mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Fasulye Turşusu Kavurması Tarifi, Nasıl Yapılır? Turşu Tavalısı, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu

Taze fasulye turşu kavurması nasıl yapılır tarifi nasıldır? Yeşil fasulye turşusu kavurması Karadeniz yemeklerinden olup kavurmalık fasulye turşusu ile yapılır. Karadeniz turşu tarifleri çeşitlerinden olan kavurmalık sirkesiz turşu yapımı tarifi için “Kavurmalık fasulye turşusu nasıl yapılır nasıl kurulur tarifi” adresine bakınız. Karadenizlilerin turşu kavurması nasıl yapılır? "Turşu tavalısı nasıl yapılır? Turşu Kavurması Nasıl Olur?" diyenlere işte Karadeniz yöresi yemeklerinden yeşil fasulye turşusu kavurması tarifi resimli olarak…

FASULYE TURŞUSU KAVURMASI

Karadeniz Usulü Fasulye Turşusu Kavurması Malzemeleri

Yarım kg kadar fasulye turşusu (KOLAY FASULYE TURŞUSU NASIL KURULUR? (KARADENİZ USULÜ))

İki adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı sıvı yağ

İki üç - diş doğranmış veya ezilmiş sarımsak

FASULYE TURŞUSU KAVURMASI

Fasulye Turşusu Kavurması Tarifi- Karadeniz Usulü Sarımsaklı Taze Fasulye Turşusu Kavurması Nasıl Yapılır?
Karadeniz Fasulye Turşusu Nasıl Kavrulur? - Trabzon Turşu Kavurması Nasıl Yapılır? Fasulye Turşu Kavurması Trabzon Tarifi

 1. Turşu yemeği için kullanılacak turşu çok tuzluysa üç - dört saat önceden suyu değiştirilerek tuzunun çıkması için suda bekletilir. Tuzu çıkan fasulyeler süzdürülür ve küçük küçük doğranır.
 2. Turşu nasıl kavrulur? Yemeklik doğranan kuru soğanlar sıvı yağ konulmuş tavada pembeleştirilir. İnce doğranmış sarımsaklar ilave edilir. İstenirse biraz acı kırmızı biber de katılabilir.
 3. Doğranmış fasulye turşuları eklenir.
 4. Turşu kavurması kaç dk pişer? Fasulye Turşusu Kavurması beş - on dakika kadar veya fasulyeler yumuşayıncaya kadar kısık ateşte pişirilir ve altı kapatılır.

"Turşuluk Fasulye Kavurması Nasıl Yapılır?", "Fasulye Turşu Kavurması Tarifi, Karadeniz Usulü Fasulye Turşusu Kavurması Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Fasulye Turşusu Kızartması Püf Noktaları:

 1. Turşu kavrulur mu? Fasulye Turşusu Kavurması Yanına Ne Gider? Fasulye Kavurması Nerenin? Turşu Kavurması Hangi Yöreye Ait? Bütün Karadeniz Bölgesinde yapılan ve Rize'de Turşu Tavalısı adı ile de bilinen fasulye turşusu yemeği, fasulye turşusu-kavurmasi çay veya ayran yanında mısır ekmeği, "patates haşlaması" ile sıcak, ılık veya soğuk olarak servis edilir. Taze fasulye turşusu kavurması iştah açan bir salata olarak da değerlendirilebilir.
 2. "Karadeniz turşu kavurması nasıl yapılır?" sualinin cevabı ekseriyetle yukarıdaki gibi olsa da turşu kavurması veya turşu kızartması fasulye turşusundan yapıldığı gibi lahana turşusundan da olabilir. Sıvı yağı yerine tereyağı veya sıvı yağ + tereyağı karışımı, kuru soğan yerine pırasa veya soğan + pırasa karışımı kullananlar da vardır. Sarımsak ve acı biber konulmadan da yapılabilir. Salça konulursa asıl tadı ehemmiyetli ölçüde değişecektir.
 3. Turşu Kavurmasına yumurta konur mu? Fasulye turşusu kavurması yumurtalı nasıl yapılır? Yumurtalı Fasulye Turşusu Kavurması: "Turşu kavurması nasıl yapılır fasulye?" derken Karadeniz turşu-kavurmasi yumurtalı olarak da yapılır. Yumurtalı turşu kavurma için fasulye turşusu 2-3 parçaya bölünür. Tavaya tereyağı koyup kızdırın. Üzerine turşu fasulyeleri konulup kavrulur. Bir kasede yumurtayı kırılır ve çırpılır. On - on beş dakika kavurduktan sonra çırpılmış yumurta fasulyelere karıştırılır. Yumurtali Fasulye Turşusu Kavurması yumurtalar pişince sıcak olarak sunulur.
 4. Fasulye Turşu Kavurması Kaç Kalori? Turşu kavurması kalorisi: 100 gram fasulye turşusu 253 kcal ihtiva eder.
 5. Karışık Turşu Kavurma Nasıl Yapılır? Karışık Turşu Kavurması Tarifi Yarım kilo kadar salatalık, lahana, domates, biber gibi turşular doğranır. Tuzunun çıkması için suda bekletilip suyu süzülür. Bir kuru soğan doğranıp bir tavaya alınır. Bir çay bardağı sıvı yağı konulup biraz kavrulur. Birer yemek kaşığı biber ve domates salçası ile yarım su bardağı su ilave edilip kavrulur. En son turşular ilave edilip yumuşayana kadar pişirilir. Karışık Turşu-Kavurmasına pul biber veya karabiber de ilave edilip karıştırılır.
 6. Mısır Unlu Fasulye Turşusu Kavurması Mısır Unlu Bir kase turşu geniş bir kapta iki su bardağı mısır unu ve bir adet yumurta ilavesiyle karıştırılır. Yağlanmış tavaya yayılıp iki taraflı kızartılır.
 7. Taze Fasulye-Kavurması: Yarım kilo taze fasulye iyice yıkanıp birkaç parçaya bölünür. Bir tencerede kaynayan suya fasulyeler ilave edilir. Biraz yumuşayana dek haşlanır, süzgece alıp süzülmesi beklenir. İki adet kuru soğan yemeklik doğranır. Bir tencereye iki yemek kaşığı sıvı yağ alınıp ve soğanları kavrulur. Rengi değişince süzülen fasulyeler avcunuza biraz alarak sıkılarak fazla suyu giderilerek ilave edilir. Yumuşayıncaya dek kavrulur. Tuz ve karabiber karıştırılıp sunulur. Yumurtalı Fasulye-Kavurması için iki yumurta bir kâsede çırpılır. Kavrulmuş fasulyelerin ortasına açılan bir boşluğa dökülür. Biraz beklenir sonra kenarlardan fasulyeleri ortaya alarak birleştirilir. Yumurtalar pişince üzerine biraz pul biber dökülerek sunulabilir.
 8. Fasulye Tursusunun Erimemesi İçin Ne Yapmalı? Kolay Fasulye Turşusu Nasıl Kurulur? (Karadeniz Usulü)
 9. Domates Turşu Kavurması Evde Yeşil Domates Turşusu Tarifi, Nasıl Yapılır? Domates turşuları yıkanarak küçük parçalar halinde doğranır. Soğuk suda yarım saat bekletlilerek tuzundan arındırılır. Bir adet orta boy kuru soğan ufak doğranır. İki yemek kaşığı sıvıyağda pembeleştirilir. Turşular sudan alınarak süzgeçe bırakılır. Kavrulan soğanlara ilave edilir. Lezzetler birleinceye dek kısık ateşte bırakılır. Sıcak veya soğuk servis yapılır.
 10. Turşu Kavurması Lahana Turşu kavurmasi Tarifi Bir adet büyük boy soğan ince ince doğranıp tavaya alalım. Yarım çay bardağı sıvı yağ beraber iyice kavrulur. İçine bir yemek kaşığı salça ile birer tatlı kaşığı tuz ve pul biber ilave edilir. Daha sonra küçük doğranmış beş kase dolusu kadar lahana turşusu tavaya alınır. Kapağını kapatıp arada karıştırılarak ocakta pişmesi beklenir. Kavrulan lahana turşusu sunulabilir.
 11. Turşu Kavurması Dal Dal turşusu nedir? Bölgeye göre Pezik, dal ve pazı turşusu olarak da isimlendirilir. İçinde yaprakları temizlenmiş pancar sapı ve bir miktar kırmızı pul biber ilave edilerek turşusu kurulur. Kış aylarının tercihi olan pezik tursusu (Dal) Sivaslar için de değerlidir. Tencereye Yarım çay bardağı sıvı yağ konulur. Küp küp doğranmış bir adet büyük boy soğan eklenir. Soğanlar pembeleşince bir yemek kaşığı domates salçası eklenir. Sonrasında 1 servis tabağı dal turşusu ilave edilir. Tuz, karabiber ve pulpiberi de ekleyip kapağını kapatılır. Arada karıştırılıp on beş dakika kadar kavrulur.
 12. Biber Turşu Kavurması Bir kavanoz biber turşusu süzülüp sıcak suda yarım saat bekletilir. Biberler bıçakla ikiye bölünüp fazla su elle sıkılır. Bir adet kuru soğanı uzun uzun kesip yağda kavrulur. Kavrulan soğana turşu ilave edilip bir iki dakika kavrulur. bir çay bardağı domates sosu eklenip sos kaynayınca ocağı kısıp on - on beş dakika pişirilir.
 13. Kıymalı Patlıcan Tursu Kavurmasi Altı adet patlıcan turşusu bir kaba alıp üzerine su ilave edilir. Tuzunu almak için suyu birkaç defa değiştirerek, bir kaç saat suda tutulur. İyice süzülüp, küp küp doğranır. 200 gram kıyma bir tencerede suyunu salıp çekene kadar kavrulur. Üzerine bir yemek kaşığı tereyağı, iki yemek kaşığı sıvıyağ ve yemeklik doğranmış bir adet büyük boy soğan ilave edilir. Soğan pembeleşince, bir çorba kaşığı biber salçası eklenir. Birkaç dakika kavurduktan sonra patlıcan turşusu ve pulbiber ilave edilip, beş dakika daha kavrulur. Toplamı iki su bardağı olacak şekilde et suyu ve su ilave edilir. Kısık ateşte suyunu çekene dek pişirilip sunulur.
 14. Rüyada Turşu Kavurması Yapmak Rüya sahibi tanıdığı kişiye kavuşmak için ettiği duaların kabul olacağına, birine yardım edeceğine, yardımı ile çok mutlu olacağına, hane içindeki huzursuz havanın yerini mutluluğa ve sevgiye bırakacağına, üzüldüğü konularda büyük bir ferahlama ve rahatlama yaşayacağına, tabir edilir. Emeği ile hak ederek sahip olduklarının da keyfini süreceğine, el üstünde tutulacakları bir hayatları olacağına, birikim yapacağına, iş konusunda destek istenen bir kişiye kendi işi konusunda yardım edileceğine, alternatif kazanç ve gelir kapıları bulunacağına, yorumlanır. Her zaman ailesinin dualarını alarak yaşayacağına, hanesine huzurun dolacağına, çalışmaları ile iş dünyasında kendisine çok iyi bir yer edineceğine, iş hayatında büyük başarılar kazanacağına ve rakiplerinin ulaşamayacağı kadar iyi ve kazanç getirecek işlere gireceğine, uzun zamandan beri hayal ettiği bir şeye kavuşacağına, kişinin eline daha fazla gelir geçeceğine delalet eder. Çok güzel ve mutlu günlerin yakında görüleceğine, kişinin daha çok para kazanmaya başlayacağına, sorunlarından ve sıkıntılarından yakın bir zaman içinde kurtulacağına, işaret eder.
YukarıYukarı