mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Etli Beyaz Lahana Sarması Antep Kelem Dolması Kütahya

Etli Lahana Sarması tarifi Antep usulü nasıl yapılır? Etli lahana içi nasıl hazırlanır? Etli lahana dolması pratik bir şekilde hazırlanabilir. Kelem nedir? Kelem Kıymalı Beyaz Lahana Sarması kıymalı usulü bütün Türkiye'de yapılsa da bazı yörelerin Kıymalı Lahana Sarması daha meşhurdur. "Etli lahana dolması nasıl olur? Kelem dolması içi nasıl hazırlanır? En lezzetli Etli lahana sarması kaç saat pişer?" diyenlere nefis bir Etli Lahana Sarması Tarifi...

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 1

Etli Beyaz Lahana Sarması Tarifi Malzemeleri - Lahana Sarması İçine Ne Konur? Kıymalı Kelem Dolması Nasıl? 

Bir top beyaz lahana

Yarım kg orta yağlı kıyma

Yarım su bardağı pirinç

Üç adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı domates veya biber salçası

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Karabiber

Yarım limon

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 4ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 3

Etli Beyaz Lahana Sarması Tarifi (Kelem Sarması) - Kıymalı Beyaz Lahana Dolması Nasıl Yapılır? - Etli Lahana Sarması Tarifi - Kelem Dolması Nasıl Yapılır? Etli Beyaz Lahana Sarması Nasıl Yapılır?

 1. Kelem nasıl kesilir? Lahana sarması için lahana nasıl haşlanır? Kelem nasıl haşlanır? Lahananın sert olan orta kısmı yuvarlak bir şekilde kesilir. Bu kısım altta kalacak şekilde suyu kaynamakta olan tencerenin içine yerleştirilir. Su, lahananın yarısından fazlasını geçecek kadar olmalıdır. Lahanalar hafif yumuşayıncaya kadar sekiz - on dakika haşlanır, süzdürülür, soğuması beklenir.
 2. Lahana sarmasının içine ne konulur? Kelem dolmasının içi nasıl yapılır? Etli lahana sarmasının içi nasıl hazırlanır? Lahana içi nasıl hazırlanır etli? Bu arada sarmanın içi hazırlanır. Soğanlar çok küçük doğranır ve tuzla hafifçe ovulur. Pirinç yıkanır ve eklenir. Kıyma, karabiber ve salçalar da eklenerek bütün malzeme iyice karıştırılır.
 3. Lahana yapraklarının orta kısımlarındaki damarlı yerleri bıçakla alınır. Yapraklar çok büyükse ikiye veya üçe bölünür.
 4. Kıymalı içten yaprakların baş kısmına bir yemek kaşığı kadar veya yaprağın büyüklüğüne göre konulur. Kenar kısımları içe doğru katlanarak düzgün bir biçimde sarılır. Tercihen yayvan bir tencereye düzgünce yerleştirilir. Lahana yaprakları ve iç bitene kadar aynı muamele yapılır.
 5. Kelem Dolması Nasıl Pişirilir? Sarmaların üzerine karıştırılan sıvı yağ, yarım limonun suyu ve yarım su bardağı kaynamış suda eritilen salça gezdirilir. Lahanalar buğulandırılır. İstenirse lahanaların açılmaması için ısıya dayanıklı uygun büyüklükte bir tabak üzerlerine kapatılabilir. Lahanaların yarısına gelecek kadar kaynamış su ilave edilerek önce orta ateşte sonra kısık ateşte Etli Beyaz Lahana Sarması pişirilir. Etli lahana sarmasi kac dakikada pişer? Etli lahana dolması ne kadar sürede pişer? Kırk dakika civarında pişmesi beklenir. Yanında sarmısaklı yoğurtla servis edilir.

"Lahana Sarması-Tarifi, Etli Lahana Sarması Tarifi, Lahana Sarmasının İç Harcı Nasıl Hazırlanır? Beyaz Lahana Sarması Kiymali Kelem Dolması Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Etli Lahana Sarması Püf Noktaları

 1. Etli Kara Lahana Sarması KARALAHANA🥬 SARMASI (Etli Pancar Sarması Trabzon)
 2. Lahananın Haşlanması Fazla haşlanırsa lahana eriyebilir.
 3. Lahananın Pişirilmesi Yakmamak için fazla su ilave edilirse lezzet kaybı olur. Tencerenin altına kullanılmayan lahanalar yerleştirilebilir.
 4. Lahana dolmasına hangi baharatlar konur? Lahana sarmasına hangi baharatlar konur? Tuz seviyesi iyi ayarlanması gereken lahana sarmasına birer tatlı kaşığı kuru nane, karabiber, pul biber ile maydanoz ilave edilebilir. Ekşilik için gereken baharatları ayrı ele alalım:
 5. Lahana Sarması limon sıkılır mı? Lahana Dolmasında Ekşilik Bilhassa Güneydoğu usulü lahana sarmalarında ekşilik tercih edilen bir lezzettir. Sumak ekşisi, nar ekşisi yoksa limon suyu ile bu temin edilebilir. Nar ekşisi sadece lezzet vermez lahana yapraklarını bir miktar sertleştirir. Antakya, Hatay Usulü Etli Lahana Sarmasında sarma pişmeye yaklaşınca iki kaşık nar ekşisini üç kaşık sıcak su ile açarak üzerine gezdirilir. Pişmesine mani olmazken lezzetine çok şey katar.
 6. Antep usulü zeytinyağlı lahana sarması, Zeytinyağlı beyaz lahana dolması nasıl yapılır? Lahana sarması etsiz usulü, Zeytinyağlı lahana dolması içi nasıl hazırlanır?, Zeytinyağlı lahana sarması kaç dakikada pişer? Zeytinyagli Lahana Sarması püf noktaları ve Zeytinyağlı-beyaz Lahana Sarması Tarifi için ZEYTİNYAĞLI BEYAZ LAHANA SARMASI sayfasına bakılabilir. Zeytinyağlı kelem dolması tarifi teferruatı o sayfadadır.
 7. Kelem Dolması Kaç Kalori 100 gramlık bir etli lahana sarması, kelem dolması kalorisinin 60 kcal civarında olması beklenir.
 8. Kelem dolması nereye aittir? Kelem hangi yöre? Antep ve Kütahya dışında Van'da yapılan Pestilli Lahana Dolması, Antep ve Kütahya Lahana Sarması dışında Malatya'da yapılan Nahna Küftesi, Bursa Zeytinyağlı Kestaneli Lahana Dolması, Ordu Beyaz Lahana Sarması (Kelem Sarması), Tokat Kelem (Lahana) Dolması, Muş Domatesli Lahana Dolması Kırkçikli Kelem Dolması, Isparta Kelem (Lahana) Sarması, Kelem dolması Sivrihisar Eskişehir Lahana Dolması, Denizli Lahana Sarması, Kelem (Lahana) Sarması - Isparta Kelem dolmasi Azerbaycan usulü bulunduğundan birçok yöreye aittir.
 9. Kelem Dolması Sivrihisar Geniş, ince ve yumuşak bir orta boy lahananın yaprakları bir tencerede sıcak suda haşlanıp kenara alınır. 250 gram yağlı koyun kıyması, bir çay bardağı mahalli ince öğütülmüş bulgur olan dene veya kısırlık bulgur, tuz, karabiber, yarımşar yemek kaşığı biber ve domates salçası, çeyrek demet maydanoz ve dereotu, yarım çay bardağı su ile karıştırılarak iç harç elde edilir. Harca ekseriyetle soğan katılmaz. Lahananın damarsız kısmı ile dolma içi konularak elle sarılır. Lahanalar iki – üç parmak genişliğinde uzun şeritlere kesilir. Bu şeritlerin içine hazırlanan harçtan alınan cevizden ufak parçalar konulup yuvarlak sarılır. Sarılan parça elin arasında hafif sıkılır. Üçgen sarma, iç ortaya konulunca bir sağa birde sola devrile devrile sarılarak yapılır. Lahananın o sert kısımları tencerenin altına döşenir. Pişeceği tencereye açılmayacak şekilde dizilir. İki baş sarımsağın dişleri ayıklanır ve küçük acı biberlerle beraber dolmaları yerleştirildikçe aralara serpilir. Sarma bitince üç yemek kaşığı sıvıyağ dolmanın üzerine gezdirilir. Domates sosu veya salçalı sos dökülür. En üstede bir tane kelem yaprağı serilip ocağa alınır. Bazıları pişme zamanlaması için yemek suyunu çektikçe ilave edilen üç su bardağı su kullanır. Son su da çekilince yemek pişmiştir. Sivrihisar kelem dolmasının en farklı vasfı dene ile sarılması, sarımsak ve lezzet veren acı biber ile pişirilmesidir. Sarımsak içine değil de pişme sırasında aralara serpildiği için ağır olmaz, yumuşak pişip yenilebilir.
 10. Lahana, Kelem, Kapuska Lahana Türkçeye Yunanca’da yeşillik manasındaki gelen "lakhanon" kelimesinden geçtiği, "kelem" adının Farsça kaynaklı olduğu, kapuskanın da lahananın Rusçası olduğu ifade edilir.
 11. Lahana sarması kaç dakikada pişer? Lahana ne kadar sürede pişer? Düdüklüde lahana sarması kaç dakikada pişer? Tencerede kırk dakika civarında sürerken, düdüklü de lahana sarması kaç dakikada pişer? Düdüklü tencerede etli lahana sarması kaç dakikada pişer? Sarma lahana kaç dakikada pişer? Kısık ateşte 15 dakika kadar sürede pişer. Şöyle ki: Düdüklünün tabanına lahananın damarlı yaprakları serilir. veya düdüklünüzün sarma, dolma için bir ızgarası varsa; tabanına bu ızgara konulur. Sonra lahana dolmaları sıra sıra kat kat dizilir. Üzerini kapatacak kadar sos dökülür ve lahana yapraklarıyla sarmalar tamamen örtülür. Düdüklünün kapağı kapatılıp orta ateşe ayarlı ocakta pişerken buhar çıkmaya başlayınca düdüğü takılıp bir süre sonra düdüklü ses çıkarınca ocak tamamen kısılıp on beş dakika sonra ocak söndürülür. Pişen sarmaları ılınınca düdüklü tencereden alınır. Fırında lahana Sarması kaç dakikada pişer? Bir kasede salça, su ve tuzu karıştırılır. Fırın kabına yerleştirilen lahana sarmalarının üzerine hazırlanan sos dökülür. Üzeri önce pişirme kağıdı, sonra alüminyum folyo ile sıkıca kapatılıp 200 dereceye ayarlı fırında yarım saat kadar pişirilir. İstenirse son beş dakikada suyuyla lahana dolmaları ıslatılarak hafif kızarması için üzeri açılıp pişirilir.

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 2