mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Dilimli Ayva Tatlısı Tarifi, Nasıl Yapılır?

Elma dilim ayva tatlısı nasıl yapılır? Ayva tatlısı tariflerinin bir başkası ile beraberiz. Ayva tatlısı nasıl yapılır malzemeleri nelerdir? Bu nefis lezzeti şık bir sunumla servis etmek isteyenlere işte dilimli ayva tatlısı tarifi...

DILIMLI AYVA TATLISI NASIL YAPILIR 2

Dilimli Ayva Tatlısı Tarifi Malzemeleri - Ayva Tatlısının İçine Ne Konulur?

İki adet orta boy ayva

Beş - altı yemek kaşığı toz şeker

Üç - dört adet karanfil, istenirse bir adet çubuk tarçın

Ayva çekirdekleri

Yarım limon

Üzeri için: Dövülmüş ceviz (öğütülmüş fındık, toz fıstık veya Hindistan cevizi de olabilir.)

İstenirse kaymak, dondurma, krem şanti

DILIMLI AYVA TATLISI NASIL YAPILIR 7DILIMLI AYVA TATLISI NASIL YAPILIR 4DILIMLI AYVA TATLISI NASIL YAPILIR 5DILIMLI AYVA TATLISI NASIL YAPILIR 6DILIMLI AYVA TATLISI NASIL YAPILIR 1

Elma Dilimli Ayva Tatlısı Tarifi - Dilimlenmiş Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır? - Dilimli-Ayva Tatlısı Tarifi - Kolay Ayva Tatlısı Tarifi

  1. Ayvalar yıkanır, elma dilimi şeklinde dilimlenerek çekirdekli orta kısımları bıçak yardımıyla çıkarılır. İstenirse kabukları da soyulur. Kararmaması için yarım limon sıkılmış olan suyun içerisine atılır.
  2. Ayvaların hepsine aynı muamele uygulandıktan sonra limonlu suyun içerisinden alınır. Bir süzgece konularak duru su ile üzerinden geçilir. Meyveler iyice süzüldükten sonra dikkatlice yayvan bir tencereye yerleştirilir.
  3. Ayvaların üzerine kaşık yardımıyla şeker döşenir. Karanfil taneleri ve ayva çekirdekleri eklenir. Şeker bir miktar kendi haliyle eridikten sonra kısık ateşe konulur ve kapağı kapalı olarak ayvalar yumuşayıncaya kadar pişirir. Pişme süresi uzun olabilir.
  4. Cevizli Ayva Tatlısı: Ayva dilimleri tamamen soğuduktan sonra servis tabağına alınıp üzerine ceviz dökülerek sunulur. Kendine has hafif ekşimsi tadı olan Dilimli Ayva Tatlısının kaymakla beraber sunulması da âhenkli bir seçimdir. Ancak muhallebi, dondurma gibi sütlü bir tatlı ile de servis edilebilir.

Elma Dilimli Ayva Tatlısı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Ayva Tatlısının Yapımı Nasıl Olur?" Püf Noktaları

  1. Kırmızı ayva tatlısı nasıl yapılır? Ayva tatlısı kırmızı olması için ne yapılır? Kırmızı renk sağlamak üzere gıda boyası veya lohusa şekeri kullanmayı tercih etmiyoruz. Ayvanın kendi çekirdekleri veya hibiskus çiçeği🌺 de yeterlidir.
  2. Vişne Sulu Ayva Tatlısı Ayvalar pişerken bir - iki su bardağı vişne suyu ilave edilerek yapılır. Renk için tabii renk verici vişne 🍒 bu şekilde kullanılabilir, meyvesi de ayvalara birer adet konulabilir. Lakin tadı daha farklı olur.
  3. Muhallebili Ayva Tatlısı Ayva tatlısı muhallebisi nasıl yapılır? Bir su bardağı süt, bir yemek kaşığı un, bir yemek kaşığı buğday nişastası, bir paket vanilya, bir adet yumurta, bir çay bardağı toz şeker bir tencerede karıştırılıp ocağa alınır. Göz göz olana kadar karıştırarak pişirilip soğumaya bırakılır. Pişip soğuyan ayva tatlılarının üzerine muhallebili yerleştirilir. Ayva tatlısının balı muhallebinin üzerine gezdirilir. Dinlendikten sonra arzuya göre süslenir ve sunulur.
  4. Ayva tatlısı fırınlanır mı?, Fırında Ayva Tatlısı Tarifi, Fırında Elmalı Ayva Tatlısı nasıl yapılır?, Osmanlı Usulü Ayva Tatlısı, Lokanta Usulü Ayva Tatlısı Tarifi Hakkında Teferruatlı Tafsilat için: ELMALI AYVA TATLISI TARİFİ🍎
  5. Ayva Reçeli Nasıl Yapılır? AYVA REÇELİ TARİFİ

DILIMLI AYVA TATLISI NASIL YAPILIR 3

YukarıYukarı