mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Pizza Tarifi, Nasıl Yapılır? Ev Yapımı Peynir Kenarlı Karışık Pizza🍕

Evde Pizza Tarifi Nasıl Yapılır? Dolgu kenarlı pizza tarifi nasıl yapılır? Peynir kenarlı karışık pizza evde nasıl yapılır? Hazır pizzalarla vedalaşma vakti gelmedi mi? Çeşitli et ve sebze türlerinin üzerine konulmasıyla hazırlanarak fırında pişirilen pizza pidesi evde kolay bir şekilde yapılabilir mi? Evde pizza yapımı tarifi resimliyse neden olmasın? Eğer siz de "Evde pizza nasıl yapılır?" diyorsanız fırında pişen, bu kolay ve pratik karışık pizza tarifini denemelisiniz. Kolaylıkla yapabileceğiniz lezzetli ev yapımı dolgu kenar pizza tarifi pizza tarifi evde hazırlanması için buyurun:

EV YAPIMI PEYNIR KENARLI KARISIK PIZZA 5

Ev Usulü Peynir Kenarlı Pizza Malzemeleri

Evde Pizza Hamuru Tarifi Malzemeleri: Pizza Hamurunun Malzemeleri Nelerdir?

Bir su bardağı ılık su

Pizza hamuruna ne kadar maya konur? Bir yemek kaşığı kuru (instant) maya veya yarım paket yaş maya

Bir tatlı kaşığı toz şeker (mayalanmayı hızlandırmak için)

Bir tatlı kaşığı tuz

İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Üç su bardağı un

Pizza Tarifinde Kenar için:

Kaşar Peyniri

Evde Pizza Tarifinde Pizza Sosu için:

KIŞLIK DOMATES SOSU KONSERVESİ

veya

İki yemek kaşığı domates salçası

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı kuru kekik

Bir tatlı kaşığı reyhan veya ince kıyılmış fesleğen

Salçayı inceltmek için iki yemek kaşığı su

Arzu edilirse bir çay kaşığı karabiber

Ev Usulü Pizza Tarifinde Üstü için:

Bir adet kırmızıbiber

Bir adet yeşilbiber

On - on beş adet sucuk ve/veya salam dilimleri

Bir su bardağı kaşar peyniri rendesi

(Ev pizzası tarifinde kaşar yeterlidir ancak varsa mozzarella)

İstenirse bir – iki yemek kaşığı kadar haşlanmış mısır taneleri, çeri domatesleri altı – yedi adet dilimlenmiş mantar

Ev Yapımı Pizza Tarifinde tepsiye serpmek için:

İrmik veya mısır unu

EV YAPIMI PEYNIR KENARLI KARISIK PIZZA 2EV YAPIMI PEYNIR KENARLI KARISIK PIZZA 3

Kolay Pizza Tarifi - Ev Yapımı Peynir Kenarlı Karışık Pizza Tarifi Yapılışı - Fırında Pizza

Evde Pizzanın Hamuru Nasıl Yapılır? En Güzel Pizza Hamuru Tarifi? Karışık pizza nasıl yapılır? İtalyan Pizza Hamuru Tarifi

 1. Kolay Pizza Hamuru Tarifi Ev Yapımı: Ev Pizza Tarifinde Pizza Hamuru Nasıl yoğrulur? Pizza Hamurunun Tarifi Pizza hamuru tarifi mayalı ise derin bir kaba konulan ılık suya toz şeker ve maya konularak kabarması için beklenir. Unun yarısı elenip ortası havuz şeklinde açılarak, kabaran maya, sıvı yağ ve tuz konularak harmanlanıp yoğrulmaya başlanır. Geri kalan un yavaş yavaş ilave edilir. "En iyi pizza hamuru nasıl yapılır?" denirse ele yapışmayan fakat oldukça yumuşak bir hamur elde edene kadar iyice yoğrulur. Bu on dakikaya ulaşabilir. El yapımı pizza tarifinde hamurun durumuna göre un miktarı değiştirilebilir; sertse un azaltılabilir, cıvık olursa un eklenebilir. Kolay pizza hamuru bu şekilde elde edilirken orta boy pizza hamuru nasıl yapılır mevzusu da açıklığa kavuşmuş olur.
 2. Evde Pizza Tarifinde Hamur Nasıl Mayalanır? İyice yoğrulan hamur yuvarlanıp top şekline getirilerek yağlanmış derin bir kabın içine konur. Kuruyup kabuk tutmaması için üzeri nemli bir bezle örtülerek veya streç film ile kapatılarak soğuk olmayan bir yerde iki katı hacme ulaşıncaya kadar en az bir saat beklenir. Hamur mayalanarak asıl kıvamına ulaşır ve yumuşak pizza hamuru elde edilir. Evde hazır pizza yapımında çok zaman yoksa otuz - kırk dereceye ayarlanmış veya ısıtılıp kapatılıp kapağı açık bırakılmış fırında mayalanma hızlandırılabilir.
 3. Pizza Hamuru Nasıl İnce Açılır? İnce Pizza Hamuru Kabaran hamur yoğrularak içinin havası alınıp hafif unlanmış tezgâhın üzerinde elle kenarlardan çekiştirerek, orta bölgelerden kenarlara doğru bastırarak açılır ve yuvarlak şekle getirilir. İstenirse merdane ile de hamur çevrile çevrile açılabilir. Pizza ustaları havada yumruk yaptığı iki eliyle hamuru zıt yönlerde esnetip genişleterek yavaş yavaş açar. Kullanılacak tepsiden beş – altı santim daha geniş olması sağlanır. Tezgâhtan tepsiye nakil mesele olacaksa hamur tepsiye alınıp elle de açılabilir. Pizza kalınlığı lezzet açısından ehemmiyetli bir hususiyet olup umumiyetle ince açılması tercih edilir. Ancak incelik seviyesine paralel olarak yırtılabilirliği ve kıtır olma riski artarken, pişme süresi azalacaktır. İnce olması hedeflenirse oklava daha uygun bir alettir. Kalınlığı fazla olursa da taban çok kabaracaktır. Yarım ile bir santim arası kalınlık tercih edilebilir. Tabanın pişerken aşırı kabararak malzemenin düzgün dizilememesi ve içinin iyi pişmemesi durumlarına karşı tedbir olarak birkaç yerden kürdan veya çatalla delinebilir.
 4. Mayasız Pizza Hamuru Bir yumurta derin bir kaba kırılıp çırpılır. Üzerine dört yemek kaşığı yoğurt, yarım çay bardağı süt, bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı toz şeker ve dört yemek kaşığı zeytinyağını ekleyerek çırpmaya devam edilir. Yarım su bardağı su eklenir. Üç su bardağı unu ve bir paket kabartma tozunu eleyerek ilave edilip karıştırılır. Kıvamına göre su ve un eklenir. Cıvık ve hafif ele yapışan bir hamur elde edilir ve on – on beş dakika kadar mayalandırılır. Sonra hamur, yağlanmış pizza tepsisine hafifçe sıvı yağa batırılmış elle yayılır. Üzeri istenen malzemelerle zenginleştirerek önceden ısıtılmış fırında 15 dakikada kadar pişirilir.
 5. Pizza Hamuru Tepsiye Nasıl Yerleştirilir? Teflon veya yapışmaz yüzeyli bir tepsi kullanılmıyorsa pizzanın yapışmasını önlemek üzere bir yemek kaşığı irmik veya mısır unu ince bir tabaka olarak tepsiye serpilebilir. Bu tarz, çıtırlığı ve iyi kızarmayı sağlamasının ötesinde lezzeti de daha hususi bir seviyeye taşıyabilir. Diğer çözümler olarak hamur yağlanmış bir tepsiye konulabileceği gibi tepsiye taşmayacak şekilde yağlı kâğıt da serilebilir.
 6. Evde Pizza Tarifinde Peynirli Kenar Yapımı: Kenardan iki - üç santim içerideki bölgelere büyük bir halka oluşturacak şekilde rendelenmiş veya şerit şeklinde kesilmiş kaşar peyniri döşenir. Bol peynir kenarlı pizza istenirse miktar arttırılabilir. Tepsi dışına taşan hamur peynirli bölge üzerine doğru kıvrılıp kapatılarak rulo yapılır. Pişerken açılmaması için üzerine bastırılarak alttaki hamura yapışması sağlanır. Böylece Kenarı Kıvrık Pizza elde edilir.
 7. Dominos Sarımsak Kenar Tarifi: Tereyağı eritilir. Erimiş tereyağına ezilmiş beş - altı adet sarımsak ilave edilir. Pizzanın kenarına sarımsak sosu sürülüp kapatılır. Kenarına yumurta sürülür.
 8. Evde Pizza Tarifinde Ön Pişirme: Pizzanın sebzeleri hamurdan daha hızlı piştiği için, hamuru pişirmek isterken garnitürü kurutmaya, malzemeyi kararında pişirmek isterken hamuru çiğ bırakmaya karşı tedbir olarak beş – on dakika kadar ön pişirme yapılır. Ayrıca pişerken suyunu bırakacak malzemenin hamuru yumuşatması meselesi de çözülmüş olur. Kenarların yapımı ardından pizzanın üzerini yerleştirmeden önce yapılan bu ön pişirme ile asıl pişirmenin daha kısa sürmesi sağlanır. Fırından dışarı çıkarılıp üzerine sosu yayılır ve üst malzeme döşenir.
 9. Evde Pizza Sosu Hazırlanışı: Pizza Sosu Nasıl Yapılır? Pizza sosları çok değişik şekillerde yapılabilir. Pratik bir çözüm olarak sos için derin bir kapta, domates salçası, sıvı yağ ve su ile biraz açılarak akışkan hale getirilir. Kekik, fesleğen gibi baharatlar eklenerek karıştırılır. Sosun kendi lezzeti dışında pizzaya kattığı değerler vardır. Yerleştirilecek üst malzemenin kolay dizilmesini ve yumuşattığı hamura tutulmasını sağlar. İtalyan pizza hamuru ince açılır ve piştikten sonra üzerine fesleğenli zeytinyağı sosu sürülür.
 10. Evde Pizza Tarifi: Üst Malzemesi Hazırlanışı: Eldeki malzemeye göre değişir. Mantarlar iyice yıkanır, kurulanır ve ince yarım ay şeklinde doğranır; çeri domatesleri, sucuk ve salamlar dilimlenir; çekirdekleri çıkarılmış kırmızıbiberler halka halka kesilir. İstenen değişik malzemeye bağlı olarak çekirdekleri çıkarılıp ince dilimlenmiş siyah zeytin, çarliston biber, kırmızı ve sarı dolmalık biber, tane mısır ve diğer garnitürler hazırlanır.
 11. Evde Pizza Tarifi: Pizzanın Üzerinin Döşenmesi: Eşit dağılımı sağlamak üzere, sos bir kepçe, kaşık veya fırça yardımıyla pizza hamurunun merkezinden başlayıp aynı yönde döndürerek kenarlara doğru düzgünce yayılır. Taşma ihtimaline karşı kenar kısımlarına sürülmez. Soslanan pizzanın üzerine önce rendelenmiş kaşarın bir miktarı, ardından istenen şarküteri ürünleri; sucuk ve salamlarla mantar ve sebzeler düzgün ve eşit şekilde yerleştirilir. Daha zor pişenler üst tabakaya konulur. Öyleyse pizzanın kenarına ne sürülür? İstenirse kenarlara susam veya haşhaş serpilebilir.
 12. Mutfakta Pizza Tarifi: Evde Pizza Yapımı Tepside Pişirilmesi: Tepsideki pizza 200 derecede önceden ısıtılmış fanlı fırında üzerindeki malzemelerin hemen yanmaması için fırının alt rafına konularak ve ara ara kontrol edilerek pişirilir. Hızlı kızarıyorsa fırın kısılır. Tam pişmeden önce fırından çıkarılarak üste tekrar bir miktar kaşar rendesi serpilir. Bu hem lezzet hem malzeme sabitleme gayelidir. Pizza, bu peynir eriyene kenarlar kızarana kadar pişirilir. Kaşarsız pizza tarifi tercih edenler malzeme sabitleme hususuna dikkat etmeliler.
 13. Servis: Ev Yapımı Peynir Kenarlı Karışık Pizza ilk sıcaklığı kaybolduktan sonra rulet bıçakla üçgen dilimlenip ısıtılmış bir servis tabağında sıcak olarak yanında soğuk bir ayran veya meyve suyu ile servis edilir. Bazıları iki pizzayı üst üste getirerek yemeyi tercih ederler.

EV YAPIMI PEYNIR KENARLI KARISIK PIZZA 1

Peynir Kenarlı Kolay Karışık Pizza Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Kolay Pizza Tarifi Püf Noktaları

 1. Pizza Hamuruna süt veya yoğurt katılır mı? Olabilir, ancak lezzet fırın pidesinden çok poğaça tadına doğru yaklaşır. Daha yumuşak bir tat için katılmak istenirse diğer tüm malzemeler gibi taze ve oda sıcaklığında olmalıdır. Yumuşak pizza hamuru nasıl yapılır? Yukarıdaki tarif olması gerektiği kadar yumuşak bir hamur sağlar. Lakin daha yumuşak pizza hamuru için yaş mayalı pizza hamuru ve sütlü pizza hamuru kullanılabilir. Bu hamur tarifinde yumurta eklemeyi de tercih etmiyoruz.
 2. Yaş mayalı pizza hamuru: "Pizza hamuru nasıl yapılır evde?" denirken hangi mayanın kullanılması gerektiği de merak edilir. Evde Pizza Tarifi yapılırken taze olduktan sonra değişik mayalar kullanılabilir. 50 gram yaş mayanın 20 gram kuru mayaya denk geldiği dikkate alınır.
 3. Pizza Hamuru Kabartma Tozlu: Mayasız pizza hamuru olur mu? Kabartma tozu ile de yapılabilirse de lezzet aynı seviyede olmayabilir. Mayasız pizza tarifi daha çok yumurta kullanılarak yapılan kabartma tozlu tariflerdir. Mayalamadan pizza hamuru daha çok ocak üstü tava pizzalarında kullanılır. Ekşi maya ise hamura ayrı bir lezzet verir. Mayasız pizza tarifi: Bir adet yumurtayı derin bir kaba kırılıp çırpılır. Üzerine dört yemek kaşığı yoğurt, yarım çay bardağı süt, bir çay kaşığı tuz, bir çay kaşığı toz şeker ve dört yemek kaşığı zeytinyağı ilave edilerek iyice karıştırılır. Yarım su bardağı su eklenip, üç su bardağı un ve bir paket kabartma tozunun elenerek ilavesiyle karıştırmaya devam edilir. Cıvık ve ele hafif yapışan bir hamur elde etmek üzere su ve un eklenir. Hamur bir çeyrek saat dinlendirilir ve el yağa batırılıp yağlanmış tepsiye bastırarak yayılır. Üzerine istenen malzemeler yerleştirilerek önceden ısıtılmış fırında takriben yirmi dakika kadar pişirilir.
 4. Hamur açma muamelesi olmadan pizza tarifi yapılabilir mi? Ekmek fırınından alınacak hamur da farklı lezzette bir çözüm olabilir. Bunun dışında İtalyan pizza tarifi usulünden farklı olarak daha çok börek şekline benzeyen yufkada kenar pizza da yapılabilir.
 5. Pizza hamurunun kabarmaması durumu: Havanın soğuk olması, mayanın bayatlığı, yeterli süre beklememe, malzemelerin fazla sıcak veya soğuk olması neden olabilir. Ön pişirme tekniği uygulanmadıysa fırınlanma öncesi pizza on beş – yirmi dakika tepsi mayası için dinlendirilir.
 6. Pizza hamuru çok yumuşaksa un ilave edilerek kıvama gelinceye kadar yoğrulur. Bu durumda mayalanmak için daha uzun süre beklemeli…
 7. Pizza tarifinde mayalanmış hamura un eklenir mi? Hamur cıvık durumda mayalanmaya bırakıldıysa sonradan un eklenmez, hamur bozulabilir. Yağlanmış ellerle şekil verilmeye çalışılabilir.
 8. Pizza hamurunun mayalandığı nasıl anlaşılır? Hacmi iki katına çıkarken delikler oluşur.
 9. Artan pizza hamuru ne yapılabilir? Buzdolabında birkaç gün dayanabilir. Hamur kızartması, ekmek, pide yapılabilir.
 10. Farklı pizza tarifi sosları: Kabukları soyulup doğranmış taze domatesler robota konulup üzerine salça, tuz, kekik, fesleğen, karabiber, pul biber, nane gibi baharat ilavesi ile parçalanarak da elde edilir. Biber salçası ile bir - iki diş ezilmiş sarımsak da lezzet arttıran sos malzemesidir. Hamuru sulandırmayacak kıvama getirmek maksadıyla rendelenmiş domatesin, kuru soğan, sarımsak, domates salçası, sirke, sıvı yağ, tuz ve baharatlarla birlikte pişirilip suyunu çekmesiyle de nefis bir Marinara Sos yapılıp soğumaya bırakılır. Pizza tarifinde hazır domates sosları da kullanılabilir. Ketçap kullanımı ise lezzeti değiştirecektir, katılmaması daha uygundur.
 11. Evde Pizza tarifi baharatları olarak kekik, fesleğen ve reyhan öncelikli olsa da acı toz kırmızıbiber, taze çekilmiş karabiber, kimyon, nane ve biberiye de kullanılabilir. Ancak bazılarının ölçüsü kaçarsa baskın bir aromaya yol açar.
 12. Evde Pizzada tarifinde kullanılabilecek peynirler nelerdir? Peynir olarak kaşar veya dil peyniri gibi küçük küçük rendelenebilen, böylece çabuk eriyerek dağılabilen diğer peynirler kullanılabilir. Mozzarella peyniri pizzanın anavatanı olan İtalya dışındaki şöhretini bu lezzetteki kullanımına borçludur. Mozzarella peyniri nemli, yarım yumuşak, deliksiz nitelikte, salamura edilmiş, tazesi kullanılan, umumiyetle beyaz renkte bir peynirdir. Pizza dışında diğer bazı hamur işlerinde, lazanya ve diğer makarnalarda tercih edilir. İtalyanların diğer peynirleri parmesan, kaşkaval; İngilizlerin cheddar peyniri, Hollanda’nın Gouda peyniri de pizzaya uygun lezzet ve yapıdadır.
 13. Evde Pizza tarifinde kenar dolgusu: “Stuffed Crust Pizza” için kenar dolgusu peynirden olduğu gibi küp küp dilimlenen sucukla, peynir sucuk karışımıyla, Macar salamla, bütün sosis kullanımı ile ve diğer malzemelerden de yapılabilir. Örneğin haşlanmış ve kabukları soyulmuş bütün kokteyl sosisleri hamurun kenarlarına koyarak sosis kenarlı pizza elde edilir. Dolgu yerine Simit kenarlı pizza olması istenirse kenarları EV YAPIMI SOKAK SİMİDİ (KOLAY SİMİT) tarifinde belirtildiği şekilde fitil şekline getirilip burgulanan hamur ile yapılabilir. Bir fırça yardımıyla pekmez sürülüp susam serpilebilir.
 14. Evde Pizza tarifi için üst malzemede Anadolu yaklaşımı: Lahmacunseverlerin ağız tadına daha uygun olmak üzere üst malzeme sucuk, salam, sosis yerine hafif kavrulmuş kıymalı baharatlı soğanlı harç ile yapılabilir. Hatta EV YAPIMI ET DÖNER ile veya hazır alacağınız döneri bir miktar pişirip kullanarak Dönerli Pizza yapılabilir. Ayrıca kavurmalı pizza, pastırmalı pizza da mümkündür. Kuşbaşılı, ton balıklı, tavuklu, kabaklı, ıspanaklı, patlıcanlı, enginarlı pizza çeşitleri değişik damak tatlarına hitap eder. Olabildiğince sade bir pizza isteyenler domates ve Mozzarella peyniri ile Napoliten pizzayı yapabilirler. Taban olarak da mahalli değerlerden faydalanılabilir: Lavaş pizza.
 15. Misafir için hamur bekletilebilir mi? Akşamdan yoğrulan hamur, mayalanması için bekledikten sonra ertesi gün kullanılmak üzere iyi kapatılmak şartıyla streçlenerek bezeler halinde buzdolabında korunabilir. Pişirileceği zaman çıkarılıp bir süre oda sıcaklığında bekletilir, yoğrulup havası ve maya kokusu giderilerek pizza yapılabilir. Aslında daha iyi bir pizza için (daha iyi bir köfte yaparken olduğu gibi) hamurun yoğrulduktan sonra mayalanması için dışarıda bekletmeden buzdolabında hava almayacak şekilde üzeri kapatılarak en az yedi – sekiz saat durması gerektiğini düşünenler de az değildir. Bunu mükemmel pizza hamuru tarifinin bir parçası olarak da düşünürler. Bunun yanında, daha ileri aşamaya getirilerek de dolaba konulabilir. İstenirse şekil verilip sosu sürülür, sebzeler hariç bütün malzemeler yerleştirilip iyi kapatılmış buzdolabı poşetinde dondurucuya konulabilir. Hazırlanacağı zaman sebzeler ilave edilir, sulanmaya sebep olacağından çözdürülme yapılmayıp önceden ısıtılmış fırında doğrudan pişirilebilir. Pizzaseverler ramazan iftar ve sahuru için de bu tekniği kullanabilirler. Elbette pişme süresinin de fırına göre değişse de on beş – yirmi dakika olabileceği dikkate alınarak planlama yapılmalıdır.
 16. Evde Pizza tarifi hazırlarken tepsi nasıl olsun? Delikli pizza tepsileri daha uygun olsa da alışılan diğer fırın tepsileri kullanılabilir. İyi bir pizza için pizza taşı şart değil. Elektrikli pizza tencere ve tavalarında da pişirme yapılabilir.
 17. Pizza tariflerinde aşırı kuruma ve yanmaya karşı tedbir ne olabilir? Fırınların farklı özelliği sebebiyle oluşacak bu durumları önlemek için ön pişirme tekniği dışında ilave bir çare olarak diğer hamur işlerinde de olduğu gibi kurumanın önlenmesi maksadıyla tepsi fırına yerleştirilirken beraberinde içine bir miktar su bulunan ısıya dayanıklı bir kap konulması yaygın bir usuldür.
 18. Tavada Pizza Tarifi: TAVADA PİZZA🍕
 19. Mantarlı Pizza Tarifi: MANTARLI🍄 PİZZA🍕
 20. Peynirli Ispanaklı Pizza Tarifi: PEYNİRLİ🧀 ISPANAKLI PİZZA🍕
 21. Sucuklu Pizza Tarifi: SUCUKLU PİZZA🍕 TARİFİ
 22. Pizza Börek Tarifi: PİZZA🍕 BÖREK
 23. Pizza Tarihi: 1833 yılında Alexandre Dumas Le Corricolo seyahatnamesinde Napolideki yoksul insanların yaz boyunca karpuz ve kış boyunca pizza yediklerini anlatıyor. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için hep pizza yenilirdi. Pizza bir ekmek olarak müşterilerin isteğe bağlı farklı boy parçalar kesilip satılıyordu. Pizza ekmeğin üzerine hamsi, domates, peynir ve yağ gibi çeşitli malzemeler ilave edilirdi. Kaynak1
 24. 1 Dilim Karışık Pizza Kaç Kalori?: Evde kolay pizza tarifi - nefis yemek tariflerinden biri olsa da kalorisi umulduğundan farklı olabilir. "1 dilim ev yapımı karışık pizza 130 gram için 335 kcal. 1 porsiyon orta boy karışık pizza 200 gram için 500 kcal. 100 gram ev yapımı karışık pizza 257 kcal." Kaynak2 Daha muteber başka bir kaynaka göre 35 santim standart hamurlu bir pizzanın kalorisi olarak 266 kcal rakamını vermektedir. Kaynak3 Doğrusu yapılışındaki çeşitlilik dolayısıyla bu hususta çok farklı rakamlarla karşılaşılabilmektedir. Üretimi nispeten daha standart olan bir pizza kaç gramdır? Domino's Pizza Kalori: Dominos İncecik Hamur Küçük Boy Pizza 97,5 gr hamurdan oluşur. Sadece hamur miktarına göre 58,5 gr karbonhidrat içerir ki bu dört dilim ekmektir. Dominos İncecik Hamur Orta Boy Pizza 195 gr hamurdan oluşur. Karışık Pizza (Orta Boy) 1 dilim 260 kcal, Chicken Kickers 1 adet 45 kcal, Karışık Pizza (Orta Boy) 1 dilim 241 kcal, New York Pizza (Büyük Boy) 1 dilim 180 kcal, Extravaganza (Orta Boy) 1 dilim 160 kcal olarak ifade ediliyor. Domino's Fit fresh Pizza Kalorisi 100 gramında 131 kaloridir. Margarita pizza kalorisi: 100 gram margarita pizza 200 kcaldir. Superfresh Pizza Kalori: Superfresh Pizza King 100 gramlık bir porsiyonunda 181 kcal, Sbarro Pepperoni Pizzada 730 kcal vardır.
 25. Pizza Sağlıklı mı? Pizza Severler için Beslenme İpuçları Pek çok hazır pizza türü, özellikle donmuş ve fast-food çeşitleri, kalori, yağ ve sodyum bakımından yüksek olma eğilimindedir. Daha fazla işlenmiş hammaddeler, renklendiriciler, ilave şeker ve koruyucular gibi sağlıksız bileşenler ihtiva edebilir. Birçok pizza türü kalori, sodyum ve karbonhidrat bakımından yüksek olmakla birlikte, evde veya pizzacıda hazırlananlar, besleyici gıdalar eklenerek veya tam tahıllı kabuklar seçilerek daha sağlıklı hale getirilebilir. Pizzanın besleyiciliğini artırmanın birçok yolu vardır. Sebzeleri ve tam tahıllı ürünü tercih edip, işlenmiş etler kaçınıp, ilave şeker içermeyen sos seçilir, yüksek kalorili seçeneklerden uzak durulur ve daha küçük dilimleri kesilirse daha sağlıklı olabilir. Kaynak4

Dünyadan ve Türkiye'den Farklı Pizza Tarifleri:

https://www.nefisyemektarifleri.com/video/evde-pizza-nasil-yapilir/

https://yemek.com/tarif/ev-usulu-pizza/

https://www.simplyrecipes.com/recipes/homemade_pizza/

https://tasty.co/recipe/pizza-dough

https://www.tasteofhome.com/recipes/homemade-pizza/

https://www.bbcgoodfood.com/recipes/pizza-margherita-4-easy-steps

https://sallysbakingaddiction.com/homemade-pizza-crust-recipe/

https://www.bbc.co.uk/food/recipes/how_to_make_pizza_50967

https://www.indianhealthyrecipes.com/pizza-recipe-make-pizza/

https://www.thekitchn.com/how-to-make-really-good-pizza-at-home-cooking-lessons-from-the-kitchn-178384

https://www.youtube.com/watch?v=n-VRntrbypI

YukarıYukarı