mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE TEREYAĞLI🧈 ÇİKOLATALI KRUVASAN🥐 YAPIMI TARİFİ Croissant, Fransa

Evde Kruvasan Nasıl Yapılır? Lezzetli Kruvasan Tarifi resimli olarak burada! Azimli şefler! Artık sizin de kruvasan yapma zamanınız gelmedi mi?

EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)

Kruvasan Tarifi Malzemeleri

Kruvasan Hamur için:

Bir paket instant maya

Elli gram tereyağı

Üç buçuk bardak un

Bir bardak su

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı şeker

Kruvasan Hamurunun arasına yerleştirmek için:

250 gr tereyağı

Üzeri için yumurta sarısı + bir çimdik tuz

Sürülebilir çikolata

EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)

EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)

EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)

EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa) EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)

Evde Tereyağlı Çikolatalı Kruvasan Yapımı (Crossaint, Fransa) Tarifi

 1. Kruvasan Hamuru Yapılışı: Unun yarısı yoğurma kabına alınır. Üzerine maya, tuz, şeker ilave edilir. Su eklenir ve yoğrulmaya başlanır. Azar azar un ilave edilerek hamur kendini toplamaya başlayınca yumuşamış yüz gram kadar tereyağı eklenir. Yoğurma muamelesine devam edilir. Ele yapışmayan yumuşak bir hamur elde edildiğinde hafif unlanmış bir tezgâh üzerine alınarak 7 – 8 dakika hamur iyice özleşene kadar yoğrulur. Üzeri bir streçle kapatılan hamur iki kat oluncaya kadar mayalanmaya bırakılır.
 2. Mayalanan hamur unlanan tezgâh üzerine alınarak dikdörtgen şeklinde açılır. Uzunlamasına açılan hamurun uç kısımları ortada birleştirilir. Daha sonra yandaki katlar birbirinin üzerine getirilir. Bu şekildeki hamur streçlenerek bir gece buzdolabında bekletilir.
 3. Oda ısısındaki 250 gramlık tereyağı kalın bir buzdolabı poşeti içersine alınarak her tarafı eşit olacak şekilde inceltilir. Bu şekliyle donana kadar buzlukta bekletilir.
 4. Buzdolabında bekletilen hamur ertesi gün dışarıya alınır. Yine dikdörtgen ve inceltilmiş tereyağının boyutlarına uygun şekilde açılır. Açılan hamurun bir kısmına buzluktan çıkarılan ve naylonundan ayrılan yağ yerleştirilir. Hamurun diğer kısmı yağ içerde kalacak şekilde yağın üzerine kapatılır.
 5. Hamur tekrar açılıp üçe katlanır. Bu muamele iki kez daha tekrarlanır. (Hamurunuzun büyüklüğüne göre ikiye de katlanabilir.) Hamur streçlenir ve dolaba kaldırılır.
 6. Dolapta iki – üç saat bekleyip sıkılaşan hamur tekrar dışarı alınır. Bir karış genişliğinde yarım santim kalınlığında uzunlamasına açılır. Taban genişliği on santim olan üçgenlere ayrılır ve rulo şeklinde sarılır. İstenirse üçgenlerin iç kısmına kahvaltılık çikolata sürülür ve yine rulo şeklinde sarılır.
 7. Fransızca kelime manasında olduğu gibi hilal şekilli ayçöreği yapısı istenirse iki taraftan uçları aynı yönde içe doğru bükülür. İstenirse ölçüleri yarıya indirerek bebek kruvasanlar da yapılabilir. Ayrıca çikolata yerine marmelat kullanarak elmalı, kayısılı kruvasan da yapmak mümkündür.
 8. Pişirme kâğıdı serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak dizilir. Yumurta sarısı bir çimdik tuzla çırpılarak kesme yerlerine gelmemek suretiyle kruvasanların üzerine sürülür. Önceden ısıtılmış 200 derecede on dakika pişirilir. Fırının ısısı 190 dereceye düşürülerek on beş – yirmi dakika veya kızarana kadar pişirilir. Ev Yapımı Kruvasanlar taze olarak servis edilir. Yapıldığı gün yenilmesinde fayda vardır.
 9. Açma ve katlama işlemleri uzun sürse de netice (kahve veya çay yanında sıcak gevrekliğin çıtırtısı ile damakta bıraktığı enfes lezzet) yapmaya değer...

Not: Birebir aynısı olmasa da milföyden de iyi kruvasan yapılabilir.
EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa) EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa) EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)EVDE-TEREYAĞLI-ÇİKOLATALI-KRUVASAN-YAPIMI-(Croissant,-Fransa)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • elif
 • Nursel
 • Zeynep
 • Meryem
 • Aynur
 • Tuba
 • Bir dost
 • Defne
 • ayşe
 • elif

  Kruvasan hamurunda aynı işlemi iki kez daha tekrarlarken buzdolabında birer gece daha mi bekleteceğiz ?

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: elif

  Merhaba Elif Hanım,
  Hayır, kruvasan hamuru sadece bir gece buzdolabında bekletilir. Buzdolabından sonraki merhalede, yani ertesi gün iki kez yapılan katlama muamelesinden sonra hamur sıkılaşsın ve kolay açılsın diye iki – üç saat kadar buzdolabına kaldırılır. Aslında ikinci gün kruvasanı yemek istiyorsak hamurun en az iki saat kadar buzdolabında beklemesini göze almalı ve erken saatte kruvasan yapımına başlamalıyız. Aşamalar uzun görünse de yapımı zevkli ve sonucu lezzetli bir tariftir. Kolay gelsin.

 • Nursel

  Kruvasan poğaça yapımı biraz gayret istiyor, ama değer... Kruvasan poğaçası lezzeti başkasında yok. Kruvasan poğaça tarifi yazınız için teşekkürler.

 • Zeynep

  Kruvasan tarifi resimli yapılışını çok güzel göstermişsiniz. Resimli anlatım yeterli bilgiyi veriyor. Videoya bile gerek yok. Genelde çikolatalı kruvasan yapılır ama bence bu tarif peynirli olarak da yapılabilir. Emekleriniz için teşekkürler. Sevgiler.

 • Meryem

  Reklamlardaki krovasanı bende evde yapabilir miyim diye kruvasan yemek tarifi ararken bu hamur işi kruvasan tarifi ni işe yarar buldum. Teşekkürler.

 • Aynur

  Evde kruvasan yapimi daha sağlıklı. Hazırları, paketlenmişi almaktansa... Benim için mesele kruvasan hamuru nasıl yapılır konusuydu. Bu çikolatalı kruvasan tarifi sayesinde herkes yapılabilir. Kruvasan tarifi çikolatalı yapılışını resimli, fotoğraflı olarak yayınladığınız için teşekkürler. Süper.

 • Tuba

  Evde Lezzetli kruvasan nasıl yapılır?, Ev yapımı kruvasan tarifi diye ararken sitenize rastladım. Çikolatalı Kruvasan yapılışını gayet güzel anlatmışsınız. Çok kolay gözükmüyor. Ama denemeye değer. Olmazsa dediğiniz gibi kruvasan tarifi milföy kullanarak da yapılabilir

 • Bir dost

  Bu harika yazınızı çalarak yayınlayan ve kendini şeften.. diye satan ahlaksız bir hırsız, utanmadan Adsense geliri elde etmektedir. Durumu bildirmek istedim.

 • Defne

  Çok süper, olağanüstü nefis...

 • ayşe

  muhteşemmmmmmmmmmmmmm

 • Neslihan

  O katlar nasıl yapılmış, müthiş süper olmuş

YukarıYukarı