mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Sultani (Yaprak) Bezelye Tavası Tarifi, Nasıl Yapılır?

Doğu Karadeniz'in sultani bezelye tavası nasıl yapılır? Trabzon ve Giresun usulü tavada bezelye kızartmasının yapılışı nasıldır? En az ZEYTİNYAĞLI SULTANİ (YAPRAK) BEZELYE YEMEĞİ TARİFİ kadar lezzetli bir çay saati ikramı veya aperatif hazırlamak ister misiniz? Trabzon'da çay ve kahvaltı sofralarını süsleyen yassı sultani bezelyelerin tavası yumurtasız olarak da yapılabilir. İşte "Yaprak bezelye tavası nasıl yapılır?" diyenlere nefis yumurtalı yaprak bezelye tava yemeğinin resimli tarifi...

SULTANI YAPRAK BEZELYE TAVASI 1

Sultani Bezelye Kızartması Malzemeleri -Yaprak Bezelye Kavurması Yumurtalı Taze Bezelye Kavurması İçindekiler

Yarım kg sultani bezelye

İki adet yumurta

Yarım su bardağı mısır unu

Kızartmak için: İki - üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, karabiber veya pul biber

SULTANI YAPRAK BEZELYE TAVASI 6SULTANI YAPRAK BEZELYE TAVASI 3SULTANI YAPRAK BEZELYE TAVASI 2SULTANI YAPRAK BEZELYE TAVASI 2

Sultani (Yaprak) Bezelye Tavası Tarifi Yumurtalı Bezelye Kızartması Nasıl Yapılır? - Sultani Bezelye Tarifi - Yaprak bezelye kavurması nasıl yapılır?

 1. Sultani bezelyeler ayıklanır, varsa kılçıklı kısımları bıçak kullanarak ayrılıp atılır ve bütün olarak yıkanır. Sadece taneleri belirgin olanların içleri çıkarılır. Üzerlerini geçecek kadar su ve bir çay kaşığı kadar tuz konarak on dakika kadar haşlanır ve süzgece alınıp suyu süzdürülür.
 2. Tuz, karabiber ve mısır unu eklenerek harmanlanır.
 3. Bezelye kavurma nasıl yapılır? Yaprak Bezelye nasıl kızarır? Tava kızdırılır ve yağ konulur. Yağ az olursa yanma tehlikesi vardır. Bezelyeler sıkı bir şekilde bu tavaya yerleştirilir ve kısık ateşte pişirilir.
 4. Sultani bezelye kaç dakikada pişer? Alt kısım pişince tava kapağı yardımıyla bezelyeler çevrilir. Çevirme esnasında sızabilecek yağa karşı, evveliyatla kapakla beraber dik çevrildiğinde akabilecek yağ için bir kase üzerinde tavanın sızması beklenir. Çevirme sonrası, yapışmaz değilse tavaya biraz sıvı yağ konulur. Tavaya aktarılan bezelyelerin üzerine çırpılan yumurtalar dökülür ve yayılır. Tavanın bu kısmı da pişince istenirse yumurtalı kısmın pişmesi için tava tekrar çevrilir. İki - üç dakika daha ocakta tutulur.
 5. Bezelyelerin bu kısmı da pişince servis tabağına alınır. Sultani (Yaprak) Bezelye Tavası ılık veya sıcak olarak yenilir.

SULTANI YAPRAK BEZELYE TAVASI 5

"Yaprak Bezelye ile Neler Yapılır? Mısır Unlu Bezelye Tava Tarifi, Taze Bezelye Tava Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Yaprak Bezelye Tavası, Sultani bezelye nasıl kızartılır? Yaprak Bezelye Tarifi, Yaprak Bezelye Kavurması Tarifi" Püf Noktaları

 1. Yaprak bezelye kavurması nasıl olur? Karadeniz Bölgesinde daha çok bilinen ve bezelye tavasi tarifinde kullanılan sultani (yaprak) bezelye taneleri çok küçük olan kabuğuyla beraber çeşitli yemekleri yapılan bir bezelye çeşididir.
 2. Yaprak bezelye ne zaman çıkar? Yaprak bezelye mevsimi: Bu sebzenin mevsimi oldukça kısadır. Lakin Türkiye farklı iklimlerin bir arada yaşandığı bir coğrafya... Bir bölgede mevsim bitmişken diğer bir yörede uzunca bir süre devam edebilir. Yaprak bezelye Mart ayı ortalarından itibaren manav ve pazar tezgahlarında bulunabilir hale gelir. Yaprak bezelyenin mevsimi Nisan ayının ortalarında bitmesi beklense de Mayıs sonlarına kadar, hatta bazı yerlerde Haziran ayında da pazarlarda olabilir.
 3. Yaprak bezene döndermesi (yaprak bezelye kizartmasi): Yarı haşlanıp süzülen sultani bezelyenin mısır ununa bulanıp tereyağı konmuş hususi kapaklı “dönderme tavası”nda (hamsi kızartmada ve diğer sebzeler için de kullanılır) iki taraflı olarak kızartılmasıdır.
 4. “Ayıtlama”: Ayıklama (seçmek, temizlemek) kelimesinin İstanbul Türkçesinden farklı olarak Karadeniz ağzında mahallî olarak söylenişidir.
 5. Kürül: Yaban bezelyesi.
 6. Bezelye kızartması nerenin? Bir çok yörede yapılmaktadır. Bezelye kizartmasi Ordu gibi yerlerde daha fazla meşhurdur.
 7. Başka türlü Sultani bezelye nasıl pişirilir? Sultaniye bezelye yemeği nasıl yapılır? Sultani Bezelye Yemegi Nasıl Yapılır? Zeytinyağlı yaprak bezelye yemeği nasıl yapılır? ZEYTİNYAĞLI SULTANİ (YAPRAK) BEZELYE YEMEĞİ TARİFİ de ilginizi çekebilir.
 8. Yoğurtlu Yaprak Bezelye Salatası Yarım kilo taze yaprak bezelyenin uçları bıçakla kesilir. Kenarında bulunan kılçıkları alınır. Bol su ile yıkanıp iyice kurulanır. Yapışmaz tavada iki yemek kaşığı sıvıyağ kızdırılır. Tavanın altı kısılır. Tavanın büyüklüğüne göre iki defada hafif pembeleşinceye kızartılabilir. Kızaran bezelye, kağıt havlu üzerine çıkarılır. İki kase katı yoğurda iki diş sarımsak rendelenir ve tuzu konulur. Çatalla sulandırmadan biraz çırpılır. Bezelye ilave edilerek hafif karıştırılır. Pul biber serpilerek sunulur.
 9. Kıymalı Yaprak Bezelye Yemeği Tarifi, Patatesli Yaprak Bezelye Yemeği Nasıl yapılır? Yarım kilo yaprak bezelyenin uçları kesilip kılçıkları ayıklanır. Çok büyük olanlar dışında bütün olarak bırakılır. Küp doğranan bir adet orta boy kuru soğan az bir sıvı yağda kavrulur. Üzerine küp doğranmış bir adet orta boy havuç veya patates ilave edilir. Daha sonra 200 gram kadar kıyma eklenir. Kıyma kavrulunca küp doğranan bir adet domates ve bir yemek kaşığı salça ilave edilerek kavrulmaya devam edilir. Tuz, karabiber ve nane ilave edilir. Domatesler suyunu çekince üzerine bezelyeler ve iki diş sarımsak katılarak kavrulur. Kendi suyunda pişmesi için tencerenin altı kısılıp kapağı örtülür. Arada karıştırmak suretiyle çok az sıcak su eklenerek bezelyeler pişirilir.
 10. Sultani bezelye dondurucuda nasıl saklanır? Sultani taze yaprak bezelyeler yıkanıp ayıklanır. Bıçakla veya elle beş santim kadar büyüklüğünde bölünür. Buharda on beş dakika civarında renkleri değişinceye dek hafifçe pişirilir. Sonra çabuk soğumaları için bir tabaka halinde geniş bir tepsiye yayılır. İyice soğuduklarında birer yemeklik miktarlara buzdolabı saklama poşetlerine taksim edilir. Derin dondurucuda dondurulurlar.
 11. Bezelye Tava Kalori, Yaprak bezelye kalori Bezelye tava - nefis yemek tariflerinden olsa da yaprak bezelyenin 100 gramı 86 kcaldir. Bezelye tavası kalorisi, bezelye kızartması kalorisi kullanılan yağ miktarına göre değişecek şekilde biraz daha fazla olabilir.
 12. Yaprak Bezelye Faydaları Bezelye lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek nişastalı bir sebzedir. A, C, B6 ve K vitaminleri ihtiva eden bezelyede demir, magnezyum, lesitin, fosfor ve potasyum mineralleri yer alır. Sultani bezelyenin taneleri ufak olduğu için protein muhtevası araka bezelyesinden daha düşüktür. Lakin kalsiyum ve demir seviyesi daha yüksektir. Bezelyenin sağlığa faydaları nelerdir? Bezelye zengin lifleri ile sindirim sisteminin ve bağırsakların çalışmasına katkı verir. Bezelye karaciğerin çalışmasına yardımcı olurken, kalp ve damar hastalıklarına karşı korunma sağlar. Zengin mineralleri çocuklarda kemik ve dişlerin sağlıklı gelişmesine katkı sağlar. Protein varlığı bezelye kasların yenilenip kuvvetlenmesini sağlar. Demir muhtevası ile bezelye kansızlığa karşı tesirlidir. Kan şekerini dengeler. Kötü kolesterolü düşürür.
 13. Taze Bezelye Yoğurtlaması Nasıl Yapılır? Bir kilo yeşil taze bezelye temizlenerek kaynayan su dolu bir tencerede haşlanır. Haşlanan bezelyeler çıkartılıp renklerini korumaları için hemen soğuk suya atılır. Süzgeç kabında süzülür. Bir tavaya sıvı yağ ilave edilerek bezelyeler kızartılır. Bir tatlı kaşığı tuz atılır. Servis tabağına alınan bezelyeler üzerine çırpılıp iki diş sarımsak karıştırılmış bir kase yoğurt dökülür. Bir tavanın eritilen iki yemek kaşığı tere yağına bir tatlı kaşığı kırmızı pul biberi ilave ederek elde edilen sos bezelyenin üzerinde gezdirilir.
YukarıYukarı