavası, buğulaması ve kağıt kebabı yapılır.
  2. Sarıkanat mevsimi: "Hangi balık hangi mevsimde yenir?" diye araştırılırsa çinekop için temmuz, ağustos, eylül ayları; Sarıkanat için temmuz ve ağustos aylarını öneren listeler görebilirsiniz. Ancak 2016 yılı itibariyle Ekim ayı sonları ve Kasım ayı başlarında çinekop, kaba çinekop ve sarıkanatın bol ve lezzetli olduğu bir dönemi yaşadık. Nispeten zayıf geçen 2017 senesini takiben 2018 Kasım sonları ve Aralık ayı itibariyle tekrar bolluk geri geldi. İşin doğrusu, gerçek çinekop mevsimi kasım - aralık ayları zirve olmak üzere eylül ile ocak ayları arasındadır. Bu sebeple bu listelere ihtiyatla yaklaşmakta fayda vardır. Bakınız: BALIK MEVSİMİ GELDİ
  3. Bu ızgara sadeliğinde yapılış tarzı yanında diğer bir yapım şeklinde toz kırmızıbiber serpilen balıkların üzerine birkaç diş soyulmuş sarımsak, limon ve kuru soğan dilimleri yerleştirilir ve sıvı yağ gezdirilerek fırınlanır. Tepsi tabanına havuç veya patates dilimleri dizerek farklı lezzetlere ulaşılabilir.
  4. Çinekoplar fırın yerine elektrikli ızgara veya mangal kömürü ateşinde de iki taraflı olarak pişirilerek hazırlanabilirler.
ÇİNEKOP-(SARIKANAT)-FIRINDA-NASIL-YAPILIR

Tavada yapmak ve ayıklama usulü hakkında malumat isterseniz: ÇİNEKOP (SARIKANAT) TAVA

Fırında mısır unlusu nasıldır?: FIRINDA MISIR UNLU ÇİNEKOP (SARIKANAT)

Sebzelisi nasıl olur?:SEBZELİ ÇİNEKOP (SARIKANAT) BUĞULAMA

Karadeniz usulü hamsi tava yapımının pratik teknikleri için:

HAMSİ TAVA (Trabzon, Rize, Giresun, Ordu)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

YukarıYukarı