mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kabakla Mücver Tarifi

Evde kabak mücveri nasıl yapılır? Kabak mücveri, sebzeye mesafeli olanların bile severek yediği bir yemek... Hem lezzeti hem de manzarası ile sofraları şenlendiren bu lezzet bilhassa çocuklara sebzeleri sevdirmek hususunda faydalıdır. Sadece günlere, beş çaylarına ve kahvaltılara değil her sofraya yakışan lezzetlerden mücver, atıştırmalık da olabilir büyük porsiyonlarla pratik bir ana yemek de... Öyleyse mücver nasıl yapılır tarifi nedir? En lezzetli Mücver Tarifini arıyorsanız doğru yerdesiniz. İşte "Fırında Tavada kabak mücver nasıl yapılır? " diyenlere yaz aylarının gözde yemeği kolay kabak mücveri tarifi resimli olarak...

Kabak Mucver Tarifi Nasil Yapilir 1

Kabak Mücver Malzemeleri - Kabaklı Mücver Tarifi İçindekiler - Mücver İçine Ne Konur?

Bir kg kabağın içi veya üç adet orta boy bütün kabak

İki adet yumurta

Bir su bardağı civarında un

Bir çay kaşığı tuz

Bir tutam dereotu, maydanoz

Kızartmak için sıvı yağ

İstenirse: İki-üç dal yeşil soğan, kimyon

Servis için: Yoğurt ve sarımsak

Kabak Mucver Tarifi Nasil Yapilir 2Kabak Mucver Tarifi Nasil Yapilir 3Kabak Mucver Tarifi Nasil Yapilir 4Kabak Mucver Tarifi Nasil Yapilir 5

Tavada Kabak Mücver Tarifi - Kolay Kabak Mücveri Nasıl Yapılır? - Yağ Çekmeyen Mücver Tarifi - En Lezzetli Mücver Nasıl Yapılır?

 1. Tavada mücver nasıl yapılır? Kabaklar rendenin kalın tarafı ile rendelenir veya robottan geçirilir. Avuç içinde sıkılarak fazla suları alınır. Eğer hala su veriyorsa kağıt havlu üzerine alınır.
 2. Karıştırma kabına alınan kabakların üzerine çırpılmış yumurtalar, ince kıyılmış dereotu, maydanoz, tuz ve istenen baharat ilave edilir.
 3. Un yavaş yavaş eklenerek bir yandan da kaşıkla karıştırılır.
 4. Çok katı olmayacak şekilde (kekten biraz daha yoğun) bir karışım elde edilir. Bu harç istenirse fırına verilerek pişirilir, istenirse sıvı yağda kızartılır. Fırına verilecekse dikdörtgen bir kaba dökülür. Pişirildikten sonra dilimlenerek servis edilir. Kızartılma usulü tercih edilirse:
 5. Kızdırılan tavaya sıvı yağ eklenir.
 6. Karışımdan tepeleme bir yemek kaşığı ile alınarak düzgün bir şekilde tavaya konulur. İki kaşık ile birbirine aktararak düzgün şekiller elde edilebilir. Yuvarlak yapılıp kaşığın tersiyle yayılarak inceltilir.
 7. Alt ve üst yüzleri orta hararetteki bir ateşte kızarıncaya kadar iyice pişirilir. Ateşin çok harlı olmamasına dikkat edilmelidir.
 8. Bir kâğıt havlu üzerine çıkarılarak fazla yağı alınan Kabak Mücver ılık olarak yanında sarımsaklı yoğurtla, yeşilliklerle veya çayla servis edilir.

Kabak Mucver Tarifi Nasil Yapilir 6

"Kolay Kabak Mücver Yapımı, Tavada Fırında Patatesli Kabak Mücveri Tarifi", "Fırında Tavada Mücver Tarifi Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Klasik Mücver Tarifi Püf Noktaları

 1. Ek malzeme Harca rende kaşar veya rendelenebilir sert beyaz peynir, lor peyniri ilave edilebilir. Karabiber, pul biber, kimyon, nane gibi baharat eklenebilir. İki çay kaşığı kabartma tozu katılabilir.
 2. Mücver Nedir? Mücver Anadolu mutfağında yumurta ve un ile karıştırılıp kızartılan ana malzemeden yapılan bir yemektir. Ekseriyetle ana malzemesi kabak olmakla beraber patates ve diğer sebzelerle de hazırlanır. Mucver rendelenmiş sebzenin un ve yumurta ile bağlandıktan sonra kaygana veya yassı cızbız köfte gibi biçimlendirilip yağda kızartılmasıyla elde edilir. Ilık ve soğuk sunulur.
 3. Mücver Esasları Mücverin esas malzemesi kabaktır. İnce ince kıyılan veya rendelenen kabak bir müddet tuzla ovulup acısı çıkartılabilir. Un ve yumurtadan hazırlanmış bir harçla harmanlanarak pişirilebilir. Lakin güzel bir lezzet ilavesi için bu harca beyaz, kaşar, lor veya örgü peyniri gibi peynirler, maydanoz, taze kekik, dereotu, taze nane gibi otlar, karabiber, kırmızı toz biber, köri, kimyon gibi baharat ve kavrulmuş veya çiğ soğan gibi aromatik malzeme de eklenebilir. Mücvere peynir eklemek istenirse yağlı kolay eriyen peynirleri tercih etmemek gerekir. Ekseriyetler sarımsaklı yoğurt ile sunulur.
  Mücver Neden Dağılır? Mücverin Dağılmaması İçin Ne Yapmalı? Dagilmayan Mücver Tarifi Yumurta ve unun vazifesi harcı sıcak yağla temas ettiğinde sertleşip kabak topağını tutmaktır. Kabak miktarı fazlaysa mücver tutmayıp yağın içinde dağılır. Un çoksa hamurumsu bir yapıya yol açar. Yumurtası aşırıysa mücverin yoğun dokulu ve esnek bir plastik gibi olmasına sebebiyet verir. Yumurta lezzet için ilave edilmiyorsa, sadece az miktarda sarısının eklenmesi kafidir. Sarıdaki bağlayıcı maddeler, kafi seviyede un ve kabaktaki su ile karışımı tutacaktır. Mücver dağılmaması için yumurtanın tamamı katılırsa mücver daha iyi tutar. Çünkü bütün bir yumurtada katılaşan madde yumurta sarısından daha fazladır. Bu durumdaki sertleşme yumurta sarısı ve unun verdiği sertleşmeden farklı bir netice verir. Mücverin dokusu değişir. Yumuşak mücver tarifi: Ana malzemenin suyunu dengelemek üzere fazla un kullanılırsa bu malzemenin lezzeti ve kokusu azalacağından olabilen en az miktarda un kullanılmalıdır. Mücverin içi neden pişmez? İçinin pişmesi için mutlaka un miktarı iyi ayarlanmalıdır, aşırı katı kıvamlı olursa mücver sert olur, cıvık kalırsa da içi pişmez ve "Mücverin içi çiğ kalıyor, Mücverin içi pişmiyor." şikayetlerine yol açar. Mücverin içinin pişmesi için mücver hamuru katı ama akıcı bir kek hamuru gibi olmalıdır. Mücver sulu olursa ne yapılır? Kabak Mücver cıvık olursa ne yapılır? Çok cıvık olursa ekstra un eklenebilir. Bu sebeple iyi karışmış ve orta kıvamda, bir harç hedeflenir.
  Mücverin bir miktar şişmesi, ve malzemeye hava girmesi sebebiyle mücverin hafifleşmesi gayesiyle karbonat, kabartma tozu veya maden suyu gibi malzemeler harca katılır.
  Sebzedeki fazla su süzülmek ve sıkılmak suretiyle giderilir. Diğer usul küçük doğranan sebzelerin az bir yağda bir kaç dakika sotelenmesidir. Mücver harcı kıvamı kaşıkla tavaya aktarılacak kadar sulu, ama dağılmayacak kadar da katı olmalıdır. Gerekirse un katılabilir. Lakin bekledikçe kendiliğinden sulanması sebebiyle katılığı gidermek üzere su veya süt ilavesinde aceleci olunmamalıdır.
  Derin yağda kızaran patateslerin aksine mücver ekseriyetle az miktarda yağın kullanıldığı sığ kızartma usulü ile pişirilir. Yarım santim olmayan yükseklikte kızgın bir sıvı yağda harlı olmayan bir ateşte kızartılır.
  Mücver çok ince ve çok kalın olmaması için kaşığın tersiyle şekillenip tavaya biraz yayılır. Pratik olsun diye kızartırken yuvarlak halka kurabiye kalıbı kullanılabilir. Her bir taraf orta ateşte dört beş dakikada kızarır.
 4. Mücver Servisi Ilık olarak sunulan mücverin üstüne dereotu ve kırmızı pul biber serpilebilir. Yanında sarımsaklı yoğurt verilir. Soğuk olarak servis edilmesi daha yaygındır. Bilhassa zeytinyağında kızartılmışsa öğünde zeytinyağlı yerine geçebilir. İkindi çaylarında tuzlu bir ikram olarak, evden götürülen yemeklerde ikinci çeşit olarak, hatta zeytinli piyaz eşliğinde meze olarak tüketilmesi de mümkündür.
 5. Suyunu Salmayan Mücver Kabakları rendelerken orta kısmını rendelememeye dikkat edilmelidir. Bu kısım mücveri sulandırarak çökmesine yol açabilir. Kabak rendeledikten sonra suyu sıkılmalıdır. Tuzun mücver harcına değil, pişerken veya piştikten hemen sonra üzerine serpilmesi gerektiği fikri sulanmaya mani olsa da lezzet problemine yol açabilir. Rendelenen kabakların suyunun çıkması için üzerine biraz tuz atılıp bir süzgeçte suyunun süzülmesi beklenmesi usulü de vardır. Harç buzdolabında bekletilirse sulanır. Pişirme öncesinde un ilavesi ile harç kıvama getirilebilir, lakin fazla un tat ve yapısını değiştirir. Mücver harcı biraz kuru olsa dahi bekletildiğinde kıvamına gelecektir, su eklenmemelidir.
 6. Mücver Çeşitleri Kabakla mucver tarifi en yaygın bilinen mücver olsa da mücver farklı sebzelerle yapılabilir. Kabaksız mücver tarifi ve karışık mücver tarifi mümkündür. Kabak patates havuç mücveri, Kabak patlıcan patates mücveri, kabaklı havuçlu mücver, patatesli kabaklı peynirli mücver, patatesli mücver, pırasalı mücver tarifi, tatli kabak mucver tarifi, yumurtasiz mücveri tarifi, unsuz mücver tarifi...
 7. Patatesli Kabak Mücver Tarifi - Patates Kabak: Kabak ve patates mücveri nasıl yapılır? Kabaklı Patatesli Mücver Tarifi Patates kabak mucver tarifi, kabak ve patatesli mucver en sık yapılan mücver çeşitlerinden biridir. Fırında patatesli kabaklı mücver nasıl yapılır? Kabak patates mücver tarifi: PATATESLİ KABAKLI MÜCVER🥔 yazısında kabak patates mücveri tarifi yer almaktadır.
 8. Kolay Mücver Tarifi Fırında kabak mücver tarifi, Fırında kabaklı mücver nasıl olur? Fırında kabak mücveri tarifi, Tepside mücver nasıl yapılır? Tepside kabak mücver tarifi, Tepside kabak mücveri nasıl yapılır? Mücver fırında mi kızartma mi? Çok defa mücver tarifi kızartma halindedir. Lakin kalorisi daha az halde fırında mücver tarifi de gayet mümkündür. Ekseriyetle kızartma olarak yapılan mücverin, fırında hafif yağ dökülerek pişirilmesi daha sağlıklı bir pişirme usulüyle hazırlanmasını sağlar. Fırın mücver tarifi, kabak mücver tarifi fırında usulü için yağlanmış veya yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine ana tarifte hazırlanan harç dökülüp ince şekilde yayılır. Üzerine susam ve çörek otu serpilir.  180 derecede fansız şekilde kırk dakika kadar pişirilir.
 9. Karışık Sebzeli Mücver Tarifi Beyaz Peynirli, Kabak Patates Havuç Mücver Fırında, Patatesli Kabaklı Peynirli Mücver İki adet orta boy kabak, bir adet orta boy patates ve bir adet orta boy havuç rendelenir ve temiz tülbende alınıp suları sıkılır. Sebzeler bir kaba alınıp iki adet yumurta, ufalanmış bir çay bardağı ufalanmış beyaz peynir, dört yemek kaşığı yoğurt ve bir çay bardağı zeytinyağı eklenerek iyice karıştırılır. Çeyrek demet kıyılmış maydanoz, birkaç dal taze nane, bir tatlı kaşığı tuz ve bir çay kaşığı karabiber eklenerek azar azar toplamda bir buçuk su bardağı un eklenerek karıştırılır ve orta katı kıvamlı bir harç elde edilir. Kıvam cıvık veya aşırı katı olmamalıdır. Yağlanmış bir fırın kabına harç yayılır. Fırın kabından kolay çıkarabilmek için alt kısmı yağlanmalı veya tepsiye yağlı kağıt serilmelidir. İsteğe göre susam, çörek otu serpilebilir. 180 derecede ısıtılmış fırında yarım saat - kırk dakika kadar pişirilir. Üzeri nar gibi kızarıncaya dek fırında kontrollü pişirilir. İçi kıvam alıp üzeri kızarınca fırından çıkarılır. Kızarmaya başlayınca çıkarıp kaşar peyniri rendesi serpilir ve kaşarlar eriyip kızarıncaya kadar pişirilir. Patatesli havuclu kabak mucveri ilk sıcaklığı çıkınca dilimlenerek yanında sarımsaklı yoğurtla sıcak veya ılık sunulur. Fırında kabaklı patatesli mücver tarifi de bu şekilde yapılabilir.
 10. Mücver Tarifi – Patates Mücver Tarifi, Patatesli Mücver Nasıl Yapılır? Üç adet rendelenmiş patates, bir kase kaşar rendesi, bir adet yumurta, bir yemek kaşığı un, dereotu, pul biber, karabiber ve tuz bir kapta iyice karıştırılır. Bir tavada kızdırılan sıvı yağa harçtan birer kaşık koyup kenarlarını düzelttikten sonra iki taraflı kızartılır. Fırında Patatesli Mücver
 11. Bir kasede çırpılmış iki yumurta, bir kase yoğurt, bir çay bardağı sıvı yağ, bir paket kabartma tozu, birer tatlı kaşığı pul biber, nane ve tuz ile bir çay kaşığı karabiber çırpılarak karıştırın. Bir su bardağı un da harca ilave edilerek tekrar çırpılır. Hafifçe haşlanıp rendelenmiş üç adet orta boy patates, çeyrek demet kıyılmış maydanoz ve yarım demet doğranmış taze soğan ile birlikte karışıma eklenir ve karıştırılır. Harç, yağlanmış ve ısıya dayanıklı bir kaba aktarılır. Üzeri düzeltilir. 180 derece fırında yarım saat - kırk dakika kadar pişirilip sıcak servis edilir. Pişmenin son on dakikasında rendelenmiş bir kase kaşar peyniri her yerine örtecek şekilde serpilir.
 12. Kabaklı Havuçlu Mücver nasıl yapılır? Kabaklı Havuçlu Mücver Tarifi Kabak mucver tarifi nefis olsa da diğer sebzeler de eklenebilir. İçerisine renk ve lezzet katılmak istenirse rendelenmiş havuç ile mücveri zenginleştirilebilir. Yukarıdaki tarif ve esaslarla bir adet orta boy kabak ve iki adet orta boy havuç kullanılabilir. Havuçları soyulur, rendelenip kabaklara ilave edilir. Kabak Patlıcan Patates Mücver Patlıcanlar alacalı soyulup küpler halinde doğranır. Sonrasında patlıcanları yirmi dakika haşlayıp çatalla ezilerek harca dahil edilir. Kabak patates Havuç mücveri Patatesleri soyulup rendelenerek ilave edilir.
 13. Sağlıklı Mücver Tarifi, Diyet Kabak Mücver Tarifi Fırında Daha az yağ kullanmak üzere fırın kullanmak. Unsuz veya tam buğday unuyla yapmakla daha sağlıklı olabilir. Chia tohumu veya yulaf ezmesi de kullanılabilir.
 14. Kabak Mücver Kalorisi 100 gramının 83 kcal olması beklenir. Fırında yağ ilavesi mücverin 100 gramı 44 kcal olabilir.
 15. Fırında Yağsız Unsuz Diyet Kabak Mücver İki orta boy kabak ve bir orta boy havuç rendelenip suları sıkılır. Bir kaba alıp üzerine yarım kâse beyaz peynir, iki adet yumurta, üç yemek kaşığı robottan geçmiş yulaf ezmesi, ince kıyılmış yarım demet maydanoz, doğranmış iki dal taze soğan, 1 çay kaşığı karabiberle güzelce karıştırılır. Yağlı kâğıt serili bir fırın kabına dökülür, kaşıkla düzeltilir. 180° önceden ısıtılmış fırında kızarana kadar pişirilir. Yanında sarmısaklı veya sade yoğurtla sunulur.
 16. Kabaksız Mücver Tarifi Kabak dahil edilmeden diğer sebzelerle yapılır. Misal ÖCCE MÜCVERİ (Hatay, Antakya, Gaziantep, Kilis)
 17. Mücvere kabartma tozu konur mu? Kabartma tozu ilavesinin esas gayesi pişen mücverin daha süngersi, içi boşluklu bir yapıda olması içindir. Dış tarafına da hafif bir pürüz verir. Harcın bütünlüğüne mühim bir tesiri bulunmaz.
 18. Mücver Tarihi Mücver bugün ekseriyetle kabak ile yapılan bir yemek olarak bilinse de Osmanlı mutfağında yemek pişirme usullerinden birinin ismidir. O devirlerdeki adı "mücver" değil "mücmer"di. Osmanlı çağında kabak kullanılarak yapılmış bir tarifi bulunmaz. Osmanlı mutfağında en çok patlıcan, kadayıf, yumurta, kıyma, ciğer ve taze fasulye mücveri yapılırdı. Göz göz yumurta tavası olarak bilinen, ortasında birkaç çukur bulunan hususi tavalara da o devirde "mücver tavası" denilirdi. Eski yemek kitaplarında mücver köfteler başlığı altında anlatılırdı. Birçok tarifinde kıymanın yanında yumurta ve unun da kullanılması bakımından bir nevi sebzeli köfte kabul edilirdi.
 19. Pırasalı Mücver Tarifi İki adet pırasa ve çeyrek demet maydanoz çok ince şekilde doğranır. Karıştırma kabına iki adet yumurta, bir su bardağı un, birer tatlı kaşığı tuz ve karabiber, birer çay kaşığı kimyon ve pul biber eklenip karıştırılır. Yanmaz tavaya konan yarım çay bardağı yağ ısınınca birer kaşıklık parçalar halinde tavaya bırakılır. Kaşıkla üzeri düzleştirilir. Her iki tarafı çevrilerek kızartılır. Pırasa mücverinin yanına makarna, börek, patates kızartması, yoğurt veya bir sos yakışır.
 20. Yumurtasız Mücver Tarifi Bilhassa yumurta alerjisi olan, yumurtayı sevmeyen, vegan veya vejetaryen beslenen ve evde yumurtası biten lakin mücver yapmak isteyenler! Yumurta lezzet vermesinin dışında, harcı toparlama gayesiyle kullanılır. Pişerken dağılmamasına yardım eder. Yumurtasiz mücver için unun miktarını biraz arttırmak yeterlidir.
 21. Kıymalı Mücver Bir çay bardağı pirinç sıcak suda haşlanır ve soğuk suda yıkanıp süzdürülür. Yarım demet maydanozu ince kıyılır. Yarım kilo kıyma, pirinç, maydanoz, bir yemek kaşığı un, üç adet yumurta ve birer çay kaşığı karabiber geniş bir kapta karıştırılır. Tavadaki bir çay bardağı sıvı yağ ısınınca mücver harcından bir yemek kaşıklık öbekler alınıp kızartılır. İki taraflı kızartılan mücverler sıcak sunulur.
 22. Simit Mücveri Üç adet kuru simidin içleri veya tamamı bir blenderla ufaltılır ve altı adet yumurta eklenerek karıştırılır. Tavaya ikişer yemek kaşığı tereyağı ve zeytinyağı konulur. Hafifçe ısınan yağda kaşıkla yerleştirilen mücver harcı altın sarısı oluncaya dek kızartılır. bir su bardağı sıcak suda eritilen iki yemek kaşığı balı pişmiş mücverlerin üzerine dökerek sunulur.
 23. Mücver Tarifi İngilizce Vegetable patty, battered, deep fried patties of grated squash with dill, hash browns.

Kabak Mucver Tarifi Nasil Yapilir 7

YukarıYukarı