mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BEŞAMEL SOSLU ELBASAN TAVA

Elbasan tava nedir? Beşamel soslu Elbasan tava nasıl yapılır? Esasen haşlanmış dana veya kuzu etiyle yapılan, yoğurtlu bir sosla fırına verilen ananevi bir Arnavut yemeğidir. Değişik şekillerde yapılabilen davet sofralarına layık bu nefis lezzeti kuzu gerdan elbasan tava olarak hazırladık. "Elbistan tava nasıl olur?" diyenlere işte elbasan tava tarifi resimli olarak…

BESAMEL SOSLU ELBASAN TAVA 1

Beşamel Soslu Elbasan Tava Malzemeleri - Elbasan Tava İçindekiler

Yarım kg kuzu gerdan eti

İki adet orta boy kuru soğan veya sekiz adet arpacık soğan

Dört - beş yemek kaşığı sıvı yağ

Karabiber, tuz

İstenirse kekik

Beşamel sos için:

Yarım su bardağı un

Bir su bardağı süt

Bir yemek kaşığı tereyağı, çay kaşığının ucuyla tuz ve karabiber

Üzerine: kaşar rendesi

BESAMEL SOSLU ELBASAN TAVA 2

Beşamel Soslu Elbasan Tava Tarifi - Kuzu Elbasan nasıl yapılır?

 1. Küp küp doğranan soğanlar sıvı yağda pembeleştirilir. Yıkanıp doğranan etler ilave edilir ve beş - altı dakika kadar kavrulur.
 2. Etlerin üzerini hafif aşacak şekilde sıcak su ilave edilir ve altı kısılır.
 3. Etler yumuşayıncaya kadar pişirilir, karabiber ve tuzu ilave edilir, altı kapatılır.
 4. Etlerin varsa fazla suyu süzdürülür. Isıya dayanıklı bir fırın kabına etler yerleştirilir.
 5. Elbasan tava sosu için un bir yemek kaşığı tereyağında kokusu çıkana kadar kavrulur. Üzerine süt ilave edilerek hızlıca karıştırılır. Tuz ve karabiber eklenerek altı kapatılır.
 6. Beşamel sos etlerin üzerine yayılır. Üzerine kaşar peyniri rendelenir.
 7. Beşamel Soslu Elbasan Tava önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarana kadar en az 25 dakika pişirilir ve sıcak olarak servis edilir.

"Elbasan Tava Yapımı Tarifi, El basan Tava Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Elbasan Tava Yemeği Püf Noktaları

 1. Elbasan Tava nerenin? El basan tava yemeği nereye ait? Elbasan tava nereye ait? Elbasan Tava adını Arnavutluk'un Elbasan şehrinden alan, süzme yoğurt, un ve yumurta sarısı içeren bir sosla fırınlanan haşlanmış kemiksiz kuzu eti ile yapılan bir yemektir. Aslında keçi eti kullanılır. Kuzu gerdan, kemikli kuzu kuşbaşı, kuzu kol, bonfile gibi etlerden de güveçte elbasan tava yapılır. Etin yumuşak olması, başta yüksek ateşte iyi mühürlenmesi, yani etin suyunun içinde kalmasını temin etmek gerekir. Etli elbasan daha yaygın olarak bilinirse de piliç elbasan yemeği de yapılmaktadır. Beşamel soslu tavuk elbasan tarifi yukarıdaki anlatıma benzer şekilde yapılabilir. Etin iyi mühürlenip pişirilmesi gerekir. Sebzeli elbasan tava tarifi veya patlıcanlı elbasan tava da bu alanda farklı lezzetler arasındadır. Elbasan kebabı tarifini elbasan köfte şeklinde yapanlar da var. Lakin elbasan tatlısı denen şey herhalde KALBURABASTI tatlısı olsa gerek... Yemeğin orijinalinde kaşar rendesi de yoktur.
 2. Yoğurt, Temperleme, Kesilme Burada beşamel sosla yapılsa da aslında yoğurt pişirilip sos yapılarak etin üzerine dökülüp fırınlanır. Yoğurtlu sos kesilmemelidir. Yoğurdun temperlenmesi gerekir. Temperleme; birbirinden farklı ısıda bulunan iki sıvının veya malzemenin, ağır ağır birbirine karıştırılarak ısılarının dengelenmesidir. Bu usulle, "kesilme" olmaz. Misal, yoğurt sıcak bir sıvıya ilave edilecekse, yoğurdun anında aldığı ısıyla pişmesine mani olmak gerekir. Bunun için, evvela yoğurda sıcak sıvıdan bir veya iki kaşık ilave edilerek ısıları dengelenir. Sonra tamamı sıcak sıvıya veya yemeğe katılabilir. İşte buna temperleme, ısıyı dengeleme denir. Temperleme yapılmazsa kesilme olur. Ayrıca fırında alttan ısı gelirse yoğurt kesilir. Fırın önce ısıtılır, yemek konunca alt kapatılır üstten ısıtılır. Soğuk meyane kesilmemelidir. Yoğurt güzelce çırpılıp yumurta yedirilip pişirilir. Çorbanın kesilmemesi için yumurtanın sadece sarısı kullanılır. Ayrıca el basan tavanın üzerinde FIRIN SÜTLAÇ gibi göz göz yanıklar olur. Peynirle, yumurta sarısıyla yapılır.
 3. Elbasan Tava Tavuklu, Piliç Elbasan Tava Nasıl Yapılır? Yarım kilo kadar kuşbaşı tavuk et az su ile haşlanır. Bir su bardağı yoğurt, bir yemek kaşığı un, bir yumurta ile çırpılır. Tuz, karabiber ve yarım çay bardağı tavuk suyu ilavesiyle sos hazırlanır. Pişen tavuk etleri bir fırın kabına veya borcama aktarılıp, üzerine sosunu dökülür. 180 derecede ısınmış fırında üzeri pembeleşene kadar pişirilir. İstenirse borcama tavuktan önce küp doğranıp kızartılmış ve fazla yağı kağıt havlu üzerine alınarak çektirilmiş üç adet patates ilave edilebilir.
 4. Elbasan Tava Dana Etiyle Olur mu? Dana Etli Elbasan tava nasıl yapılır? Arnavutluk'ta keçi eti le yapılır. Türk mutfağında ise kuzu eti kullanılır. Kuzu eti yoksa lezzet farkıyla dana eti kullanılır. Daha yumuşak bir et için dana eti birkaç saatliğine farklı soslarla marine edilebilir. Yıkanıp süzülen yarım kilo kuşbaşı dana eti, bir yemek kaşığı tereyağı, soyulmuş bir bütün kuru soğan ile tencereye alınır. Etler suyunu salıp çekene kadar kapağı kapalı olarak kavrulur. Bir su bardağı sıcak su, tuz ve karabiberi ilave edilerek etler yumuşayana kadar pişirmeye devam edilir. Daha sonra bir fırın kabına alın. İki adet yumurta, bir su bardağı katı yoğurt, bir yemek kaşığı un ve bir tatlı kaşığı limon suyu fazla çırpılmadan karıştırılıp etin üzerine yayılır. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yarım saat kadar pişirilir. Nane, dereotu, maydanoz gibi yeşilliklerle süsleyerek sunulur. İstenirse etler öncesinde yukarıda anlatıldığı gibi kızarmış patates küpleri ilave edilebilir. Ayrıca fırından çıkarmadan beş dakika evvel kaşar rendesi eklenebilir.
 5. El Basan Tava Tarifi Yoğurt Sos Tercih Edilecekse: Malzemeler: Bir su bardağı süzme yoğurt, iki yemek kaşığı un, iki adet yumurta sarısı, iki yemek kaşığı sıvı yağ, bir çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı tuz, yarım çay bardağı su veya et suyu. Yapılışı: Yoğurt, un, yumurta sarısı ve su karıştırılıp sos kıvamına getirilerek tuz ve karabiber ilave edilir. Et suyu yoğurtlu karışıma ilave edilirken yoğurdun kesilmemesi ve yumurtanın orada pişmemesi için soğumuş olmalı ve yavaş yavaş eklenmelidir.
 6. Güveçte Elbasan Tava Elbasan tava isteğe bağlı olarak güveçte veya porsiyonluk güveçlerde de pişirilebilir. Pişen etler tek kişilik suyuyla beraber güveçlere paylaştırılır. Daha sonra hazırlanan sos güveçlerin üzerine dökülür. 180 derecede üzerleri kızarana kadar pişirilir.
 7. El basan Tava Yanına Ne Yapılır? Elbasan tavanın yanına ne gider? 🥣KOLAY YAYLA ÇORBASI🍲, DOMATES SOSLU ŞAKŞUKA TARİFİ🍅, TAZE BÖRÜLCE SALATASI (İzmir)🥗İZMİR PİLAVI TARİFİ🍚, KARADUT ŞERBETİ(Urmu Dut Şerbeti)🍹🥤, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, ASTARLI SÜTLAÇ Zerdeli Sütlaç, Gaziantep; Imtabbaka, Mardin
 8. Tavuk Elbasan tava kaç kalori? Dana veya kuzu etli Elbasan Tavanın 100 gramı 195 kcaldir. 200 gramlık bir porsiyonu 380 kcaldir. Tavuk etinin 100 gramında 25 kcal daha az olduğu düşünülebilir.
 9. Elbistan Tava Nasıl yapılır? Elbasan Tava ile karıştırılan diğer bir yemek tarifi için: ELBİSTAN TAVA (Kahramanmaraş)

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok