mikrofon

Kullanıcı Oyu: 1 / 5

Yıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Etli Bamya Tarifi, Nasıl Yapılır?

Etli bamya yemeği nasıl yapılır? Bamya yemeği kıymalı, parça etli veya sade olarak da hazırlanabilir. Yazın taze bamyalar temizlenip kurutulabilir veya buzlukta saklanabilir. İstendiği zamanda yemeği yapılabilir. Ayrıca menemenlik hazırlar gibi yazın pişirilmiş bamyalar temiz cam kavanozlara doldurulup kapağı vakumlandığında elde edilen konserve bamya uzun süre kullanılabilir. Lezzeti ve şifasıyla sofraları zenginleştiren pek çok bamya tarifi bulunmaktadır: Çorbası, kuru bamya yemeği, kızartması... Etli bamya yemeği tarifi bunlar içinde en sevilenlerden biridir. Etli bamya nasıl olur? En güzel bamya yemeği nasıl yapılır? Yazdan alınıp buzlukta saklanan bamyalarla kışın da yapılabilen ekşili etli bamya yemeğinin resimli kolay tarifi...

ETLİ BAMYA YEMEĞİ

Etli Bamya Yemeği Yapılışı Tarifi için Malzemeler - Taze Bamya Yemeği Tarifi İçindekiler

Yarım kilo ayıklanmış bamya

(Bamyaların baş kısımları ayıklanırken bıçağı çok fazla derine daldırılmamalıdır. Çünkü bu kısımda bamyanın yapışkan özsuyu vardır. Bunların dışarıya çıkması hoş olmaz.)

250 gr dana veya kuzu kuşbaşı et

İki orta boy kuru soğan

Üç - dört adet olgun orta boy domates

Bir yemek kaşığı salça

İki yemek kaşığı zeytinyağı

Bir limon suyu

Tuz, pul biber ve karabiber

ETLİ BAMYA YEMEĞİ

Taze Bamya Yemeği Nasıl Yapılır Etli Bamya Yemeği Yapılışı Tarifi - Etli bamya nasıl olur? Sulu Bamya Yemeği Nasıl Yapılır?

 1. Bamya yemeği püf noktalarının başında ayıklanma usulü gelir. Bamya nasıl temizlenir? Önce bamyaların baş kısımları bıçakla dikkatli bir şekilde soyulur. Bamyaların baş kısımları ayıklanırken bıçağı çok fazla derine daldırılmamalıdır. Çünkü bu kısımda bamyanın yapışkan özsuyu vardır. Bunların dışarıya çıkması yemeğin tellenmesine, salyalanmasına neden olabilir. Bamyalar bu şekilde temizlenir. Ayıklandıktan sonra tekrar yıkanması da aynı probleme yol açabilir.
 2. Etler iyice yıkanır, suları süzdürülür ve ocağa konulur. Etler suyunu salıp çektikten sonra pişmeleri için bir miktar daha su konulur. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
 3. Ayrı bir tencerede yemeklik doğranan soğanlar sıvı yağda pembeleşince kabukları soyularak rendelenen domatesler eklenir. Domatesler pişince salça konulur ve bir - iki defa karıştırılır. Pişen etlerde buraya aktarılır.
 4. Ayıklanan bamyalar iyice yıkanarak etlerin üzerine bırakılır. İki çay bardağı su konularak yemeğin buğulanması sağlanır.
 5. Bamyalar sararıp konulan suyu çekince tuz, baharatlar ve limon suyu eklenir. Bamyaların üzerini geçmeyecek şekilde kaynamış su ilave edilir. Ezilmemeleri için çok fazla karıştırılmaz. Bamya çabuk ezilen bir sebzedir. Etler yumuşamadan, bamyalar pişmeden suyu azalırsa bir su bardağı kaynamış su eklenebilir.
 6. Etli Bamya Yemeği kısık ateşte bamyalar yumuşayıncaya kadar tencerenin kapağı yarı olarak pişirilir.

"Etli Bamya Nasıl Yapılır? En Güzel Bamya Yemeği nasıl yapılır? Sumuksuz Bamya Nasil Yapilir?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Etli Bamya Yemeği Püf Noktaları

 1. Bamya Bilhassa Ege ve Akdeniz'de yetişen bamya, lifi yüksek olup sindirim sisteminin düzenli çalışmasını temin eder. Lezzetli bir bamya yemeği için taze ve olgun olmalıdır. Düşük kalorisi ve zengin besin değerleri ile diyet listelerinde sıkça yer alan bir sebzedir.
 2. Bamya Hazırlama, Salgısız Sumuksuz Bamya Nasil Yapilir? Bamyalar temizlenmeye başlamadan önce bol su ile yıkanır. Saplarını temizledikten sonra yıkanırsa yapışkan sıvı ortaya çıkar, bamyalar salyalanır. Bamyaların saplarını keserken çok derine inmemeye itina gösterilmelidir. Koni biçiminde kesilmelidir, düz kesmek de salyalandırır. Üst kısımları tamamen koparılmadan temizlenmelidir. Bu gaye ile imal edilen bamya soyma kalemtıraşı satılmaktadır. Ayrıca bamyalar kesilmemelidir, yemek pişerken asla karıştırarak bamyalar ezilmemelidir. Bamyaları temizledikten sonra üstlerine limon suyu sıkıp bekletmek de faydalıdır. Cinsine de bağlı olarak umumiyetle çabuk pişebilen bir sebzedir. Yemeğe mutlaka limon suyu ilave edilmelidir. Pişerken sünmemesi salyalanmaması bunlara bağlıdır. Bamyanın cinsi ve iriliği de mühimdir. Mümkünse küçük Selimpaşa bamyaları tercih edilebilir.
 3. Bamyaların Kararması: Bamyalar hemen kararabilir. Beklemesi gerekiyorsa üzerine limon suyu dökülmelidir. Suda bekleyecekse suya hemen limon sıkılmalıdır.
 4. Bamya yemeği hangi yörenindir? Amasya yöresi ramazan iftar sofralarını süsleyen etli bamya yemeği geniş bir coğrafyada sevilir.
 5. Soğanlar pişince istenirse iki adet doğranmış yeşil biberler ilave edilip karıştırılarak sotelenir. İyi bir bamya yemeğinde bamya kadar soğan olur.
 6. Bamya Yemeği Yanına Ne Gider? 🥣KOLAY YAYLA ÇORBASI🍲, 🥣SÜZME MERCİMEK ÇORBASI🍲 veya 🥣MAHLUTA ÇORBASI🍲 gibi bir çorba, İZMİR PİLAVI TARİFİ🍚 veya MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI🍚 (Müceddere) (Kilis, Hatay) gibi bir pilav, MISIR UNLU PATATES KÖFTESİ (KROKET)🥔, KAYISI KOMPOSTOSU TARİFİ🥤🍹, NANELİ AYRAN🥛🧊, veya KOLAY CACIK TARİFİ
 7. Dondurulmuş Bamya Yemeği Tarifi - Etli buzluk Bamya Yemeği - Buzluktan çıkan bamya nasıl yapılır? Dondurulmuş bamya etli nasıl yapılır? Bamya yemeği yaparken taze bamya kullanılabileceği gibi mevsiminde fazladan alıp dolaba kaldırılan dolaptaki bamyalarda kullanılabilir. Tarif aynıdır. Dondurucudan çıkan bamya yemeği nasıl yapılır? Tek dikkat edilecek husus yazdan hazırlanan dondurulmuş bamyalar çözdürülmeden doğrudan tencereye alınmasıdır.
 8. Antep usulü bamya yemeği nasıl yapılır? Nohutlu Bamya Yemeği Tarifi Antep Usulü 250 gram kuşbaşı et suyunu salıp çekene kadar pişirilir. Dana eti ise düdüklüde pişirilir. İki su bardağı kadar nohut haşlanır. Bir adet kuru soğan, üç diş sarımsak ve üç adet yeşil biber eklenir. Biraz pişince iki adet domatesi ve bir yemek kaşığı domates ve biber karışık salça ilave edilir. Beş su bardağı su, bir limonun suyu, baharat ve tuzu eklenir. Yarım kilo bamya tencerede kaynayan suya katılır. Kıvama geldikten sonra haşlanmış nohut ilave edilir. Tereyağında kızdırılmış nane ile soslanarak servis edilir.
 9. Tavuklu Bamya Yemeği Tarifi Tencereye alınan yarım kilo doğranmış tavuk göğsü suyunu salıp çekinceye kadar pişirilir. Altı yemek kaşığı sıvı yağ, bir adet doğranmış soğan ve dört adet yeşil biber ilave edip kavurmaya devam edilir. Doğranmış bir adet domates, bir yemek kaşığı domates salçası, karabiber, pul biberi ve tuz ilave ederek üç dakika daha kavrulur. Temizlenmiş yarım kilo taze bamya eklenerek birkaç dakika daha kavrulur. Bir adet limon suyu ve beş su bardağı sıcak su ilave edilerek bamyaları ezmeden ara ara karıştırılarak yumuşayıncaya dek pişirilir.
 10. Konserve bamya Tarifi Bir adet kuru soğan küp küp doğranıp üç diş sarımsakla birlikte iki yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Birer kaşık domates ve biber salçası eklenerek beş dakika orta ateşte karıştırılır. Üzerine bir kavanoz konserve bamya ilave edilip, biraz karıştırılır. Bir su bardağı sıcak su, karabiber, pul biber, tuz ve yarım limon suyu eklenerek kısık ateşte yarım saat pişirilir.
 11. Zeytinyağlı Bamya Yemeği Tarifi Tencereye beş yemek kaşığı sıvı yağ ve yemeklik doğranmış bir adet soğan alınır. Soğanlar biraz kavrulduktan sonra bir yemek kaşığı domates salçası eklenir. Yarım kg bamya ilave edilir. Bamyaların üzerini geçecek kadar sıcak su eklenir. Tuz, baharat ve bir limonun suyu ilave edilir. Fazla karıştırılmadan kaynadıktan sonra altı kısılır. Piştikten sonra ocaktan alınır. Soğuk sunulacaksa üzerine zeytinyağı gezdirilip taze kıyılmış dere otu serpilir.
 12. Kıymalı Bamya Yemeği Tarifi Bir kuru soğan ince kıyılıp az yağda kavrulur. 150 gram kıymayı ilave edilip kavurmaya devam edilir. İki adet domatesin rendesi, bir yemek kaşığı domates ve biber karışık salça ile yarım kg bamya ilave edilip biraz pişirilir. Üzerine beş bardak sıcak su konulup bamyalar yumuşayana kadar pişirilir. Tuz, baharat ve bir limonun suyu eklenir.
 13. Etsiz Bamya Yemeği Tarifi Etsiz Bamya çorbası nasıl yapılır?🥣TAZE BAMYA ÇORBASI🍲
 14. Kuru Bamya Yemeği Tarifi, Kurutulmuş Bamya Yemeği Tarifi 🥣KURU BAMYA ÇORBASI (Konya)🍲
YukarıYukarı