mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KIYMALI KABAK MUSAKKA TARİFİ ANTEP

Musakka nedir? Kabak musakka nasıl yapılır? Aslı Arapça olan musakka (مسقعة) kelimesi "sulu" demektir. Lügat manasına bakıldığında musakka, "ufak parçalar biçiminde" doğranmış sebzelerin, kuşbaşı et veya kıyma ve soğanla pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Patlıcan musakkası, kabak musakkası gibi musakkalar yapılabilir. Peki oturtma nedir? Patlıcan oturtma ve musakka arasındaki fark nedir? Oturtma taze patlıcan, patates veya kabak gibi sebzelerin "halka halka (daha doğrusu yuvarlak yuvarlak)" doğranarak kıyma ile birlikte pişirilmesi suretiyle yapılan yemektir. Patlıcan oturtması ifadesine dilimlenmiş ve kızartılmış patlıcan üzerine kavrulmuş kıyma, domates ve sebze eklenerek pişirilen yemek şeklinde mana verilir. Oturtmada sebzelerin daha önceden yağda kızartılmış olmaları, musakkada ise çiğden kullanılmaları gerektiğini söyleyenler de vardır. Bununla beraber birçok yerde musakka yapımında kızartılmış sebze kullanılmaktadır. Netice olarak, doğru veya yanlış, oturtma ve musakka fiilen birbiri yerine kullanılan iki kelime olarak düşünülebilir. Öyleyse fırın musakka nasıl yapılır? İşte kabak musakka tarifi resimli olarak...

KABAK-MUSAKKA

Kıymalı Kabak Musakka Tarifi Malzemeleri - Antep Usulü Kabak Musakka Yemeği Tarifi İçindekiler

Bir kg kabak

250 gr kıyma

Bir adet büyük kuru soğan

Dört adet domates

İki yemek kaşığı salça

İki adet yeşilbiber

Tuz, karabiber

Kabakları kızartmak için sıvı yağ

KABAK-MUSAKKA

Fırında Kabak Musakka Tarifi - Fırında Kabak Oturtma Nasıl Yapılır? - Kabak Musakka Antep

 1. Kabaklar yıkanır, kabukları soymadan alt ve üst kısımlarını kesilir ve bir parmak genişliğinde yuvarlak yuvarlak doğranır.
 2. İyice yıkanır kurumaları için süzgeçte bekletilir. Kızgın yağda kızartılır.
 3. Kıyma iki yemek kaşığı sıvı yağda kavrulur. Yani suyunu salıp tekrar çeker.
 4. Suyunu çeken kıymaya yemeklik doğranan soğanlar ilave edilir.
 5. Soğanlar pembeleşince iki olgun domatesin kabukları soyulur, rendelenir, biberler ince ince doğranır ve soğanlara eklenir.
 6. Beş dakika kadar sonra salça, karabiber ve tuz ilave edilir. Kıymanın üzerine bir çay bardağı kadar kaynamış su eklenir. Ocakta bir - iki dakika kaynatıldıktan sonra altı kapatılır.
 7. Kızaran kabaklar fırına dayanıklı bir tepsiye yerleştirilir. Üzerine kıymalı harç dökülür. Kalan domatesler iri şekilde yuvarlak dilimlenerek hepsinin üzerine yerleştirilir.
 8. Kabak musakka kaç dakikada pişer? Kabak Musakkası önceden ısıtılmış fırında 180 derecede domatesler kızarıncaya kadar yarım saat - kırk dakika arasında pişirilir. Kıyılmış maydanoz veya dereotunu serpilerek yanında sarımsaklı yoğurtla servis yapılır.

Kabak Musakka Tarifi Fırında İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Kıymalı kabak musakka nasıl yapılır? Kabak Oturtma" Püf Noktaları

 1. Musakka yanında ne yenir? SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚, EVDE NANELİ AYRAN🥛 NASIL YAPILIR?🧊, KURU KAYISI HOŞAFI NASIL YAPILIR?🥤🍹
 2. Kabak musakka kıymasız Lezzet farkıyla kabak musakka kıymasız olarak yapılabilir.
 3. Kabak musakka nerenin? Bir çok yörede yapılır. Antep, Niğde... Birçok orta doğu ve balkan ülkelerinin mutfaklarında da yer alır. Trakya ve Balkanlarda daha çok patatesle yapılır. Araplar soğuk olarak da tercih eder.
 4. Patates Musakka Tarifi KIYMALI PATATES🥔 OTURTMASI NASIL YAPILIR?
 5. Patlıcan Musakka Tarifi ETLİ PATLICAN🍆 OTURTMASI
 6. Patlıcan ve Kabak Musakka Tarifi Kabaklı musakka tarifi patlıcan ilavesi ile yapılabilir. Bu durumda patlıcan kabak musakka tarifi veya kabak patlican musakka tarifi elde edilir.
 7. Patlıcan Kabak Patates Musakka Tarifi SEBZELİ OTURTMA TARİFİ
 8. Patlıcan Kabak Patates Musakka Tarifi SEBZELİ OTURTMA TARİFİ
 9. Kabaklar Kabak dilimleri kullanılmadan evvel tuzlanabilir veya tuzlu suda bekletilebilir. Bir diş sarımsak ilave edilebilir.
 10. Tavada Kabak Musakka Tarifi Kabaklar dilimlenir. Soğanlar ufak doğranıp kızgın yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Bir domates küçük doğranıp kavrulmuş soğanların içine atılır. Kıyma soğanlara karıştırılıp tuz ilavesiyle birkaç kez karıştırılıp ocaktan alınır. Bir tenceredeki yarım kaşık sıvıyağ üzerine kabaklar yerleştirilir. Üstüne soğanlı kıyma yayılır. Bir domates yuvarlak doğranarak kıymanın üzerine dizilir. Su ilavesiyle kısık ayarda karıştırmadan ağzı kapalı olarak yavaş yavaş pişirilir. Suyunu çekip kabaklar yumuşayınca ocaktan indirilir.
YukarıYukarı