mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Şambali Tatlısı Tarifi, Sokak Şambali Nasıl Yapılır? (Şam, Şambaba; Antep, İzmir)

İzmir'in Meşhur Şambali Tatlısı nasıl yapılır? Şambali veya şambaba olarak da bilinen Şam tatlısı, Batı Anadolu’nun en sevilen tatlılarından biridir. Şambali revaniden daha sert kıvamlı, yoğun bir tatlıdır. Alışık olunan şerbetli tatlıların aksine harcında un, yağ ve yumurta ihtiva etmez. Şerbetli irmik tatlılarını sevenler rengi ve lezzeti bol irmikten gelen Şam tatlısını da beğenecektir. Ağızda dağılan yapısı ve cezbeden manzarası ile muhteşem şerbetli bir tatlı olan şambaba tatlısının tiryakisi olabilirsiniz. Zaten bu sebeple sokaklarda rahatlıkla satılacak kadar müşterisi boldur. Peki, Şambali tatlısı tarifi nasıl olur? Şam tatlısının malzemeleri nelerdir? İşte denenmiş Şambali tatlısı tarifi...

ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR)

Sokakta Satilan Şam Tatlısı Tarifi Malzemeleri - Sütlü Şam Tatlısı Nasıl Yapılır? - Tam Ölcülü Şambali Tatlısı Tarifi İçindekiler - Şambali Tatlısı Malzemeleri Nelerdir? Şam Tatlısının İçine Ne Konur?

İki buçuk su bardağı irmik (500 gr)

Bir su bardağı toz şeker (varsa pudra şekeri)

Bir buçuk su bardağı süt

Bir buçuk çay kaşığı karbonat

Üzeri için kabuğu soyulmuş badem

Şerbeti için:

İki buçuk su bardağı toz şeker

İki buçuk su bardağı su

Yarım limon suyu

ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR) ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR) ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR)

Sokak Şambali Tatlısı Tarifi (İzmir) - Kolay Şambali Nasıl Yapılır? - Hakiki Şambali Tatlısı Tarifi - Şambali Tatlısı Yapılışı Tarifi - Şam Tatlısı Nasıl Yapılır Ev Yapımı? İzmir'in Meşhur Şambali Tatlısı Tarifi

 1. Şam tatlısı şerbeti nasıl yapılır? Şambali şerbeti kaç dakika kaynatılır? Şam tatlısının şerbeti nasıl olmalı? İki buçuk su bardağı şeker ve su birlikte tencereye konulur. Karıştırılarak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca altı kısılır. Yedi – sekiz dakika kaynadıktan sonra limon sıkılır. Bir taşım kaynayınca altı kapatılır.
 2. Şambali tatlısı hamuru nasıl hazırlanır? Toz şekerin üzerine süt konularak şeker eriyene kadar karıştırılır. Üzerine irmik ve karbonat eklenerek karıştırmaya devam edilir. Kıvamı sulu olursa, az az irmik ilave edilip karıştırılır. Harç hazırlanınca Şam tatlısının dağılmaması ve topaklanmaması için, bir defa mikserden geçirilir.
 3. Küçük boy bir fırın tepsisi yağlanarak karışım içine dökülür. Hafifçe sallanarak karışımın tepsi içine eşit şekilde yayılması sağlanır. Şam tatlısı hamuru ne kadar bekletilmeli? Vakit varsa karışım bir – bir buçuk saat kadar buzdolabında bekletilerek irmiklerin sütü tamamen çekmesi sağlanır. İrmikle süt karışımı üzeri streçle kapatarak bir gün boyunca dolapta dinlendirenler de vardır.
 4. Bademler dört – beş dakika kadar su içinde kaynatılır. Süzdürüldükten sonra kabukları soyulur. Tatlının üzeri kesim yerlerini belli edecek şekilde bıçakla dikdörtgenlere ayrılır. Her bir dikdörtgene birer badem gelecek şekilde bademler yerleştirilir.
 5. Önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında pişirilmeye başlanan tatlı fırında bir miktar piştikten sonra dışarı alınarak daha önce kesilen yerlerden bıçakla tekrar kesilir ve fırına verilir. Altı – üstü iyice kızarana kadar takriben yarım saat pişirilir.
 6. Şam tatlısı neden dağılır? Şambalinin dağılmaması için ne yapmalı? Şam tatlısının dağılmaması için: Kesme muamelesinin yapılmasının sebebi tatlı piştikten sonra dilimlemek zor olup tatlının dağılabilmesidir. Bu sebeple tatlı tamamen pişmeden önce şekillendirilir. Böylelikle hem dilimleme hem de tatlının şerbeti çekmesi daha kolay olmaktadır.
 7. Şambaliye şerbet nasıl dökülür? Şambali tatlısının şerbeti sıcak mı soğuk mu? Şerbet soğuk, tatlı sıcak olmalıdır. Bunun gayesi hamur yapısının bozulmaması ve sıcak tatlının soğuk şerbeti daha kolay çekmesidir. İlk sıcaklığı geçince pişen tatlının üzerine soğuyan şerbet dökülür. Şambali Tatlısı (İzmir) şerbetini çekip iyice soğuduktan sonra servis edilir. Tatlının lezzetini artırmak için üzerine tarçın veya Antep fıstığı serpilebilir. Dondurmayla, kaymakla veya “Halep işi” tabir edilen şekliyle; yani arasına kaymak yerleştirerek yapılan Şam tatlısı da fevkalade olur. Yani Şambali üç farklı şekilde yenilir: Birincisi üstüne yer fıstığı konarak veya fıstık ekilerek tüketilen sade şeklidir. İkincisi sade şambali üzerine tarçın serpilerek lezzetinin arttırılmasıdır. Üçüncü oalrak taze süt kaymağı ile yenileni var ki bu şekline “halepişi” denilir.

ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR)

"Hazır Şambali Tatlısı Tarifi, Sokak Şam Tatlısı Tarifi, Antep Usulü Şam Tatlısı Tarifi, Sütlü Şambali Tatlısı Tarifi, Eski Usul Şam Tatlısı" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Şambali Tatlısının Püf Noktaları

 1. Şambali Tatlısı (İzmir) Ramazan iftar sofralarını süsleyen ve bayram tatlısı ikramları arasında yer alan Arap mutfağı kaynaklı Şambali Tatlısı (Şam Tatlısı) yapılış ve isimlendirme farklılıkları ile bir çok yörede bilinmektedir. Şambali ve Şam tatlısı aynı mı? Aynı olduğu ifade edilir. Hazır Şam tatlısı tarifi (adana) içinde un da yer alır. Eskişehir şambali tatlısında irmik, Eskişehir şekeri, vanilya ve tarçın var. En sonunda tatlının üzeri yer fıstığı ile süslenir. Hamur hazırlandıktan sonra 12 saat süreyle kısık odun ateşi üzerinde pişirilir. Pişirildikten sonra şerbetlenir. Daha sonra dilimlenerek satışa hazır hale gelir.
 2. Şam tatlısının Sırrı Şam tatlısının en mühim püf noktası hamurunun yağsız oluşudur. Bu suretle Şam tatlısı o benzersiz kıvamına ve lezzetine ulaşır. Eğer hamuruna yağ ilave edilirse kek gibi süngersi bir kıvam oluşur, bu da tatlıyı Orjinal Şambali Tarifi olmaktan çıkarır, revaniye dönüştürür. Orjinal Şam Tatlısı Tarifinde yağ, yumurta ve un olmaz.
 3. Hazır Şambaba Tatlısı Yapılışında Şekil Şam tatlısının dilimleniş tarzı da kendine hastır. Uzunlamasına dikdörtgen dilimler şeklinde sunulan tatlı pişirme esnasında dilimlenir. Önce fırına verilen Şambali tatlısı, pişmesine yakın çıkarılıp dilimlenir. Bilahare tekrar fırına sürülerek pişme tamamlanır. Son iş olarak da üzerine şerbeti verilir. Kare dilimlendiği de olur.
 4. Pastane usulü Şam Tatlısında Tepsinin Yeri Şambali Tatlısı püf noktası olarak tepsisi de sayılabilir. Tatlının bilhassa altının iyice kızarması için tepsinin metal olması faydalı olacaktır. Cam veya seramik tepsiler kafi seviyede ısınmadığı için tatlının kıvamında, kızarmasında ve pişme müddetinde değişiklikler meydana gelebilir.
 5. Halep Tatlısı: Suriye mutfağına ait birkaç farklı tatlı bu isimle bilinir. Bir tanesi lokum tadında bir şambali benzeri bir tatlı olup şambali tatlısından farkı içine pekmez ve ceviz eklenmesidir. Yağlanıp pekmez sürülen tepsiye hamurun yarısı yerleştirilince üzerine pekmez sürülüp ceviz dökülür. Kalan hamur cevizin üzerine yayılıp düzleştirilir. Pekmez sürülüp fırına verilir. Bir gece bekletilip sonrasında sertleşince şambali tarzında dilimlenerek ve dilimler Hindistan cevizine bulanıp sunulur.
 6. Pekmezli Şambali Tatlısı, Pekmezli Şam Tatlısı Nasıl Yapılır? Hem lezzetinde hem de görünümünde mühim pay sahibi olan pekmez nasıl kullanılır? Gerçek şambali tatlısı pişirilirken, hamur tepsiye dökülmeden evvel, tepsinin tabanına ve yan yüzlere fırça ile ince bir tabaka halinde pekmez sürülür. Pekmez koyu ise su ile açılır. Güzelce karıştırılan hamur bu pekmez katmanının üzerine düzgün bir şekilde yayılır. Daha sonra hamurun üzerine de bir kat pekmez sürülür. Bu suretle Şambali tatlısının hem üstünün hem de altının iyice karamelize olup aromalanırken kızarması ve o cazip renge ulaşması temin edilir.
 7. Cevizli Şambali Tarifi Cevizli Şam Tatlısı iki şekilde yapılabilir. Hamur tepsiye dökülür. Üzerine açık yer kalmayacak şekilde iri dövülmüş bir su bardağı kadar (istenirse tarçınlı) ceviz serpilip, önceden 170 derecede ısıtılmış fırında üzeri kızarana kadar pişirilir. Diğer usulde aynı miktarda ince çekilmiş ceviz hamura karıştırılıp tepsiye dökülür.
 8. Şam tatlısı nereye ait? Şambali nerenin tatlısı tarifi? Şambali tatlısı, veya şambaba tatlısı, başta İzmir olmak üzere Batı Anadolu'ya has bir tatlıdır. İzmir Şambalisi adıyla coğrafi işaret almıştır. Bilhassa Ramazan aylarında yapılan şerbetli bir tatlıdır. Esnaf lokantalarında, bilhassa caddelerde, semt pazarlarında, sokak aralarında rastlanan seyyar tezgahlarda bulunur. Antep Usulü Şam Tatlısı Tarifi ile İzmir Şambali Tatlısı farkları nelerdir? Bilenler yorumlarda paylaşabilir.
 9. Şambali Tatlısı Tarihçesi: Ülkemizde Antakya, Adana, Trakya, İzmir ve Ege bölgelerinde kendine yer bulmuşsa da ismi İzmirle anılır. Şambali, adı her ne kadar Suriye’yi hatırlatsa da Balkan kökenli bir tatlı… 1900’lerin başında İzmir ve civarına gelen Balkan göçmenlerinin getirdiği revaniyi tatlısı Suriye ve Yemek savaşı sebebiyle İzmir’e gelenlerin getirdiği Halep tatlısı birleşmiş… Halep tatlısı ceviz, pekmez ve kaymakla hazırlandığı için ağır ve maliyetli bir tatlı… Şambali, Halep tatlısının kıtırlık ve yoğunluğunun alınması, revaniden de un, yağ ve yumurtanın çıkarılması ile beraber Cumhuriyetin ilk senelerinde Kemeraltı çarşısında Balkan göçmenlerinin ustalığında doğmuş… Şambali revaniden daha sert kıvamlı, daha yoğun, üstü ve altı daha kıtır bir tatlıdır. Bu maliyeti düşük ve lezzetli tatlı sokaklara yayılmış. Ana malzemeleri irmik, şeker, yoğurt veya süt ile kabartma tozu olan Şam tatlı tarifi savaş zamanı şeker pahalıyken ballı şerbetle yapılırmış. Bugün yerini şekere bıraksa da çok yoğun şerbeti ile ballı vasfına sahip kabul edilebilir. Tabakta çatalla değil sarılı olduğu yağlı kağıtta yenen bu tatlının şerbeti yoğun olduğundan üzerinize dökülmez. Uygun şartlarda muhafaza edilirse bir aya kadar bozulmaz. Orijinal şambali tatlısı bakır tepsilerde odun ateşli kara fırında yapılır. "Sokak Şambalisi nasıl yapılır? Evde Şam tatlı nasıl yapılır?" hususunda tepsi ve fırın şartları evde sağlanamayacağından lezzet farkı olacaktır.
 10. Orjinal Şambali Tatlısı, İzmir Şambali Tatlısı Coğrafi İşaret Belgesi, İzmir Şambalisi İzmir Ticaret Odası İzmir Şambali Tatlısı için 18.01.2011'de coğrafi işaret belgesi almıştır. İzmir Şambalisi; Hamur bileşenleri olan buğday irmiği, toz şeker, süt veya yoğurt, nişasta ve kabartma tozu ile tekniğine uygun olarak hazırlanan hamurun tepside pişirilmesi ve piştikten sonra üzerine şerbet dökülmesiyle elde edilen bir tatlı çeşididir. Fırına verilmeden önce tatlı hamurunun üstü badem veya fıstıkla süslenebilmektedir. Şerbet Malzemesi: Şeker 1,000 g, Su 650 – 850 ml, Limon/Limon Tuzu ve Vanilya şerbet miktarının en fazla %5’i kadar kullanılmalıdır. Hamur Malzemesi: 1000 g irmik için: Şeker 700 – 750 g, Süt (veya yoğurt) 250 – 400 ml (400-500 g), Nişasta 10 – 30 g, Kabartma Tozu 20 – 30 g. Şerbeti hazırlamak için gerekli olan su ve şeker kaynatılır. Kaynayınca 10 dakika süre kaynama sıcaklığında tutulur, içine limon veya limon tuzu ve vanilya ilave edilip en fazla beş dakika süreyle kaynatılır ve soğumaya bırakılır. İrmik, şeker, nişasta ve kabartma tozu iyice karıştırılır ve sonra bu karışımın üzerine süt veya yoğurt eklenerek yeknesak bir hamur elde edilene kadar yoğurulur. Hazırlanan hamur, tepsiye alınarak ürün kalınlığı 2,5 – 3,5 cm olacak şekilde üzerine elle bastırılıp bütün tepsiye yayılır. Hamurun eşit kalınlıkta olacak şekilde tepsiye yayılması önemlidir. Badem veya fıstıklar (her bir dilimi üzerinde en az bir fıstık ve badem olacak şekilde) eşit aralıklarla, hafifçe bastırarak hamurun üzerine dizilir. Önceden ısıtılmış fırında 180 0C sıcaklıkta 40 – 45 dakika pişirildikten sonra tepsisinde dikdörtgen şekilde dilimlenerek 15 dakika daha pişirililr. Pişirme tamamlanınca, önceden hazırlanıp soğutulmuş şerbet, tepsisine dökülür, tepsi tabanından 0,5-0,6 cm yüksekliğe kadar şerbet ile kaplanır. Ürün soğumaya bırakılır. İzmir Şambalisi üretildikten sonra tepsisinde ve uygun koşullarda saklanması şartıyla takriben 15 – 20 0C sıcaklıkta yaklaşık 1 hafta saklanabilir. Renk ve Görünüş: Kabuk yanık görünümde olmayan hafif karamelize renkte olmalı, kabuk kısmında yarık veya çatlaklar bulunmamalıdır. İç kısmı parlak sarı veya sarımtırak renkte olmalıdır. Ürün dikdörtgen şekilde dilimlenir. Ürünün kalınlığı 2,5 – 3,5 cm, uzunluğu ise 7 – 10 cm aralığında olmalıdır. Tat ve Koku: Yanık veya yabancı tat ve koku olmamalıdır. Ürünün üst kısmı iç kısmına kıyasla daha koyu ve esmer renkte olmalıdır. Şekil ve Doku (Sertlik – Yumuşaklık) Özellikleri: Ağızda kolay dağılmalıdır.. Ürünün alt ve üst kısmı aynı doku özelliklerde olmalıdır. Ürün fırında aşırı derecede pişirilmemeli ve şerbet ürün içerisinde eşit bir dağılım göstermelidir.
 11. Yoğurtsuz Sütsüz Şambali Tatlısı Şerbeti için dörder su bardağı su ve şeker karıştırılıp ocağa alınır. Kaynayınca bir tatlı kaşığı limon suyu ekleyip 20 dakika kısık ateşte kaynatıp soğumaya bırakılır. Yarım kg iki numara irmik, 1,5 su bardağı şeker ve 1,5 su bardağı su karıştırma kabında 15 dakika şeker eriyecek şekilde mikserle çırpılır. Yarım çay kaşığı karbonatla bir tatlı kaşığı kabartma tozu da ilave edilip bir beş dakika kadar daha çırpılır. Pişirilecek orta boy bir kalıba, borcama, tepsiye hiç yağ sürmeden 3-4 yemek kaşığı kadar irmik serpilir. Harç dökülüp masaya birkaç kez hızlıca bırakılarak üstü düzlenir. Üstüne de 3-4 yemek kaşığı irmik serpip derine inmeden dikdörtgen dilimlerin izleri yapılır. Tuzsuz fıstıkları da yerleştirip 200 derece ısınmış fırında 20 dakika kadar pişirip fırından çıkarıp yapılmış izlerden dilimleri tam kesilip tekrar 15 dakika fırınlanır. Fırından alınıp ilk sıcağı çıkan tatlıya soğuk şerbet her yerine gezdirilir. Bir gece dinlendirip sunulur.
 12. İzmir Şambali Tatlısı Nerede Yenir? En İyi Şam Tatlısı Nerede? İzmir’in birçok yerindeki kara fırınlarda şambali mutlaka çıkıyor. Şambali Tatlısını iyi yapan bir çok mekan bulunan İzmir'de bazı dükkanlar bu alanda nam salmıştır. Mesela, 1942 senesinden beri bir marka haline gelen Konak'taki meşhur Hisarönü Şambalicisi her gün tepsiler dolusu şambalinin satıldığı kapısında uzun kuyruklar olan bir mekan... Bu fırında üretilenler seyyar arabalarla Kuyumcular çarşısı, Kestane Pazarı ve eski balık hali çevresinde de satılıyor.
 13. İrmikli Şam tatlısı farklı malzeme Badem yoksa kabukları soyulmuş yer fıstığı da kullanılabilir. Tatlı hamuruna bir paket vanilya, rendelenmiş portakal veya limon kabuğu ilavesi yapılabilir. Dağılmaya karşı ve lezzete ilave olarak irmiğin bir kısmı yerine un kullananlar da vardır.
 14. Şambali tatlısı kalori Şerbet ile hazırlanan şam tatlısının 100 gramlık bir porsiyonu, takriben 365 kaloridir.
 15. Cevizli Revani Tarifi KOLAY REVANİ TATLISI, 9 KAŞIKLI🥄 TATLI (HAFİF REVANİ) tariflerindeki hamura ince çekilmiş ceviz ilavesiyle elde edilebilir.
 16. Kral Cinbaba tatlısı nasıl yapılır? Düz ve geniş bir tencereye beş su bardağı su dökülüp, iki bardak toz şeker eklenir. Kaynamaya başlayınca içine bir paket hazır cin baba tatlısı atılır. 10 -15 dk orta ateşte pişirerek çekmesi beklenir. Sonra 2 su bardağı şekeri biraz su ile eritilir. Bir paket vanilya, bir tatlı kaşığı limon suyuna atılıp karıştırılır. Tatlıların üzerine ilave edilerek 15 dk daha kaynatılır. Kevgir veya delikli kepçe ile servis tabağına alınıp şerbeti üzerine dökülür. Soğuyunca servis edilir.
YukarıYukarı