mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YENİDÜNYA (MALTA ERİĞİ) REÇELİ

Yeni dünya meyvesi reçeli nasıl yapılır? Marmelatı da yapılan malta eriği reçelinin resimli denenmiş tarifi:

YENİDÜNYA-(MALTA-ERİĞİ)-REÇELİ

Yeni Dünya Malta Erik Reçeli Malzemeleri

Bir kg malta eriği (yenidünya)

Üç su bardağı toz şeker

Bir su bardağı su

Bir limon suyu veya üç - dört parça limon tuzu

YENİDÜNYA-(MALTA-ERİĞİ)-REÇELİYENİDÜNYA-(MALTA-ERİĞİ)-REÇELİ

Yeni Dünya Malta Eriği Reçeli Yapılışı Tarifi

  1. Malta erikleri bol su ile yıkanır ve bir bıçak yardımıyla eriklerin kabukları soyulur. İkiye bölünen malta erikleri fazla parçalanmadan içindeki çekirdekleri çıkarılır. Büyük parçalar küçük elma dilimi şeklinde doğranır. Beklemesi gerekecekse kararmamaları için limonlu suya atılabilirler.
  2. Bu arada şeker ve su reçel tenceresinde ocağa konulup şeker eriyene kadar karıştırılarak kaynatılır. Yenidünya (Malta) erikleri içine atılır. Reçel kaynarken üzerinde oluşan köpükler zaman zaman alınır.
  3. Malta erikleri (yenidünyalar) yumuşayıp reçelin balı kıvamına gelince limon suyu veya limon tuzu ilave edilerek bir - iki taşım kaynatılır ve altı kapatılır.
  4. Yeni Dünya Malta Eriği Reçeli ılınınca temiz cam kavanozlara doldurulur. (Reçelin kıvamı: Düz bir tabağa konulduğunda, bal parmakla ikiye ayrılınca tekrar birbirine kavuşursa reçelin kıvamı olmuş demektir.
  5. Reçel kıvamı mevzusunda tafsilatlı bilgi için: ÇİLEK REÇELİ YAPIMI) Kaynamış suda ısınmış olan yeni kavanoz kapağı ile reçel kavanozunun kapağı sıkı bir durumda kapatılır. Reçel kavanozu ters çevrilerek bir kaç saat dinlendirilir. Yenidünya reçeli ışık almayan, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilebilir.

YENİDÜNYA-(MALTA-ERİĞİ)-REÇELİYENİDÜNYA-(MALTA-ERİĞİ)-REÇELİYENİDÜNYA-(MALTA-ERİĞİ)-REÇELİYENİDÜNYA-(MALTA-ERİĞİ)-REÇELİ

YukarıYukarı