mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣SOĞUK YOĞURTLU 🌾BUĞDAY ÇORBASI🍲

Soğuk yoğurtlu buğday çorbası nasıl yapılır? Kilo yapmayacağı düşüncesiyle bazı diyetlerde de yer alan bu güzel çorbanın resimli tarifini mi arıyorsunuz? Yoğurtlu buğday çorbası yumurtasız olarak nasıl yapılır? İşte düşük kalorisi ve ferahlatan içimiyle soğuk yoğurtlu buğday çorbası tarifi...

YOĞURTLU BUĞDAY ÇORBASI

Soğuk Yoğurtlu Buğday Çorbası Malzemeleri

İki su bardağı buğday

Yoğurt

Tuz

Kuru nane

YOĞURTLU BUĞDAY ÇORBASI

Soğuk Yoğurtlu Buğday Çorbası Yapılışı Tarifi

  1. Buğdaylar akşamdan yıkanır. Tencerede bir iki taşım kaynatılır. Sulu bir şekilde ağzı kapatılarak bekletilir. Pişirme düdüklü tencerede de yapılabilir.
  2. Sabah suyu çeken buğdaylar kaynamış su ilave edilerek iyice pişirilir. Pişen buğdayların top top olmaması için kaşıkla karıştırılır. Bu esnada buğdaylar suyunu çekmiş olmalıdır.
  3. Yoğurt tuz ile çırpılarak akışkan bir hale getirilir. Yoğurt çok katı ise çok az bir su ile açabiliriz. Bazıları ince kıyılmış sarımsak ilavesi ile sarımsaklı yoğurtlu buğday çorbası hazırlamayı tercih eder.
  4. Soğuyan buğday ile birleştirilir. Buğday fazla gelmiş ise tüketilecek kadarı yoğurtlanabilir. Kalan kısmı kısa zamanda tüketilmeyecekse kapalı bir şekilde dondurucuya kaldırılabilir.Haşlanmış nohut kullanımı ile soğuk yoğurtlu nohutlu buğday çorbası da yapılabilir. Bazı yörelerde mısır taneleri veya yeşil mercimek ilavesiyle yogurtlu mısır buğday çorbası veya yoğurtlu yeşil mercimekli buğday çorbası hazırlanır.
  5. Soğuk Yoğurtlu Buğday Çorbasının üstüne nane eklenerek kaselerle soğuk olarak servis edilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok