mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YUMURTALI EKMEK🍞 KIZARTMASI🍳 TARİFİ

Yumurtalı ekmek kızartması nasıl yapılır? Yumurtalı ekmek hafta sonu sabah kahvaltı sofraları ve beş çayı için çocukların da çok seveceği nefis ve pratik bir lezzettir. Yağ çekmeyen ekmek balığı, Fransız tostu, dilim kayganası, cicipapa gibi isimlerle de anılan ve az malzeme ile yapılan bir tarif olan yumurtalı ekmek kızartmasına ilave edilebilecek değişik malzeme ve baharatlarla çok farklı lezzetlere ulaşılabilir. Düzgün kesme zorluğundan, içinin ıslak kalacağından ve yağı fazla çekeceğinden taze yerine bayatlamış ekmek maksada daha uygundur. Fazla alınıp bir - iki gün bayatlayan ekmekleri değerlendirmenin güzel bir usulüdür. Ramazan ayında aynı durumdaki bayat pideler de bu şekilde nefis bir lezzete dönüştürülebilir. "Sade yumurtalı ekmek nasıl yapılır?" diyenlere işte pazar kahvaltılarını şenlendirecek yumurtalı ekmek kızartması tarifleri içinde en sadesi olan anne usulü yumurtalı ekmek kızarmasının püf noktaları ve resimleri…

YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI 1

Sade Yumurtalı Ekmek Kızartması Tarifi Malzemeleri

Bir adet bayatlamış ekmek

Üç adet yumurta

Çay kaşığının ucuyla tuz

Kızartmak için sıvı yağ

Yapışmaz tava

Kâğıt havlu

Su veya süt

YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI 3YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI 2YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI 4

Pratik Yumurtalı Ekmek Kızartması Sütsüz Yapılışı Tarifi (Ekmek Balığı) - Yumurtalı Bayat Ekmek Nasıl Yapılır?

 1. Ekmekler ne ince ne de kalın olacak şekilde dilimlenir. Çok ince olursa dağılabilir, kalın olursa da tam yumurtaya bulanmamış kısımlar dolayısıyla lezzetsiz olabilir. Parmak kalınlığı tercih edilebilir.
 2. Üç adet yumurta derin ve geniş bir kâseye kırılır. Su ve tuz eklenerek tel çırpma aleti, çatal veya mikserle iyice çırpılır. Su, yumurtaların daha iyi çırpılması için; tuz ise yumurtalı ekmeklerin daha lezzetli olması için ilave edilir. Su yerine süt kullanılabilir.
 3. Ocak yakılıp, üzerine konulan tavaya sıvı yağ dökülür ve kızdırılır. Yumurtalı ekmeklerin yağ çekmemesi için yağ bolca konmaz ve yumurtalı ekmekler tavaya alınmadan önce tam kızması beklenir.
 4. Çırpılmış yumurta kâsesine bir maşa veya çatal yardımıyla önlü arkalı olarak batırılıp harca bulanan ekmek dilimleri yapışmaz bir tavaya dizilir. Yanların da soslandığından emin olunmalıdır. Ancak piştiğinde çıtır çıtır olması için fazla uzun süre harçta bekletilmez. Yumurtalı ekmek dilimlerinin bir tarafı kızarınca diğer tarafı çevrilir. Çok kızarmamasına dikkat edilir. Yumurtalı ekmekler oldukça hızlı kızarıp yanabileceği için ocağın başından ayrılmamalıdır. Nar veya altın sarısı renkleri kızarmışlık seviyesi için yeterlidir. Her iki tarafın eşit şekilde kızartılması tercih edilirse de daha hafif olması gayesiyle tek tarafını soslayıp kızartanlar da vardır. Bütün dilimler bitene kadar aynı şekilde soslama ve kızartma yapılır.
 5. Kâğıt havlu veya peçete serilmiş servis tabağına aktarılarak fazla yağı çektirilebilir.
 6. Tavada Yumurtalı Ekmek Kızartması (Ekmek Balığı) sıcak veya ılık olarak yanında taze demlenmiş çay, beyaz peynir, zeytin, bal ve reçelle servis edilir. Mevsiminde salatalık, domates, biber de yanına yakışacaktır.

Sabah Kahvaltısı Yumurtalı Ekmek Kızartması ile Alakalı Püf Noktaları ve Yumurtali Ekmek Tarifi Çeşitleri için İlave Bilgiler

 1. Ekmeklerin Sosta Bekleme Süresi: Ekmek dilimleri yumurtanın içinde fazla bekletilmemelidir. Ancak ekmek Trabzon ekmeği gibi ekşi mayadan yapılmış bir ekmek ise ekmek dilimlerinin yumurtayı içine çekebilmesi için çok az da olsa bu karışım içinde bekletilmelidir.
 2. Yumurta: Yumurtalı Ekmek Kızartması için diğer tariflerden sarısı kalmış yumurtalar da kullanılabilir.
 3. Yumurtalı Sütlü Ekmek Kızartması Tarifi: Yumurtalı ekmek kizartmasi sütsüz olarak yapıldığı gibi, lezzet tercihine, yumuşaklık isteğine ve ekmeklerin kuruluk seviyelerinin yüksek olmasına göre sütle de yapılabilir. Bazıları ekmeklerin kabarık olması için süt ve kabartma tozu ekler. Yumurtalı ekmek kabartma tozu ile yapılabildiği gibi sodalı yumurtalı ekmek kizartmasi da hazırlanabilir. Aslında ilave edilecek üç – dört yemek kaşığı süt yetebilir. Süt yumurta kokusunu da bir derece azaltabilir.
 4. YUMURTALI Ekmek Tarifi Sütlü Unlu: Yumurtalı ekmek kızartması sütlü olarak yapılırken yumurtalı karışımın içine biraz un da katılınca daha da farklı bir lezzet ortaya çıkar. Yumurtalı unlu ekmek kizartmasi yapımında diğer bir un kullanım şekli şudur: Küp doğranan bayat ekmekler önce yumurta, bir çay bardağı süt ve bir çay kaşığı tuz çırpılmasından oluşan karışıma sonra bir yemek kaşığı un veya galeta ununa bulanarak tavada bulunan kızgın yağda iki taraflı kızartılır.
 5. Yumurtalı yoğurtlu ekmek nasıl yapılır? Yoğurtlu Yumurtalı Ekmek kızartması Tarifi: Ekmek balığı yoğurtlu yapımında bir kapta pürüzsüz kıvama gelene kadar çırpılan yarım su bardağı yoğurt, dört – beş yumurta, (istenirse iki yemek kaşığı un, yarım çay kaşığı karbonat, karabiber, pul biber, nane) ve tuz orta kalınlıkta dilimlenmiş bayat ekmeklerinin iki taraflı batırılacağı sos olur. Önceden bir miktar ısıtılmış yağlanmış tavaya dizilerek iki taraflı kızartılırlar. Havlu kağıt ile fazla yağı alınabilir. Kahvaltılık yoğurtlu ekmek kızartması, peynir, domates, salatalık ve zeytin ile servis edilir. Kokmayan yumurtalı ekmek: yumurta kokusundan hoşlanmayanlar için de sos olarak yoğurtlu, karbonatlı, baharatlı bir karışım daha uygundur.
 6. Yumurtalı Baharatlı Ekmek Kızartması Tarifi: Ekmek balığı hazırlarken farklı lezzetler elde etmek ve yumurta kokusunu gidermek üzere farklı baharatlar yumurtalı harca ilave edilebilir. Yumurtalı ekmek tarifindeki yumurtalı karışımda kuru nane, kekik, taze biberiye; acı seviliyorsa kırmızı pul biber, kırmızı toz biber, karabiber kullanılabilir. Kıyılmış maydanoz da harca eklenebilir.
 7. Yumurtalı ekmek kızartmasının yağ çekmemesi için: Yağ Çekmeyen Yumurtalı Ekmek Kızartması elde etmek için yumurtalı ekmek yapımında tavayı çok az yağlamak, yağ tam kızmadan yumurtalı ekmekleri tavaya koymamak, tavada aşırı bekletmemek, tavadan alınınca da kâğıt havlu serili bir servis tabağına almak fazla yağ çekerek tadın ağır olmasına karşı faydalı tekniklerdir. Çırpılmış yumurtaya biraz un ilave ederek yumurtalı ekmek kızartması unlu halde yapımı da bir diğer yoldur.
 8. Fırında yumurtalı ekmek kızartması tarifi - Fırında ekmek balığı nasıl yapılır? Yumurtalı ekmek kızartması fırında yapılırsa yağ kullanılmayabilir. Kalorisi azaltılmak veya daha hafif olmasını sağlamak üzere yağsız olarak yumurtalı ekmek fırında nasıl yapılır? İnce doğranmış domates, biber gibi sebzelerin de eklenebildiği çırpılmış yumurta ekmek dilimlerinin üzerine sürülür; rendelenmiş kaşar serpilen yumurtalı ekmekler yağlı kâğıt serili bir fırın tepsisine dizilerek önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında üzerleri kızarana kadar tutulur. Fırında yumurtalı kaşarlı ekmek kızartması ile kızartmadan yumurtalı ekmek elde edilirken yağ hiç kullanılmamış olur.
 9. Fırında Soslu Ekmek Kızartması Bir çay bardağı süt, bir çay bardağı peynir, iki adet yumurta, iki diş ezilmiş sarımsak, tuz, karabiber, kekik, kırmızı biber, kaşar peyniri rendesi, üç yemek kaşığı domates püresi, iki yemek kaşığı sıvı yağ karıştırılır. Bayat ekmek dilimlerinin üzerine sürülüp 180 derecede önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar tutulur. Sıcak olarak sunulur. Kullanılacak sos harcı çok farklı şekillerde yapılabilir: domates, Ketçap, sucuk veya sosis dilimleri, kaşar rendesi, baharatlar, tuz, dere otu gibi malzemeler kullanılabilir.
 10. Yumurtalı Peynirli Ekmek Kizartmasi Tarifi: Peynirli Ekmek balığı için yumurtalı harca 100- 150 gram beyaz peynir ezilerek güzelce çırpılır, ekmekler bu harca bulanarak kızartılırsa Yumurtalı Peynirli Ekmek kızartması sütsüz şekilde elde edilir.
 11. Tereyağlı Ekmek kızartması ve Yağ: Yumurtalı ekmek kızartması yapılışında sıvı yağ tavayı ıslatacak kadar bir miktar civarında olmalı ve bitmesi durumunda azar azar ilaveyle kızartmaya devam edilmelidir. Sıvı yağ yerine tereyağı kullanılmak istendiği takdirde önceden ısıtılmaz, aksine yanmasını önlemek gayesiyle yumurtalı ekmeklerle beraber bir tatlı kaşığı kadar tavaya ilave edilir. Tereyağlı Yumurtalı Ekmek Kızartmasında bir başka usulde ortası su bardağı ile delinmiş geniş dilim ekmekler tereyağı eritilmiş tavaya yerleştirilir. Ekmeğin içine yumurta kırılıp karabiber ve tuz serpilir. Diğer tarafı da çevrilip pişirilince sunuma hazırdır. Diğer taraftan tereyağının kendi lezzeti yeterli olur deniyorsa yumurta da kullanılmayabilir. Tereyağlı ekmek kızartması hazırlarken dilimlenen ekmeklere tereyağı (ezilmiş sarımsak, karabiber, tuz, zeytinyağı ve kıyılmış maydanozla karıştırılabilir) sürülüp yağlı taraf altta kalacak tarzda tavaya yerleştirilir ve kızarana kadar ısıtılır.
 12. Yumurtasız Ekmek Kızartması Küçük doğranan bayat ekmeklerin üzerine bir kâse rende kaşar peynir, bir kase lor peyniri, bir su bardağı süt, ince kıyılmış maydanozlu bir harç dökülüp iyice karıştırılır. Yağlanmış tavaya alınan ekmekler üzerlerine bastırılarak, alt üst edilerek kızartılır.
 13. Yumurtalı Ekmek Kızartması Kalori: Ekmek kızartması nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 287 kalori bulunmaktadır. Kaynak
 14. Yumurtalı Ekmek Kızartması Sunumu: Sıcak veya ılık sunulur. Soğuyunca lezzet kaybı olacağından ihtiyaç kadar yapılması uygundur.
 15. Kastamonu yoğurtlu Ekmek Tarifi: Kastamonu yoğurt ekmeği için açılmış hamurun yarısına yoğurtlu bir sos sürülerek diğer yarısının üzerine kapatıp kenarlarına bastırılır. Isınmış yağlı bir tarafta iki taraflı kızartılıp turşu ve ayranla servis edilir. Yoğurtlu sos: yarım kilo yoğurt, taze ve kuru nane, maydanoz, dereotu, beş – altı dal ince kıyılmış taze soğan, yarım çay bardağı süt, karabiber, pul biber, kimyon, tuz. ve iki yumurtanın birlikte çırpılması ile elde edilir.
 16. Yoğurt Ekmek nasıl yapılır? Kaşarlı yoğurtlu ekmek tarifi Nasıl yapılır? İki yemek kaşığı yoğurt, bir adet yumurta ve bir çay kaşığı tuz bir kapta çırpılır. Sekiz - on adet ekmek diliminin üzerine sürülür. Fırın tepsisine dilimler yerleştirilir. Üzerlerine rendelenmiş kaşar peynirini de ilave edilir. En son olarak doğranmış üçer adet yeşil biber ve kiraz domatesi de eklenir. 180 derecede üstü kızarana kadar tutulur.
 17. Yumurtalı Balık Ekmek nasıl yapılır? 🐟YUMURTALI MEZGİT TAVA

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı