mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yumurtalı Ekmek Kızartması Tarifi🍳🍞

Yumurtalı ekmek kızartması nasıl yapılır? Yumurtalı ekmek hafta sonu sabah kahvaltı sofraları ve beş çayı için çocukların da çok seveceği nefis ve pratik bir lezzettir. Yumurtalı ekmeğin diğer adı nedir? Yağ çekmeyen ekmek balığı kızartması, Fransız tostu, dilim kayganası, cicipapa, papurtlama gibi isimlerle de anılan ve az malzeme ile yapılan bir tarif olan yumurtalı ekmek kızartmasına ilave edilebilecek değişik malzeme ve baharatlarla çok farklı lezzetlere ulaşılabilir. Taze ekmekle yumurtalı ekmek olur mu? Taze ekmekle de mümkündür, lakin düzgün kesme zorluğundan, içinin ıslak kalacağından ve yağı fazla çekeceğinden taze yerine bayatlamış ekmek maksada daha uygundur. Fazla alınıp bir - iki gün bayatlayan ekmekleri değerlendirmenin güzel bir usulüdür. Ramazan ayında aynı durumdaki bayat pideler de bu şekilde nefis bir lezzete dönüştürülebilir. "Ekmek Yumurtalı nasıl yapılır? En lezzetli, en güzel yumurtalı ekmek nasıl yapılır? Yumurtalı ekmek sütsüz olur mu? Süt olmadan yumurtalı ekmek nasıl yapılır? Ekmek balığı nasıl yapılıyor? Yağ çekmeden yumurtalı ekmek nasıl yapılır?" diyenlere işte pazar kahvaltılarını şenlendirecek yumurtalı ekmek kızartması tarifleri içinde en sadesi olan anne usulü yumurtali-ekmek tarifi 2 kişilik kızarmasının püf noktaları ve resimleri…

YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI 1

Sade Yumurtalı Ekmek Kızartması Tarifi Malzemeleri - Ekmek Balığı Tarifi Unsuz - Yumurtalı Bayat Ekmek Kızartması İçindekiler - Ekmek Balığı Nasıl Yapılıyor?

Bir adet bayatlamış ekmek

Üç adet yumurta

Çay kaşığının ucuyla tuz

Kızartmak için sıvı yağ

Yapışmaz tava

Kâğıt havlu

Su veya süt

YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI 3YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI 2YUMURTALI EKMEK KIZARTMASI 4

Kahvaltılık Ekmek Balığı Nasıl Yapılır? - Pratik Yumurtalı Ekmek Kızartması Sütsüz Yapılışı Tarifi (Ekmek Balığı Yapılışı Tarifi Sütsüz Yumurtalı Ekmek) - Yumurtalı Bayat Ekmek Nasıl Yapılır?- Az Yağda Ekmek kızartma Tarifi - Kızartma Yumurtalı Ekmek Nasıl Yapılır?

 1. Ekmek Balığı Ekmeği Tarifi: Ekmekler ne ince ne de kalın olacak şekilde dilimlenir. Çok ince olursa dağılabilir, kalın olursa da tam yumurtaya bulanmamış kısımlar dolayısıyla lezzetsiz olabilir. Parmak kalınlığı tercih edilebilir.
 2. Yumurtalı ekmek harcı nasıl yapılır? Yumurtalı ekmekte süt yerine ne kullanılır? Üç adet yumurta derin ve geniş bir kâseye kırılır. Su ve tuz eklenerek tel çırpma aleti, çatal veya mikserle iyice çırpılır. Su, yumurtaların daha iyi çırpılması için; tuz ise yumurtalı ekmeklerin daha lezzetli olması için ilave edilir. Yumurtalı ekmek yaparken süt konur mu? Su yerine süt kullanılabilir.
 3. Ocak yakılıp, üzerine konulan tavaya sıvı yağ dökülür ve kızdırılır. Yumurtalı ekmeklerin yağ çekmemesi için yağ bolca konmaz ve yumurtalı ekmekler tavaya alınmadan önce tam kızması beklenir.
 4. Çırpılmış yumurta kâsesine bir maşa veya çatal yardımıyla iki taraflı olarak batırılıp harca bulanan ekmek dilimleri yapışmaz bir tavaya dizilir. Yanların da soslandığından emin olunmalıdır. Ancak piştiğinde çıtır çıtır olması için fazla uzun süre harçta bekletilmez. Yumurtalı ekmek dilimlerinin bir tarafı kızarınca diğer tarafı çevrilir. Çok kızarmamasına dikkat edilir. Yumurtalı ekmekler oldukça hızlı kızarıp yanabileceği için ocağın başından ayrılmamalıdır. Nar veya altın sarısı renkleri kızarmışlık seviyesi için yeterlidir. Her iki tarafın eşit şekilde kızartılması tercih edilirse de daha hafif olması gayesiyle tek tarafını soslayıp kızartanlar da vardır. Bütün dilimler bitene kadar aynı şekilde soslama ve kızartma yapılır.
 5. Kâğıt havlu veya peçete serilmiş servis tabağına aktarılarak fazla yağı çektirilebilir.
 6. Sütlü veya sütsüz ekmek kızartmasının yanına ne gider? Tavada Yumurtalı Ekmek Kızartması (Ekmek Balığı) sıcak veya ılık olarak yanında taze demlenmiş çay, beyaz peynir, zeytin, kahvaltılık domatesli sos, bal ve reçelle servis edilir. Mevsiminde salatalık, domates, biber de yanına yakışacaktır.

Yumurtalı-Ekmek Nasıl Yapılır?, Sabah Kahvaltısı Yumurtalı Ekmek Kızartması Tavada, Değişik Yumurtalı Ekmek Tarifi Sütsüz Tarifleri, Yumurtalı Ekmek Püf Noktası ve Yumurtali Ekmek Kizartmasi Yemek Tarifleri için İlave Bilgiler

 1. Yumurtalı-Ekmekte Ekmeklerin Sosta Bekleme Süresi: Ekmek dilimleri yumurtanın içinde fazla bekletilmemelidir. Ancak ekmek Trabzon ekmeği gibi ekşi mayadan yapılmış bir ekmek ise ekmek dilimlerinin yumurtayı içine çekebilmesi için çok az da olsa bu karışım içinde bekletilmelidir.
 2. Yumurtalı Ekmek Çeşitleri için Yumurta: Yumurtalı Ekmek Kızartması için diğer tariflerden sarısı kalmış yumurtalar da kullanılabilir.
 3. Yumurtalı Ekmek Süt Konur Mu? Yumurtalı Sütlü Ekmek Kızartması Tarifi- Ekmek Balığı Tarifi Sütlü Yumurtalı Ekmek Kızartması Nasıl Yapılır? Yumurtalı ekmek kızartması ekmek balığı sütsüz olarak yapıldığı gibi, lezzet tercihine, yumuşaklık isteğine ve ekmeklerin kuruluk seviyelerinin yüksek olmasına göre sütle de yapılabilir. Bazıları ekmeklerin kabarık olması için süt ve kabartma tozu ekler. Yumurtalı ekmek kabartma tozu ile yapılabildiği gibi sodalı yumurtalı ekmek kizartmasi da hazırlanabilir. Aslında ilave edilecek üç – dört yemek kaşığı süt yetebilir. Süt yumurta kokusunu da bir derece azaltabilir.
 4. Yumurtalı Unlu Ekmek kızartması, Yumurtalı Ekmek Tarifi Sütlü Unlu Yumurtali Ekmek Nasıl Yapılır? Yumurtalı Ekmek Hafif Tarif Yumurtalı ekmek kızartması sütlü olarak yapılırken yumurtalı karışımın içine biraz un da katılınca daha da farklı bir lezzet ortaya çıkar. Yumurtalı unlu ekmek kizartmasi yapımında diğer bir un kullanım şekli şudur: Küp doğranan bayat ekmekler önce yumurta, bir çay bardağı süt ve bir çay kaşığı tuz çırpılmasından oluşan karışıma sonra bir yemek kaşığı un veya galeta ununa bulanarak tavada bulunan kızgın yağda iki taraflı kızartılır. Yumurtalı ekmek kizartmasi unlu şekilde de nefistir.
 5. Yogurtlu-Yumurtali Ekmek Kızartması: Yumurtalı yoğurtlu ekmek nasıl yapılır? Ekmek balığı tarifi yoğurtlu yumurtalı ekmek kızartması tarifi, Yoğurtla yumurtalı ekmek nasıl yapılır? Ekmek balığı yoğurtlu yapımında bir kapta pürüzsüz kıvama gelene kadar çırpılan yarım su bardağı yoğurt, dört – beş yumurta, (istenirse iki yemek kaşığı un, yarım çay kaşığı karbonat, karabiber, pul biber, nane) ve tuz orta kalınlıkta dilimlenmiş bayat ekmeklerinin iki taraflı batırılacağı sos olur. Yoğurtlu-yumurtalı ekmek kızartması için ekmekler önceden bir miktar ısıtılmış yağlanmış tavaya dizilerek iki taraflı kızartılırlar. Havlu kağıt ile fazla yağı alınabilir. Kahvaltılık yoğurtlu ekmek kızartması, peynir, domates, salatalık ve zeytin ile servis edilir. Kokmayan yumurtalı ekmek: yumurta kokusundan hoşlanmayanlar için de sos olarak yoğurtlu, karbonatlı, baharatlı bir karışım daha uygundur. Sosunda süt kullanmak da yumurta kokusunu hafifletir.
 6. Yumurtalı Baharatlı Ekmek Kızartması Tarifi: Ekmek balığı hazırlarken farklı lezzetler elde etmek ve yumurta kokusunu gidermek üzere farklı baharatlar yumurtalı harca ilave edilebilir. Yumurtalı ekmek tarifindeki yumurtalı karışımda kuru nane, kekik, taze biberiye; acı seviliyorsa kırmızı pul biber, kırmızı toz biber, karabiber kullanılabilir. Kıyılmış maydanoz da harca eklenebilir.
 7. Yağ Çekmeyen Ekmek Balığı Tarifi - Yumurtalı ekmek kızartması yağ çekmemesi için: Ekmek Balığı Yağ Çekmeyen Ekmek Kızartması elde etmek için yumurtalı ekmek yapımında tavayı çok az yağlamak, yağ tam kızmadan yumurtalı ekmekleri tavaya koymamak, tavada aşırı bekletmemek, tavadan alınınca da kâğıt havlu serili bir servis tabağına almak fazla yağ çekerek tadın ağır olmasına karşı faydalı tekniklerdir. Çırpılmış yumurtaya biraz un ilave ederek yumurtalı ekmek kızartması unlu halde yapımı da bir diğer yoldur.
 8. Fırında yumurtalı ekmek kızartması tarifi, nasıl yapılır? - Ekmek Balığı Fırında yumurtalı ekmek balığı nasıl yapılır? - Fırında Ekmek Balığı Tarifi, Yağsız Tavada Yumurtali Ekmek Nasıl Yapılır? Fırında Sütsüz Yumurtali Ekmek Yumurtali ekmek kizartmasi tavada yapılışı yanında çok yapılan ekmek kızartma yöntemlerinden (usullerinden) biri de fırında ekmek kızartmasıdır. Kahvaltıda yumurtalı ekmek kızartması fırında yapılırsa yağ kullanılmayabilir. Kalorisi azaltılmak veya daha hafif olmasını sağlamak üzere yağsız olarak yumurtalı ekmek fırında nasıl yapılır? İnce doğranmış domates, biber gibi sebzelerin de eklenebildiği çırpılmış yumurta ekmek dilimlerinin üzerine sürülür; rendelenmiş kaşar serpilen yumurtalı ekmekler yağlı kâğıt serili bir fırın tepsisine dizilerek önceden ısıtılmış 180 derecedeki fırında üzerleri kızarana kadar tutulur. Fırında yumurtalı kaşarlı ekmek kızartması ile kızartmadan yumurtalı ekmek elde edilirken yağ hiç kullanılmamış olur.
 9. Fırında Soslu Ekmek Kızartması Bir çay bardağı süt, bir çay bardağı peynir, iki adet yumurta, iki diş ezilmiş sarımsak, tuz, karabiber, kekik, kırmızı biber, kaşar peyniri rendesi, üç yemek kaşığı domates püresi, iki yemek kaşığı sıvı yağ karıştırılır. Bayat ekmek dilimlerinin üzerine sürülüp 180 derecede önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar tutulur. Sıcak olarak sunulur. Kullanılacak sos harcı çok farklı şekillerde yapılabilir: domates, Ketçap, sucuk veya sosis dilimleri, kaşar rendesi, baharatlar, tuz, dere otu gibi malzemeler kullanılabilir.
 10. Yumurtalı Peynirli Ekmek Kizartmasi Tarifi, Peynirli Yumurtalı Ekmek Kızartması Peynirli Ekmek balığı için yumurtalı harca 100- 150 gram beyaz peynir ezilerek güzelce çırpılır, ekmekler bu harca bulanarak kızartılırsa Yumurtalı Peynirli Ekmek kızartması sütsüz şekilde elde edilir.
 11. Tereyağlı Ekmek kızartması ve Yağ: Yumurtalı ekmek kızartması yapılışında sıvı yağ tavayı ıslatacak kadar bir miktar civarında olmalı ve bitmesi durumunda azar azar ilaveyle kızartmaya devam edilmelidir. Sıvı yağ yerine tereyağı kullanılmak istendiği takdirde önceden ısıtılmaz, aksine yanmasını önlemek gayesiyle yumurtalı ekmeklerle beraber bir tatlı kaşığı kadar tavaya ilave edilir. Tereyağlı Yumurtalı Ekmek Kızartmasında bir başka usulde ortası su bardağı ile delinmiş geniş dilim ekmekler tereyağı eritilmiş tavaya yerleştirilir. Ekmeğin içine yumurta kırılıp karabiber ve tuz serpilir. Diğer tarafı da çevrilip pişirilince sunuma hazırdır. Diğer taraftan tereyağının kendi lezzeti yeterli olur deniyorsa yumurta da kullanılmayabilir. Tereyağlı ekmek kızartması hazırlarken dilimlenen ekmeklere tereyağı (ezilmiş sarımsak, karabiber, tuz, zeytinyağı ve kıyılmış maydanozla karıştırılabilir) sürülüp yağlı taraf altta kalacak tarzda tavaya yerleştirilir ve kızarana kadar ısıtılır.
 12. Ekmek Kızartması Yumurtasız Ekmek Kızartması Küçük doğranan bayat ekmeklerin üzerine bir kâse rende kaşar peynir, bir kase lor peyniri, bir su bardağı süt, ince kıyılmış maydanozlu bir harç dökülüp iyice karıştırılır. Yağlanmış tavaya alınan ekmekler üzerlerine bastırılarak, alt üst edilerek kızartılır.
 13. Yumurtalı Ekmek Kızartması Kaç Kalori, Ekmek Balığı Kaç Kalori? Rkmek balığı kalorisi nedir? Yumurtalı ekmek - nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 287 kalori bulunmaktadır. Kaynak
 14. Yumurtalı Ekmek Kızartması Sunumu: Sıcak veya ılık sunulur. Soğuyunca lezzet kaybı olacağından ihtiyaç kadar yapılması uygundur.
 15. Kastamonu yoğurtlu Ekmek Tarifi: Yogurtlu-Yumurtali-Ekmek Kastamonu yoğurt ekmeği için açılmış hamurun yarısına yoğurtlu bir sos sürülerek diğer yarısının üzerine kapatıp kenarlarına bastırılır. Isınmış yağlı bir tarafta iki taraflı kızartılıp turşu ve ayranla servis edilir. Yoğurtlu sos: yarım kilo yoğurt, taze ve kuru nane, maydanoz, dereotu, beş – altı dal ince kıyılmış taze soğan, yarım çay bardağı süt, karabiber, pul biber, kimyon, tuz ve iki yumurtanın birlikte çırpılması ile elde edilir.
 16. Yoğurt Ekmek nasıl yapılır? Kaşarlı yoğurtlu ekmek tarifi Nasıl yapılır? İki yemek kaşığı yoğurt, bir adet yumurta ve bir çay kaşığı tuz bir kapta çırpılır. Sekiz - on adet ekmek diliminin üzerine sürülür. Fırın tepsisine dilimler yerleştirilir. Üzerlerine rendelenmiş kaşar peynirini de ilave edilir. En son olarak doğranmış üçer adet yeşil biber ve kiraz domatesi de eklenir. 180 derecede üstü kızarana kadar tutulur.
 17. Kuru Ekmek kizartmasi, Sade kızarmış Ekmek Nasıl Yapılır? Sade Ekmek Kizartmasi Yumurtasız Tavada, fırında, tost makinesinde yapılabilir. Bayat ekmekleri değerlendirmek için yapılabileceği gibi taze ekmek dilimleri ile de olabilir. Fırın tepsisine dizilen ekmek dilimlerinin üzerlerine birer tatlı kaşığıyla sıvı yağ gezdirilir. 180 derecelik fırında kızarana kadar yakmamaya dikkat edilerek pişirilir. Tavada yapılmak istenirse bir yemek kaşığı yağ konulup ısıtılan tavada bayat kuru ekmek dilimleri iki taraflı olarak birkaç saniye boyunca veya altın rengini alana kadar kızartılır. Sıcak bir tava, ekmeğin cıvık yağla ağırlaşması yerine gevrek kalmasını sağlar. Tava yeterince sıcak ve yağlıysa ekmeği gevrek, altın renginde pişmiş ve lezzetli bir hâle getirmek için her iki tarafta sadece birkaç saniye yeterli olabilir. Tava çok soğuksa ve yağ cızırdamıyorsa ekmeği 15-30 saniye kızartmak gerekebilir ama çok ıslak olmadan ekmek tavadan alınmalıdır. Küçük bir tava varsa ekmek üçgenler halinde dilimlenebilir. İsteğe bağlı olarak baharat katılabilir: Küçük bir tutam tuz yanında kahvaltıya ekmek kizartmasinda acıdan hoşlananlar karabiber ve / veya toz kırmızıbiber ilave edebilirler.
 18. Yumurtalı kızarmış ekmek nasıl yapılır? Yumurtalı kızartılmış ekmek nasıl yapılır? Burada kastedilen ekmeği kızartıp bilahare yumurtalama değil yumurta sosuna batırıp yumurtalı olarak kızartmaktır, yani yukarıdaki tariftir.
 19. 2 kişilik yumurtalı ekmek nasıl yapılır? İki kişinin yiyeceği ekmek dilimi sayısına bağlıdır.
 20. Yumurtalı Balık Ekmek nasıl yapılır? 🐟YUMURTALI MEZGİT TAVA
 21. Ekmek Tarifi YULAFLI KEPEK EKMEK🥖🍞, TAM BUĞDAY🌾 UNLU ÇİÇEK EKMEK🍞, EVDE KEPEKLİ EKMEK🍞 YAPIMI, ZEYTİNLİ EKMEK🍞, KAHVALTILIK EKMEK DİLİMLERİ🍞
 22. Hamsi balık ekmek Nasıl Yapılır? 🐟Mısır Unlu Hamsi Tava Tarifi, Nasıl Yapılır?🌽🥘 (Trabzon)
 23. Bayat ekmek kızartması nasıl yapılır? Papara Tarifi (Kıymalı Bayat Ekmek Kebabı / Pide Mantısı Nasıl Yapılır?)