mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ETLİ BEYAZ LAHANA SARMASI (KELEM)

Etli Lahana Sarması tarifi Antep usulü nasıl yapılır? Etli lahana içi nasıl hazırlanır? Etli lahana dolması pratik bir şekilde hazırlanabilir. Kıymalı Beyaz Lahana Sarması bütün Türkiye'de yapılsa da bazı yörelerin Kıymalı Lahana Sarması daha meşhurdur. "Etli lahana dolması nasıl olur?" diyenlere nefis bir Etli Lahana Sarması Tarifi...

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 1

Etli Beyaz Lahana Sarması Tarifi Malzemeleri - Lahana sarması içine ne konur?

Bir top beyaz lahana

Yarım kg orta yağlı kıyma

Yarım su bardağı pirinç

Üç adet orta boy kuru soğan

İki yemek kaşığı domates veya biber salçası

Bir silme tatlı kaşığı tuz

Üç - dört yemek kaşığı sıvı yağ

Karabiber

Yarım limon

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 4ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 3

Etli Beyaz Lahana Sarması Tarifi (Kelem Sarması) - Kıymalı Beyaz Lahana Dolması Nasıl Yapılır? - Etli Lahana Sarması Tarifi

 1. Lahana sarması için lahana nasıl haşlanır? Lahananın sert olan orta kısmı yuvarlak bir şekilde kesilir. Bu kısım altta kalacak şekilde suyu kaynamakta olan tencerenin içine yerleştirilir. Su, lahananın yarısından fazlasını geçecek kadar olmalıdır. Lahanalar hafif yumuşayıncaya kadar sekiz - on dakika haşlanır, süzdürülür, soğuması beklenir.
 2. Lahana dolmasının içine ne konulur? Etli lahana sarmasının içi nasıl hazırlanır? Bu arada sarmanın içi hazırlanır. Soğanlar çok küçük doğranır ve tuzla hafifçe ovulur. Pirinç yıkanır ve eklenir. Kıyma, karabiber ve salçalar da eklenerek bütün malzeme iyice karıştırılır.
 3. Lahana yapraklarının orta kısımlarındaki damarlı yerleri bıçakla alınır. Yapraklar çok büyükse ikiye veya üçe bölünür.
 4. Kıymalı içten yaprakların baş kısmına bir yemek kaşığı kadar veya yaprağın büyüklüğüne göre konulur. Kenar kısımları içe doğru katlanarak düzgün bir biçimde sarılır. Tercihen yayvan bir tencereye düzgünce yerleştirilir. Lahana yaprakları ve iç bitene kadar aynı muamele yapılır.
 5. Sarmaların üzerine karıştırılan sıvı yağ, yarım limonun suyu ve yarım su bardağı kaynamış suda eritilen salça gezdirilir. Lahanalar buğulandırılır. İstenirse lahanaların açılmaması için ısıya dayanıklı uygun büyüklükte bir tabak üzerlerine kapatılabilir. Lahanaların yarısına gelecek kadar kaynamış su ilave edilerek önce orta ateşte sonra kısık ateşte Etli Beyaz Lahana Sarması pişirilir. Yanında sarmısaklı yoğurtla servis edilir.

"Etli Lahana Sarması Tarifi, Lahana sarmasının iç harcı nasıl hazırlanır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Etli Lahana Sarması Püf Noktaları

 1. Etli Kara Lahana Sarması KARALAHANA🥬 SARMASI (Etli Pancar Sarması Trabzon)
 2. Lahananın Haşlanması Fazla haşlanırsa lahana eriyebilir.
 3. Lahananın Pişirilmesi Yakmamak için fazla su ilave edilirse lezzet kaybı olur. Tencerenin altına kullanılmayan lahanalar yerleştirilebilir.
 4. Lahana dolmasına hangi baharatlar konur? Lahana sarmasına hangi baharatlar konur? Tuz seviyesi iyi ayarlanması gereken lahana sarmasına birer tatlı kaşığı kuru nane, karabiber, pul biber ile maydanoz ilave edilebilir. Ekşilik için gereken baharatları ayrı ele alalım:
 5. Lahana Sarması limon sıkılır mı? Lahana Dolmasında Ekşilik Bilhassa Güneydoğu usulü lahana sarmalarında ekşilik tercih edilen bir lezzettir. Sumak ekşisi, nar ekşisi yoksa limon suyu ile bu temin edilebilir. Nar ekşisi sadece lezzet vermez lahana yapraklarını bir miktar sertleştirir. Antakya, Hatay Usulü Etli Lahana Sarmasında sarma pişmeye yaklaşınca iki kaşık nar ekşisini üç kaşık sıcak su ile açarak üzerine gezdirilir. Pişmesine mani olmazken lezzetine çok şey katar.
 6. Antep usulü Zeytinyağlı Lahana Sarması, Zeytinyağlı Beyaz Lahana dolması nasıl yapılır? Lahana Sarması Etsiz Usulü Zeytinyagli Lahana Sarması püf noktaları ve Zeytinyağlı-beyaz Lahana Sarması Tarifi için ZEYTİNYAĞLI BEYAZ LAHANA SARMASI

ETLI BEYAZ LAHANA SARMASI 2

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok