mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

DOMATES🍅 SOSLU ŞAKŞUKA TARİFİ

Şakşuka nedir? Domatesli Şakşuka nasıl yapılır? Şakşuka patlıcan, sakız kabağı, biber, gibi sebzelerin kavrulduktan veya kızartıldıktan sonra, üzerine domates sosu dökülmesiyle hazırlanan, lezzetinin yüksekliğine karşılık çok kolay bir şekilde hazırlanan Türk mutfağından bir yemektir. Umumiyetle yoğurt veya sarımsaklı yoğurt ile servis edilir. Ana malzemesi içinde yer alan sebzelerin bazısını daha baskın olduğu şakşukalar için "Patlıcandan Şakşuka nasıl yapılır?" veya "Patatesli Şakşuka Tarifi nedir? diye sorulsa da usul aynıdır. İşte Domates Soslu Şakşuka Tarifi...

DOMATES-SOSLU-ŞAKŞUKA

Domates Soslu Şakşuka Tarifi Malzemeleri - Zeytinyağlı Şakşuka Nasıl Yapılır?

Bir orta boy patates

Bir orta boy patlıcan

Bir kabak

Dört - beş adet sivri biber

Bir küçük havuç

Kızartmak için sıvı yağ

Sosu için:

Beş - altı adet orta boy domates

Üç - dört diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir çay kaşığı tuz

DOMATES-SOSLU-ŞAKŞUKA

Domates Soslu Şakşuka Tarifi - Patatesli Şakşuka Nasıl Yapılır?

 1. Patates ve patlıcanın kabukları soyulur. Bir santim büyüklüğünde küpler halinde doğranır.
 2. Kabak ve havuçlar birer santim büyüklüğünde küp küp doğranır. Biberler de küçük küçük doğranarak hazırlanır.
 3. Kızartma yapmak için bol sıvı yağ tencereye konulur. İyice ısınınca patlıcanlar yağa atılarak yağ çekmemesi için yüksek ateşte kızartılır.
 4. Bütün malzemeler ayrı ayrı kızartılarak bir kağıt havlu üzerine çıkarılarak fazla yağı alınır.
 5. İki yemek kaşığı sıvı yağda ezilmiş veya doğranmış sarımsaklar bir - iki dakika çevrilerek pişirilir.
 6. Üzerine kabukları soyulup çok küçük doğranmış domatesler ilave edilir. Kısık ateşte domates suyunu çekene ve hafif sulu kalana kadar pişirilir.
 7. Kızartılan malzemeler servis tabağına alınarak karıştırılır. Şakşukanın üzerine domates sosu gezdirilip istenirse maydanozla süslenerek sıcak veya soğuk servis edilir.

Domates Soslu Şakşuka Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Şakşuka Yemeği Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Yoğurtlu Şakşuka nasıl yapılır? YOĞURTLU ŞAKŞUKA
 2. Şakşuka bir gün önceden yapılır mi? Zeytinyağlı Şakşuka diğer zeytinyağlılar gibi yapıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilerek daha sonra servis edilebilir.
 3. Şakşuka yanına ne gider? Şakşuka davet sofralarında et yemeklerinin, pilav veya makarnaların yanında misafirlere sunulabilir. Yanında nefis bir cacıkla tek başına da güzel bir ana yemek olabilir.
 4. Patlıcan acı olabilecekse: Doğrandıktan sonra tuzlu suda yirmi dakika bekletilip süzülür. Kağıt havlu üzerine alınarak fazla suyu giderilir.
 5. Sosta farklı malzeme Domates sosuna istenirse bir - iki yemek kaşığı sirke, karabiber, fesleğen, bir çay kaşığı toz şeker ilave edilir. Kıymalı Şakşukada sosu kıymalı olarak pişirilir.
 6. Farklı sebzeler Balıkesir yöresinde şakşukada yeşil domates de kullanılır.
 7. Fırında Şakşuka Nasıl Yapılır? Kızartmadan Şakşuka Tarifi Kızartmadan Şakşuka nasıl yapılır? Şakşuka tarifi sebzeler kızartılmadan fırında pişirerek de hazırlanabilir. Bu "yalancı şakşuka"nın sebzelerin kızartıldığında oluşan lezzet seviyesine ulaşamayabileceği dikkate alınmalıdır. Sebzeler yıkanıp soyulup doğranır ve yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine alınır. Tuz ile kekik, karabiber, toz biber gibi istenen baharatlar ilave edilip elle harmanlanır. Soyulmuş sarımsakları eklenir. Sıvı yağ dökülerek tekrar karıştırılır. Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında kızarana kadar kontrol edilerek takriben yarım saat tutulur. Yoğurt veya domates sosu ile sunulur.
 8. Konserve şakşuka: Sebzeler bol ve tabii olduğu yazın hazırlanan şakşuka kavanozlanarak serin bir ortamda muhafaza edilip kışın kullanılabilir. Ayrıca misafirlere daha çabuk servis edilebilecek bir yemek olarak hazırda bulundurulabilir.
 9. Şakşuka kalori: 100 gramında 61 kalori, 275 gramlık bir orta porsiyonda 168 kalori bulunmaktadır.
 10. Orjinal Şakşuka nasıl yapılır? Gerçek Şakşuka Tarifi Şakşuka Osmanlı coğrafyası genişliğindeki topraklarda mahalli beğenilere göre farklı şekil ve malzemelerle hazırlanan bir yemektir. Memleketimizde bilinen şeklinden farklı olarak Akdeniz kültüründe asırlardır var olan Shakshouka (Batı Arapçasında karışım manasına gelen شكشوكة, shakshuka veya chakchouka) domates, zeytinyağı, biber, soğan ve sarımsak sosunda haşlanmış ve kimyon, kırmızı biber, acı biber ve Hindistan cevizi ile baharatlanmış bir yumurta yemeğidir. Bu tarife göre şakşuka menemen yapısında bir yemektir. Kıymalısından, pirinçlisine, yumurtalısından baklalısına enginarlısından peynirlisine farklı yapılışları olan yemeğin orijini tartışmalı olduğundan orjinalinin ne olduğu da tartışmalıdır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok