Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI BÖĞÜRTLEN REÇELİ TARİFİ

Böğürtlen reçeli evde nasıl yapılır? Bögürtlen reçelinin yapılışı kolaydır, zor olan tabiisini toplamaktır. Aşılı iri böğürtlen yerine yabani dağ böğürtleni kullanmayı tercih ederseniz, pazara gelmeyen bu meyveyi toplamak durumundasınız. Yol kenarlarında, ormanda kendiliğinden yetişen bu bitki cinsine ve yöresine göre Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında meyvelerini olgunlaştırır. Bitkiler dünyasının timsahı olan böğürtlen gülgillerden olup sadece gövdesinde değil yaprak ana damarında bile diken bulunduran, hayatta kalma ve kendini savunma teknikleri oldukça güçlü acımasız bir savaşçıdır. Kökleri ve gövdesi ile saldırgan bir şekilde büyüyerek etrafa yayılıp neslini devam ettirir. Yaralanmadan, elbise ve ayakkabıyı dikenlere takmadan yaklaşmanın bile zor olduğu böğürtlenin, narin meyvelerini rahatça alıp gidebileceğini zanneden tedbirsizlere son dersi toplama esnasında patlayan meyvelerin ellerde ve kıyafette bıraktığı lekelerdir. Ancak azim ve cesaretle bu işin üstesinden gelirseniz nefis bir lezzet sizi bekler... Sağlığa ehemmiyetli faydaları olduğu söylenen böğürtlenin olgunları taze olarak yenirken mayhoş veya ekşi olanları için böğürtlen reçeli yapılışı pratik bir çözümdür. Kahvaltı sofranıza çeşni olacak güzel böğürtlen reçelinin resimli kolay tarifi:

EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 2

Böğürtlen Reçelinin Yapılışı Malzemeleri

400 gram böğürtlen

500 gram toz şeker

Çeyrek limonun suyu

EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 9EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 11EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 5EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 6EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 1EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 10EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 4EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 7

İlk iki resimde yabani dağ böğürtleni, izleyen üç fotoğraf aşılı böğürtlen olup reçel yabani böğürtlenle yapılmıştır.

Ev Yapımı Böğürtlen Reçeli Yapılışı Tarifi

 1. Ayıklanan böğürtlenlerin varsa sap ve bağlantısı olan yeşil kısımları temizlenir. Üç - beş dakika kadar bol suyun içinde bekletilerek üzerindeki toz ve varsa böcekler giderilir. Yıkanan böğürtlenler süzgece alınarak süzdürülür.
 2. Böğürtlenler yayvan bir tencereye konulur. Üzerine toz şeker yayılır. Ağzı kapatılarak şekerin erimesi için iki – üç saat bekletilir. Şeker erir ve böğürtlenler sulanır.
 3. Meyvelerin ezilmemesi için reçeli kaşık kullanarak karıştırmaktan kaçınılmalıdır. Tencere bütün olarak hafifçe sallanabilir.
 4. Önce orta ateşte daha sonra kısık ateşte on beş - yirmi dakika kadar pişirilir. Kısık ateş taşmayı önlediği gibi reçelin canlı bir renkte olmasını sağlar. Limon suyu ilave edilir. Dört - beş dakika kadar daha kaynatılarak ocaktan alınır.
 5. Genel olarak reçellerin sıcakken görülen akışkanlık seviyesi soğuduktan sonra azalır. Böğürtlen reçeli yapılışında da dikkat edilmesi gereken nokta reçelin gereğinden uzun süre kaynatılmamasıdır. Reçel tamamen katılaşmadan bir miktar sulu halde iken ocaktan alınmalıdır; içindeki pektin maddesi sebebiyle durdukça kıvam alıp katılaşacaktır.
 6. Ev Yapımı Böğürtlen Reçeli tencerede soğuyunca temiz kavanozlara konularak ağzı sıkıca kapatılarak serin yerde muhafaza edilir.

EV YAPIMI BOGURTLEN RECELI 3

Ev Yapımı Böğürtlen Reçeli Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları

 1. Her meyve reçelinde olduğu gibi sağlam ve canlı olanları kullanmak gerekir.
 2. Genel olarak reçel yaparken konulacak şeker miktarı meyvenin tatlılık seviyesi dikkate alınarak belirlenir. Meyve ekşi ise ideal lezzet için bire bir ölçünün üzerinde toz şeker gerekebilir.
 3. Biz yaparken oluşmadı, ancak ocağa alındığında fazla köpüğe karşı yarım çay kaşığı tereyağı ilave edilebilir. Limon suyu yerine bir silme çay kaşığı limon tuzu da kullanılabilir. Kaynatma öncesi su ilavesine gerek yoktur.
 4. Gıdalarda kıvamlaştırıcı olarak kullanılan ve meyvelerin içinde farklı seviyelerde bulunan pektin asit şartlarda jel veya pelte yapısını alır. Reçelin fazla kaynatılmasından kaçınılarak aşırı katılaşması önlenebilir.
 5. Reçeli nispeten sulu halde cam kavanoza koyup ara ara karıştırmak suretiyle üzeri tülbentle örtülmüş vaziyette güneşe ve rüzgâra maruz bırakarak kıvamlandırmak da diğer bir usuldür.
 6. Uzun süre sonra kullanmak için açılmamak üzere vakumlanmak istenirse sıcak durumda kavanozlara konularak kapakları sıkı kapatılıp ters çevrilirler.
 7. Kıvamı katılaştığında reçel, tatlı, pasta, kurabiye ve tartlarda kullanılabilir.
 8. Olgunlaşmamış böğürtlen reçeli: Olgunlaşmamış olan böğürtlenler de ishal kesici hususiyettedir.
 9. Böğürtlen Marmelatı: Böğürtlenler yıkanıp süzülür. Tencereye alınıp üzerine bire bir ölçüyle şeker dökülür. Bir gün bekletilip orta kısık ateşte ara ara karıştırılarak reçelden daha yoğun olacak şekilde pişirilir. Bir yemek kaşığı limon tuzu konulup birkaç dakika kaynatılır ve kavanozlara aktarılır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı