5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puan: 5.00 (Oy sayısı: 4)

BASİT GÜLLAÇ TATLISI

GÜLLAÇ

Malzemeler

Bir paket güllaç (400 gr veya on iki yaprak)

Üç litre süt

Dört su bardağı toz şeker (800 gr)


Bir paket vanilya

İstenirse birkaç damla gül suyu

Süslemek için: Toz Antep fıstığı

GÜLLAÇ

Pratik Güllaç Tarifi

  1. Süt şekerle birlikte  ocağa konulur. Şekerin erimesi için iyice karıştırılır ve süt kaynamaya başlamadan altı kapatılır. Sütün fazla sıcak olması halinde güllaç yapraklarında hamurlaşma, fazla soğuk olması halinde sütü çekmeme gibi bir durumla karşılaşılabilir.
  2. Güllaçların büyüklüğüne uygun bir tepsi alınır. Her bir güllaç parçası şekerli süt karışımı ile ıslatılır ve parlak kısımları üste gelecek şekilde üst üste yığılır.
  3. Güllaç yaprakları bitince kalan süte istenirse birkaç damla gül suyu eklenerek tepsinin üzerinde gezdirilir ve soğumaya bırakılır. Dışarıda ılınan güllaç tamamen soğuması için buzdolabına konulur.
  4. Güllaç servis edilmeden önce dilimlenir, üzeri toz Antep fıstığı ve parçalanmamış cevizlerle süslenir. Cevizleri yerken koymakta yarar var yoksa durdukça sütün ıslaklığı ile nemlenirler.
  5. Üzeri streçlenerek tüketilinceye kadar buzdolabında tutulan Kolay Güllaç Tatlısı soğuk olarak servis edilir. Mevsiminde nar tanesi ile süslemek gelenektir.

Not:

  1. Ramazan iftar ve sahur yemeklerinde ve bayram tatlısı olarak tüm Türkiye'de yaygın olarak sunulan güllaç sütlü olması sebebiyle hafif bir tatlıdır.
  2. Güllaç katları arasına fındık ve hindistan cevizi konularak hazırlanan diğer tarif için GÜLLAÇ (SARAY USULÜ)'nü inceleyebilirsiniz.
  3. GÜLLAÇ SARMASI ve MUHALLEBİLİ GÜLLAÇ TATLISI tarifleri de ilginizi çekebilir.

GÜLLAÇ

999999999999999999999999

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok