mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Fasulye Turşusu Kavurması Tarifi, Nasıl Yapılır? Turşu Tavalısı, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu

Taze fasulye turşu kavurması nasıl yapılır tarifi nasıldır? Yeşil fasulye turşusu kavurması Karadeniz yemeklerinden olup kavurmalık fasulye turşusu ile yapılır. Karadeniz turşu tarifleri çeşitlerinden olan kavurmalık sirkesiz turşu yapımı tarifi için “Kavurmalık fasulye turşusu nasıl yapılır nasıl kurulur tarifi” adresine bakınız. Karadenizlilerin turşu kavurması nasıl yapılır? "Turşu tavalısı nasıl yapılır?" diyenlere işte Karadeniz yöresi yemeklerinden yeşil fasulye turşusu kavurması tarifi resimli olarak…

FASULYE TURŞUSU KAVURMASI

Karadeniz Usulü Fasulye Turşusu Kavurması Malzemeleri

Yarım kg kadar fasulye turşusu (KOLAY FASULYE TURŞUSU NASIL KURULUR? (KARADENİZ USULÜ))

İki adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki üç - diş doğranmış veya ezilmiş sarımsak

FASULYE TURŞUSU KAVURMASI

Fasulye Turşusu Kavurması Tarifi- Karadeniz Usulü Sarımsaklı Taze Fasulye Turşusu Kavurması Nasıl Yapılır?
Karadeniz Fasulye Turşusu Nasıl Kavrulur? - Fasulye Turşu Kavurması Trabzon Tarifi

 1. Turşu yemeği için kullanılacak turşu çok tuzluysa üç - dört saat önceden suyu değiştirilerek tuzunun çıkması için suda bekletilir. Tuzu çıkan fasulyeler süzdürülür ve küçük küçük doğranır.
 2. Turşu nasıl kavrulur? Yemeklik doğranan kuru soğanlar sıvı yağ konulmuş tavada pembeleştirilir. İnce doğranmış sarımsaklar ilave edilir. İstenirse biraz acı kırmızı biber de katılabilir.
 3. Doğranmış fasulye turşuları eklenir.
 4. Turşu kavurması kaç dk pişer? Fasulye Turşusu Kavurması beş - on dakika kadar veya fasulyeler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir ve altı kapatılır.

"Turşuluk Fasulye Kavurması Nasıl Yapılır?", "Fasulye Turşu Kavurması Tarifi, Karadeniz Usulü Fasulye Turşusu Kavurması Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Fasulye Turşusu Kızartması Püf Noktaları:

 1. Turşu kavrulur mu? Fasulye Turşusu Kavurması Yanına Ne Gider? Bütün Karadeniz Bölgesinde yapılan ve Rize'de Turşu Tavalısı adı ile de bilinen fasulye turşusu yemeği, fasulye turşusu-kavurmasi çay veya ayran yanında mısır ekmeği, "patates haşlaması" ile sıcak, ılık veya soğuk olarak servis edilir. Taze fasulye turşusu kavurması iştah açan bir salata olarak da değerlendirilebilir.
 2. "Karadeniz turşu kavurması nasıl yapılır?" sualinin cevabı ekseriyetle yukarıdaki gibi olsa da turşu kavurması veya turşu kızartması fasulye turşusundan yapıldığı gibi lahana turşusundan da olabilir. Sıvı yağı yerine tereyağı veya sıvı yağ + tereyağı karışımı, kuru soğan yerine pırasa veya soğan + pırasa karışımı kullananlar da vardır. Sarımsak ve acı biber konulmadan da yapılabilir. Salça konulursa asıl tadı ehemmiyetli ölçüde değişecektir.
 3. Fasulye turşusu kavurması yumurtalı nasıl yapılır? Yumurtalı Fasulye Turşusu Kavurması: "Turşu kavurması nasıl yapılır fasulye?" derken Karadeniz turşu-kavurmasi yumurtalı olarak da yapılır. Fasulye turşusu 2-3 parçaya bölünür. Tavaya tereyağı koyup kızdırın. Üzerine turşu fasulyeleri konulup kavrulur. Bir kasede yumurtayı kırılır ve çırpılır. On - on beş dakika kavurduktan sonra çırpılmış yumurta fasulyelere karıştırılır. Yumurtali Fasulye Turşusu Kavurması yumurtalar pişince sıcak olarak sunulur.
 4. Fasulye Turşusu Kavurması Kaç Kalori? 100 gram fasulye turşusu 23 kcal ihtiva eder.
 5. Karışık Turşu Kavurma Nasıl Yapılır? Karışık Turşu Kavurması Tarifi Yarım kilo kadar salatalık, lahana, domates, biber gibi turşular doğranır. Tuzunun çıkması için suda bekletilip suyu süzülür. Bir kuru soğan doğranıp bir tavaya alınır. Bir çay bardağı sıvı yağı konulup biraz kavrulur. Birer yemek kaşığı biber ve domates salçası ile yarım su bardağı su ilave edilip kavrulur. En son turşular ilave edilip yumuşayana kadar pişirilir. Karışık Turşu-Kavurmasına pul biber veya karabiber de ilave edilip karıştırılır.
 6. Mısır Unlu Fasulye Turşusu Kavurması Mısır Unlu Bir kase turşu geniş bir kapta iki su bardağı mısır unu ve bir adet yumurta ilavesiyle karıştırılır. Yağlanmış tavaya yayılıp iki taraflı kızartılır.
 7. Taze Fasulye-Kavurması: Yarım kilo taze fasulye iyice yıkanıp birkaç parçaya bölünür. Bir tencerede kaynayan suya fasulyeler ilave edilir. Biraz yumuşayana dek haşlanır, süzgece alıp süzülmesi beklenir. İki adet kuru soğan yemeklik doğranır. Bir tencereye iki yemek kaşığı sıvı yağ alınıp ve soğanları kavrulur. Rengi değişince süzülen fasulyeler avcunuza biraz alarak sıkılarak fazla suyu giderilerek ilave edilir. Yumuşayıncaya dek kavrulur. Tuz ve karabiber karıştırılıp sunulur. Yumurtalı Fasulye-Kavurması için iki yumurta bir kâsede çırpılır. Kavrulmuş fasulyelerin ortasına açılan bir boşluğa dökülür. Biraz beklenir sonra kenarlardan fasulyeleri ortaya alarak birleştirilir. Yumurtalar pişince üzerine biraz pul biber dökülerek sunulabilir.