mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

CEVİZLİ KADAYIF DOLMASI TARİFİ (Kadayıf Sarması, Erzurum)

Cevizli kadayıf dolmasınasıl yapılır tarifi nasıldır? Ramazan geceleri ve bayramlar için tercih edilen cevizli kadayıf sarması tatlısı nasıl yapılır? Erzurum yöresi ramazan ayı iftar menülerinde ve bayram tatlıları arasında yer alan kadayıf dolması ilk bakışta ağır olur düşüncesi uyandırsa da yumurta aşırı yağ çekmesini önleyeceği için sanıldığından daha uygun bir lezzettir. "Kadayıf sarma nerenin, Kadayıf dolması hangi yöreye aittir" diye merak edilirse cevap "Erzurum"dur. Lakin bu meşhur lezzeti tatmak için bu güzel şehre gitmenize gerek yok... Bir dadaş klasiği olan bu güzel kadayıf dolmasının yapımı hiç de zor değil... Cevizi bol, dolma gibi sarılan, dışı çıtır, içi yumuşak lakin güzel pişmiş ve hamur kalmamış, şerbeti boğaz yakmayan kadayıf dolması yapmanın püf noktalarını ve cevizli kadayıf dolması tarifini resimli olarak arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte kadayıf dolması nasıl yapılır tarifi...

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 1

Cevizli Kadayıf Dolması Tarifi Malzemeleri - Erzurum Kadayıf Dolmasi Tarifi İçindekiler

250 gr yaş tel kadayıf

Bir su bardağı iri doğranmış ceviz

Dört - beş adet yumurta

Kızartmak için sıvı yağ

Şerbeti için:

Bir buçuk su bardağı şeker + İki buçuk su bardağı su

İki - üç damla limon suyu

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 2CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 3CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 4CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 7CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 5

En Güzel Erzurum Kadayıf Dolması Tarifi Erzurum Cevizli Sarma Kadayıf, Kadayıf Sarması Kızartması - Kadayıf Dolması Yapılışı

 1. Erzurum kadayıf dolması şerbeti nasıl yapılır? Kadayıf dolmasının şerbeti nasıl hazırlanır? Önce toz şeker ve su bir tencereye alınır, şeker eriyene kadar karıştırılır ve kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan beş - on dakika sonra limon suyu sıkılır, bir - iki taşım kaynatılır ve soğumaya bırakılır.
 2. Seri Çalışmak İçin Somer Şef Tarzı Bir litre süte bir yumurtanın tamamı değil sarısı karıştırılıp süte yedirilir. Kadayıflar el üzerine alınır. Cevizler diğer elde kırılıp konulur. el yumruk yapılınca dolma sarılmış olunur. Yumurtalı süte batırılır. Yine elle sıkılır. Biraz bekletilip kızgın yağda kızartılır. Kızartıp soğuk şuruba konulur.
 3. Kadayıf Dolması Nasıl Yapılıyor? Kadayıf Dolması Nasıl Sarılır? Kadayıf Dolması Sarmanın Püf Noktası: Kadayıf ne kadar taze ise sarılması o kadar kolay olur. Kullanılan tel kadayıfların çok kalın veya çok ince olması uygun olmaz. On santime on beş santim boyutlarında dikdörtgen olacak şekilde bir kadayıf parçası düz bir zemine kadayıfı parçalanmadan serilir. İçerisine bolca ceviz konularak sarılmaya başlanır. Ne çok sıkı ne çok bol sarılır. Kadayıf dolması sarılışında kadayıf, yaprak sarma gibi rulo şeklinde ve orta sıkılıkta sarılır. Aşırı sıkı sarılması halinde içinin pişmeyip hamur kalma, gevşek sarılması halinde de atılacakları yağda dağılma tehlikesi vardır. Kadayıf dolmasının içinin pişebilmesi için çok kalın sarılmamalıdır. Yarısına gelince kenarları içeri katlanır. Bitiş kısımları altta kalacak şekilde yerleştirilir. Kadayıf bitene kadar aynı muamele tekrar edilir. Ustaları, kadayıf dolmasını avuç içinde dolma sarar tarzda güzelce sararlar. Dolmalar düzgün olmalı, birbirine benzemelidir.
 4. Yumurtalar çukur ve geniş bir kaseye kırılır ve çırpılır. Sarılan kadayıf dolmalarının her tarafı yumurtaya bulanır. Fazla yumurtanın kadayıfın içine girmemesi için kadayıf elle sıkılmamalıdır. Kadayıf sarmaları temiz bir tabağa dizilir.
 5. Kadayıf dolması nasıl kızartılır? Kadayıf dolması nasıl pişirilir? Derin bir kızartma kabına sarmaların üzerini geçecek seviyede sıvı yağ konulur, kızdırılır. Hafifçe ve çok kısa bir süre yumurtaya bulanmış kadayıf dolmaları bekletmeden kızgın bol yağa atılır ve nar gibi kızartılır. Kadayıf dolmasının dışının kızarıp içinin çiğ kalmaması için yağ kızgın olsa da çok kızgın olmamalıdır. Bol yağda uygun şekilde kızartılınca hem daha az yağ çeker hem daha çabuk pişer. Kızartma muamelesinde saf tereyağı kullananlar da vardır. Yumurtanın fazlasını gidermek üzere elle sıkılmamalıdır; yoksa yumurta daha içeri işler ve yumurta kokabilir.
 6. Kızartılan kadayıf dolmalar ilk sıcaklıkları çıktıktan sonra soğuk şerbetin içine atılır. Beş dakika kadar şerbette bekletilir. Kevgirle şerbetin içinden alınıp süzülerek servis tabağına konulur. Şerbet soğuk olmalıdır. Buzdolabında beklemiş şerbet de kullanılabilir. İkinci bir usul olarak, daha az şerbet çekmesi, daha az yumuşaması, daha çıtır kalması için şerbete atmak yerine dolmalar ılınınca üzerine şerbet gezdirilebilir.
 7. Kadayıf dolması sunumu: İstenirse üzerine de fındık, fıstık, ceviz, toz Antep fıstığı konulabilir. Cevizli Tel Kadayıf Dolması Tatlısı dondurma veya kaymakla tercihen ılık veya sıcak olarak servis edilir. Bu tatlı Kaymaklı Kadayıf Sarma Tarifi olarak da bilinir. İç malzeme olarak ceviz yerine fındık veya fıstık da kullanılabilir.

Erzurum Kadayıf Dolması Hakkında Bilgi, Kadayıf Dolması Erzurum (Cevizli Sarma Kadayıf, Kadayıf Sarması) Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kadayıf Dolması Püf Noktaları

 1. Daha farklı lezzet ve koku için öğütülmüş kadayıf sarması hazırlarken ceviz içine bir miktar tarçın ilave edilip karıştırılabilir. Yalnız ceviz robotta çekilirse yağını vererek kokabilir. Elle veya tokmakla kırılması daha uygundur. Kimileri cevize bir o kadar da toz şeker ilave eder.
 2. Kadayif Dolmasi Püf Noktaları Kadayıf dolmasının yapılışında kızartma yağının kızgın olması dağılmaya mani olur. Şurup fazla katı yapılıp boğaz yakacak tarza getirilmez. Şeker şurubu sıcak olursa dolma hamur olur.
 3. Cevizli kadayıf dolması fırında: Diğer bir usulde kadayıf sarmaları yağda kızartılmak yerine üzerlerine bir miktar yağ gezdirilip yağlanmış bir fırın tepsisine konularak fırında iki tarafları pembeleşinceye kadar pişirilirler.
 4. Cevizli Kadayıf Dolmasınıın Kadayıfı Kadayıf mutlaka taze ve nemli olması gerekir. Eğer kuru olursa sarılmaz ve kopar.
 5. Kadayıf Sarması dolapta dururmu? Aynı gün içinde yernmesi gerekir, ertesi güne bayatlar. Saklamak için buzdolabına konmaz, tekrar ısıtılmaz, oda sıcaklığında muhafaza edilirler. Yenecekken kızartılmak üzere fazla hazırlanıp dondurucuda bekletilebilirler. Tatlıyı uzun vadede muhafaza edebilmenin tek usulü buzdolabının derin dondurucu kısmını kullanmaktır. Ağzı kapalı poşetlerde veya vakumlu kaplarda saklanırsa taze kalır. Bir saat kadar dışarıda beklettikten sonra kullanılabilir. Buzluk kadayıfı kurutmuşsa çıkartılan kadayıflar ıslak bir havlu yardımıyla nemlendirilir.
 6. Fincanda Kadayıf Sarması, Fincanda kadayıf dolması nasıl yapılır? Kadayıf Dolması Erzurum tarzından farklıdır. Yaş kadayıftan bir miktar alınıp uygun büyüklükteki bir fincana bastırarak yerleştirilir. Üzerine bir yemek kaşığı kadar dövülmüş ceviz eklenip tekrar kadayıf konulup bastırılır. Bir fırın kabına ters çevrilen kadayıf yumakları üzerine başka bir yerde eritilmiş iki yemek kaşığı tereyağı gezdirilir. 200 derecedeki fırında kızarana kadar pişirilen kadayıflar soğuyunca, ikişer bardak su ve şekerle hazırlanıp birkaç damla limon sıkılmış ve bir miktar hararetini kaybetmiş şerbet kadayıflara dökülür. Şerbetini çektikten sonra soğutulup dondurmalı, kaymaklı veya sade olarak sunulur.
 7. Kadayıf Dolması Kalori Kadayıf Sarması nefis yemek tariflerinden biri olsa da kadayıf dolmasi kalorisi 100 gramında 265 civarındadır.
 8. Kadayıf dolması Gaziantep'te de yapılır.
 9. Kadayıf Dolması Yumurta Kokmaması İçin Ne Yapmalı? Kadayıflar yumurtaya batırıldığı zaman yumurtanın kadayıfın içine girmesine fazla zaman tanımadan çıkartılıp elle sıkılmadan bol yağ içinde kızartılırsa yumurta kokusuna mani olunabilir. Kadayif dolmasi yumurta kokmaması için çırpılmış yumurtaya süt ve vanilya eklenmesi de bir miktar fayda verir. Yumurtanın kendine has kokusu yok edilemezse de farklı usullerle bastırılabilir. Evveliyatla taze ve sağlam olmasına rağmen bazı yumurtaların tavukların yemlerine bağlı olarak daha çok kokabileceği dikkate alınıp yumurta alınan yer değiştirilir. Umumi olarak tatlı ve diğer hamur işlerinde limon veya portakal kabuğu, vanilya, tarçın, kakule, kahve gibi yardımcı maddelerle bu mesele halledilebilir.
 10. Fırında Kadayıf Dolması, Fırında Kadayıf Sarması (Yumurtasız Kadayıf Dolması Tarifi): Fırında Kadayıf Dolma için şerbet kaynatılır. Kadayıftan bir parça tezgâha serip ortasına ceviz konulup sarma gibi sarılır. Bitiş kısmı alta gelecek şekilde tepsiye alınır. Bir tavada eritilmiş iki kaşık kızgın tereyağı ve bir su bardağı sıvı yağ karıştırılır ve her birinin üzerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkınca üzerlerine şerbeti dökülür. Yumurtasız kadayıf dolmasi tarifinde bir gün bekletilip servis edilir.
 11. 1 kilo Kadayıf Dolması kaç tane? 1 kg paket içerisinde 10 adet kadayıf dolması bulunmaktadır.
 12. Erzurum Kadayıf Dolması Fiyat Erzurum kadayıf dolması sipariş edilebilir. Eylül 2020 itibariyle 1 kg 35.00TL. Temmuz 2021 itibariyle kadayıf dolması Muammer Usta'da kilo fiyatı 50.00TL
 13. Erzurum'da kadayıf dolması nerede yenir? "Erzurum kadayıf dolması nerede yenir?" deyince bir çok usta bir çok güzel yapan yer bulunmaktadır. Mesela Muammer Usta...
 14. Erzurum Kadayıf Dolması Tarihçesi Kaynaklarda Selçuklu ve Anadolu Beylikleri devrinde imaretler ve aşhanelerde verilen yemek listelerinde kadayıfın da bulunduğu bilinmektedir. Prof. Dr. Süheyl Ünver “Berayı Hassa” adındaki mutfak defterlerindeki kayıtlardan Sultanın tercihleri arasında kadayıfın da yer aldığını ifade etmektedir. Bu bilgilerden kadayıfın tarihçesinin çok eskilere dayandığı anlaşılıyor. Tel kadayıfın Erzurum’da “kadayıf dolması” olarak bilinen tarzı içi cevizli olarak sarılıp yumurtaya bulanarak tavada kızartılıp sonra şerbetlenerek hazırlanmaktadır. Kadayıf dolmasının ilk ortaya çıkışı ile alakalı net bilgiye sahip olanlar yorumlarda paylaşabilir.
 15. Kadayıf Dolması Sıcak mi Yenir? İki şekilde de yenir. Lakin sıcak olanın lezzeti farklıdır. Erzurum soğuğunda Palandöken'de gömlekle gezdirecek enerjiyi veren kadayıf dolması yöre kültürüne ve coğrafyasına da uygun olarak sıcak yenilmesi daha makbuldür.
 16. Tel kadayıf derin dondurucuda saklanır mı? Dondurulmuş kadayıf dolması Kadayıf dolması hazırlanıp kızartılmadan veya fırında pişirmeden çiğ haliyle buzlukta saklanır. Buzlukta dondurulmuş olan kadayıf dolmaları biraz bekledikten sonra yumurtaya bulanıp kızartılırlar.
 17. 1 kilo kadayıf ne kadar şerbet dökülür? TEL KADAYIF TATLISI
 18. Yufkali-Kadayıf Sarması: Kadayıf Sarma çeşitleri içinde Baklava Yufkasında Kadayıf Sarmanın da yapılabileceği bir tarz olan Yufkalı Kadayıf Sarması için: YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI ilginizi çekebilir.

CEVIZLI KADAYIF DOLMASI Erzurum 6

Yufkalı Kadayıf Sarması: YUFKALI TEL KADAYIF SARMASI,
KITIR KADAYIFLI MUHALLEBİ (MUHALLEBİLİ KADAYIF),
KOLAY REVANİ TATLISI,
HAZIR YUFKADAN CEVİZLİ KOLAY BAKLAVA🔸,
BAKLAVALIK YUFKADAN BÜLBÜL YUVASI TATLISI da ilginiz çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Janet
 • Selim
 • Nergis
 • Kübra
 • İsmail Karagöz
 • Saliha
 • Murat