mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kolay Karalahana Çorbası Tarifi, Kolay Karalahana Yemeği Nasıl Yapılır?🥬

Kolay Karalahana yemeği nasıl yapılır? Mahalli adıyla "lahana yığması" veya "istif" yemeği yapılışı tarifi nasıldır? Kara lahana ile ne yapabilirim? Kara lahana yemek tarifleri çoktur. Karalahana ile yapılan yemekler arasında karalahana sarması, KARALAHANA DİBLESİ🥬 yanında akla gelen ilk yemeklerden biri de barbunyalı karalahana yemeğidir. Karadeniz usulü karalahana yemeği, tarifinde pirinç de kullanılabildiği için karalahana diblesi gibi pirinçli karalahana yemeğidir. Bununla beraber tercihini bulgurdan yana kullananlar için bulgurlu karalahana yemeği de enfes olacaktır. “Karalahana yemeği nasıl yapılıyor? Kara lahana corbasina ne konur?Karadeniz Karalahana çorbası nasıl yapılır Trabzon? Lahana çorbası kaç dakikada pişer?” diyenlere işte resimli kolay kara lahana yemeği tarifi…

KARALAHANA YEMEGI Trabzon

Kolay Karalahana Yemegi Tarifi Malzemeleri - Barbunyalı Kara Lahana Yemeği İçindekiler - Karalahana Yemeği Karadeniz Usulü İçin

Bir kg yürekli karalâhana

Bir kâse barbunya fasulyesi

İki adet büyük boy kuru soğan

İki yemek kaşığı biber veya domates salçası

Bir kâse fırınlanmış mısır (mahalli deyişle laus, lahus, lazıd, lazıt, lazot) yarması veya mısır bulguru veya bir çay bardağı pirinç

Üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, acı kırmızı pul biber

KARALAHANA

Fasulyeli Karalahana Yemeği Tarifi - Kolay Karalahana Yemeği Nasıl Yapılır? Karadeniz Usulü Kara lahana Yemeği Yapımı - Barbunyalı Karalahana Yemeği Nasıl Yapılır? Trabzon Kara Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

  1. Karalahana yemeği yapımı için lahanalar ayıklanır. İyice yıkanır ve küçük küçük doğranır.
  2. Suda lahanalar yumuşayıncaya kadar haşlanır ve süzdürülür. Lahananın acılığı bu şekilde giderilir.
  3. Eğer kuru barbunya kullanılacaksa, bir gece önceden ıslatılan barbunya haşlanmakta olan lahanalarla birlikte pişirilir.
  4. Karalahana yemeği nasıl pişirilir? Tencereye sıvı yağ konulur. Yemeklik doğranan soğanlar ilave edilir.
  5. Soğanlar pembeleşince salça eklenerek kavrulur.
  6. Süzdürülen lahana, barbunyalar ve yarma ilave edilir.
  7. Bir - iki bardak su ile ön pişirme yapılır.
  8. Yemeğin ana suyu konularak tuzu ve biberi atılır. Pişmeye bırakılır.
  9. Suyunun çok fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu bir çorba değil yemektir.
  10. Lahana yemeği ne kadar sürede pişer? Yarmalar ve barbunya iyice pişince Karalahana Yemeğinin altı kapatılır. Yanında mısır ekmeği veya (MISIR UNLU PİDE (KARADENİZ)🌽 ile sunulabilir. Kara lahana ne kadar sürede pişer? Bir saat sürebilir.

KARALAHANA YEMEGI Trabzon 1

"Kara Lahanadan Yemek Yapılır mı? Kara Lahana Yemegi Tarifi, Yarmalı Kara Lahana Yemeği Nasıl Yapılır? Yarmalı Karalahana Çorbası Tarifi Giresun, Karadeniz Karalahana Çorbası Tarifi, Kara Lahanadan Ne Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kolay Karalahana Yemeğinin Yapılışı Püf Noktaları

Karalahana çorbası nereye aittir? Mısırlı Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır? Trabzon Karalahana Çorbası Tarifi, Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır Giresun? Trabzon Usulü Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır? Samsun'dan Artvin'e Karadeniz'de bazı yörelerde suyu biraz daha fazla konularak "Barbunyalı Karalahana Çorbası (Giresun)" adı ile sunulur ve mısır ekmeği doğranarak yenilir. Kara lahana sapları ile ne yapılır? Lahana çorbası yapılışında kara lahana saplarından çorba veya turşu da yapılabilir. Bu mevzudaki mani "Yedum laus yarmasi yüreğim bolanii, lahana gostelleri garnumda dolanii" şeklindedir. Bilhassa Rize ve civarında tereyağı ile yapılan Karadeniz Usulü Karalahana Çorbası Tarifi yapımında kuru fasulye de konulabilir. Kara lahana çorba tarifi bu şekilde iken "Vurma Lahana Çorbası, Dövme Kara Lahana Yemeği" mısır unlu ve bazen iç yağlı kara lahana yemeği olarak daha farklı bir çorbadır. Ordu'da karalahana çorbası Pancar Çorbası adı ile barbunya fasulyesi, kuru soğan, acı biber yanında yarımşar çay bardağı pirinç, bulgur ve haşlanmış mısır eklenerek yapılır. Yoğurtlu kara lahana çorbası için yoğurdu bir kâsede çırpılır ve çorbanın suyundan bir kepçe ilave edilip karıştırılır. Daha sonra yavaş yavaş ve karıştırarak çorbaya eklenir. Daha az yaygın bir tarz olarak, yemeğe ilave edilecek küp doğranmış iki adet patatesle Patatesli Karalahana Yemeği elde edilebilir.

Rize Karalahana Yemeği, Mısır Unlu Karalahana Çorbası Nasıl Yapılır?, Mısır Unlu Karalahana Çorbası Tarifi Rize Lahana çorbasında lahana haşlanmayıp tuzla ovulmak suretiyle acısı alınır. lahana çorbasında kışın barbunya yazın taze fasulye konularak yapılır. Lahana yemeği veya lahana haşlamasında lahana, bol barbunya (lobiya), kemik, mısır yarması, korgot veya taze mısır, acı biber, indirmeye yakın biraz mısır unu ve istenirse içyağı ile yapılır. Büyük bir parça iç yağı atılıp on dakika kaynatılıp içinden alınır. Karalahana çorbası mısır unlu yapılırken bazı yerlerde sarımsak ve reyhan da katılır.

Kara lahanadan neler yapılabilir? Kara lahana nasıl yenmeli? Karalahanadan Yapılan Yemekler, Karalahana İle Hangi Yemekler Yapılır? Kara Lahana Tarifleri

"Kara lahanadan yemek yapılır mı? Kara lahanadan ne yemek yapılır?" Karalahana yemekleri tarifleri arasında yaygın olarak bilinenler: KARALAHANA DİBLESİ🥬 (Giresun, Ordu, Trabzon, Rize), Karalahana Sarması nasıl yapılır? Karalahana Sarması Tarifi için KARALAHANA SARMASI🥬 (Etli Pancar Sarması, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize)

Kara Lahana-Kavurması, Sade Lahana Kavurması Yapılışı, Kara lahana kavurması nasıl yapılır? Kara Lahana Kavurması Tarifi için: Kara Lahana Kavurması Trabzon usulünün anlatıldığı KARALAHANA KAVURMASI🥬. Yumurtalı karalahana kavurması şeklinde de yapılabilir. Bu sayfadaki barbunyalı karalahana yemeğinde barbunya yerine veya barbunya ile birlikte bir kase haşlanmış nohut kullanılarak Nohutlu Karalahana Yemeği elde edilebilir.

Trakya'da Rumeli mutfağının bir ürünü olan ve patlıcan, domates, biber közlemesi ile yapılan "PATLICANLI KÖPOĞLU🍆 (KÖPEOĞLU)🥗" benzeri salataya verilen Manca adı Karadeniz'de bazı yörelerde lahana yemeğini ifade eder ki kara lahana yemegi tarifleri arasında yer alır.

Kara lahana yemeğinin yanına ne gider? karalahana yemeğinin yanına ne yapılır? 🥣Ezogelin Çorbası🍲, 🐟Fırında Çinekop (Sarıkanat), TENCEREDE TAVUK BAGET🍗, SALÇALI BULGUR PİLAVI🍚, Naneli Ayran🥛🧊, KURU KAYISI HOŞAFI🥤🍹 "Kara lahana yemeğinin yanına ne yapılır?" derken bir sebze yemeği olması dolayısıyla yanına etli, balıklı, tavuklu bir yemeğin uygun olacağı düşünülebilir.

Gürcü Kara Lahana Yemeği Nasıl Yapılır Kara? Gürcistan mutfağında bu yemeğin malzemeleri ile yapılan ismi Lobyo Pıhali olan bir yemek vardır. Ancak kara lahana yemeği yapılışından faklı olarak içinde mısır unu, süt, ceviz, sarımsak, kişniş, acı biber, fesleğen ve tuz bulunan bir harç bulunur.

Karalahana saplarından nasıl yemek yapılır? Bir bağ lahananın sapları yıkanıp küçük parçalar halinde doğranır. Bir tencerede kaynayan suda birkaç dakika haşlanıp süzülür. Tenceremize yemeklik doğranan bir adet soğan, bir diş sarımsak, bir adet kapya biber ve yağı alarak pişirilir. Üzerine bir yemek kaşığı salça, pul biber ve tuz eklenerek bir iki dakika karıştırılır. Haşlanmış lahana sapları ilave edilerek kavrulur. Yarımşar çay bardağı pirinç ve bulgur eklenip üzerine iki su bardağı su ve tuz da katılarak 25 dakika kadar pişirilir.

Barbunya fasulyeli karalahana yemeği etli olarak yapılarak etli karalahana yemeği veya kıymalı karalahana yemeği halinde hazırlanabilir.

Giresun Karalahana (Pancar) Döşemesi İki adet kuru soğan ince ince doğranıp bir yemek kaşığı tereyağında yarım yemek kaşığı salça ve doğranmış bir adet domatesle kavrulur. Yıkanıp, doğranan ve haşlanan bir bağ karalahana sıkılarak tencereye konulur. Bir adet acı biber ilave edilir. Bir çay bardağı pirinç, tuz ve su eklenip pişirilir. Sıcak olarak sunulur.

Karalahana yemeği kaç kaloridir? Karalahana çorbası kalori, kara lahana yemeği kalorisi nedir? Karalahana Çorbası Kaç Kalori? Kara lahana yemeği - nefis yemek tariflerinden biri olması yanında kalorisi de yüksek değildir. Karalahana yemeği kalori olarak yüz gramı elli kalori civarındadır. Karalahana Çorbası kalorisi ile tercih edilen sululuk seviyesine göre değişse de çok daha azdır.

Düdüklüde Karalahana Yemeği Nasıl Yapılır? "Karalahana nasıl yapılır?" derken kara lahana barbunya yemeği istenirse düdüklüde kara lahana yemeği olarak yapılabilir. Kimileri mahalli usulde olmayan patates ve havuç ilavesini, et suyu katılmasını ve çorbayı blendırdan geçirmeyi tercih eder. Tarif: Bir bağ kara lahana yıkanıp ince ince doğranır. Normal tencerede üzerini üç parmak geçecek su ilavesiyle beş dakika kaynatılıp süzülerek acısı alınır. Süzülmüş kara lahana düdüklü tencereye, üzerini üç parmak geçecek kadar su, tuz, pul biber, karabiber, yarım su bardağı mısır unu, bir su bardağı iri mısır yarması, (akşamdan ıslatılmış ve hafif haşlanmış kuru fasulye veya barbunya da kullanılabilir) ince doğranmış yarım mandalina büyüklüğünde tuzlanmış iç yağı eklenir. Düdüklü tencerede kara lahana yemeği kaç dakikada pişer? Düdüklü tencereye göre değişebilse de 15 dakika civarında pişer.

Karalahana kavurması olur mu? Patatesli Karalahana Kavurması Tarifi: Patatesli de yapılsa da biz kara lahana yemeği tarifleri içinde barbunyalısını öneriyoruz: KARALAHANA KAVURMASI🥬

Mısır Bulgurlu Karalahana Yemeği: Mısır bulguru tane tane ayrılmış mısırın değirmenlerde öğütülerek bulgur haline getirilmesiyle elde edilen kara lahana yemeklerindendir.

Yeşil Mercimekli Karalahana Çorbası Bir adet kuru soğan üç yemek kaşığı zeytinyağında kavrulur. Birer yemek kaşığı domates ve biber salçası ilave edilir. Bir su bardağı yeşil mercimek ve bir çay bardağı buğday katılıp kavurmaya devam edilir. Bir adet domates, iki diş sarımsak, tuz, birer çay kaşığı, birer çay kaşığı karabiber, kırmızı toz biber, kimyon ilave edilir. Üç su bardağı sıcak su eklenip yirmi dakika pişirilir. Yarım demet kara lahana ilave edilip on dakika daha pişirilir. Ekşili kara lahana çorbası olması için üç yemek kaşığı Nar Ekşisi ilave edilebilir.

Karalahana Saplarından Nasıl Çorba Yapılır? Gostelli (Saplı, Kotili) Kara Lahana Çorbası Tarifi Bir kilo kalın saplı kara lahana yıkanıp büyük doğranır. Tencereye alınıp yarısından biraz daha fazla su ilave edilerek kaynamaya bırakılır. Kaynayınca karıştırılıp yirmi dakika kısık ayarda kaynatılır. Çıkan acı suyu süzülüp tekrar tencereye konulur. Üzerine bir kase haşlanmış barbunya fasulye, bir kase tane mısır, bir adet küçük acı süs biberi, istenirse bir yemek kaşığı iç yağı, yarım çay bardağı mısır özü yağı ilave edilir. Üzerini aşacak kadar su ilave edilip kapağı kapatılarak kaynamaya bırakılır. Yirmi dakika kaynadıktan sonra orta ayarda pişirilir. Kapatmadan birkaç dakika evvel iki yemek kaşığı bulgur ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Yanında mısır ekmeğiyle sunulurken üzerine tereyağı ve çökelek ilave edilebilir.

Karalahana Çorbası Tarifi Ordu Burada yazılı olandan farlı değildir.

Zonguldak Mancar yemeği tarifi: Lahanalar güzel yıkandıktan sonra yemeklik olarak doğranır. Ondan sonra kaynar suya atılır. Haşlandıktan sonra diğer baharatlar atılıp pişirilir.

Pirinçli Karalahana Yemeği: Buradaki karalahana yemeği de pirinçlidir. Bununla beraber diblesi de pirinçli bir yemektir: Karalahana Diblesi (Giresun Tarifi). Karadeniz mutfağında bulgur çok kullanılmaz, pirinç daha çok tercih edilir. Bununla beraber pirinç yerine bulgur kullanımı ile Bulgurlu Kara lahana Yemeği elde edilir. Karalahana yemeği bulgurlu olarak da nefistir.

Tavuklu Karalahana Yemeği, Mısır Unlu Karalahana Yemeği: Üç yemek kaşığı kadar tereyağı tencerede eritilir. Yemeklik doğranmış bir adet soğan ilave edilir. Küp küp doğranmış bir adet havuç, bir kırmızı baş biber ile iki yeşilbiber eklenerek kavrulur. Birer yemek kaşığı domates ve biber salçası da ilave edilerek renk alana değin kavrulur. Üzerine iki buçuk litre kadar su eklenir. Bir su bardağı kadar taze barbunya fasulyesi, ince kıyılmış bir demet lahana, yarım su bardağı mısır yarması (korkota) ve küp küp doğranmış bir adet tavukgöğsü eti ilave edilir. Takriben kırk dakika kadar orta ateşte ara ara karıştırmak suretiyle kapağı yarım kapalı halde pişirilir. Ocaktan almadan on beş dakika kadar evvel iki yemek kaşığı mısır unu, pul biberi, karabiberi ve tuz ilave edilir.

Mor lahana çorbası nasıl yapılır? Bir tencereye küpler halinde doğranmış bir adet kuru soğan, iki adet havuç ve bir adet patates ilave edip üç yemek kaşığı zeytinyağında kavrulur. Sonra küpler halinde doğranmış yarım mor lahana ve altı su bardağı suyu da ekleyip pişmeye bırakılır. Bütün sebzeler pişince blenderdan geçirip birer çay kaşığı karabiber ve tuz da eklenerek karıştırılıp sunulur.

Kara Lahana Sağlıklı Mı? KaraLahana Çorbasının Faydaları: Karalahananın, sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak suretiyle alzheimer ve diğer bazı sinir sistemi hastalıklarının varlık ve tesirlerini hafifletmekte olduğuna inanılır. C vitamininden zengin olan karalahana, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de ihtiva eder. C vitamini faydaları bu sebeple karalahana faydaları arasında sayılır: Vücuttaki serbest radikalleri gideren bir antioksidan olan bu vitamin erken yaşlanmayı, hücrelerin bozulmasını önler. Böylece karalahana; bazı kanserler, kalp, ülser, depresyon, bağışıklık sistemi zafiyeti ve soğuk algınlığı tedavisinde faydalıdır. Yaralı dokularda iyileşmeyi çabuklaştırır. Karalahana zengin life sahip olduğu için kabızlık ve diğer sindirim sistemi problemlerine karşı vücuda destek verir. Kükürt mineralinden zengin olan karalahana enfeksiyonlara karşı vücudun müdafaasında tesirlidir. Ayrıca yaraları iyileştirirken ülserin tesirini hafifletir. Sahip olduğu E vitamini ile katarakt, kalp hastalığı ve bazı kanserlere karşı korur. Kasları tamir ederken bağışıklık sistemini destekler. Zehirli maddelere karşı korur. Kansızlığı engeller. Kanın pıhtılaşmasına, demirin vücutta depolanmasına yardımcı olur. Kanser tümörlerinin büyümesini önler. Alerjilere, eklem ağrısına karşı faydalıdır. Beta-karoteni ile göz sağlığında faydalıdır. Prostat kanseri riskini azaltırken sahip olduğu kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi minerallerle osteoporoz ve kemik erimesi gibi hastalıkların önlenmesinde yararlıdır. Potasyum, kan damarlarını açarak kanın akışını kolaylaştırırken kalp krizi ve felç riskini düşürür. Yüksek tansiyona karşı koruyucudur. Cilt sağlığını desteklerken kırışıklığa, ciltte renk değişikliklerine yol açan serbest radikalleri gidererek yaşlanmayı önler. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Karalahana iyodun emilimini azalttığı için doktorlarına danışmadan guatr hastaları kullanmamalıdır.

Karalahana Yemeği Besin Değeri Tek bir bardak veya 21 gram (g) çiğ karalahana ihtiva ettikleri: Kalori: 7, Karbonhidrat: 1 gr, Lif: 1 gr, K Vitamini: Günlük Değerin (DV) %68'i, C vitamini: DV'nin %22'si, Manganez: DV'nin %8'i, A Vitamini: DV'nin %6'sı, Riboflavin: DV'nin %5'i, Kalsiyum: DV'nin %4'ü https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-kale#TOC_TITLE_HDR_3 Healthline'ın kaynağı da https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168421/nutrients. Healthline'a göre Karalahananın 9 faydası: 1. Son derece besleyici 2. Güçlü antioksidanlar sağlar 3. Mükemmel C vitamini kaynağı 4. Kolesterol Seviyelerini Düşürebilir 5. Mükemmel K vitamini kaynağı 6. Kanser önleyici bileşikler içerir 7. Yüksek beta-karoten 8. Göz Sağlığını Destekleyebilir 9. Kilo Kaybını Teşvik Edebilir. Bbcgoodfood'a göre: Lahananın en önemli 5 sağlık faydası nedir? 1. Bağışıklığı Destekleyebilir 2. Kemik Sağlığını Destekleyebilir https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-k/ 3. Kalp hastalığına karşı koruyabilir https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814605011076 4. Kansere Karşı Koruyabilir 5. Göz Sağlığını Destekleyebilir Lahana herkesin yemesi için güvenli midir? Lahana, zengin bir K vitamini kaynağı olduğundan, pıhtılaşmayı önleyici ilaç kullananların (genellikle kan sulandırıcı olarak adlandırılır) yedikleri miktarı dikkate almaları gerekir. Tiroid sorunları olan veya tiroid ilacı kullanan bazı kişiler, lahana gibi turpgillerden sebzeleri tüketme konusunda dikkatli olmalıdır. Bunun nedeni, tiroidin iyotu emme yeteneğini etkileyebilmeleridir. Bununla birlikte, lahana , bu guatrojenik bileşiklerin düşük seviyeleri nedeniyle daha düşük risk taşır. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26946249/ Medicalnewstoday'e göre faydaları: Diyabet, kalp hastalığı, kanser, kemik sağlığı, sindirim, göz sağlığı, cilt ve saç alanlarındadır. https://www.medicalnewstoday.com/articles/270435#benefits

Kara Lahana ve Rüyalar Rüyada Karalahana Yemeği Görmek Rüyada kara lahana görmek; rüya sahibi veya bir yakınının eğitim hayatıyla alakalı yeni gelişmeler ve başarılar elde edeceği, geçmiş çabalarının karşılığını alacağına işaret eder. Rüyada Kara Lahana Yemeği Yemek Rüya sahibinin birikim yapacağı ve mal sahibi olacağına yorumlanır. Rüya sahibinin veya bir yakınının maddi rahatlığa ulaşacağına, bu rahatlık sayesinde geleceğini planlayacağına işaret eder. "Rüyada karalahana yemeği yapmak ise rüya sahibinin altından kalkabileceği büyük işlere girişeceğine işaret eder. "Rüyalar ve yorumları hakkında umumi bakış için: Ev Yapımı Vişne Suyu Tarifi, Nasıl yapılır?🥤🍹

KARALAHANA YEMEGI Trabzon 2KARALAHANA YEMEGI Trabzon 3