mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

BABAGANNUŞ SALATASI🥗 (Abugannuş; Adana, Gaziantep, Hatay)

Babagannuş nedir? Abugannuş nedir? Babagannuş nasıl yapılır? Babagannuş salatası nasıl yapılır? Ebu Arapçada baba demek bu bakımdan her iki kelime aynı gayelidir. Lakin yöreye göre farklı manaları ifade eder. Burada nefis bir patlıcan salatası olan Babagannuş salatası anlatılacaktır. Orjinal babagannuş tarifi arayanlara işte kolay babagannuş salatası için resimli tarif...

BABAGANNUŞ-SALATASI-(Abugannuş-Adana-Gaziantep-Hatay)

Babagannuş Salatası Malzemeleri

Üç adet patlıcan (mahallî deyişle badılcan)

İki adet domates (mahallî deyişle banadura)

İki adet yeşilbiber (sivribiber, köy biberi)

İki adet salçalık kırmızıbiber

Beş - altı diş sarımsak

Bir orta boy kuru soğan

Bir çay bardağı kıyılmış maydanoz (mahallî deyişle bahteniz)

Bir limon (mahallî deyişle leymun) suyu

Bir çay kaşığı tuz

Yarım çay bardağı zeytinyağı

İstenirse sumak ve nar ekşisi (mahallî deyişle nar eşkisi)

İstenirse karabiber ve toz kırmızıbiber

İstenirse nane

BABAGANNUŞ-SALATASI-(Abugannuş-Adana-Gaziantep-Hatay)

Babaganuş Nasıl Yapılır? - Babagannuş Salatası Tarifi (Abugannuş Mardin; Adana, Gaziantep) - Hatay Usulü Babagannuş nasıl yapılır? - Abugannuş Nasıl Yapılıyor?

 1. Közleme muamelesi: Patlıcanlar yıkanır, kurulanır, birkaç yerinden bıçak veya çatalla delinir. Patlıcan, domates, yeşilbiber, kırmızıbiber ve sarımsaklar 180 - 200 derecedeki fırında yirmi dakika civarında veya ocağın üzerinde yumuşayıncaya kadar közlenir. Sebzelerin bir tarafları pişince diğer tarafları çevrilerek közleme tamamlanır. Közleme mangalda yapılırsa, lezzeti başka olacaktır.
 2. Pişen sebzeler bir kabın içinde toplanıp on beş dakika kadar soğuduktan sonra kabuklarının soyulması hayatı kolaylaştırır. Biberler ve domatesler kabuklarından olabildiğince ayrılır. Biberlerin içindeki çekirdekleri çıkartılır. Soyulmayacaksa közlenen patlıcanların içi bir kaşık yardımıyla çıkarılır. Bütün sebzeler küçük küçük doğranır. Sarımsaklar ezilir. Acı olsun istenirse bir adet acı biber de aynı şekilde ince doğranır.
 3. Bütün malzeme derin bir kâsenin içine konulup üzerine kuru soğan küçük doğranarak eklenir. Maydanozlar ilave edilir.
 4. Bir kâsenin içerisinde zeytinyağı, limon, istenen diğer ekşi malzeme ve tuz karıştırılarak kâsedeki sebzelerin üzerinde gezdirilir ve baharat ilavesiyle karıştırılır. Hazırlanan Babagannuş Salatası (Abugannuş Hatay, Adana, Gaziantep, Antakya) servis tabağına alınır. Kıyılmış maydanozlarla süslenerek sunulur.

Babagannuş Salatası Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Babağannüç, Babagannuş Tarifi Adana Püf Noktaları

 1. Kuru soğanın da közlenmesi veya bazı sebzelerin yağda kavrulması gibi yapılış farklılıkları da vardır.
 2. Orjinal Babagannuş Tarifi hangisidir? Babagannuş kelimesi Diyarbakır’da kıymalı patlıcanlı, Mardin’de közlenmiş patlıcan, yumurta, koyun eti ve sarımsaklı bir yemeğe karşılık gelirken, kimi yerde tahin ve patlıcan ana malzemesi ile hazırlanan salataları anlatır. Diyarbakır babagannuş tarifi, kıymalı babagannuş haricinde "yumurtalı babakanuç" olarak da yapılır. Abugannuş lafzının daha çok kullanıldığı Hatay yöresinde etli babagannuş tarifi de yapılır. Abugannuş yemeğinde köz domates kullanımı da vardır. Babagannuşun ana maddesi nedir? Patlıcandır. Lakin mahalli farklar dikkate alınarak "Patlıcanlı Babagannuş nasıl yapılır?" diye aranabilir.
 3. Diyarbakır Usulü Babagannuş Tarifi Yapılışı Üç - dört adet yumurta dört - beş diş ezilmiş sarımsakla beraber çırpılır ve tencerede kızmış yağa dökülüp pişene kadar karıştırılır. Közlenip soyulup ince kıyılmış altı – yedi adet patlıcan, tuz, kimyon, pul biber ilave edilip sürekli karıştırılarak patlıcanlar suyunu çekinceye kadar beş dakika kavrulup üzerine kıyılmış maydanoz serpiştirerek ılık veya sıcak olarak servis edilir.
 4. Lübnan Usulü Babagannuş Tahinli Babagannuş Tarifi, Tahinli babagannuş nasıl yapılır? Beş adet patlıcan ocakta közleme aparatı üzerinde, fırında veya odun ateşinde közlenir, temizlenir. Kabuklarının kolay soyulması için sıcakken bir kâseye alın ve üzeri streçle veya bir kapakla kapatılıp, on dakika bekletilip kolaylıkla soyulabilir. Limonlu suda bekletilir. Patlıcanlar ince ince kıyılır veya mutfak robotundan geçirilir, tuz, kırmızıbiber, üç diş ezilmiş, sarımsak yarım su bardağı tahin ve yarım çay bardağı limon suyu kıyılmış patlıcanlara ilave edilir. Bir kaşıkla ezilerek iyice karıştırılır. Tahin lezzetinin ortaya çıkması için ara sıra karıştırılıp bir süre bekletilir. İkram tabağına alındığında pul biber, bir tatlı kaşığı sumak, bir tava da kavrulmuş çam fıstığı ve kıyılmış maydanozla süslenir, sızma zeytinyağı gezdirilir. Közlenmiş patlıcan sarımsaklı katı yoğurtla karıştırılarak ve hatta içine közlenmiş kırmızıbiber ilavesiyle yapılabilir.
 5. Pratik babagannuş Zamanı olmayanlar hazır közlenmiş patlıcan ve hazır közlenmiş biber de kullanabilir.
 6. Babagannuşun yanına hangi yemek gider? Değişik ET, KÖFTE ve 🍗TAVUK yemekleri yanında yakışacaktır.
 7. Arapça baba ġannūş بابا غنّوش "patlıcan beğendi, Suriye, Lübnan, Adana, Antep, Hatay'a has bir yemek" kelimesinden türemiştir. "Beğendi" ne demektir? "Patlıcan ezmesi ve et ile birlikte yapılan bir yemek çeşidi olan Hünkarbeğendinin kısaltılmışı" olduğu gibi "Patlıcan püresi" manasına da gelir. Bu salata Babağannüç, abuğannüç, Babağannüş, abuğannüş, ebuğannüş, babağannuş, abagannuş kelimeleri ile ifade edilebilir. "Baba ghanoush" veya "baba ghanouj" İngilizcede sarımsak ve limon suyuyla tatlandırılan közlenmiş biber püresine karşılık gelir.
 8. Mütebbel: PATLICANLI🍆 MÜTEBBEL (Mutabbal; Hatay, Antakya, Halep, Suriye, Lübnan)🥗
 9. Yoğurtlu Babagannuş Tarifi, Közlenmiş patlıcan yoğurtlu nasıl yapılır? Batı Anadolu'daki muhacir (göçmen) patlıcan salatasında kızarmış küp doğranmış patlıcan, pişirilen domatesli sarımsaklı sosla karıştırılır, üzerine sarımsaklı yoğurtla sunulur: PATLICANLI🍆 KÖPOĞLU (KÖPEOĞLU)🥗 "Közlenmiş patlıcan salatası nasıl yapılır?" dendiğinde her yörenin kendine has bir cevabı olabilir. Trakya Mutfağında yaz mevsiminin salatası olan Manca Tarifi, bilhassa Tekirdağ civarında bilinen "Tunçilik Tarifi", daha çok Edirne yöresi isimlendirmesi ile "Mamzana Tarifi", babagannuş tarifine büyük benzerlik gösterir. Hatay, Gaziantep abugannuş tarifinde ilave olarak kuru soğan, yeşil nane ve maydanoz yanında nar ekşisi ve limon suyu vardır. Tunçiliğin sadece biber ve sarımsakla yapılan türleri de vardır. Et, tavuk, köfte ve kebap yemeklerinin yanına oldukça yakışacak olan bu Mamzana salatası, üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek de servis edilmektedir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok