mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

🥣NOHUTLU İŞKEMBE ÇORBASI NASIL YAPILIR?🍲

Nohutlu işkembe çorbası nasıl yapılır? İşkembe çorbasını sevenler kış bitmeden nohutlusunu da denemeliler… İşkembeli nohut yahnisine de dönüştürülebilen nohutlu işkembe yemeği tiryakilik yapabilir. İşte resimli pratik Nohutlu İşkembe Çorbası yemek tarifi...

NOHUTLU-ISKEMBE-CORBASI-NASIL-YAPILIR

Nohutlu İşkembe Yemeği için Malzemeler - Nohutlu İşkembe Yahnisi

Bir kg civarında temizlenmiş işkembe

Bir büyük çorba kâsesi haşlanmış nohut

Beş – altı diş sarımsak

İki adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir yemek kaşığı domates veya biber salçası

Bir tatlı kaşığı tuz

İstenirse karabiber, kırmızıbiber, pul biber

Sirke

İşkembe suyu

NOHUTLU-ISKEMBE-CORBASI-NASIL-YAPILIRNOHUTLU-ISKEMBE-CORBASI-NASIL-YAPILIRNOHUTLU-ISKEMBE-CORBASI-NASIL-YAPILIRNOHUTLU-ISKEMBE-CORBASI-NASIL-YAPILIR

Nohutlu İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır? - Düdüklüde İşkembeli Nohut Tarifi

 1. Haşlanmış nohut nasıl hazırlanır? Nohut Nasıl Islatılır? Nohutlar bir gece önceden iyice yıkanır ve üzerini geçecek kadar su konularak bekletilir. Suyun tuzlu olup olmaması nohudun cinsine göre değişir ve umumiyetle gerekmez. Ertesi gün bu su dökülür, üstünü örtecek kadar taze su konularak nohutlar ezilmeden yumuşayıncaya kadar pişirilir, kaynarken suyun yüzeyinde oluşan beyaz köpükler kaşıkla toplanıp atılır. Nohutlar yarı pişmiş seviyeye geldikten sonra süzdürülür. Kullanılacağı yemekte ayrıca pişeceğinden tam pişirilmez. Bu arada Kütahya civarında daha çok kullanılan “börtmek” kelimesi “az pişirmek, haşlamak” manasına karşılık gelir. Fazla yapılarak kullanılacağı zamana kadar buzlukta saklanabilir. Nohudun kabukları çıkan cinstense soyulması gereklidir.
 2. Kasaptan veya ciğerciden temizlenmiş olarak alınan işkembe evde tekrar yıkanır ve iyice temizlenir. Sirkeli suyun içinde bir miktar bekletilir.
 3. İki - üç santimlik küçük kareler (iri kuşbaşı) şeklinde doğranarak tekrar yıkanır ve düdüklü tencereye konulur. Bir orta boy soğan kabukları soyularak tencereye atılır. İşkembelerin üzerini geçecek kadar su konulur. Tencerenin kapağı kapatılır. Kaynamaya başladıktan sonra tencerenin altı kısılarak en az bir saat kadar işkembeler yumuşayıncaya değin pişirilir. Oluşursa köpükler alınır. İşkembenin az pişmesi halinde sert kalma ihtimaline karşılık, aşırı pişirilmesi durumunda lezzetli olmayan bir yumuşaklık vereceği dikkate alınmalıdır.
 4. Nohutlu işkembe nasıl pişirilir? Tencereye sıvı yağ konulur. Yemeklik doğranan soğanlar ve sarımsaklar eklenir. Soğanlar pembeleşince salça eklenir ve kavrulur. Ardından haşlanmış nohutlar ve düdüklüde pişen işkembeler kevgir yardımıyla alınarak tencereye ilave edilir.
 5. Bir - iki defa malzemeyi çevirdikten sonra işkembenin haşlamaya suyundan konularak yemeğin suyu ayarlanır. Bu arada nohutlu işkembenin suyu çok fazla olmayacaktır; yemekten biraz fazla çorbadan daha az…
 6. Yemeğin tuzu atılır, istenen baharatlar ilave edilir, kısık ateşte kapağı kapalı olarak yirmi dakika kadar pişirilir ve ocaktan alınır. Servis kâselerine konulan Nohutlu İşkembe Çorbası sıcak olarak sunulur.

İşkembeli Nohut Yemek Tarifi İle Alakalı Bilgiler ve Püf Noktaları

 1. Terbiyeli İşkembeli Nohut Salçasız İşkembeli Nohut Yemeği Nohudu azaltılıp terbiye yapılarak, daha çok çorba kıvamında yapılabilir. Domatesli veya salçalı işkembe yemek tarifleri içinde yer alan nohutlu işkembe yahnisi veya çorbası diğer bir usulde salçasız yapılarak yoğurt, yumurta sarısı, sarımsak, un, sirke gibi malzemelerle terbiye edilip üzerine yağda yakılmış nane ve kırmızıbiber gezdirilerek sunulur.
 2. Dana veya kuzu işkembesi kullanılabilir. Nohutlu İşkembe Çorbası hazırlanışında kokusunu ve fazla yağını kısmen gidermek üzere kısa süreli ön pişirme ile ilk kaynama suyu dökülmesi tercih edilebilir. Kaynatırken tencereye iri parçalara ayrılmış limon kabuğu, limon suyu, bir – iki yemek kaşığı sirke atılabilir. Pişme süresini kısaltmak için düdüklü tencere kullanılmalıdır.
 3. İşkembeyi doğramak için haşlama sonrasını tercih edenler olsa da pişmeden önce de doğranabilir.
 4. Nohutlu işkembe yapımında soğanlar pembeleştiğinde, mevsimindeyse ve arzu edilirse çekirdekleri çıkartılıp küçük doğranmış sivri veya yeşilbiber ve bir domates de ilave edilebilir.
 5. Servis ederken işkembe ve tuzlama çorbalarına eşlik eden sirke veya sirkeli sarımsaklı sosla beraber sunulmalıdır.
 6. Nohutlu İşkembe nerenin yemeği İşkembeli nohut İstanbul'a ait bir yemek midir? Yoksa, nohutlu işkembe İzmir veya Manisa yöresi kökenli midir? İşkembeli nohut İzmir gibi yöreler dışında da bilinmekte olduğu, Anadolu ve Rumeli Mutfaklarında da yer aldığı ifade edilmektedir.
 7. Tavada İşkembe Kızartması Yarım kilo dana işkembe iyi bir şekilde yıkanıp yemeklik doğranır. Düdüklü tencerede tuz eklenerek haşlanır. Sudan çıkartılıp tavaya konulan iki yemek kaşığı tereyağında kavrulur. Servis tabağına alıp karabiber serpilerek sunulur.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok