mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ŞAMBALİ TATLISI TARİFİ (İZMİR)

Şambali tatlısı nasıl yapılır?

ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR)

Şambali Tatlısı Tarifi Malzemeleri

İki buçuk su bardağı irmik (500 gr)

Bir su bardağı toz şeker

Bir buçuk su bardağı süt

Bir buçuk çay kaşığı karbonat

Üzeri için badem

Şerbeti için:

İki buçuk su bardağı toz şeker

İki buçuk su bardağı su

Yarım limon suyu

ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR) ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR) ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR)

Şambali Tatlısı (İzmir) Tarifi

  1. Önce şerbeti hazırlanır: İki buçuk su bardağı şeker ve su birlikte tencereye konulur. Karıştırılarak kaynatılır. Kaynamaya başlayınca altı kısılır. Yedi – sekiz dakika kaynadıktan sonra limon sıkılır. Bir taşım kaynayınca altı kapatılır.
  2. Toz şekerin üzerine süt konularak şeker eriyene kadar karıştırılır. Üzerine irmik ve karbonat eklenerek karıştırmaya devam edilir. Küçük boy bir fırın tepsisi yağlanarak karışım içine dökülür. Hafifçe sallanarak karışımın tepsi içine eşit şekilde yayılması sağlanır. Vakit varsa karışım bir – bir buçuk saat kadar buzdolabında bekletilerek irmiklerin sütü tamamen çekmesi sağlanır.
  3. Bademler dört – beş dakika kadar su içinde kaynatılır. Süzdürüldükten sonra kabukları soyulur. Tatlının üzeri kesim yerlerini belli edecek şekilde bıçakla dikdörtgenlere ayrılır. Her bir dikdörtgene birer badem gelecek şekilde bademler yerleştirilir.
  4. Önceden ısıtılmış 170 derecedeki fırında pişirilmeye başlanan tatlı fırında bir miktar piştikten sonra dışarı alınarak daha önce kesilen yerlerden bıçakla tekrar kesilir ve fırına verilir. Altı – üstü iyice kızaran kadar pişirilir.
  5. Kesme muamelesinin yapılmasının sebebi tatlı piştikten sonra dilimlemek zor olup tatlının dağılabilmesidir. Bu sebeple tatlı tamamen pişmeden önce şekillendirilir. Böylelikle hem dilimleme muamelesi hem de tatlının şerbeti çekmesi daha kolay olmaktadır.
  6. İlk sıcaklığı geçince pişen tatlının üzerine soğuyan şerbet dökülür. Şambali Tatlısı (İzmir) şerbetini çekip iyice soğuduktan sonra servis edilir.

Not: Ramazan iftar sofralarını süsleyen ve bayram tatlısı ikramları arasında yer alan Arap mutfağı kaynaklı Şambali Tatlısı (Şam Tatlısı) yapılış ve isimlendirme farklılıkları ile bir çok yörede bilinmektedir.

ŞAMBALİ-TATLISI-(İZMİR)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı