mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣BORÇ ÇORBASI (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna)🍲

Borç Çorbası Nasıl Yapılır? Kökeni Ukrayna olsa da diğer Slav ülkelerinde de yaygın olan pancarlı sebze çorbası kış ayları için ideal bir seçim olabilir. Aslında çorbadan çok Anadolu mutfağındaki sulu yemeklere daha yakındır. Rusya dahil Polonya'dan Azerbaycan'a geniş bir coğrafyada sevilen ve soğuk iklime dayanıklı kök sebzelerle zenginleşen bu yemeğin hem ülkeden ülkeye hem de aynı ülke içinde bile birçok değişik yapılış şekilleri vardır. Malzeme ve yapılış tarzı farklılaşabilmesi sebebiyle esnek bir tariftir. Tavuk ve ördek kulanılabildiği gibi et konulmayan şekli vejeteryanlar için idealdir. Etsiz olarak mantar ve pancarla yapılan Barszcz (Polonya Borç Çorbası) da bu gruptadır.

BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)

Kolay Borç Çorbası Tarifi Malzemeleri

Bir küçük beyaz lahananın dörtte biri

İki adet orta boy pancar

İki adet küçük boy domates

Bir adet orta boy kereviz

Bir adet orta boy patates

Bir adet orta boy kuru soğan

Bir adet havuç

Bir parça kırmızılâhana (resimdeki kadar)

Bir adet orta boy kırmızıbiber

Bir tutam maydanoz

200 gram kuşbaşı koyun eti

Bir yemek kaşığı tereyağı

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı kırmızı pul biber

Bir çay kaşığı zerdeçal

İki diş sarımsak

İstenirse bir - iki defneyaprağı

Servis için:

Ekşi krema yerine süzme (kese, torba) yoğurdu, ince doğranmış dereotu

BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)BORC-CORBASI-(Bors-Borscht-Kiev-Ukrayna)

Kolay Borç Çorbası (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna) Tarifi

 1. Bütün sebzeler yıkanır. Beyaz ve kırmızılâhana ince şeritler halinde doğranır. Havuç soyularak rendelenir. Patates ve kerevizin kabukları soyularak çok ince küpler halinde kesilir. Çekirdekleri çıkarılan kırmızıbiber ince küpler halinde hazırlanır.
 2. Pancarların varsa sapları ayrılıp kabukları soyularak bir tanesi rendelenir. Diğeri ince küpler halinde doğranır. Renk elde etmek maksadıyla pancarları sarmısaklı limonlu sirkeli bir suda veya limon tuzunda bekletmeyi tercih etmedik.
 3. Tereyağı ve sıvı yağ tencereye konulur. Yıkanan etler ilave edilir. Etlerin rengi dönünce ince yemeklik doğranan soğanlar ve sarımsak ilave edilir.
 4. Soğanlar pembeleşince daha önceden hazırlanan sebzeler pişme süresine göre tencereye ilave edilir. Önce havuç, patates, kereviz ardından pancar, lahanalar, kırmızıbiber ve domatesler eklenir. Beş - on dakika kadar sebzeler kendi suyu ile pişirilir. Bütün sebzeler sönerek diriliğini kaybeder.
 5. Üzerini iki – üç parmak geçecek kadar sıcak su ilave edilir. Kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Et ve diğer sebzeler tamamen pişince tuz, karabiber, zerdeçal ve kıyılmış maydanozlar ilave edilir. Bir - iki taşım kaynatılır ve ocaktan alınır. Çorba diye geçmesine rağmen Türk mutfağında yer alan sulu yemekler kıvamında olacağından ilk başta suyunu çok fazla koymamaya itina göstermelidir. Gerekirse kaynamış su ilavesi ile çorbanın kıvamı ayarlanabilir. Servis yaparken Borç (Borş, Borscht) Çorbası üzerine birer kaşık yoğurt veya ekşi krema konulup ince doğranmış dereotu serpilir. Bununla beraber sade hali de gayet lezzetli bir çorbadır.

Kolay Borç Çorbası (Borş, Borscht; Kiev, Ukrayna) Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

 1. Pırasa veya fasulye de ilave edilebilir. Kemikli etle yapılıp kemikleri sıyrılabilir. Çorbada ekşi tat sağlamak maksadıyla değişik bölgelerde limon suyu, erik kurusu, kuzukulağı gibi malzemeler ilave edilir.
 2. Aroma vermesi beklenen malzeme buket garni şeklinde de ilave edilebilir. Buket garni (bouquet garni - "bukegarni" okunur): Bu süslü çiçek buketi esas olarak çorba, güveç, sebze, et, balık, tavuk gibi yemeklerin ve bazı sosların hazırlanmasında kullanılan umumiyetle bir iple birbirine bağlanmış hoş koku ve lezzet sağlayıcı taze baharat ve sebzelerden oluşan bir demettir. Diğer malzemelerle beraber pişen buket sunum öncesi yemekten çıkarılır. Buket garninin umumi bir tarifi olmasa da çok defa kekik ve defneyaprağı içerir. Katılacağı yemeğe bağlı olarak maydanoz, fesleğen, reyhan, frenk maydanozu, biberiye, tarhun gibi otlar içerebilir. Bukete bazen havuç, kereviz sapı, kereviz yaprakları, kereviz kökü, pırasa, soğan da dahil olabilir. Bazen de bir iple bağlanmak yerine küçük bez bir kese, uygun çapta çay süzgeci benzeri aparatlar da kullanılabilir. Geleneğe uymak isteyenler “Buke garni”yi bağlamak için pırasa yaprakları veya tülbent kullanabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Damla
 • Fehmi
 • Damla

  Borsch çorbası tarifi için adını yazmak ne zormuş. İngilizce-Türkçe ortaya karışık borş resepti demek yerine direk borscht soup yazıp arattım. İngilizce sonuçlar çıktı. Türkçe Vikipedi de Borş çorbası olarak başlık konmuş. Borş rus çorbası tarifi sitenizde güzel anlatılmış, sağ olun.

 • Fehmi

  Borç çorbası tarifi ararken rus çorbaları içinde bilindiğinden borsch çorbası rus mutfağı yemeği diye düşünüyordum. Meğer Ukrayna kaynaklıymış. Elinize sağlık.