Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ BAMYA YEMEĞİ

Etli bamya yemeği nasıl yapılır. Yazdan alınıp buzlukta saklanan bamyalarla kışın da yapılabilen etli bamya yemeğinin resimli kolay tarifi...

ETLİ BAMYA YEMEĞİ

Etli Bamya Yemeği Yapılışı Tarifi için Malzemeler

Yarım kilo ayıklanmış bamya

(Bamyaların baş kısımları ayıklanırken bıçağı çok fazla derine daldırılmamalı. Çünkü bu kısımda bamyanın yapışkan özsuyu vardır. Bunların dışarıya çıkması hoş olmaz.)

250 gr dana veya kuzu kuşbaşı et

İki orta boy kuru soğan

Üç - dört adet olgun orta boy domates

Bir yemek kaşığı salça

İki yemek kaşığı zeytinyağı

Bir limon suyu

Tuz

ETLİ BAMYA YEMEĞİ

Etli Bamya Yemeği Yapılışı Tarifi

  1. Önce bamyaların baş kısımları bıçakla dikkatli bir şekilde soyulur. Bamyaların baş kısımları ayıklanırken bıçağı çok fazla derine daldırılmamalıdır. Çünkü bu kısımda bamyanın yapışkan özsuyu vardır. Bunların dışarıya çıkması yemeğin tellenmesine neden olabilir.
  2. Etler iyice yıkanır, suları süzdürülür ve ocağa konulur. Etler suyunu salıp çektikten sonra pişmeleri için bir miktar daha su konulur. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.
  3. Ayrı bir tencerede yemeklik doğranan soğanlar sıvı yağda pembeleşince kabukları soyularak rendelenen domatesler eklenir. Domatesler pişince salça konulur ve bir - iki defa karıştırılır. Pişen etlerde buraya aktarılır.
  4. Ayıklanan bamyalar iyice yıkanarak etlerin üzerine bırakılır. İki çay bardağı su konularak yemeğin buğulanması sağlanır.
  5. Bamyalar sararıp konulan suyu çekince tuz ve limon suyu eklenir. Bamyaların üzerini geçmeyecek şekilde kaynamış su ilave edilir.
  6. Etli Bamya Yemeği kısık ateşte bamyalar yumuşayıncaya kadar yemek pişirilir.

Not: Amasya yöresi ramazan iftar sofralarını süsleyen etli bamya yemeği geniş bir coğrafyada sevilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

  • Altın avcısı
  • etli yemek tarifleri
YukarıYukarı