mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

SELANİK GEVREĞİ (Kuru Kek, Biscotti)

Selanik Gevreği (Selanik Kıtırı, biscotti) nasıl yapılır? İtalyanca iki kere fırınlanmış manasına gelen biscotti bilhassa kahve ve çayın yanında gayet iyi giden bu kurabiyeler adlarını pişirilme usulünden alıyor. Önce bütün halinde fırınlanan biscottiler (Selanik Gevreği) daha sonra dilimlenip yeniden fırınlanıyor. İçindeki kurutulmuş meyvelerle lezzeti artan biscottinin resimli kolay tarifi...

SELANİK-GEVREĞİ-(KURU-KEK-BISCOTTI)

Selanik Çöreği Malzemeleri

İki adet yumurta

Yarım su bardağı toz şeker

Bir çay bardağı sıvı yağ

Üç - üç buçuk su bardağı un

İki - üç yemek kaşığı tereyağı

Yarım paket kabartma tozu

Bir yemek kaşığı sirke

Bir yemek kaşığı kuru üzüm

İki - üç adet çekirdekleri çıkartılmış ince kıyılmış hurma

İki - üç adet ince kıyılmış kuru incir

Bir yemek kaşığı yaban mersini

Bir yemek kaşığı anason

Bir çay kaşığı tuz

İstenirse bir çay bardağı kadar kabukları çıkarılıp irice doğranmış badem

Üzeri için: Bir adet yumurta

Arzuya göre içine konan kuru meyveler değiştirilebilir.

SELANİK-GEVREĞİ-(KURU-KEK-BISCOTTI)

Selanik Gevreği (Kuru Kek, Biscotti) Tarifi

  1. Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Üzerine kabartma tozu eklenerek hafifçe karıştırılır. Ortası havuz şeklinde açılır. İçerisine yumurtalar, oda ısındaki tereyağı, sıvı yağ, sirke, tuz ve şeker konularak yoğrulmaya başlanır. Azar azar un ilave edilir.
  2. Hamur kendini toplamaya başlayınca anason ve ince kıyılmış kuru meyveler (kuru üzüm, yaban mersini, hurma, kuru incir; istenirse hamura anason, karanfil, bir portakalın rendelenmiş kabuğu veya toz kakule ilave edilebilir.) katılarak yoğurma muamelesine devam edilir. Ele yapışmayan bir hamur elde edilir. Yoğurma muamelesine hafif unlanmış tezgah üzerinde devam edilir.
  3. İyice yoğrulan hamur iki parçaya bölünür ve yedi - sekiz santim genişliğinde iki rulo yapılır. yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilen ruloların üzerine çırpılmış yumurta sürülür.
  4. Önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir. Fırından alınan gevrekler ılıkken yarım parmak genişliğinde dilimlenir. Tamamen soğuyan gevrekler tekrar fırına verilerek 130 - 140 derecede altı üstü değiştirilerek onar dakika daha pişirilir. Selanik Gevreği (Kuru Kek, Biscotti) iyice soğuduktan sonra çayın yanında servis edilir. Hava almayan bir kapta muhafaza edilirse biscottiler tazeliklerini uzun süre devam ettireceklerdir.
SELANİK-GEVREĞİ-(KURU-KEK-BISCOTTI)

Selanik Gevreği (Kuru Kek, Biscotti) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

  1. Selanik Gevreği ile Biscotti Farkı Selanik Gevreği, İtalyanların kurabiyesi 'biscotti' ile hemen hemen aynıdır. Biscotti iki kez pişmiş manasına gelir. Kıvam olarak aynı durumdalar, Selanik gevreği iki pişirme kağıdı arasında inceltilirken biscotti biraz daha yüksek iki baton olarak yapılıp kesilir.
YukarıYukarı