mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KOLAY ÇILBIR TARİFİ (Yoğurtlu Poşe Yumurta Tarifi🥚)

Çılbır nedir? Yumurtalı Çılbır nasıl yapılır tarifi nasıldır? Suda yumurta nasıl yapılır? Poşe yumurta nedir Poșe ne demek? Poşe etme usulü yumurta, somon gibi ateşte pişince ağırlaşan yağlı ve beyaz etli balıklar, tavuk göğsü eti ve dağılma ihtimali olan sebze yemeklerinin pişirilmesi için kullanılan bir tür haşlamadır. Poşe yumurta nasıl yapılır? Poşe yumurta (çılbır) ise kırılmış yani kabuksuz yumurtanın suda kararında - beyazının tam pişmiş sarısının ise akışkan olacak şekilde - haşlanmasıdır. Yağ yerine suda pişmesiyle oldukça hafif bir lezzet sunan poşe yumurta, diyet menülerinde yer alıyor. Poşe yumurta ile çılbır arasındaki fark nedir? Çılbır Tarifi Yoğurtlu olup bu yumurta sarımsaklı yoğurt içinde ve üzeri kızdırılmış tereyağlı - pul biberli sosla soslanarak sunulur. Sarımsaklı yoğurt olmadan kahvaltılık çılbır tarifi olması için sadece poşe tekniği de kullanılabilir. Öyleyse poşe yumurta yapımında nelere dikkat etmek gerekir? Evde poşe yumurta nasıl yapılır? Poşe yumurta nasıl servis edilir? Kahvaltılık tarifler içinde de yemek tarifleri içinde de yer alabilecek bu tuzlu yoğurtlu yumurta lezzetini hazırlamak çok kolay... İşte "Çılbır yemeği nedir?" diyenlere Salçalı Yoğurtlu Çılbır Tarifi...

KOLAY-ÇILBIR-(YOĞURTLU-YUMURTA)

"Salçalı Çılbır Tarifi Nasıl Yapılır? - Pose Yumurta Tarifi" Malzemeleri

Beş adet taze yumurta (oda sıcaklığında)

Bir büyük kase katı yoğurt (oda sıcaklığında)

Dört - beş diş sarımsak

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı salça

Pul biber

Tuz

KOLAY-ÇILBIR-(YOĞURTLU-YUMURTA)

Kolay Çılbır Yapımı Tarifi - Yoğurt Soslu Yumurta - Suya Yumurta Kırma Tarifi - Yoğurtlu Poşe Yumurta Tarifi🥚 - Yoğurtlu Çılbır Nasıl Yapılır?

 1. Çılbır yumurtanın poşe etme usulü (poached technique) ile sıcak suda pişirilmesi ile elde edilir.
 2. Çılbır yumurta nasıl yapılır? Orta boy bir tencere su ile doldurulur ve ocağa konulur. Su yumurtayı tamamen örtecek miktarda olmalıdır. Kaynayan suyun altı kısılır, bir tatlı kaşığı tuz atılır ve yumurtalar birer birer bu suya kırılır. Diğer daha güvenli bir usul olarak, dağılmayı engellemek için bütünlüğü bozulmadan ayrı bir kaba (kepçeye, kaseye, bardağa) kırılan yumurtalar, tenceredeki sıcak suyu karıştırıp oluşan anafora (girdaba) tek tek hafifçe kaydırarak bütünlüğünü korumak suretiyle aktarılır. Yumurtaların ilave edildiği sırada su kaynar olmalı lakin çok fazla hararetli olmamalıdır. (80-90 derece olabilir.) Suda pişen yumurtalar oldukça hassas olduğundan su içinde sivri kenarlı malzemede kullanılmamalıdır. Yumurtaların hepsi bir anda kırılmaz. Biri suya aktarıldığında kenarında beyazlar belirirken diğeri kırılır.
 3. Yumurtalar suyun yüzüne çıkıp beyazları katılaşıp sarıları kayısıdan biraz daha katı kıvama gelinceye kadar pişirilir. Takriben 3-4 dakika yeterlidir. Yumurta suyun içerisinde iken beyazı üzerini kaplar ve katılaşırken içindeki sarı kısım daha sıvı kalacaktır. Bu sebeple sarısını patlatmamak için dikkatle sudan çıkarılmalıdır. Kevgirle veya süzgeçle suyu iyice süzdürülerek hassas bir şekilde servis yapılacak ısıtılmış bir kaba alınır. Kaba alındıktan sonra hala bir miktar su salacağından kağıt havluyla fazla suyu çektirilir.
 4. Bir kâse yoğurt çırpılır. Üzerine sarımsaklar rendelenir ve karıştırılarak yumurtaların üzerini kaplayacak şekilde dökülür. Eklenecek yağın donmaması ve yumurtanın hızla soğuyup tadının bozulmaması için yoğurt soğuk olmamalıdır.
 5. Diğer tarafta sıvı yağ (iyice köpürene kadar yakmadan ısıtılan tereyağı da olabilir), salça ve pul biberle kızdırılarak yoğurtla örtülen yumurtaların üzerine gezdirilir. yoğurtlu poşe yumurta (çılbır)ya istenirse ayrıca karabiber, nane ve/veya sumak ilave edip ince kıyılmış dereotu veya maydanoz serpilerek yanında kızarmış ekmeklerle servis edilir.

Kolay Çılbır Yemeği Nasıl Yapılır Hususuyla Alakalı Diğer Bilgiler ve Yoğurtlu Poşe Yumurta Tarifi🥚 (Salçalı Çılbır Nasıl Yapılır Püf Noktaları:

 1. Kahvaltıda Çılbır Püf Noktaları, Sirkeli Çılbır Tarifi: Çılbırda yumurtaların güzel ve düzgün şekilli olması, dağılmaması ve saçaklanmaması mühimdir. Yumurtaları suya kırarken sarısının dağılmaması ve piştikten sonra sudan alırken parçalamamaya itina gösterilir. Bu gaye ile yumurtayı suya olası en yakın mesafeden bırakmak, hususiyetle yumurta çok taze değilse kaynama suyuna bir yemek kaşığı sirke veya limon suyu ekleme usulleri kullanılabilir. Suya eklenecek sirke yumurtaların pişerken dağılmasına mani olacaktır. Ancak çılbırda hafif asitli tat sağlayacak olan limon ve sirke fazla konmamalıdır. Poşe yumurta sirkesiz olur mü Sirke şart değil ama sirke, yumurta akını katılaştırır ve yumurtanın daha güzel görünmesini sağlar. Sirke tadını gidermek için içi tuzlu ama sirkesiz sıcak su dolu bir tencere daha hazırlanır ve poşe yumurtalar buna daldırılır. Bu hem yumurtayı tuzlu hâle getirir hem de sirke tadını alır.
 2. Yumurtayı ele alıp sallandığında içi sallanmıyorsa bu yumurtanızın taze olduğuna delil olabilir.Çılbır Nerenin Yemeğidir? Artvin mutfağına ait olduğu ifade edilse de küçük farklarla hemen bütün Anadolu ve Trakya yöre mutfaklarında yapılagelen bir yemek tarifidir.
 3. Patatesli Çılbır Tarifi Dört adet patates soyulup küp küp doğranıp kızgın yağda kızartılır. Servis tabağına üç diş sarımsak rendelenip, üzerine tuz ve bir kâse yoğurt ilave edilip karıştırılır. Kızaran patatesleri kâğıt havlu olan ayrı bir tabağa alıp yağını çekerken ılınması sağlanır. Yoğurdun ekşimemesi için ılıtılan patatesler yoğurda ilave edilip karıştırılır. Tencereye su koyup kaynatılır, kaynayan suya iki adet yumurtayı kırılır, pişen yumurtalar suyun yüzeyine çıkınca alınıp yoğurdun üzerine konur. Üzerine sıvı yağda kızdırılmış pul biber dökülüp maydanoz serpilir.
 4. Ispanaklı Çılbır Tarifi Yarım kilo ıspanak ayıklanıp yıkanır, ince doğranıp suyu iyice sıkılır. Bir tencerede orta hararette kendi suyunu çekene kadar kavrulur ve soğumaya bırakılır. Başka bir tavaya sıvı yağı ve küçük doğranmış iki adet kuru soğanı alıp pembeleşene kadar pişirilir. Beş altı adet yumurta yukarıdaki usulle hazırlanır. Kavrulmuş soğanlara ıspanakları eklenip karıştırılır ve bir servis tabağına alınarak üzerine yarım çay kaşığı karabiber serpilir. Üç diş sarımsak ezilip iki su bardağı yoğurtla karıştırılır ve servis tabağına alınan ıspanakların üstüne dökülür. Pişen yumurtalar üstüne sarımsaklı yoğurt dökülen ıspanakların üstüne konulur. Başka bir tavada iki yemek kaşığı tereyağında kızdırılmış bir çay kaşığı toz biber yumurtaların üstüne gezdirilerek sıcak servis edilir.
 5. Soğanlı Çılbır Tarifi Balkan mutfağından, Üsküp yöresinden bir tariftir. Bir kilo kuru soğan piyazlık doğranır, tencerede tuz ve bir tatlı kaşığı toz şekerle karıştırılıp rengi değişene kadar pişirilir. Yemeklik doğranan üç adet domates ilave edilir. Yarım su bardağı su eklenerek on dakika kadar pişirilir. Pul biber veya karabiberi ilave edilip karıştırılır, ocaktan alınarak bir tepsiye yayılır. Açılan yuvalara beş adet yumurta kırıp, tuz, pul biber, karabiber serpilir. 190 derecede on beş dakika pişirilir.
 6. Yoğurtsuz Çılbır Tarifi Tavaya konulan su kaynatılır. Kaynayan suya bir tutam tuz ve bir çay kaşığı sirke eklenir. Yumurtalar kaynayan suya kırılır, beyazı olunca, tavadan tabağa alınır. bir tavada eritilen bir yemek kaşığı tere yağında kızdırılan pul biber yumurtalar üzerinde gezdirilir.
 7. Antep Yağda Çılbır Tarifi: Bir kase yoğurt bir kapta biraz su eklenerek çırpılır. İçine ezilmiş veya rendelenmiş iki diş sarımsak ilave edilip karıştırılır. Sıvı yağda veya tereyağında yumurta pişirilir. Kavrulan yumurta çırpılan yoğurdun içine eklenir. Üzerine bir tatlı kaşığı tuz, karabiber ve toz kırmızıbiber serpilip sunulur.
 8. Çılbır kaç kalori? Bir porsiyon çılbır takriben 145 kaloridir.
 9. Saray Usulü Çılbır Tarifi Yumurtaları tabağa aldıktan sonra yoğurt ilave etmeden soğanla kavrulmuş bir kaç kaşık kıyma eklenmesi ile daha farklı lezzetlere erişilebilir.
 10. Türk Yumurtaları Lezzetini keşfeden dünya mutfağı yazar ve şefleri bu lezzeti deneyip beğenerek bu isimle listelerine aldılar. Ne yazık ki yoğurdun kelimesinin nece olduğuna bile bakma zahmetine katlanmadan (Kaynak) Yunan icadı olduğu propagandasını kabul edilmiş "bilgi" halinde sunarak... Kaynak1 Kaynak2 Kaynak3 Kaynak4 Kaynak5 Kaynak6 Kaynak7

ÇILBIR

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Pala
 • Erzurum Çılbır
 • Oya