mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Cevizli Kadayıf Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır? Kadayıf Sarması, Erzurum

Cevizli kadayıf dolmasınasıl yapılır tarifi nasıldır? Ramazan geceleri ve bayramlar için tercih edilen cevizli kadayıf sarması tatlısı nasıl yapılır? Erzurum yöresi ramazan ayı iftar menülerinde ve bayram tatlıları arasında yer alan kadayıf dolması ilk bakışta ağır olur düşüncesi uyandırsa da yumurta aşırı yağ çekmesini önleyeceği için sanıldığından daha uygun bir lezzettir. "Kadayıf sarma nerenin, Kadayıf dolması hangi yöreye aittir" diye merak edilirse cevap "Erzurum"dur. Lakin bu meşhur lezzeti tatmak için bu güzel şehre gitmenize gerek yok... Bir dadaş klasiği olan bu güzel kadayıf dolmasının yapımı hiç de zor değil... Cevizi bol, dolma gibi sarılan, dışı çıtır, içi yumuşak lakin güzel pişmiş ve hamur kalmamış, şerbeti boğaz yakmayan kadayıf dolması yapmanın püf noktalarını ve Erzurum cevizli kadayıf dolması tarifini resimli olarak arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte "Çıtır çıtır kadayıf dolması nasıl yapılır? Kadayıf dolması içinde ne var?" diyenlere kadayıf dolması nasıl yapılır tarifi...

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 1

Cevizli Kadayıf Dolması Tarifi Malzemeleri - Erzurum Kadayıf Dolmasi Tarifi İçindekiler

250 gr yaş tel kadayıf

Bir su bardağı iri doğranmış ceviz

Dört - beş adet yumurta

Kızartmak için sıvı yağ

Şerbeti için:

Bir buçuk su bardağı şeker + İki buçuk su bardağı su

İki - üç damla limon suyu

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 2CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 3CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 4CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 7

En Güzel Erzurum Kadayıf Dolması Tarifi Erzurum Cevizli Sarma Kadayıf, Kadayıf Sarması Kızartması - Kadayıf Dolması Yapılışı - Yağda Kadayıf Dolması Nasıl Yapılır? Erzurum Kadayıf Sarma Tatlısı Nasıl Yapılır?

 1. Erzurum kadayıf dolması şerbeti nasıl yapılır? Kadayıf dolmasının şerbeti nasıl hazırlanır? Önce toz şeker ve su bir tencereye alınır, şeker eriyene kadar karıştırılır ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan beş - on dakika sonra limon suyu sıkılır, bir - iki taşım kaynatılır ve soğumaya bırakılır.
 2. MasterChef Kadayıf Dolması Tarifi, Seri Çalışmak İçin Somer Şef Tarzı Bir litre süte bir yumurtanın tamamı değil sarısı karıştırılıp süte yedirilir. Kadayıflar el üzerine alınır. Cevizler diğer elde kırılıp konulur. el yumruk yapılınca dolma sarılmış olunur. Yumurtalı süte batırılır. Yine elle sıkılır. Biraz bekletilip kızgın yağda kızartılır. Kızartıp soğuk şuruba konulur.
 3. Kadayıf Dolması Nasıl Yapılıyor? Kadayıf Dolması Nasıl Sarılır? Kadayıf Dolması Sarmanın Püf Noktası: Kadayıf ne kadar taze ise sarılması o kadar kolay olur. Kullanılan tel kadayıfların çok kalın veya çok ince olması uygun olmaz. On santime on beş santim boyutlarında dikdörtgen olacak şekilde bir kadayıf parçası düz bir zemine kadayıfı parçalanmadan serilir. İçerisine bolca ceviz konularak sarılmaya başlanır. Ne çok sıkı ne çok bol sarılır. Kadayıf dolması sarılışında kadayıf, yaprak sarma gibi rulo şeklinde ve orta sıkılıkta sarılır. Aşırı sıkı sarılması halinde içinin pişmeyip hamur kalma, gevşek sarılması halinde de atılacakları yağda dağılma tehlikesi vardır. Kadayıf dolmasının içinin pişebilmesi için çok kalın sarılmamalıdır. Yarısına gelince kenarları içeri katlanır. Bitiş kısımları altta kalacak şekilde yerleştirilir. Kadayıf bitene kadar aynı muamele tekrar edilir. Ustaları, kadayıf dolmasını avuç içinde dolma sarar tarzda güzelce sararlar. Dolmalar düzgün olmalı, birbirine benzemelidir.
 4. Yumurtalar çukur ve geniş bir kaseye kırılır ve çırpılır. Sarılan kadayıf dolmalarının her tarafı yumurtaya bulanır. Fazla yumurtanın kadayıfın içine girmemesi için kadayıf elle sıkılmamalıdır. Kadayıf sarmaları temiz bir tabağa dizilir.
 5. Kadayıf dolması nasıl kızartılır? Kadayıf dolması nasıl pişirilir? Derin bir kızartma kabına sarmaların üzerini geçecek seviyede sıvı yağ konulur, kızdırılır. Hafifçe ve çok kısa bir süre yumurtaya bulanmış kadayıf dolmaları bekletmeden kızgın bol yağa atılır ve nar gibi kızartılır. Kadayıf dolmasının dışının kızarıp içinin çiğ kalmaması için yağ kızgın olsa da çok kızgın olmamalıdır. Bol yağda uygun şekilde kızartılınca hem daha az yağ çeker hem daha çabuk pişer. Kızartma muamelesinde saf tereyağı kullananlar da vardır. Yumurtanın fazlasını gidermek üzere elle sıkılmamalıdır; yoksa yumurta daha içeri işler ve yumurta kokabilir.
 6. Kadayıf şerbeti nasıl dökülür sıcak mı soğuk mu? Kızartılan kadayıf dolmalar ilk sıcaklıkları çıktıktan sonra soğuk şerbetin içine atılır. Beş dakika kadar şerbette bekletilir. Kevgirle şerbetin içinden alınıp süzülerek servis tabağına konulur. Şerbet soğuk olmalıdır. Buzdolabında beklemiş şerbet de kullanılabilir. İkinci bir usul olarak, daha az şerbet çekmesi, daha az yumuşaması, daha çıtır kalması için şerbete atmak yerine dolmalar ılınınca üzerine şerbet gezdirilebilir.
 7. Kadayıf dolması sunumu: İstenirse üzerine de fındık, fıstık, ceviz, toz Antep fıstığı konulabilir. Cevizli Tel Kadayıf Dolması Tatlısı dondurma veya kaymakla tercihen ılık veya sıcak olarak servis edilir. Bu tatlı Kaymaklı Kadayıf Sarma Tarifi olarak da bilinir. İç malzeme olarak ceviz yerine fındık veya fıstık da kullanılabilir.

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 5

Erzurum Kadayıf Dolması Hakkında Bilgi, Kadayıf Dolması Erzurum (Cevizli Sarma Kadayıf, Kadayıf Sarması) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kadayıf Dolması Püf Noktaları

 1. Daha farklı lezzet ve koku için öğütülmüş kadayıf sarması hazırlarken ceviz içine bir miktar tarçın ilave edilip karıştırılabilir. Yalnız ceviz robotta çekilirse yağını vererek kokabilir. Elle veya tokmakla kırılması daha uygundur. Kimileri cevize bir o kadar da toz şeker ilave eder.
 2. Kadayıf Dolmasi Püf Noktaları Kadayıf dolmasının yapılışında kızartma yağının kızgın olması dağılmaya mani olur. Şurup fazla katı yapılıp boğaz yakacak tarza getirilmez. Şeker şurubu sıcak olursa dolma hamur olur.
 3. Kadayıf dolması hangi kadayıftan yapılır? Cevizli Kadayıf Dolmasının Kadayıfı Kadayıf mutlaka taze ve nemli olması gerekir. Eğer kuru olursa sarılmaz ve kopar.
 4. Kadayıf Sarması dolapta dururmu? Erzurum Kadayıf Dolması Buzlukta Nasıl Saklanır? Aynı gün içinde yenmesi gerekir, ertesi güne bayatlar. Saklamak için buzdolabına konmaz, tekrar ısıtılmaz, oda sıcaklığında muhafaza edilirler. Yenecekken kızartılmak üzere fazla hazırlanıp dondurucuda bekletilebilirler. Tatlıyı uzun vadede muhafaza edebilmenin tek usulü buzdolabının derin dondurucu kısmını kullanmaktır. Ağzı kapalı poşetlerde veya vakumlu kaplarda saklanırsa taze kalır. Bir saat kadar dışarıda beklettikten sonra kullanılabilir. Buzluk kadayıfı kurutmuşsa çıkartılan kadayıflar ıslak bir havlu yardımıyla nemlendirilir.
 5. Fincanda Kadayıf Sarması, Fincanda kadayıf dolması nasıl yapılır? Kadayıf Dolması Erzurum tarzından farklıdır. Yaş kadayıftan bir miktar alınıp uygun büyüklükteki bir fincana bastırarak yerleştirilir. Üzerine bir yemek kaşığı kadar dövülmüş ceviz eklenip tekrar kadayıf konulup bastırılır. Bir fırın kabına ters çevrilen kadayıf yumakları üzerine başka bir yerde eritilmiş iki yemek kaşığı tereyağı gezdirilir. Sarma kadayıf kaç derecede pişer? 200 derecedeki fırında kızarana kadar pişirilen kadayıflar soğuyunca, ikişer bardak su ve şekerle hazırlanıp birkaç damla limon sıkılmış ve bir miktar hararetini kaybetmiş şerbet kadayıflara dökülür. Fincanda kadayıf dolmasi şerbetini çektikten sonra soğutulup dondurmalı, kaymaklı veya sade olarak sunulur.
 6. Erzurum Kadayıf Dolmasi Kalori Kadayıf Sarması nefis yemek tariflerinden biri olsa da Erzurum Kadayıf Dolması Kalorisi 100 gramında 265 civarındadır.
 7. Kadayıf dolması Gaziantep'te de yapılır.
 8. Kadayıf Dolması Yumurta Kokmaması İçin Ne Yapmalı? Kadayıflar yumurtaya batırıldığı zaman yumurtanın kadayıfın içine girmesine fazla zaman tanımadan çıkartılıp elle sıkılmadan bol yağ içinde kızartılırsa yumurta kokusuna mani olunabilir. Kadayif dolmasi yumurta kokmaması için çırpılmış yumurtaya süt ve vanilya eklenmesi de bir miktar fayda verir. Yumurtanın kendine has kokusu yok edilemezse de farklı usullerle bastırılabilir. Evveliyatla taze ve sağlam olmasına rağmen bazı yumurtaların tavukların yemlerine bağlı olarak daha çok kokabileceği dikkate alınıp yumurta alınan yer değiştirilir. Umumi olarak tatlı ve diğer hamur işlerinde limon veya portakal kabuğu, vanilya, tarçın, kakule, kahve gibi yardımcı maddelerle bu mesele halledilebilir.
 9. Erzurum Kadayıf Dolması Fırında Cevizli Kadayıf Dolması Tarifi: Diğer bir usulde kadayıf sarmaları yağda kızartılmak yerine üzerlerine bir miktar yağ gezdirilip yağlanmış bir fırın tepsisine konularak fırında iki tarafları pembeleşinceye kadar pişirilirler.
 10. Fırında Erzurum Kadayıf Dolması Tarifi, Fırında Kadayıf Sarması (Yumurtasız Kadayıf Dolması Tarifi): Kadayif-dolmasi kızartmadan yapılabilir mi? Evet, kadayif-dolmasi tarifi fırında da hazırlanabilir. Fırında Kadayıf Dolma için şerbet kaynatılır. Kadayıftan bir parça tezgâha serip ortasına ceviz konulup sarma gibi sarılır. Bitiş kısmı alta gelecek şekilde tepsiye alınır. Bir tavada eritilmiş iki kaşık kızgın tereyağı ve bir su bardağı sıvı yağ karıştırılır ve her birinin üzerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirilir. Erzurum kadayif dolmasi firindan çıkınca üzerlerine şerbeti dökülür. Yumurtasız kadayif dolması tarifinde dolmalar bir gün bekletilip servis edilir.
 11. 1 kilo Kadayıf Dolması kaç tane? 1 kg paket içerisinde 10 adet kadayıf dolması bulunmaktadır.
 12. Erzurum'da Kadayıf Dolması Nerede Yenir? Erzurum Kadayıf Dolması Nereden Alınır? "Erzurum kadayıf dolması nerede yenir?" deyince bir çok usta, bir çok güzel yapan yer bulunmaktadır. Mesela Muammer Usta... Erzurum dışında "Erzurum kadayıf dolması nereden alınır? Erzurum kadayıf dolması nerde yenir" Erzurum kadayıf dolması online sipariş olarak da sunulmaktadır.
 13. Erzurum Kadayıf Dolması Satış, Erzurum Kadayıf Dolması Fiyatı Erzurum kadayıf dolması sipariş edilebilir. Eylül 2020 itibariyle 1 kg 35.00TL. Ekim 2021 itibariyle kadayıf dolması Muammer Usta'da kilo fiyatı 50.00TL. Farklı firmaların 45.00TL-65.00TL arası fiyatları var. Erzurum kadayıf dolmasi Ankara İstanbul İzmir gibi büyükşehirlerde de satılmaktadır.
 14. Erzurum Kadayıf Dolması Tarihçesi Kaynaklarda Selçuklu ve Anadolu Beylikleri devrinde imaretler ve aşhanelerde verilen yemek listelerinde kadayıfın da bulunduğu bilinmektedir. Prof. Dr. Süheyl Ünver “Berayı Hassa” adındaki mutfak defterlerindeki kayıtlardan Sultanın tercihleri arasında kadayıfın da yer aldığını ifade etmektedir. Bu bilgilerden kadayıfın tarihçesinin çok eskilere dayandığı anlaşılıyor. Tel kadayıfın Erzurum’da “kadayıf dolması” olarak bilinen tarzı içi cevizli olarak sarılıp yumurtaya bulanarak tavada kızartılıp sonra şerbetlenerek hazırlanmaktadır. Kadayıf dolmasının ilk ortaya çıkışı ile alakalı net bilgiye sahip olanlar yorumlarda paylaşabilir.
 15. Kadayıf Dolması Sıcak mi Yenir? İki şekilde de yenir. Lakin sıcak olanın lezzeti farklıdır. Erzurum soğuğunda Palandöken'de gömlekle gezdirecek enerjiyi veren kadayıf dolması yöre kültürüne ve coğrafyasına da uygun olarak sıcak yenilmesi daha makbuldür.
 16. Tel kadayıf derin dondurucuda saklanır mı? Dondurulmuş kadayıf dolması Kadayıf dolması hazırlanıp kızartılmadan veya fırında pişirmeden çiğ haliyle buzlukta saklanır. Buzlukta dondurulmuş olan kadayıf dolmaları biraz bekledikten sonra yumurtaya bulanıp kızartılırlar.
 17. Kadayıf Dolması Hangi Yöreye Ait? Erzurum Kadayıf Dolması Coğrafi Tescil İşareti 22.10.2011 tarihinde coğrafi mahreç işareti aldı, lakin 15.10.2019 ve 15.06.2021 tarihlerinde değişiklikler yapıldı. Buna göre Erzurum Kadayıf Dolması, avuç içi büyüklüğündeki tel kadayıfın içine dövülmüş ceviz konulup, sarılarak dolma şekli verildikten sonra yumurtaya batırılarak kızgın yağda kızartılıp, şerbetlenerek hazır hale getirilen tatlı çeşididir. Kadayıf Dolması Erzurum’un çok özel ve otantik (mahalli, katışıksız) bir tatlısıdır. Yapımı oldukça emek isteyen Erzurum Kadayıf Dolması’nın ünü, beğenilen tadıyla tüm ülkeye yayılmıştır. Kadayıf Dolmasi Nasıl Yapılır?
  Kullanılan malzemeler ve vasıfları:
  1) Tel Kadayıf: TS 10344 sayılı Tel Kadayıf Standardına uygun olmalıdır. Standartta elenmiş buğday ununa, içme suyu katılması ile hazırlanan hamurun, tekniğine uygun olarak dökülüp pişirilmesi suretiyle elde edilen bir yarı mamuldür.
  2) Ceviz içi: Ceviz içi öğütülerek hacimleri küçültülür. Öğütme esnasında ceviz içi un gibi toz kıvamına getirilmemelidir. Erzurum Kadayıf dolmasında kullanılacak olan ceviz içinin miktarı da mühimdir. Çok fazla miktarda konulup sarıldığında kızartma sırasında acılık oluşturur. Az miktarda konulursa da lezzette noksanlık olur.
  3) Yağ: Kızartma yağı olmalıdır.
  4) Kadayıf Dolması Şerbeti Nasıl Yapılır? 1 kg toz şekerin 700 gr temiz içme suyu içinde ateş üzerinde eritilmesiyle elde edilir. Şekerleşmeye mani olmak için şerbetin içine çeyrek limon suyu sıkılır. Kadayıf Dolması Şerbeti Sıcak mı? Kadayıf dolmalarının hamur olmasını önlemek için şerbet iyice kaynatılıp suyunun tamamen uzaklaşması sağlanır.
  Yapılışı:
  Erzurum Kadayıf Dolmasının lezzetini kullanılan malzemenin kalitesi ve bilhassa tel kadayıfın yapısı belirler. Tel kadayıflar çok ince veya çok kalın olmamalıdır. Erzurum Kadayıf Dolması için 20-25 gr tel kadayıflar koparılmadan bütün içerisinden ayrılarak temiz bir zemin üzerine serilir. İçerisine tercihen 5-10 gr ceviz içi konulur. Fazla sıkmadan ince bir şekilde sarılır. Daha sonra sarısı beyazı ile iyice çırpılıp bulamaç haline getirilen yumurta havuzunda sarılan kadayıf dolmaları kendi etraflarında iki tur döndürülür. Bu suretle yumurtanın tüm yüze sürülmesi sağlanır. Yumurta havuzundan çıkarılan kadayıf dolmaları meyilli tepside bir veya iki dakika bekletilip süzülerek fazla yumurtanın akması sağlanır.
  Fazla yumurta üç sebeple istenmez: 1) Kadayıf dolmalarının içine nüfuz ederek hamurlaşma yapar 2) Kızartma esnasında yumurta kokusu oluşturur. 3) Kadayıf dolmasının yüzünde beyaz parçacıklar oluşturur.
  Süzülen kadayıf dolmaları kızgın kızartma yağına atılır. 7-10 dakikada kızaran kadayıf dolmaları yağdan çıkarılır ve önceden hazırlanmış soğuk şerbetin içine atılırlar. Birkaç dakika şerbetin içinde kalan kadayıf dolmalarının şerbeti tamamen içine çektiğinden emin olunduktan sonra çıkarılır. Kızartılmış kadayıf dolmaları altın sarısı renginde olmalıdır. Çok fazla kızartılıp koyu renkte ve kuru olmamalıdır. Yine fazla yumurta ile muamele edilip üzerindeki fazla yumurtadan dolayı kızartma esnasında yumurta kokusu olmamalıdır. Kadayıf dolmaları kesildiği zaman kesilmiş yüzde kadayıfın tel yapısı görünmeli, içi pişmiş olmalı, hamur olmamalıdır.
 18. Etli Kadayıf-Dolması Tarifi Nasıl yapılır? Bir adet kuru soğan ve altı diş sarımsak rendelenip fazla suyu süzüldükten sonra 200 gram dana kıyma, iki adet yumurta, bir tatlı kaşığı tuz, birer çay kaşığı karabiber, kimyon beraber yoğrulur. Elde edilen harçtan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp kadayıfa sarılır. Kadayıflı dolmaları yağlanmış fırın tepsinize dizip üzerine erimiş bir su bardağı tereyağı gezdirilir. Etli kadayıf dolmasını 180 derece önceden ısıtılmış fırında kızarana dek pişirilir. Üzerine Antep fıstığı veya dövülmüş ceviz içi serpilerek sunulur.
 19. Cevizli kadayıf tatlısı nasıl yapılır? 1 kilo kadayıf ne kadar şerbet dökülür? TEL KADAYIF TATLISI
 20. Yufkali-Kadayıf Sarması: Kadayıf Sarma çeşitleri içinde Baklava Yufkasında Kadayıf Sarmanın da yapılabileceği bir tarz olan Yufkalı Kadayıf Sarması için: YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI ilginizi çekebilir.

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 6

Tatlılardan,

KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF),
KOLAY REVANİ TATLISI,
HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸,
BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL YUVASI TATLISI

Erzurum mutfağından 🥣Sıcak Ayran Aşı Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır? (Erzurum)🍲, Soğanlı Biberli Kıymalı Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır? (Mıklama, Kastamonu, Erzurum)🍳 ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı