mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣Borç Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır? (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna)🍲

Borç çorbası nasıl yapılır? Borç çorbasının ana malzemesi nedir? Borç çorbası nereye aittir? Kökeni Ukrayna olsa da diğer Slav ülkelerinde de yaygın olan pancarlı sebze çorbası kış ayları için ideal bir seçim olabilir. Aslında çorbadan çok Anadolu mutfağındaki sulu yemeklere daha yakındır. Rusya dahil Polonya'dan Azerbaycan'a geniş bir coğrafyada sevilir. Bu sebeple Rus Çorbası, Rus Borş çorbası olarak da ifade edilir. Soğuk iklime dayanıklı kök sebzelerle zenginleşen bu yemeğin hem ülkeden ülkeye hem de aynı ülke içinde bile birçok değişik yapılış şekilleri vardır. Malzeme ve yapılış tarzı farklılaşabilmesi sebebiyle esnek bir tariftir. Tavuk ve ördek kullanılabildiği gibi Etsiz Borş çorbası şekli vejetaryenler için idealdir. Etsiz olarak mantar ve pancarla yapılan Barszcz (Polonya Borç Çorbası) da bu gruptadır. "Borçka çorbası nasıl yapılır?" diyen kafası karışıklara işte kolay bir rehber...

BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)

Etli Borş Çorbası Malzemeleri - Borş Çorbası Tarifi İçindekiler

Bir küçük beyaz lahananın dörtte biri

İki adet orta boy pancar

İki adet küçük boy domates

Bir adet orta boy kereviz

Bir adet orta boy patates

Bir adet orta boy kuru soğan

Bir adet havuç

Bir parça kırmızılâhana (resimdeki kadar)

Bir adet orta boy kırmızıbiber

Bir tutam maydanoz

200 gram kuşbaşı koyun eti

Bir yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Bir çay kaşığı zerdeçal

İki diş sarımsak

İstenirse bir - iki defneyaprağı

Servis için:

Ekşi krema yerine süzme (kese, torba) yoğurdu, ince doğranmış dereotu

BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)

Kolay Borç Çorbası (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna) Tarifi - Ukrayna Borç Çorbası Nasıl Yapılır?

 1. Bütün sebzeler yıkanır. Beyaz ve kırmızılâhana ince şeritler halinde doğranır. Havuç soyularak rendelenir. Patates ve kerevizin kabukları soyularak çok ince küpler halinde kesilir. Çekirdekleri çıkarılan kırmızıbiber ince küpler halinde hazırlanır.
 2. Pancarların varsa sapları ayrılıp kabukları soyularak bir tanesi rendelenir. Diğeri ince küpler halinde doğranır. Renk elde etmek maksadıyla pancarları sarmısaklı limonlu sirkeli bir suda veya limon tuzunda bekletmeyi tercih etmedik.
 3. Tereyağı ve sıvı yağ tencereye konulur. Yıkanan etler ilave edilir. Etlerin rengi dönünce ince yemeklik doğranan soğanlar ve sarımsak ilave edilir.
 4. Soğanlar pembeleşince daha önceden hazırlanan sebzeler pişme süresine göre tencereye ilave edilir. Önce havuç, patates, kereviz ardından pancar, lahanalar, kırmızıbiber ve domatesler eklenir. Beş - on dakika kadar sebzeler kendi suyu ile pişirilir. Bütün sebzeler sönerek diriliğini kaybeder.
 5. Üzerini iki – üç parmak geçecek kadar sıcak su ilave edilir. Kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Et ve diğer sebzeler tamamen pişince tuz, karabiber, zerdeçal ve kıyılmış maydanozlar ilave edilir. Bir - iki taşım kaynatılır ve ocaktan alınır. Çorba diye geçmesine rağmen Türk mutfağında yer alan sulu yemekler kıvamında olacağından ilk başta suyunu çok fazla koymamaya itina göstermelidir. Gerekirse kaynamış su ilavesi ile çorbanın kıvamı ayarlanabilir.
 6. Borscht çorbası nasıl servis edilir? Servis yaparken Borç (Borş, Borscht) Çorbası üzerine birer kaşık yoğurt veya ekşi krema konulup ince doğranmış dereotu serpilir. İstenirse çavdar ekmeği krutonları ile sunulabilir. Bununla beraber sade hali de gayet lezzetli bir çorbadır.

Kolay Borç Çorbası (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna) Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve "Borş Çorbası Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Pırasa veya fasulye de ilave edilebilir. Kemikli etle yapılıp kemikleri sıyrılabilir. Çorbada ekşi tat sağlamak maksadıyla değişik bölgelerde limon suyu, erik kurusu, kuzukulağı gibi malzemeler ilave edilir.
 2. Aroma vermesi beklenen malzeme buket garni şeklinde de ilave edilebilir. Buket garni (bouquet garni - "bukegarni" okunur): Bu süslü çiçek buketi esas olarak çorba, güveç, sebze, et, balık, tavuk gibi yemeklerin ve bazı sosların hazırlanmasında kullanılan umumiyetle bir iple birbirine bağlanmış hoş koku ve lezzet sağlayıcı taze baharat ve sebzelerden oluşan bir demettir. Diğer malzemelerle beraber pişen buket sunum öncesi yemekten çıkarılır. Buket garninin umumi bir tarifi olmasa da çok defa kekik ve defneyaprağı içerir. Katılacağı yemeğe bağlı olarak maydanoz, fesleğen, reyhan, frenk maydanozu, biberiye, tarhun gibi otlar içerebilir. Bukete bazen havuç, kereviz sapı, kereviz yaprakları, kereviz kökü, pırasa, soğan da dahil olabilir. Bazen de bir iple bağlanmak yerine küçük bez bir kese, uygun çapta çay süzgeci benzeri aparatlar da kullanılabilir. Geleneğe uymak isteyenler “Buke garni”yi bağlamak için pırasa yaprakları veya tülbent kullanabilir.
 3. Etsiz Borş Çorbası Bir adet orta boy patates, bir adet havuç ve üç adet pancar soyulup rendelenir. Bir adet pancar soyulup küp doğranır. Sonra, bir adet kuru soğan ve yarım ufak lahana kıyılır. Rendelenmiş pancar, patates ve havuç, bir çay kaşığı tuz ve karabiberle üç su bardağı suya konulup kısık ayarda yirmi beş dakika pişirilir. Soğan bir tatlı kaşığı tereyağında sotelenir. Üç su bardağı et suyu, soğan ve lahana pişen sebzelere eklenir. Ağzı açık durumda, kısık ayarda on beş dakika pişirilip bir yemek kaşığı sirke dökülür. Pancar küpleri çorbanın üzerine serpmek için başka yerde haşlanır. Çorba pişince istenirse robottan geçirilebilir. Borş çorbasın üzerine en son küp pancarlar, bir tatlı kaşığı krema ve dereotu eklenir.
 4. CNN'e Göre Dünyanın En İyi 20 Çorbasından Birisidir: 20 of the world's best soups https://edition.cnn.com/travel/article/worlds-best-wellness-soups Bu listeden bir başka çorba: 🥣Yayla Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır?🍲
 5. Bulgar çorbası nasıl yapılır? Bu soruyla çok defa borç çorbası kastedilir. Bazen de "Bulgur çorbası tarifi" gayedir: Bulgur Çorbası Nasıl Yapılır? Bir adet kuru soğan ve iki adet sivri biberi temizlenip ince doğranır. İki yemek kaşığı sıvıyağı bir tencerede ısıtıp üzerine soğan kavrulur. Bir diş ezilmiş sarımsağı ve biberler ilave edilip beş dakika daha kavrulur. Tencereye bir yemek kaşığı un ilave edip pembeleşinceye kadar kavrulur. Sulandırılmış bir yemek kaşığı domates salçası (rendelenmiş domates sosu da kullanılabilir.) ve sekiz su bardağı et veya tavuk suyu eklenir. Bir taşım kaynatıp bir çay bardağı bulgur ilave edilir. Yirmi dakika daha kaynatılıp ocaktan indirilir. Tuz ve toz kırmızı biberle tatlandırılır. Kıyılmış üç dal maydanoz ile süslenip yanında limonla sunulabilir. Zeytinyağlı taze fasulye ve turşusu ile bir menü yapılabilir.
 6. Fakir Çorbası Nasıl Yapılır? Yukarıdaki çorbayla alakası olmayan borç kelimesi ile ilgili olabilir diye düşünülen ve günümüzde tereyağının fiyatı dikkate alındığında sıfatına da uymayan Kastamonu Abana'nın mahalli çorbası: Bir su bardağı un iki yemek kaşığı yağ ile kavrulur. Üzerine et ya da tavuk suyu ilave edilir ve karıştırılır. Tuzu eklenir. Kaynayınca üzerine pul biber ve nane yakılarak koyulur.