mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ BEYAZ LAHANA (KELEM) SARMASI

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 1

Etli Beyaz Lahana (Kelem) Sarması Tarifi Malzemeleri

Bir top beyaz lahana

Yarım kg orta yağlı kıyma

Yarım su bardağı pirinç

Üç adet orta boy soğan

İki yemek kaşığı domates veya biber salçası

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Karabiber

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 4ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 3

Etli Beyaz Lahana (Kelem) Sarması Tarifi

  1. Lahananın sert olan orta kısmı yuvarlak bir şekilde kesilir. Bu kısım altta kalacak şekilde suyu kaynamakta olan tencerenin içine yerleştirilir. Su, lahananın yarısından fazlasını geçecek kadar olmalıdır. Lahanalar hafif yumuşayıncaya kadar sekiz - on dakika haşlanır, süzdürülür, soğuması beklenir.
  2. Bu arada sarmanın içi hazırlanır. Soğanlar çok küçük doğranır ve tuzla hafifçe ovulur. Pirinç yıkanır ve eklenir. Kıyma, karabiber ve salçalar da eklenerek bütün malzeme iyice karıştırılır.
  3. Lahana yapraklarının orta kısımlarındaki damarlı yerleri bıçakla alınır. Yapraklar çok büyükse ikiye veya üçe bölünür.
  4. Kıymalı içten yaprakların baş kısmına bir yemek kaşığı kadar veya yaprağın büyüklüğüne göre konulur. Kenar kısımları içe doğru katlanarak düzgün bir biçimde sarılır. Tercihen yayvan bir tencereye düzgünce yerleştirilir. Lahana yaprakları ve iç bitene kadar aynı muamele yapılır.
  5. Sarmaların üzerine sıvı yağ ve yarım su bardağı kaynamış suda eritilen salça gezdirilir. Lahanalar buğulandırılır. İstenirse lahanaların açılmaması için ısıya dayanıklı uygun büyüklükte bir tabak üzerlerine kapatılabilir. Lahanaların yarısına gelecek kadar kaynamış su ilave edilerek önce orta ateşte sonra kısık ateşte Etli Beyaz Lahana Sarması pişirilir.

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 2

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı