4.0619469026549 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Puan: 4.06 (Oy sayısı: 113)

CEVİZLİ KADAYIF DOLMASI (Kadayıf Sarması, Erzurum)

Ramazan geceleri ve bayramlar için tercih edilen Erzurum'un cevizli sarma kadayıfı tatlısı nasıl yapılır?

CEVIZLI-KADAYIF-DOLMASI-(Erzurum)

Cevizli Kadayıf Dolması Malzemeleri

250 gr yaş tel kadayıf

Bir su bardağı iri doğranmış ceviz

Dört - beş adet yumurta

Kızartmak için sıvıyağ

Şerbeti için:

Bir buçuk su bardağı şeker + Bir buçuk bardak su

İki - üç damla limon suyu

CEVIZLI-KADAYIF-DOLMASI-(Erzurum)CEVIZLI-KADAYIF-DOLMASI-(Erzurum)CEVIZLI-KADAYIF-DOLMASI-(Erzurum)CEVIZLI-KADAYIF-DOLMASI-(Erzurum)CEVIZLI-KADAYIF-DOLMASI-(Erzurum)

En Güzel Kadayıf Dolması (Cevizli Sarma Kadayıf, Kadayıf Sarması) Tarifi

 1. Erzurum yöresi ramazan ayı iftar menülerinde ve bayram tatlıları arasında yer alan kadayıf dolması ilk bakışta ağır olur düşüncesi uyandırsa da yumurta aşırı yağ çekmesini önleyeceği için sanıldığından daha uygun bir lezzettir.
 2. Şerbetin hazırlanması: Önce şeker ve su bir tencereye alınır, şeker eriyene kadar karıştırılır ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan beş - on dakika sonra limon suyu sıkılır, bir - iki taşım kaynatılır ve soğumaya bırakılır.
 3. Kadayıf ne kadar taze ise sarılması o kadar kolay olur. Kullanılan tel kadayıfların çok kalın veya çok ince olması uygun olmaz. On santime onbeş santim boyutlarında dikdörtgen olacak şekilde bir kadayıf parçası düz bir zemine kadayıfı parçalanmadan serilir. İçersine bolca ceviz konularak sarılmaya başlanır. Yaprak sarma sarar gibi rulo şeklinde orta sıkılıkta sarılır. Aşırı sıkı sarılması halinde içinin pişmeyip hamur kalma, gevşek sarılması halinde de atılacakları yağda dağılma tehlikesi vardır. Yarısına gelince kenarları içeri katlanır. Bitiş kısımları altta kalacak şekilde yerleştirilir. Kadayıf bitene kadar aynı muamele tekrar edilir. Ustaları, kadayıf dolmasını avuç içinde dolma sarar tarzda güzelce sararlar.
 4. Yumurtalar çukur ve geniş bir kaseye kırılır ve çırpılır. Sarılan kadayıf dolmalarının her tarafı yumurtaya bulanır. Fazla yumurtanın kadayıfın içine girmemesi için kadayıf elle sıkılmamalıdır. Kadayıf sarmaları temiz bir tabağa dizilir.
 5. Derin bir kızartma kabına sarmaların üzerini geçecek seviyede sıvıyağ konulur, kızdırılır. Hafifçe ve çok kısa bir süre yumurtaya bulanmış kadayıf dolmaları bekletmeden kızgın bol yağa atılır ve nar gibi kızartılır. Kızartma muamelesinde saf tereyağ kullananlar da vardır. Yumurtanın fazlasını gidermek üzere elle sıkılmamalıdır; yoksa yumurta daha içeri işler ve yumurta kokabilir.
 6. Kızartılan kadayıf dolmalar ilk sıcaklıkları çıktıktan sonra soğuk şerbetin içine atılır. Beş dakika kadar şerbette bekletilir. Kevgirle şerbetin içinden alınıp süzülerek servis tabağına konulur. İstenirse üzerine de fındık, fıstık, ceviz, toz Antep fıstığı konulabilir. Cevizli Tel Kadayıf Dolması Tatlısı dondurma veya kaymakla tercihen ılık veya sıcak olarak servis edilir. İç malzeme olarak ceviz yerine fındık veya fıstık da kullanılabilir.

Not:

 1. Daha farklı lezzet ve koku için öğütülmüş ceviz içine bir miktar tarçın ilave edilip karıştırılabilir.
 2. Diğer bir usülde kadayıf sarmaları yağda kızartılmak yerine üzerlerine bir miktar yağ gezdirilip yağlanmış bir fırın tepsisine konularak fırında iki tarafları pembeleşinceye kadar pişirilirler.
 3. Saklamak için buzdolabına konmaz, tekrar ısıtılmaz, oda sıcaklığında muhafaza edilirler. Yenecekken kızartılmak üzere fazla hazırlanıp dondurucuda bekletilebilirler.

CEVIZLI-KADAYIF-DOLMASI-(Erzurum)

YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI,

KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ,

KOLAY REVANİ TATLISI,

HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA,

BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL YUVASI TATLISI da ilginiz çekebilir.

e-max.it: your social media marketing partner

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Nergis
 • Kübra
 • İsmail Karagöz
 • Saliha
 • Murat
 • Murat

  güzel :D

  0 Beğen Kısa İnternet adresi:
 • Saliha

  Kadayıf dolma tatlısının tarifini ararken bu tarifi buldum. Erzurum'un cevizli kadayıf dolmasını bu kadar ayrıntılı anlatan başka bir yer yok. Teşekkürler.

  0 Beğen Kısa İnternet adresi:
 • İsmail Karagöz

  Erzurum dolma kadayifi tarifi güzel fakat dolma kadayifi kizartilip,şerbetten çıktıktan sonra ağır bir yumurta kokusu var.yumurta kokusunu alması için ne yapmak gerekiyor.

  0 Beğen Kısa İnternet adresi:
 • İsmail Bey;
  Teşekkürler.
  Erzurum’un cevizli kadayıf dolmasında dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Kadayıflar yumurtaya batırıldığı zaman yumurtanın kadayıfın içine girmesine fazla fırsat vermeden çıkartılıp elle sıkılmadan bol yağ içinde kızartılırsa yumurta kokusu önlenebilir. Çırpılmış yumurtaya süt ve vanilya ilavesi de bir miktar katkı sağlayabilir.

  Yumurtanın kendine has kokusu yok edilemezse de çeşitli yöntemlerle bastırılabilir. Öncelikle taze ve sağlam olmasına rağmen bazı yumurtaların tavukların yemlerine bağlı olarak daha çok kokabileceği dikkate alınarak yumurta temin edilen yeri değiştirmekte fayda olabilir. Genel olarak kek, tatlı ve diğer hamur işlerinde limon veya portakal kabuğu, vanilya, tarçın, kakule, kahve gibi yardımcı maddelerle bu sorunun üstesinden gelinebilir.
  Saygılar.

  0 Beğen Kısa İnternet adresi:
 • Kübra

  Çıtır olması için ne yapmalıyıZ bu tarıfı yaptım ama cıtır cıtır olmadı

  0 Beğen Kısa İnternet adresi:
 • Şuna yanıt: Kübra

  Kübra Hanım,
  Kullanılan yağ kızgın olmalıdır. Pişen dolmalar şerbet içinde çok fazla bekletilmemelidir.
  Saygılar.

  0 Beğen Kısa İnternet adresi:
 • Nergis

  Tarif için teşekkürler. Erzurum mutfağını sevenler özellikle Ramazan ayında iftar sahur arası kadayıf sarması veya kadayıf dolması denilen bu tatlıyı arar.

  0 Beğen Kısa İnternet adresi: