mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KABAK MUSAKKA

Musakka nedir? Kabak musakka nasıl yapılır? Aslı Arapça olan musakka kelimesi "sulu" demektir. Sözlük manasına bakıldığında musakka, "ufak parçalar biçiminde" doğranmış sebzelerin, kuşbaşı et veya kıyma ve soğanla pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Patlıcan musakkası, kabak musakkası gibi musakkalar yapılabilir. Peki oturtma nedir? Patlıcan oturtma ve musakka arasındaki fark nedir? Oturtma taze patlıcan, patates veya kabak gibi sebzelerin "halka halka (daha doğrusu yuvarlak yuvarlak)" doğranarak kıyma ile birlikte pişirilmesi suretiyle yapılan yemektir. Patlıcan oturtması ifadesine dilimlenmiş ve kızartılmış patlıcan üzerine kavrulmuş kıyma, domates ve sebze eklenerek pişirilen yemek şeklinde mana verilir. Oturtmada sebzelerin daha önceden yağda kızartılmış olmaları, musakkada ise çiğden kullanılmaları gerektiğini söyleyenler de vardır. Bununla beraber birçok yerde musakka yapımında kızartılmış sebze kullanılmaktadır. Netice olarak, doğru veya yanlış, oturtma ve musakka fiilen birbiri yerine kullanılan iki kelime olarak düşünülebilir. KABAK-MUSAKKA

Kabak Musakka Malzemeleri

Bir kg kabak

250 gr kıyma

Bir adet büyük soğan

Dört adet domates

İki yemek kaşığı salça

İki adet yeşilbiber

Tuz

Kabakları kızartmak için sıvı yağ

KABAK-MUSAKKA

Kabak Musakka Tarifi

  1. Kabaklar yıkanır ve bir parmak genişliğinde yuvarlak yuvarlak doğranır.
  2. İyice yıkanır kurumaları için süzgeçte bekletilir.
  3. Kızgın yağda kızartılır.
  4. Kıyma iki yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Yani suyunu salıp tekrar çeker.
  5. Suyunu çeken kıymaya yemeklik doğranan soğanlar ilave edilir.
  6. Soğanlar pembeleşince iki olgun domates kabukları soyulur, rendelenir, biberler ince ince doğranır ve soğanlara eklenir.
  7. Beş dakika kadar sonra salça ve tuz ilave edilir. Kıymanın üzerine bir çay bardağı kadar kaynamış su ilave edilir. Ocakta bir iki dakika kaynatıldıktan sonra altı kapatılır.
  8. Kızaran kabaklar fırına dayanıklı bir tepsiye yerleştirilir. Üzerine kıymalı karışım dökülür. Kalan domatesler iri şekilde yuvarlak dilimlenerek hepsinin üzerine yerleştirilir.
  9. Kabak Musakkası önceden ısıtılmış fırında 180 derecede domatesler kızarıncaya kadar pişirilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok