Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CEVİZLİ KADAYIF DOLMASI (Kadayıf Sarması, Erzurum)

Cevizli kadayıf dolması nasıl yapılır tarifi nasıldır? Ramazan geceleri ve bayramlar için tercih edilen cevizli kadayıf sarması tatlısı nasıl yapılır? Erzurum yöresi ramazan ayı iftar menülerinde ve bayram tatlıları arasında yer alan kadayıf dolması ilk bakışta ağır olur düşüncesi uyandırsa da yumurta aşırı yağ çekmesini önleyeceği için sanıldığından daha uygun bir lezzettir. "Kadayıf sarma nerenin, Kadayıf dolması hangi yöreye aittir" diye merak edilirse cevap "Erzurum"dur. Lakin bu meşhur lezzeti tatmak için bu güzel şehre gitmenize gerek yok... Güzel kadayıf dolması yapımı hiç de zor değil... Erzurum Kadayıf dolması hakkında bilgi sahibi olmak için doğru yerdesniz. Kadayıf dolması yapmanın püf noktalarını ve cevizli kadayıf dolması tarifini resimli olarak arıyorsanız doğru yerdesiniz.

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 1

Cevizli Kadayıf Dolması Malzemeleri

250 gr yaş tel kadayıf

Bir su bardağı iri doğranmış ceviz

Dört - beş adet yumurta

Kızartmak için sıvı yağ

Şerbeti için:

Bir buçuk su bardağı şeker + Bir buçuk bardak su

İki - üç damla limon suyu

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 2CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 3CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 4CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 7CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 5

En Güzel Kadayıf Dolması Tarifi - Cevizli Sarma Kadayıf, Kadayıf Sarması Kızartması

 1. Kadayıf Dolmasının Şerbeti Nasıl Yapılır? Şerbetin hazırlanması: Önce şeker ve su bir tencereye alınır, şeker eriyene kadar karıştırılır ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan beş - on dakika sonra limon suyu sıkılır, bir - iki taşım kaynatılır ve soğumaya bırakılır.
 2. Kadayıf Dolması Nasıl Yapılıyor? Kadayıf dolması sarmanın püf noktası: Kadayıf ne kadar taze ise sarılması o kadar kolay olur. Kullanılan tel kadayıfların çok kalın veya çok ince olması uygun olmaz. On santime on beş santim boyutlarında dikdörtgen olacak şekilde bir kadayıf parçası düz bir zemine kadayıfı parçalanmadan serilir. İçerisine bolca ceviz konularak sarılmaya başlanır. Yaprak sarma sarar gibi rulo şeklinde orta sıkılıkta sarılır. Aşırı sıkı sarılması halinde içinin pişmeyip hamur kalma, gevşek sarılması halinde de atılacakları yağda dağılma tehlikesi vardır. Kadayıf dolmasının içinin pişebilmesi için çok kalın sarılmamalıdır. Yarısına gelince kenarları içeri katlanır. Bitiş kısımları altta kalacak şekilde yerleştirilir. Kadayıf bitene kadar aynı muamele tekrar edilir. Ustaları, kadayıf dolmasını avuç içinde dolma sarar tarzda güzelce sararlar.
 3. Yumurtalar çukur ve geniş bir kaseye kırılır ve çırpılır. Sarılan kadayıf dolmalarının her tarafı yumurtaya bulanır. Fazla yumurtanın kadayıfın içine girmemesi için kadayıf elle sıkılmamalıdır. Kadayıf sarmaları temiz bir tabağa dizilir.
 4. Kadayıf dolması nasıl kızartılır? Kadayıf dolması nasıl pişirilir? Derin bir kızartma kabına sarmaların üzerini geçecek seviyede sıvı yağ konulur, kızdırılır. Hafifçe ve çok kısa bir süre yumurtaya bulanmış kadayıf dolmaları bekletmeden kızgın bol yağa atılır ve nar gibi kızartılır. Kadayıf dolmasının dışının kızarıp içinin çiğ kalmaması için yağ kızgın olsa da çok kızgın olmamalıdır. Kızartma muamelesinde saf tereyağ kullananlar da vardır. Yumurtanın fazlasını gidermek üzere elle sıkılmamalıdır; yoksa yumurta daha içeri işler ve yumurta kokabilir.
 5. Kızartılan kadayıf dolmalar ilk sıcaklıkları çıktıktan sonra soğuk şerbetin içine atılır. Beş dakika kadar şerbette bekletilir. Kevgirle şerbetin içinden alınıp süzülerek servis tabağına konulur.
 6. Kadayıf dolması sunumu: İstenirse üzerine de fındık, fıstık, ceviz, toz Antep fıstığı konulabilir. Cevizli Tel Kadayıf Dolması Tatlısı dondurma veya kaymakla tercihen ılık veya sıcak olarak servis edilir. Bu tatlı Kaymaklı Kadayıf Sarma Tarifi olarak da bilinir. İç malzeme olarak ceviz yerine fındık veya fıstık da kullanılabilir.

Kadayıf Dolması Erzurum (Cevizli Sarma Kadayıf, Kadayıf Sarması) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kadayıf Dolması Tarifi Püf Noktaları

 1. Daha farklı lezzet ve koku için öğütülmüş kadayıf sarması hazırlarken ceviz içine bir miktar tarçın ilave edilip karıştırılabilir. Yalnız ceviz robotta çekilirse yağını vererek kokabilir. Elle veya tokmakla kırılması daha uygundur. Kimileri cevize bir o kadar da toz şeker ilave eder.
 2. Cevizli kadayıf dolması fırında: Diğer bir usulde kadayıf sarmaları yağda kızartılmak yerine üzerlerine bir miktar yağ gezdirilip yağlanmış bir fırın tepsisine konularak fırında iki tarafları pembeleşinceye kadar pişirilirler.
 3. Kadayıf Sarması dolapta dururmu? Saklamak için buzdolabına konmaz, tekrar ısıtılmaz, oda sıcaklığında muhafaza edilirler. Yenecekken kızartılmak üzere fazla hazırlanıp dondurucuda bekletilebilirler. Tatlıyı uzun vadede muhafaza edebilmenin tek usulü buzdolabının derin dondurucu kısmını kullanmaktır. ağzı kapalı poşetlerde veya vakumlu kaplarda saklanırsa taze kalır. Bir saat kadar dışarıda beklettikten sonra kullanılabilir.
 4. Kadayıf Sarması Sarması Kadayıf Dolması Erzurum tarzından farklıdır. Yaş kadayıftan bir miktar alınıp uygun büyüklükteki bir fincana bastırarak yerleştirilir. Üzerine bir yemek kaşığı kadar dövülmüş ceviz eklenip tekrar kadayıf konulup bastırılır. Bir fırın kabına ters çevrilen kadayıf yumakları üzerine başka bir yerde eritilmiş iki yemek kaşığı tereyağı gezdirilir. 200 derecedeki fırında kızarana kadar pişirilen kadayıflar soğuyunca, ikişer bardak su ve şekerle hazırlanıp birkaç damla limon sıkılmış ve bir miktar hararetini kaybetmiş şerbet kadayıflara dökülür. Şerbetini çektikten sonra soğutulup dondurmalı, kaymaklı veya sade olarak sunulur.
 5. Fincanda Kadayıf Kalori Kadayıf Sarması nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 265 civarında kalori bulunmaktadır.
 6. Kadayıf dolması Gaziantep'te de yapılır.

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 6

Yufkalı Kadayıf Sarması: YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI,
KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF),
KOLAY REVANİ TATLISI,
HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸,
BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL YUVASI TATLISI da ilginiz çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Nergis
 • Kübra
 • İsmail Karagöz
 • Saliha
 • Murat
 • Nergis

  Tarif için teşekkürler. Erzurum mutfağını sevenler özellikle Ramazan ayında iftar sahur arası kadayıf sarması veya kadayıf dolması denilen bu tatlıyı arar.

 • Kübra

  Çıtır olması için ne yapmalıyıZ bu tarıfı yaptım ama cıtır cıtır olmadı

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: Kübra

  Kübra Hanım,
  Kullanılan yağ kızgın olmalıdır. Pişen dolmalar şerbet içinde çok fazla bekletilmemelidir.
  Saygılar.

 • İsmail Karagöz

  Erzurum dolma kadayifi tarifi güzel fakat dolma kadayifi kizartilip,şerbetten çıktıktan sonra ağır bir yumurta kokusu var.yumurta kokusunu alması için ne yapmak gerekiyor.

 • İsmail Bey;
  Teşekkürler.
  Erzurum’un cevizli kadayıf dolmasında dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Kadayıflar yumurtaya batırıldığı zaman yumurtanın kadayıfın içine girmesine fazla fırsat vermeden çıkartılıp elle sıkılmadan bol yağ içinde kızartılırsa yumurta kokusu önlenebilir. Çırpılmış yumurtaya süt ve vanilya ilavesi de bir miktar katkı sağlayabilir.

  Yumurtanın kendine has kokusu yok edilemezse de çeşitli yöntemlerle bastırılabilir. Öncelikle taze ve sağlam olmasına rağmen bazı yumurtaların tavukların yemlerine bağlı olarak daha çok kokabileceği dikkate alınarak yumurta temin edilen yeri değiştirmekte fayda olabilir. Genel olarak kek, tatlı ve diğer hamur işlerinde limon veya portakal kabuğu, vanilya, tarçın, kakule, kahve gibi yardımcı maddelerle bu sorunun üstesinden gelinebilir.
  Saygılar.

 • Saliha

  Kadayıf dolma tatlısının tarifini ararken bu tarifi buldum. Erzurum'un cevizli kadayıf dolmasını bu kadar ayrıntılı anlatan başka bir yer yok. Teşekkürler.

 • Murat

  güzel :D

YukarıYukarı