mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣Aya Çorbası Nasıl Yapılır, Tarifi? (Hatay, Antakya)🍲

Aya köfteli çorba nasıl yapılır? Hatay aya çorbası nasıl yapılır? Sofraya gelenleri elinizin lezzetine hayran bırakacak avuç içi köftesi ile nefis bir Antakya çorbası yapmaya ne dersiniz?

AYA-ÇORBASI-(Hatay,-Antakya)

Aya Çorbası (Hatay, Antakya) Tarifi Malzemeleri

200 gram sinirleri alınmış parça et (veya yağsız kıyma)

Altı su bardağı su

Tuz, karabiber

Bir yemek kaşığı tereyağı

Bir kahve fincanı pirinç

Bir çay bardağı kadar kıyılmış maydanoz veya kuru nane

Bir yemek kaşığı + bir tatlı kaşığı domates salçası

Bir tatlı kaşığı tuz

Köfteleri kızartmak için:

Bir yemek kaşığı tereyağı

AYA-ÇORBASI-(Hatay,-Antakya)AYA-ÇORBASI-(Hatay,-Antakya)AYA-ÇORBASI-(Hatay,-Antakya)

Aya Çorbası Hatay, Antakya Tarifi - Hatay Usulü Aya Çorbası Nasıl Yapılır? Ayalı Çorba, Köfteli Aya Çorbası, Aya Köfteli Çorbası

 1. Et mutfak robotuna konularak parçalanır. Üzerine tuz ve karabiber eklenir ve özleşene kadar tıpkı bir köfte hamuru gibi yoğrulur. Kestirmeden gitmek isteyenler aynı miktar yağsız kıyma da kullanabilirler.
 2. Bu hamurdan küçük misket veya fındık büyüklüğünde köfteler yapılır. Evveliyatla bir tatlı kaşığı kadar domates salçası çok az suyla açılarak bir miktar akışkan hale getirilir. Su yerine nar ekşisi de kullanılabilir. Köfteler yapılırken parmaklar bu domates salçasına batırılarak köfteler yuvarlanır. Şekil verilen köfteler bir yemek kaşığı tereyağında tavada kızartılır.
 3. Çorba tenceresine bir yemek kaşığı tereyağı konulur. Tereyağı eriyince salça ilave edilir ve kokusu çıkana kadar kavrulur. Üzerine altı bardak kadar su ilave edilir. Bu et suyu veya kemik suyu da olabilir. Tuz ve karabiber eklenir.
 4. Su kaynamaya başlayınca yıkanarak nişastalı suyu akıtılmış pirinçler ilave edilir. Pirinçler yumuşayıp pişince kızartılan köfteler tencereye aktarılır. Sevenler bu aşamada bir miktar limon suyu ilave edebilirler. Kısık ateşte yedi - sekiz dakika kadar pişirilir. Ocaktan almadan üzerine kıyılmış maydanozlar eklenir. Aya Çorbası sıcak olarak servis edilir.

Aya Çorbası Antakya, Hatay Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Ayar Çorbası Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Aya çorbası köftesi küçük misket, fındık veya nohut iriliğinde yapılır ve yuvarlarken avuç içine nar ekşisi sürülmesi ile çorbanın ekşiliği köfteden gelir.
 2. Aya çorbası nereye ait? Aya Çorbası Nerenin? Aya çorbası Antakya, Hatay ve Malatya yörelerinde bilinir. Lakin Kahramanmaraş'ta ekşili aya sulusu yemeği bulunur.
 3. Malatya Aya Çorbası Tarifi, Yoğurtlu Aya Çorbası Tarifi, Misket Köfteli Nohutlu Yoğurt Çorbası Malatya usulü irmik veya sümüt (simit, ince bulgurun mahallî adı) ilave edilerek yapılan köfteli aya çorbası (kulak çorbası) haşlanmış nohut ve ince erişte de kullanılarak elde edilen yoğurtlu bir çorbadır. Yoğurtlu aya çorbası Hatay usulü de bu şekilde yapılır.
 4. Ekşili Aya Çorbası Tarifi, Ekşili Eya Sulusu Kahramanmaraş, Ekşili Aya Sulusu, Aya Ekşilisi Çok büyük olmayan parçalar halinde bir kg kaburga eti (kemikli eya eti) köpüğü alınarak haşlanır. Suyundan ayrılıp soğan ve yağla birlikte biraz çevrilir. Sonra iki yemek kaşığı karışık salça ilave edilir ve bir müddet karıştırılır. Üstüne bir kase nohutla birlikte et suyu ilave edilir. Diğer tarafta 250 gr çiğ köftelik kıyma; karabiber, kırmızı Maraş biberi, tuz ve iki yemek kaşığı unla yoğrulup, nohut büyüklüğünde yuvarlanarak tencerede kaynamakta olan malzemelerin içine boşaltılır. Köfteler pişince tuzu ve sumak ekşisi akıtı ayarlanıp, yüzüne tereyağında kavrulmuş nane ilave edilir. Arzuya göre sarımsak da bırakılabilir. Maraş Sıvı Sumak Ekşi Akıtı, Maraş yöresindeki yaylalarda yetişen sumak tohumları toplanıp bu tohumlarda bulunan ekşi aroma suyla çıkartılır. Çıkan ekşi su belirli ısıda kıvam oluşuncaya kadar kaynatılır ve böylece sıvı sumak ekşi akıtı elde edilir. Keskin bir ekşi aroması vardır. Yemekleriniz ve çorbalarınızda damla şeklinde kullanmak kafidir. Kuvvetli bir antioksidan deposudur. Bu yemeğin aslı bu şekilde olmasına ve ‘Ekşili Eya Sulusu’ denilmesine rağmen günümüzde eya eti kullanılmadan sadece yuvarlanmış et köftesi ile yapılmaktadır. Hatta kıyma el ayası ile yuvarlandığından “Ekşili Aya Sulusu” olarak adlandırıldığı da söylenir.
 5. Aya çorbası yanına ne gider? Protein ihtiva etmesi sebebiyle yanında bir sebze yemeği ve salata ile bir menü oluşturabilir.
 6. Hatay Çorba Çeşitleri, Hatay'ın Meşhur Çorbaları Kumbursiye Çorbası, Şişperek Çorbası, Şukuriye, 🥣Mahluta Çorbası Tarifi🍲, 🥣Köfteli Lebeniye Çorbası Nasıl Yapılır?🍲
 7. Yoğurtlu Yuvalamanın yanına ne gider? 🥣ETSİZ YUVALAMA ÇORBASI🍲
 8. Ayasofya Kebab Çorbası, Restaurant Ayasofya Çorbası Bu isimde bir restoranın çorbası olabilir. Ayasofya çorbası menuye dahil olabilir. Aya sofia çorbasının buradaki "Aya" ile alakası ilk iki hecesidir.
 9. Ýayla çorbası nasıl yapılır? 🥣Yayla Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?🍲
 10. Yoğurt çorbası nelerden yapılır? 🥣SOĞUK YOĞURTLU BUĞDAY ÇORBASI🌾🍲, 🥣YOĞURTLU KABAK ÇORBASI🍲, 🥣Sıcak Ayran Aşı Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır? (Erzurum)🍲, 🥣KÖFTELİ LEBENİYE ÇORBASI (Gaziantep)🍲

AYA-ÇORBASI-(Hatay,-Antakya)