mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kolay Çılbır Tarifi, Nasıl Yapılır? Yoğurtlu Poşe Yumurta Tarifi🥚

Çılbır nedir? Yumurtalı Çılbır nasıl yapılır tarifi nasıldır? Suda yumurta nasıl yapılır? Poşe yumurta nedir Poșe ne demek? Poşe etme usulü yumurta, somon gibi ateşte pişince ağırlaşan yağlı ve beyaz etli balıklar, tavuk göğsü eti ve dağılma ihtimali olan sebze yemeklerinin pişirilmesi için kullanılan bir tür haşlamadır. Poşe yumurta nasıl yapılır? Poşe yumurta (çılbır) ise kırılmış yani kabuksuz yumurtanın suda kararında - beyazının tam pişmiş sarısının ise akışkan olacak şekilde - haşlanmasıdır. Yağ yerine suda pişmesiyle oldukça hafif bir lezzet sunan poşe yumurta, diyet menülerinde yer alır. Poşe yumurta ile çılbır arasındaki fark nedir? Çılbır Tarifi Yoğurtlu olup bu yumurta sarımsaklı yoğurt içinde ve üzeri kızdırılmış tereyağlı - pul biberli sosla soslanarak sunulur. Sarımsaklı yoğurt olmadan kahvaltılık çılbır tarifi olması için sadece poşe tekniği de kullanılabilir. Öyleyse poşe yumurta yapımında nelere dikkat etmek gerekir? Evde poşe yumurta nasıl yapılır? Poşe yumurta nasıl servis edilir? Kahvaltılık tarifler içinde de yemek tarifleri içinde de yer alabilecek bu tuzlu yoğurtlu yumurta lezzetini hazırlamak çok kolay... İşte "Çılbır yemeği nedir? En iyi çılbır nasıl yapılır malzemeleri?" diyenlere Salçalı Yoğurtlu Çılbır Tarifi...

Kolay Cilbir Tarifi Nasil Yapilir 1

"Çılbır Yumurta Tarifi, Salçalı Çılbır Tarifi Nasıl Yapılır? - Pose Yumurta Tarifi" Malzemeleri

Beş adet taze yumurta (oda sıcaklığında)

Bir büyük kase katı yoğurt (oda sıcaklığında)

Dört - beş diş sarımsak

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı salça

Pul biber

Tuz

Kolay Cilbir Tarifi Nasil Yapilir 3Kolay Cilbir Tarifi Nasil Yapilir 4Kolay Cilbir Tarifi Nasil Yapilir 5

Sulu Çılbır Yemeği Nasıl Yapılır? Kolay Çılbır Tarifi Nedir?- Salçalı Çılbır Nasıl Yapilır? Yoğurt Soslu Yumurta - Suya Yumurta Kırma Tarifi - Kahvaltılık Çılbır Nasıl Yapılır? Yoğurtlu Poşe Yumurta Tarifi🥚 - Yoğurtlu Çılbır Nasıl Yapılır? Yumurta Çılbırı Nasıl Yapılıyor?

 1. Çılbır yumurtanın poşe etme usulü (poached technique) ile sıcak suda pişirilmesi ile elde edilir.
 2. Çılbır yumurta nasıl yapılır? Orta boy bir tencere su ile doldurulur ve ocağa konulur. Su yumurtayı tamamen örtecek miktarda olmalıdır. Kaynayan suyun altı kısılır, bir tatlı kaşığı tuz atılır ve yumurtalar birer birer bu suya yakın bir mesafeden kırılır. Diğer daha güvenli bir usul olarak, dağılmayı engellemek için bütünlüğü bozulmadan ayrı bir kaba (kepçeye, kaseye, bardağa) kırılan yumurtalar, tenceredeki sıcak suyu kaşıkla karıştırıp oluşan anafora (girdaba) tek tek hafifçe kaydırarak bütünlüğünü korumak suretiyle aktarılır. Yumurtaların ilave edildiği sırada su kaynar olmalı lakin çok fazla hararetli olmamalıdır. (80-90 derece olabilir.) Yumurtaların eşit pişmesi için ara ara karıştırılıp beyazları yumurtanın etrafına toplanır. Suda pişen yumurtalar oldukça hassas olduğundan delmemek için su içinde sivri kenarlı malzemede kullanılmamalıdır. Yumurtaların hepsi bir anda kırılmaz. Biri suya aktarıldığında kenarında beyazlar belirirken diğeri kırılır.
 3. Çılbır kaç dakikada pişer? Yumurtalar suyun yüzüne çıkıp beyazları katılaşıp sarıları kayısıdan biraz daha katı kıvama gelinceye kadar pişirilir. Yumurta sarıları akacak kadar sulu kalmalı beyazları ise tam pişip top olmalıdır. Takriben 3-4 dakika yeterlidir. Yumurta suyun içerisinde iken beyazı üzerini kaplar ve katılaşırken içindeki sarı kısım daha sıvı kalacaktır. Bu sebeple sarısını patlatmamak için dikkatle sudan çıkarılmalıdır. Kevgirle veya süzgeçle suyu iyice süzdürülerek hassas bir şekilde servis yapılacak ısıtılmış bir kaba alınır. Kaba alındıktan sonra hala bir miktar su salacağından kağıt havluyla fazla suyu çektirilir.
 4. Dengeli bir sarımsaklı yoğurt sosu yapılır. Bir kâse yoğurt çırpılır. Üzerine sarımsaklar rendelenir ve karıştırılarak yumurtaların üzerini kaplayacak şekilde dökülür. Eklenecek yağın donmaması ve yumurtanın hızla soğuyup tadının bozulmaması için yoğurt buz gibi soğuk olmamalıdır. Yoğurtla birleşip bütünleşmeli içine gömülmelidir.
 5. Çılbır Yumurta Yağı: Diğer tarafta sıvı yağ (iyice köpürene kadar yakmadan ısıtılan tereyağı da olabilir), salça ve pul biberle kızdırılarak elde edilen mis gibi kokan baharatlı yağ yoğurtla örtülen yumurtaların üzerine gezdirilir. Yoğurtlu poşe yumurta (çılbır)ya istenirse ayrıca karabiber, nane ve/veya sumak ilave edip ince kıyılmış dereotu veya maydanoz serpilerek yanında kızarmış ekmeklerle servis edilir.

Kolay Cilbir Tarifi Nasil Yapilir 6

"En Kolay Çılbır Nasıl Yapılır? Kahvaltılık Çılbır Tarifi, En İyi Çılbır Nasıl Yapılır?" Hususuyla Alakalı Diğer Bilgiler ve Yoğurtlu Poşe Yumurta Tarifi🥚 (Salçalı Çılbır Nasıl Yapılır Püf Noktaları:

 1. Yumurta Çılbır ne demek? Çılbır nasıl bir şeydir? Çılbır, çiğ yumurtanın kaynayan suya kırılıp pişirilmesi suretiyle hazırlanan bir Türk mutfağına yemeğidir. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızdırılmış tereyağlı-pul biberli sos gezdirilerek sunulur. "Cilbir ne demek?" derken kelime manası eski Türkçede "Yuların halkasına bağlanan ip veya zincir, yular sapı" manasına gelirmiş. Ayrıca farklı lügatlerde makarna ve erişteden yapılan sulu yemek; ince, dar, taşlı yol, keçiyolu, patika; pide üzerine domates ve kıyma kavurması dökülerek yapılan yemek; saçta pişirilmiş kalınca pide; undan yapılan yemek; suda kaynamış yumurta; üzerine yoğurt dökülen yağda kızarmış yumurta; suyu bol yemek gibi manalara karşılık geldiği ifade edilmiştir.
 2. Kahvaltıda Çılbır Püf Noktaları, Sirkeli Çılbır Tarifi, Çılbır Suyuna Ne Konur? Çılbır nasıl yapılır kahvaltılık? Çılbırda yumurtaların güzel ve düzgün şekilli olması, dağılmaması ve saçaklanmaması mühimdir. Yumurtaları suya kırarken sarısının dağılmaması ve piştikten sonra sudan alırken parçalamamaya itina gösterilir. Bu gaye ile yumurtayı suya olası en yakın mesafeden bırakmak, hususiyetle yumurta çok taze değilse kaynama suyuna bir yemek kaşığı sirke veya limon suyu ekleme usulleri kullanılabilir. Suya eklenecek sirke yumurtaların pişerken dağılmasına mani olacaktır. Ancak çılbırda hafif asitli tat sağlayacak olan limon ve sirke fazla konmamalıdır. Poşe yumurta sirkesiz olur mü Sirke şart değil ama sirke, yumurta akını katılaştırır ve yumurtanın daha güzel görünmesini sağlar. Sirke tadını gidermek için içi tuzlu ama sirkesiz sıcak su dolu bir tencere daha hazırlanır ve poşe yumurtalar buna daldırılır. Bu hem yumurtayı tuzlu hâle getirir hem de sirke tadını alır. Kahvaltıda çılbır yenir mi? Kahvaltıda yumurtalı gıdalar tercih edilir. Yoğurtlu bir gıda kahvaltıda yenilebilirse çılbır neden yenmesin?
 3. Yumurtayı ele alıp sallandığında içi sallanmıyorsa bu yumurtanızın taze olduğuna delil olabilir.
 4. Suda Yumurta Çılbır Hangi Öğünde Yenir? Çılbır tarifi kolaylığı ve lezzeti ile kurtarıcı rolü üstlenir. dolapta pişirecek bir şey kalmadığında da yapılabilir. Aniden gelen misafirlere sunulacak bir akşam yemeği de olabilir. Nefis ve doyurucu bir kahvaltı öğünü olarak da yenilebilir.
 5. Çılbır Nerenin Yemeğidir? Çılbır hangi yöreye ait? Çılbır hangi ülkenin? Yoğurtlu yumurta nerenin yemeği? Artvin mutfağına ait olduğu ifade edilse de küçük farklarla hemen bütün Anadolu ve Trakya yöre mutfaklarında yapılagelen bir yemek tarifidir. Poşe yumurta çılbır değildir. Poşe yumurta nereye ait? Poşe yumurta hangi ülkenin? “Poche” Fransızcadır. Aslen bir Fransız pişirme usulüdür.
 6. Patatesli Çılbır Tarifi, Patatesli Çılbır Nasıl Yapılır? Dört adet patates soyulup küp küp doğranıp kızgın yağda kızartılır. Servis tabağına üç diş sarımsak rendelenip, üzerine tuz ve bir kâse yoğurt ilave edilip karıştırılır. Kızaran patatesleri kâğıt havlu olan ayrı bir tabağa alıp yağını çekerken ılınması sağlanır. Yoğurdun ekşimemesi için ılıtılan patatesler yoğurda ilave edilip karıştırılır. Tencereye su koyup kaynatılır, kaynayan suya iki adet yumurtayı kırılır, pişen yumurtalar suyun yüzeyine çıkınca alınıp yoğurdun üzerine konur. Üzerine sıvı yağda kızdırılmış pul biber dökülüp maydanoz serpilir.
 7. Ispanaklı Çılbır Tarifi, İspanakli-çılbır Nasıl yapılır? Yarım kilo ıspanak ayıklanıp yıkanır, ince doğranıp suyu iyice sıkılır. Bir tencerede orta hararette kendi suyunu çekene kadar kavrulur ve soğumaya bırakılır. Başka bir tavaya sıvı yağı ve küçük doğranmış iki adet kuru soğanı alıp pembeleşene kadar pişirilir. Beş altı adet yumurta yukarıdaki usulle hazırlanır. Kavrulmuş soğanlara ıspanakları eklenip karıştırılır ve bir servis tabağına alınarak üzerine yarım çay kaşığı karabiber serpilir. Üç diş sarımsak ezilip iki su bardağı yoğurtla karıştırılır ve servis tabağına alınan ıspanakların üstüne dökülür. Pişen yumurtalar üstüne sarımsaklı yoğurt dökülen ıspanakların üstüne konulur. Başka bir tavada iki yemek kaşığı tereyağında kızdırılmış bir çay kaşığı toz biber yumurtaların üstüne gezdirilerek ispanakli-cilbir sıcak servis edilir.
 8. Soğanlı Çılbır Tarifi, Soğanlı Domatesli Yumurta Nasıl Yapılır? Balkan mutfağından, Üsküp yöresinden bir tariftir. Bir kilo kuru soğan piyazlık doğranır, tencerede tuz ve bir tatlı kaşığı toz şekerle karıştırılıp rengi değişene kadar pişirilir. Yemeklik doğranan üç adet domates ilave edilir. Yarım su bardağı su eklenerek on dakika kadar pişirilir. Pul biber veya karabiberi ilave edilip karıştırılır, ocaktan alınarak bir tepsiye yayılır. Açılan yuvalara beş adet yumurta kırıp, tuz, pul biber, karabiber serpilir. 190 derecede on beş dakika pişirilir.
 9. Yoğurtsuz Çılbır Tarifi, Yoğurtsuz Çılbır Nasıl Yapılır? Tavaya konulan su kaynatılır. Kaynayan suya bir tutam tuz ve bir çay kaşığı sirke eklenir. Yumurtalar kaynayan suya kırılır, beyazı olunca, tavadan tabağa alınır. Bir tavada eritilen bir yemek kaşığı tere yağında kızdırılan pul biber yumurtalar üzerinde gezdirilir.
 10. Antep Yağda Çılbır Tarifi Nedir? Bir kase yoğurt bir kapta biraz su eklenerek çırpılır. İçine ezilmiş veya rendelenmiş iki diş sarımsak ilave edilip karıştırılır. Sıvı yağda veya tereyağında yumurta pişirilir. Kavrulan yumurta çırpılan yoğurdun içine eklenir. Üzerine bir tatlı kaşığı tuz, karabiber ve toz kırmızıbiber serpilip sunulur.
 11. Yozgat Çılbır Tarifi Bir tencerede su ile mercimek kaynatılır. Pişince başka bir yerde hazırlanan unlu bulamaç mercimeğe eklenir. Tuzu ilave edilir. Kavrulmuş kuru soğan bu malzemenin üzerine dökülür.
 12. Çılbır kaç kalori? Bir porsiyon çılbır takriben 145 kaloridir.
 13. Saray Usulü Çılbır Tarifi Yumurtaları tabağa aldıktan sonra yoğurt ilave etmeden soğanla kavrulmuş bir kaç kaşık kıyma eklenmesi ile daha farklı lezzetlere erişilebilir.
 14. Sütlü Çılbır Nasıl Yapılır? Sütlü çılbır ifadesiyle iki farklı mahalli tarif kastedilmiş olabilir: 1) Artvin civarında yapılan bir tarif: İçine çok az süt dökülen bir tavada kişi başına bir adet olmak üzere pişirilen yumurta üzerine eritilmiş tereyağı dökülerek yenilir. 2) Karadeniz Mahalli Tatlısı Olan Çılbır: Bir litre süt kaynatılır. Bir su bardağı un bir kâsede soğuk suyla açılır ve kaynamış süte ilave edilir. Tel çırpıcıyla devamlı karıştırılır. Bir su bardağı toz şeker eklenir. İyice kıvam alınca kaselere paylaştırılır. Sıcak halde sunulurken üzerine erimiş tereyağı dökülür. Ekmekle yenir.
 15. Türk Yumurtaları Lezzetini keşfeden dünya mutfağı yazar ve şefleri bu lezzeti deneyip beğenerek bu isimle listelerine aldılar. Ne yazık ki "yoğurt" kelimesinin nece olduğuna bile bakma zahmetine katlanmadan (Kaynak) Yunan icadı olduğu propagandasını kabul edilmiş "bilgi" halinde sunarak... Kaynak1 Kaynak2 Kaynak3 Kaynak4 Kaynak5 Kaynak6 Kaynak7
 16. Ekmekli Çılbır Nasıl Yapılır? Erzurum Cılbıra Tarifi Yumurta kullanımı dışında ortak bir yönü yoktur: Bir adet bayat ekmek geniş ve derin bir servis tabağına doğranır. Bir kâsede dört yumurta, çatalla sarısı dağılana dek karıştırılır. İki adet orta boy soğan ince ve halka halka doğranır. Dört adet köy biberi çok ufak doğranır. İki adet orta boy domates ufak doğranır. Orta hararetteki tencerede yarım çay bardağı sıvıyağ kızdırılır. Evvela soğanlar pembeleştirilir. Biberler ilave edilip bir- iki dakika çevrilir. Bir yemek kaşığı biber salçası kaşıkla ezilip eklenir. Biraz sonra domates ilave edilerek birkaç dakika daha pişirilir. Dört su bardağı su dökülüp kaynayınca kısığa alınır. tuz, karabiber, pul biber ilave edilir. Çırpılmış yumurtalar karıştırılarak ve yavaşça ilave edilir. Devamlı karıştırılarak iki dakika kısık ateşte kaynatılır. Tencere, her yeri ıslanacak şekilde bayat ekmeğin üzerine dökülür ve yemek sunulur.
 17. Sahanda Yoğurtlu Yumurta Herkesin damak tadına uymayabilecek bir tariftir. Peynir yerine yoğurt kullanma esasıyla hazırlanır. Tavaya önce sıvı yağ sonra beş yemek kaşığı katı yoğurt ilave edilir, karıştırılmaz. Üstüne hemen yumurta kırılır. Tuzu da ilave edilerek pişme işaretleri gelinceye dek ağır ağır karıştırılır. Arzu edilen kıvam belirince ocaktan indirilir.
 18. Osmanlı Mutfağındaki Çılbır, Yumurta Çilbiri nasıl yapılır? Tarîk-i tabhı (Tabiî yol ve usul, pişirme yolu): Birkaç baş soğanı bir kaşık rûgan-ı sâde (sadeyağ) ile kavurup bir sahana vazedeler (yerleştirme, bırakma, konma). Badehu (Bundan sonra) bir büyücek tavaya su doldurup iyice kaynadıkta içine beş-on yumurta kırıp birkaç dakika kaynayıp yumurtaların sarısı beyaz ile örtüldükte suyunu süzüp işbu hazırlanan soğanın üzerine dizip kor üstüne konuldukta bir miktar kızgın rûgan-ı sâde haşlayıp üzerine tarçın ve biber ekip tenâvül buyrula (yenile). Bazı kere bu yumurtaları sarımsaklı yoğurt içine vazedip bir miktar yağ haşlarlar. Bu dahi latif olur.
 19. Çıldır nasıl yapılır? Çıldır yumurta nasıl yapılır? Bu ifade ile "Çılbır çılbır nasıl yapılır?" denilmek istendiği varsayılır. "Çıldır" Ardahan vilayetinin bir ilçesi ve bu ilçenin merkezidir.
 20. Yumurtalı Ispanak, Ispanaklı Yumurta ISPANAKLI YUMURTA🍳
 21. Saray Usulü Soğanlı Yumurta, Karamelize Soğan Kavurması OSMANLI SARAY USULÜ SOĞANLI YUMURTA🏰🧅🍳 Yumurta-yı Hümayun
 22. Yumurta ile neler yapılabilir? YUMURTA VE KAHVALTI YEMEĞİ TARİFLERİ
 23. Ispanak Borani ISPANAK BORANİ TARİFİ
 24. Ispanak Mıhlama YUMURTALI PAZI KAVURMASI🍳 (Pezik Mıhlaması: Giresun, Ordu)
 25. Keşkek nerenin yemeğidir? Keşkek Tarifi, Nasıl Yapılır?
 26. Kuymak hangi ilimize aittir? Mıhlama nerenin yemeği? Trabzon Usulü Kuymak, Karadeniz Mıhlama Tarifi, Nasıl Yapılır? Muhlama
 27. Yogurtlu Yumurta Salatası Altı adet yumurta katı kıvamda haşlanıp soyulur. Soğuyunca yuvarlak dilimlenir. Servis tabaklarına birer sıra yumurta dilimleri dizilip tuz serpilir. İki diş sarımsak ezilip altı yemek kaşığı yoğurtla karıştırılarak yumurtaların üzerine yayılır. İki yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilip, bir çay kaşığı karabiber veya pul biber serpilir. İnce kıyılan birkaç dal dereotu veya maydanozla salatanın üzeri süslenerek sunulur.

Kolay Cilbir Tarifi Nasil Yapilir 7Kolay Cilbir Tarifi Nasil Yapilir 2