mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)

Babagannuş nedir? Abugannuş nedir? Babagannuş nasıl yapılır? Babagannuş salatası nasıl yapılır? Ebu Arapçada baba demek bu bakımdan her iki kelime aynı gayelidir. Lakin yöreye göre farklı manaları ifade eder. Burada nefis bir patlıcan salatası olan Babagannuş salatası anlatılacaktır. Orjinal babagannuş tarifi arayanlara işte kolay babagannuş salatası için resimli tarif...

BABAGANNUŞ-SALATASI-(Abugannuş-Adana-Gaziantep-Hatay)

Babagannuş Salatası Malzemeleri

Üç adet patlıcan (mahallî deyişle badılcan)

İki adet domates (mahallî deyişle banadura)

İki adet yeşilbiber

İki adet salçalık kırmızıbiber

Beş altı diş sarımsak

Bir orta boy kuru soğan

Bir çay bardağı kıyılmış maydanoz (mahallî deyişle bahteniz)

Bir limon (mahallî deyişle leymun) suyu

Bir çay kaşığı tuz

Zeytinyağı

İstenirse sumak ve nar ekşisi

İstenirse karabiber ve toz kırmızıbiber

İstenirse nane

BABAGANNUŞ-SALATASI-(Abugannuş-Adana-Gaziantep-Hatay)

Babagannuş Salatası Tarifi (Abugannuş Mardin; Adana, Gaziantep, Hatay) - Abugannuş Nasıl Yapılıyor?

 1. Közleme muamelesi: Patlıcanlar yıkanır, kurulanır, birkaç yerinden bıçak veya çatalla delinir. Patlıcan, domates, yeşilbiber, kırmızıbiber ve sarımsaklar fırında veya ocağın üzerinde yumuşayıncaya kadar közlenir.
 2. Közlenen patlıcanların içi bir kaşık yardımıyla çıkarılır. Biberler ve domatesler kabuklarından ayrılır. Biberlerin içindeki çekirdekleri çıkartılır. Tüm sebzeler küçük küçük doğranır. Sarımsaklar ezilir.
 3. Bütün malzeme derin bir kâsenin içine konulup üzerine kuru soğan küçük doğranarak eklenir. Maydanozlar ilave edilir.
 4. Bir kâsenin içersinde zeytinyağı, limon ve tuz karıştırılarak kâsedeki sebzelerin üzerinde gezdirilir ve karıştırılır. Hazırlanan Babagannuş Salatası (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Antakya) servis tabağına alınır. Kıyılmış maydanozlarla süslenerek sunulur.

Babagannuş Salatası Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Babagannuş Tarifi Adana Püf Noktaları:

 1. Kuru soğanın da közlenmesi veya bazı sebzelerin yağda kavrulması gibi yapılış farklılıkları da vardır.
 2. Orjinal Babagannuş Tarifi hangisidir? Babagannuş kelimesi Diyarbakır’da kıymalı patlıcanlı, Mardin’de közlenmiş patlıcan, yumurta, koyun eti ve sarımsaklı bir yemeğe karşılık gelirken, kimi yerde tahin ve patlıcan ana malzemesi ile hazırlanan salataları anlatır. Diyarbakır babagannuş tarifi, kıymalı babagannuş haricinde "yumurtalı babakanuç" olarak da yapılır. Abugannuş lafzının daha çok kullanıldığı Hatay yöresinde etli babagannuş tarifi de yapılır. Köz domates kullanımı da vardır.
 3. Diyarbakır Usulü Babagannuş Tarifi Yapılışı Üç - dört adet yumurta dört - beş diş ezilmiş sarımsakla beraber çırpılır ve tencerede kızmış yağa dökülüp pişene kadar karıştırılır. Közlenip soyulup ince kıyılmış altı – yedi adet patlıcan, tuz, kimyon, pul biber ilave edilip sürekli karıştırılarak patlıcanlar suyunu çekinceye kadar beş dakika kavrulup üzerine kıyılmış maydanoz serpiştirerek ılık veya sıcak olarak servis edilir.
 4. Lübnan Usulü Babagannuş - Tahinli Babagannuş Tarifi Beş adet patlıcan ocakta közleme aparatı üzerinde, fırında veya odun ateşinde közlenir, temizlenir. Kabuklarının kolay soyulması için sıcakken bir kâseye alın ve üzeri streçle veya bir kapakla kapatılıp, on dakika bekletilip kolaylıkla soyulabilir. Limonlu suda bekletilir. Patlıcanlar ince ince kıyılır veya mutfak robotundan geçirilir, tuz, kırmızıbiber, üç diş ezilmiş, sarımsak yarım su bardağı tahin ve yarım çay bardağı limon suyu kıyılmış patlıcanlara ilave edilir. Bir kaşıkla ezilerek iyice karıştırılır. Tahin lezzetinin ortaya çıkması için ara sıra karıştırılıp bir süre bekletilir. İkram tabağına alındığında pul biber, bir tatlı kaşığı sumak, bir tava da kavrulmuş çam fıstığı ve kıyılmış maydanozla süslenir, sızma zeytinyağı gezdirilir. Közlenmiş patlıcan sarımsaklı katı yoğurtla karıştırılarak ve hatta içine közlenmiş kırmızıbiber ilavesiyle yapılabilir.
 5. Arapça baba ġannūş بابا غنّوش "patlıcan beğendi, Suriye, Lübnan, Adana, Antep, Hatay'a has bir yemek" kelimesinden türemiştir. "Beğendi" ne demektir? "Patlıcan ezmesi ve et ile birlikte yapılan bir yemek çeşidi olan Hünkarbeğendinin kısaltılmışı" olduğu gibi "Patlıcan püresi" manasına da gelir.
 6. Mütebbel: PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
 7. Batı Anadolu'daki muhacir (göçmen) patlıcan salatasında kızarmış küp doğranmış patlıcan, pişirilen domatesli sarımsaklı sosla karıştırılır, üzerine sarımsaklı yoğurtla sunulur: PATLICANLI🍆 KÖPOĞLU (KÖPEOĞLU)🥗

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı