mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣GENDİME ÇORBASI TARİFİ🍲 (Gümüşhane, Kelkit, Erzincan)

Gendime nedir? Gendime çorbası nasıl yapılır? Gendime dibekte dövülerek yemek yapılan buğday veya arpadır. Hafif ekşimsi tadı ile mideyi rahatlatan ve zindelik veren çok doyurucu ve besleyici nefis bir çorbadır. Kolay bulunan malzemelerle soğuk kış günlerinde olsun sıcak yaz günlerinde olsun içilen gendime çorbası farklı şekillerde yapılabilmektedir. İşte Yoğurtlu Gendime Çorbası tarifi...

GENDİME-ÇORBASI-Gümüşhane-Kelkit-Erzincan

Gendime Çorbası Malzemeleri - Yogurtlu Gendime Corbasi İçindekiler

Bir kâse kuru fasulye (küçük boy)

Bir kâse buğday

Bir kâse nohut

Üç yemek kaşığı un

Bir çorba kâsesi yoğurt

İki çorba kaşığı tereyağı

Su, tuz, kırmızı pul biber ve kuru nane

GENDİME-ÇORBASI-Gümüşhane-Kelkit-Erzincan

Erzincan Usulü Gendime Çorbası Tarifi (Gümüşhane, Kelkit) - Gendime Aşı - Gendime Corbasi Nasil Yapilir?

 1. Kuru fasulye, nohut ve buğday yıkanarak en az yedi - sekiz saat suda bekletilir. Akşamdan ıslatmak kolaylık sağlayabilir.
 2. Fasulye, nohut ve buğday ayrı ayrı yumuşayıncaya kadar haşlanır ve süzdürülür. Hepsi birlikte çorbanın pişeceği tencereye alınır. Üzerini geçecek kadar soğuk su konulur.
 3. Terbiye: Bu arada yoğurdun üzerine üç yemek kaşığı un ilave edilerek pürüzsüz kıvama gelinceye kadar çırpılır. Çorbanın kesilmemesi için terbiyesi ilave edilirken çorbanın suyundan bir kepçe kadar eklenerek terbiye ılık hale getirilip alıştırılır. Bu karışım bir kerede değil yavaş yavaş çorba tenceresine akıtılırken karıştırma muamelesine devam edilir. Çorbanın kıvamı kontrol edilir; gerekirse soğuk su ilavesi yapılır.
 4. Çorba kaynayana kadar sürekli aynı yönde karıştırılır. Kaynadıktan sonra altı kısılır ve tuzu ilave edilir, beş - on dakika daha pişirilir ve ocaktan alınır.
 5. Servis yaparken tereyağı kızdırılır, pul biber ve nane eklenerek Gendime Çorbası üzerine gezdirilir. Sicak gendime corbasi Erzincan yöresinde hususiyetle ramazan aylarında tercih edilen bir iftar ve sahur çorbasıdır.

Gendime Corbasi Nedir?, Gendime Corbasinin Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Gendime Corbası Püf Noktaları

 1. Su yerine kısmen veya tamamen et suyu da kullanılabilir. Çorbanız bekleyip katılaşırsa, sıcak olmayan su eklenerek tekrar ısıtılıp içilebilir.
 2. Nohut istenmezse eklenmez. Terbiyeye bir yumurta sarısı ilave edilebilir.
 3. Soğuk Gendime Çorbası: Sıcağa karşı serinletici, yaz günlerinin hafif lakin zengin besin öğeleri ihtiva eden gendime çorbası Türk sofra kültüründe mühim bir yere sahip soğuk çorbalardandır. Çorbaya katılacak gendime, kuru fasulye, arpa kırması, mısır yarması bir gün evvel suya konulur. Ertesi gün yoğurt hariç bütün malzemeler üzerini geçecek kadar su ile kaynatılır. Tuz eklenir. Pişip soğuyunca yoğurt katılıp maydanozla süslenerek sunulur. Diğer sebzeler de katılabilir. Yoğurt gendime çorbasının ayrılmaz bir parçasıdır.
 4. Farklı yöreler farklı isimler: Gaziantep ayran çorbasına benzer. Karadenizde de Kayseri de de mahalli gendime çorbaları vardır.
 5. Gendime Corbasi Kalori Bu yemeğin 100 gramı 114 kalori ihtiva eder.
 6. Salcali Gendime Çorbası, Kelkit Köfteli Gendime Çorbası İki su bardağı gendime veya aşurelik buğday ile yarım su bardağı kuru fasulye veya barbunya ayrı ayrı haşlanıp süzülür. Yarım çay bardağı sıvı yağla iki yemek kaşığı un bir tencerede çırpma teliyle karıştırılırken kısık ateşte kavrulur. Un kokusu çıkınca bir yemek kaşığı salça ve dört yemek kaşığı domates sosu eklenerek biraz daha kavrulur Haşlanan gendime ve fasulye on su bardağı su ile katılarak pişmeye bırakılır. 150 gram yağsız kıymaya tuz ve karabiber ilavesiyle yoğrulup ufak köfteler yapılır. Pişen çorbaya köfteler de eklenip bir süre daha kaynatılır. Tuzu ve iki tatlı kaşığı kadar tarhun veya dargun ilave edilir. Çorbanın kıvamını için istenirse birkaç su bardağı kaynar su katılabilir. Ocak kapatılıp yemek dinlendirilir. Salçalı gendime çorbası parçalanmış kemikli etlerle de yapılabilir.
 7. Soganli Gendime Corbasi Erzincan soğanlı gendime çorbası şu şekilde yapılabilir: Küp küp doğranan bir adet kuru soğan, bir yemek kaşığı sıvı yağda eritilen bir yemek kaşığı tereyağı olan tavada kavrulur. İki orta boy domates ve bir tane yeşilbiber doğranıp soğanla kavrulur. 300 gram kadar doğranmış fasulye de tavada diğer malzemelerle beraber güzelce kavrulur. Üzerlerine kafi miktarda kaynar su ilavesiyle pişirmeye başlanır. Kaynayan tencereye bir kase gendime ilave edilerek karıştırılır. Bir çay kaşığı tuz katıldıktan sonra ince kıyılan birer tutam dereotu ve maydanoz, ilave edilir. Su katılarak ayran yapılan bir kase yoğurt kesilmeyecek tarzda yavaş yavaş çorbaya eklenir. Çorba pişince üzerine kuru nane serpilerek sunulur. Ayrıca soğanlı gendime çorbası olarak şu tarif incelenebilir: 🥣TOYGA ÇORBASI🍲 Çankırı, Amasya, Eskişehir TOĞGA Osmaniye
 8. Gendime Çorbası Hikayesi Erzincan merkezde Farsça kökenli gendüm, döğme yani kabuğu çıkarılmış buğday manasındadır. Ayrıca döyme; yarma yıkanmış, suda haşlanmış, kurutulup taş dibekte, değirmen taşında veya 'ding'de dövülmüş yemeklik buğdaydır. Asıl adı Gümüşhane'de gendirme çorbası olarak söylenir. Gendirme, buğdayın kabuğunun haşlanarak buğdaydan ayrılmış halidir. Geçmişte taştan yapılan el değirmeninde çekilen diğer tahıllarla birlikte pişirilip, yoğurt ilavesiyle sunulan gendime çorbası Gümüşhane mutfağının en mühim yemeklerinden birisidir.
 9. Gendime Çorbası Faydaları Mideyi rahatlatıp zindelik veren, doyurucu ve besleyici harika bir çorbadır. Muhtevasındaki tahıl ve baklagilllerin faydalarını sunar.
 10. Gendime Corbası Fiyat 2021 Mart ayı itibariyle internette Kent Boringer Gendime Çorbası 92 Gr 3 lü ₺12,00, Knorr Gendime Çorbası 3 Kg 156.6TL, Gendime 1 Kg 15,00 ₺, Aş Yarması (Gendime) 1 Kg - Erzincan 7,50 TL gibi fiyatlarla satılmaktadır.

Gümüşhane mutfağında yer alan diğer lezzetler de ilginizi çekebilir:

DİLBER DUDAĞI (Gümüşhane)

HAZIR YUFKADAN SİRON (Ziron, Silor, Sırın) (Gümüşhane, Bayburt)

PAZI BORANİ (Gümüşhane)

PAZILI LEMİZ (Lemis, Gümüşhane Gözlemesi)

TRABZON USULÜ KUYMAK, MIHLAMA TARİFİ (Erzurum, Gümüşhane, Bayburt; Muhlama: Rize, Artvin; Yağlaş: Giresun, Ordu)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok