mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

POFUDUK HAMBURGER EKMEĞİ TARİFİ🍔

Kolay Hamburger ekmeği evde nasıl yapılır? Hamburger yapımında vazgeçilmez olan yumuşacık hamburger ekmeği nasıl yapılır? Hem hamburger hem de değişik sandviçler yaparken kullanılabilecek hamburger ekmeği nasıl yapılır? İşte Orjinal Hamburger Ekmek Tarifi...

HAMBURGER-EKMEĞİ-TARİFİ

Orjinal Hamburger Ekmeği Tarifi Malzemeleri - Yumusak Hamburger Ekmegi Tarifi İçindekiler

Üç su bardağı un

Bir bardak ılık süt

Bir adet yumurta

Bir paket instant maya

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir yemek kaşığı yumuşak tereyağı

Üzerine: İki yemek kaşığı yoğurt ve susam

HAMBURGER-EKMEĞİ-TARİFİHAMBURGER-EKMEĞİ-TARİFİ

Orjinal Hamburger Ekmeği Tarifi - Gerçek Hamburger Ekmeği Nasıl Yapılır? - Evde Hamburger Ekmegi Tarifi

 1. Unun ortası havuz gibi açılır; içerisine maya süt, yumurta, tuz ve tereyağı konulur ve yoğrulmaya başlanır.
 2. Ele yapışmayan fakat oldukça yumuşak bir hamur elde edilir.
 3. Yoğrulan hamurun üzeri streçle kapatılarak hamur iki misli olana kadar takriben bir saat soğuk olmayan bir yerde mayalandırılmaya bırakılır.
 4. Mayalanan hamurdan limon büyüklüğünde parçalar koparılır ve parmak uçlarıyla biraz yoğurup elle yuvarlanır. Aralıklı olarak yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş tepsiye fırın tepsisine dizilir.
 5. On beş – yirmi dakika kadar daha tepside tekrar mayalandırılır. Kurumasın diye üzeri hava alabilecek şekilde örtülür. Tepsi mayası süresi fazla olursa yayılıp birbirlerine yapışabilir. Bu halde her biri tekrar yuvarlanıp şekillendirilebilir.
 6. Mayalanan hamurların üzerine yoğurt sürülerek susam serpiştirilir. Fırının en alt yerine içi su dolu bir kase konur. Hamburger Ekmeği önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir.

"Burger Ekmek nasıl yapılır? Kolay Hamburger Ekmegi Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Gercek Hamburger Ekmegi Tarifi Püf Noktaları

 1. Hamburger Ekmeği - Nefis Görünüşü Üzerine yoğurt sürmekle yetindik. Bununla beraber daha albenili bir renk arzu edilirse çırpılmış yumurta sarısı bir yemek kaşığı su veya sütle karıştırılıp sürülebilir. Hatta kuruması beklenip ikinci bir kat daha sürülmesi ile daha da ileri renkler ede edilebilir.
 2. Hamburger ekmegi hamuruna bir miktar şeker ilave edenler olsa da biz tercih etmedik.
 3. Bütün malzemeler oda sıcaklığında kullanılmalıdır. Hamurun mayalanma süresi bulunduğu yere göre, pişme müddeti de fırına göre farklılık arz edebilir.
 4. Sütsüz Hamburger Ekmeği: Hamburger ekmek tarifi sütsüz olarak da yapılabilir. Süt yerine ılık su veya sulu yoğurt kullanılabilir.
 5. Daha da yumuşacık hamburger ekmeği tarifinde birer bardak su, süt ve sıvıyağ yer alır.
 6. Sağlıklı Hamburger Ekmeği Tarifi: Bu başlıkla daha çok kepekli un, tam buğday unu veya glutensiz olması gayesiyle kinoa unu, sarı mercimek unu veya kuru fasulye unu kullanımı kastedilir. Tam buğday unu, yulaf ezmesi, çavdar ezmesi, kaba buğday kepeği karışımları da kullanılır. Kullanılacak un miktarının ve elde edilen hamburger ekmeklerinin kokusu, rengi, yapısı farklı olacaktır. Tarifte zaten şeker kullanılmadı lakin kullanmak isteyenler için şeker yerine bir tatlı kaşığı hakiki üzüm pekmezi kullanmak, köftesini de kızartma yerine düşük ısıda fırında pişirmek sağlık önerileri arasında yer alır. Mayonez yerine süzme yoğurt kullanmak da faydalı olabilir. Ev yapımı hamburgerle fastfood gıdalardaki koruyucu maddeler, yüksek oranda tuz, Çin tuzu ve şeker katkılarından uzak kalınmış olur. Bu durumda asitli rafine şekerli içecekler yerine taze meyve suyu, su ayran tercih edilir.
 7. Hamburger Ekmeği Dondurucuda Muhafaza Edilir mi? Pişme sonrası hamburger ekmekleri, diğer ekmekler de olduğu gibi buzdolabı poşetlerine koymak suretiyle buzlukta dondurucuda saklanabilir. Yenilir hale gelmesi için bir kaç saat önce oda sıcaklığına çıkarmak gerekir veya buzluktan çıkarıp fırında üç - beş dakika ısıtınca ilk tazeliğinde kullanıma hazır hale gelir.
 8. Hamburger ekmeği Bim: Temmuz 2020’de 320 gramlık Unlüx 4'lü Gurme Hamburger Ekmeği fiyatı 4.95TL idi. En iyi Hamburger Ekmeği markası hangisidir? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.
 9. Nusret Hamburger Ekmeği Tarifi Özel Hamburger Ekmeği grubunda çok farklı tarifler olabilir. Birer su bardağı ılık su, ılık süt, bir yemek kaşığı sıvı yağ, iki tatlı kaşığı şeker, bir tatlı kaşığı tuz ve bir paket instant maya ile hafif ele yapışan bir kıvamda azar azar un ekleyip en az beş dakika yoğrulur. Üstü örtülü olarak kırk dakika mayalanmaya bırakılır. Kabaran hamur dokuz parçaya bölünüp yuvarlanıp tepsiye alınır. Üstü kapalı olarak yirmi dakika da tepside mayalandırılır. Çırpılmış bir yumurta sarısı fırça ile sürülür. Önceden ısıtılmış fırında 190 derecede on beş dakika veya kızarana pişirilir. Fırından alınarak soğumaya bırakılır.
 10. Kabartma Tozlu Hamburger Ekmeği (Mayasız hamburger Ekmeği, Mayasız Sandviç Ekmeği) Mayasız Ekmek İnstant mayayı kabartma tozu ile birlikte kullananlar olduğu gibi, maya kullanmadan bir paket kabartma tozu ile yapanlar da var. Bu konuda teferruatlı bilgiye sahip olanlar yorumlarda paylaşabilir. Kuru maya ile hamburger ekmeği yerine yaş maya ile Hamburger Ekmeği yapılabilir. Mayalar arası dönüşüm için bir formül: (1 ölçü instant = 1,5 ölçü aktif kuru = 3 ölçü yaş maya). Başka bir kaynakta ise "Taze maya nem içerdiğinden, aynı tesir için instantın 3 katı, aktif kuru maya miktarının 2,5 katı taze maya kullanılması gerektiği ifade edilir. Yani (1 ölçü instant = 2,5 ölçü aktif kuru = 3 ölçü yaş maya) Kaynak Başka bir yerde (1 ölçü instant = 2 ölçü aktif kuru = 4 ölçü yaş maya) manasına gelecek bir formül önerilir. Kaynak2 Daha başka bir yerde (1 ölçü instant=1,35 ölçü aktif kuru=2,7 ölçü yaş maya) Kaynak3 Farklı yerlerde farklı formüllerle karşılaşılabilir. Bu mevzuda enteresan olan maya imal eden bazı firmaların bu formülleri vermekten itina ile uzak durmaları... Taze maya ve aktif kuru maya granüllerinin çalışması için biraz şeker veya balla birlikte biraz ılık sıvı içinde çözülmesi ve maya karışımının yüzeyinde kabarcıklar oluşmaya başlayana kadar 5 ila 10 dakika bekletilmesi gerekir.
 11. Hamburger nasıl yapılır ev yapımı? Hamburger sosu nasıl yapılır? Kolay hamburger nasıl yapılır? Hamburger Tarifi için EV YAPIMI HAMBURGER TARİFİ🍔 yazısı incelenebilir.
 12. Islak Hamburger Ekmegi Tarifi Yukarıdaki ile aynıdır.
 13. 2 Kisilik Hamburger Ekmegi Tarifi Tarif ile dokuz adet hamburger ekmeği elde edilir. Kişi başına dört hamburger yeniyorsa iki kişilik, iki hamburger yeniyorsa dört kişilik bir tarif olur.

HAMBURGER-EKMEĞİ-TARİFİHAMBURGER-EKMEĞİ-TARİFİ

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kerem