mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ARMUTLU🍐 KURU ÜZÜMLÜ ISPANAK SALATASI

Armutlu Kuru Üzümlü Taze Ispanak Salatası nasıl yapılır? Kışın soframızda sıklıkla yer alması gereken ıspanaktan en büyük istifadeyi sağlamak için pişirmemek gerekiyor. İsveç'te Linköping Üniversitesi araştırmacıları, ıspanağın en sağlıklı halini bulmak için değişik usullerle pişirerek inceleme yaptı. Çalışmalarda elde edilen neticeye göre, ıspanak piştikçe içeriğindeki antioksidanlar azalıyor. Böylece ıspanağın en faydalı durumunun çiğ hali olduğu ortaya çıktı. Ispanakta bulunan lütein göz sağlığına faydalı ve kalp krizi ihtimalini düşüren bir maddedir. Ispanaktaki lütein seviyesini düzenli olarak ölçen uzmanlar, piştikçe lütein miktarının azaldığı neticesine ulaştı. Diğer taraftan sanılanın tersine ıspanağı süt veya yoğurtla tüketmek de vitaminlerini yok etmiyor, lütein salınımına yardımcı oluyor. Bilim insanlarından Dr. Rosanna Chung, "En iyisi ıspanağın hiç ısıyla temas etmemesi. Hatta daha da iyisi ıspanağı smoothie yapıp süt ve süt ürünleriyle karıştırarak tüketmek. Ispanak küçük parçalara kesildiğinde yapraklarından daha fazla lütein dışarı çıkıyor ve yağ, lüteinin çözünebilirliğini arttırıyor." dedi. Kaynak Ayrıca ıspanak pişirilmeden çiğ olarak yendiğinde mükemmel bir folik asit ve B6 kaynağı olup içinde demir, koenzimQ10 ve kalsiyum da bulunmaktadır. İşte Armutlu Kuru Üzümlü Taze Ispanak Salatası Tarifi...

ARMUTLU-KURU-ÜZÜMLÜ-ISPANAK-SALATASI

Armutlu Kuru Üzümlü Taze Ispanak Salatası Tarifi Malzemeleri

250 gram taze kuzu veya bebe ıspanak yaprağı

Yarım su bardağı ayıklanmış nar taneleri

Yarım su bardağı kuru üzüm

Bir çay bardağı iri doğranmış ceviz

Yarım deveci armudu (isteğe bağlı olarak elma da kullanılabilir)

Küpler halinde doğranmış sekiz – on parça sert peynir

İki – üç yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Yarım limon

Bir küçük kuru mor soğan

Tuz

ARMUTLU-KURU-ÜZÜMLÜ-ISPANAK-SALATASIARMUTLU-KURU-ÜZÜMLÜ-ISPANAK-SALATASI ARMUTLU-KURU-ÜZÜMLÜ-ISPANAK-SALATASI ARMUTLU-KURU-ÜZÜMLÜ-ISPANAK-SALATASI

Armutlu Kuru Üzümlü Taze Ispanak Salatası Tarifi

  1. Ispanaklar kumlarından arınıncaya kadar bol suda iyice yıkanır. Bir süzgece alınarak sularından süzülüp kuruması beklenir. Varsa ıspanakların kök kısımları atılarak yaprakları elle küçük parçalara ayrılır.
  2. Kuru soğan piyazlık doğranır. Armudun kabukları soyularak aynı büyüklükte küçük küpler halinde doğranır.
  3. Ispanak ve soğanlar geniş bir kaba alınır. Üzerine doğranmış armutlar, peynir, kuru üzüm ve ceviz parçaları eklenir.
  4. Ayrı bir kâsede bir çay kaşığı tuz, sızma zeytinyağı ve limon suyu karıştırılır. Bu sos salata malzemelerinin üzerine gezdirilerek bütün malzeme karıştırılır. Armutlu Kuru Üzümlü Ispanak Salatası arzu edilirse nar taneleri ile süslenerek servis edilir.

Not: Muhtevasındaki katalazla saç beyazlama sürecini durdurma potansiyeli taşıyan ıspanağın diğer taraftan içerdiği saponinler sebebiyle aşırı tüketimi de sakıncalı olabilir.

Armudun önü, kirazın sonu atasözünün anlamı nedir? Armudu ilk çıktığı zamanlarda, kirazı ise biteceği zamanlarda yemek gerek.