mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

DOMATES SOSLU ŞAKŞUKA TARİFİ🍅

Şakşuka nedir? Şakşuka neden yapılır? Domatesli Şakşuka nasıl yapılır? Şakşuka patlıcan, sakız kabağı, biber, gibi sebzelerin kavrulduktan veya kızartıldıktan sonra, üzerine domates sosu dökülmesiyle hazırlanan, lezzetinin yüksekliğine karşılık çok kolay bir şekilde hazırlanan Türk mutfağından bir yemektir. Umumiyetle yoğurt veya sarımsaklı yoğurt ile servis edilir. Ana malzemesi içinde yer alan sebzelerin bazısını daha baskın olduğu şakşukalar için "Patlıcandan Şakşuka nasıl yapılır?" veya "Patatesli Şakşuka Tarifi nedir? diye sorulsa da usul aynıdır. İşte Domates Soslu Şakşuka Tarifi...

DOMATES-SOSLU-ŞAKŞUKA

Domates Soslu Şakşuka Tarifi Malzemeleri - Şakşukanın İçine Neler Konur? Zeytinyağlı Şakşuka Nasıl Yapılır?

Bir orta boy patates

Bir orta boy patlıcan

Bir kabak

Dört - beş adet sivri biber

Bir küçük havuç

Kızartmak için sıvı yağ

Sosu için:

Beş - altı adet orta boy domates

Üç - dört diş sarımsak

İki yemek kaşığı sıvı yağ

Bir çay kaşığı tuz

DOMATES-SOSLU-ŞAKŞUKA

Domates Soslu Şakşuka Tarifi - Patatesli Şakşuka Nasıl Yapılır?

 1. Patates ve patlıcanın kabukları soyulur. Bir santim büyüklüğünde küpler halinde doğranır.
 2. Kabak ve havuçlar birer santim büyüklüğünde küp küp doğranır. Biberler de küçük küçük doğranarak hazırlanır.
 3. Kızartma yapmak için bol sıvı yağ tencereye konulur. İyice ısınınca patlıcanlar yağa atılarak yağ çekmemesi için yüksek ateşte kızartılır.
 4. Bütün malzemeler ayrı ayrı kızartılarak bir kağıt havlu üzerine çıkarılarak fazla yağı alınır.
 5. İki yemek kaşığı sıvı yağda ezilmiş veya doğranmış sarımsaklar bir - iki dakika çevrilerek pişirilir.
 6. Üzerine kabukları soyulup çok küçük doğranmış domatesler ilave edilir. Kısık ateşte domates suyunu çekene ve hafif sulu kalana kadar pişirilir.
 7. Kızartılan malzemeler servis tabağına alınarak karıştırılır. Şakşukanın üzerine domates sosu gezdirilip istenirse maydanozla süslenerek sıcak veya soğuk servis edilir.

Domates Soslu Şakşuka Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Şakşuka Yemeği Nasıl Yapılır?" Püf Noktaları

 1. Yoğurtlu Şakşuka nasıl yapılır? YOĞURTLU ŞAKŞUKA
 2. Şakşuka bir gün önceden yapılır mi? Zeytinyağlı Şakşuka diğer zeytinyağlılar gibi yapıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilerek daha sonra servis edilebilir.
 3. Şakşuka yanına ne gider? Şakşuka davet sofralarında ET YEMEKLERİnin, SADE PİRİNÇ PİLAVI🍚 veya FIRINDA YOĞURT SOSLU MAKARNA🍝nın yanında misafirlere sunulabilir. Yanında nefis bir CACIKla tek başına da güzel bir ana yemek olabilir.
 4. Patlıcan acı olabilecekse: Doğrandıktan sonra tuzlu suda yirmi dakika bekletilip süzülür. Kağıt havlu üzerine alınarak fazla suyu giderilir.
 5. Sosta farklı malzeme Domates sosuna istenirse bir - iki yemek kaşığı sirke, karabiber, fesleğen, bir çay kaşığı toz şeker ilave edilir. Kıymalı Şakşukada sosu kıymalı olarak pişirilir.
 6. Farklı sebzeler Balıkesir yöresinde şakşukada yeşil domates de kullanılır.
 7. Fırında Şakşuka Nasıl Yapılır? Kızartmadan Şakşuka Tarifi Kızartmadan Şakşuka nasıl yapılır? Şakşuka tarifi sebzeler kızartılmadan fırında pişirerek de hazırlanabilir. Bu "yalancı şakşuka"nın sebzelerin kızartıldığında oluşan lezzet seviyesine ulaşamayabileceği dikkate alınmalıdır. Sebzeler yıkanıp soyulup doğranır ve yağlı kağıt serili bir fırın tepsisine alınır. Tuz ile kekik, karabiber, toz biber gibi istenen baharatlar ilave edilip elle harmanlanır. Soyulmuş sarımsakları eklenir. Sıvı yağ dökülerek tekrar karıştırılır. Fırında patlıcan kabak kaç dakikada pişer? Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında kızarana kadar kontrol edilerek takriben yarım saat tutulur. Saksuka tarifi kızartmadan hazırlanınca da yoğurt veya domates sosu ile sunulabilir.
 8. Kıymalı Şakşuka nasıl yapılır? Beş adet patlıcan alaca soyulup küp doğranır. İki adet kabak ve beş adet patates soyulup doğranır. Isınmış kızartma yağında kızartılırlar. Başka bir tencerede ince kıyılmış bir adet kuru soğan sıvıyağda pempeleşene dek pişirilir. Üzerine beş adet çarliston biber ilave edilip kavrulur. 300 gram kadar kıyma da ilave edilerek biraz daha kavrulur, bir yemek kaşığı salça eklenir. Kıyılmış üç diş sarımsak ilave edilip tuz, karabiber, pul biber eklenir. Kaynamış su katılarak on dakika kaynatılır. Kızartılmış sebzeleri katarak bir on dakika daha kısık ayarda pişirilir. Kiymali Şakşuka sıcak olarak sunulur.
 9. Kış için şakşuka nasıl yapılır? Konserve şakşuka, Şakşuka kış için nasıl hazırlanır? Sebzeler bol ve tabii olduğu yazın hazırlanan şakşuka kavanozlanarak serin bir ortamda muhafaza edilip kışın kullanılabilir. Ayrıca misafirlere daha çabuk servis edilebilecek bir yemek olarak hazırda bulundurulabilir. İki kilo patlıcan küçük küpler halinde doğranır. Tuzlu suda bekletip acısı çıkartılır. Bir kilo biberin tohumlu tarafı alınıp yine ufak ufak doğranır. Tavaya bir su bardağı sıvı yağ dökülüp kızdırılır. Patlıcanları sudan çıkarılıp kurulanır. Kızgın yağda kızarılıp kevgirle süzülerek bir kaba alınır. Benzer şekilde biberler de kızartılıp patlıcanların üzerine konulur. Dört kilo domates rendelenip bir tencereye konulur. On diş sarımsak da rendelenip eklenir. Katılaşana dek orta hararette pişirilir. Biraz koyulaşınca birer tatlı kaşığı tuz ve şeker eklenip karıştırılır. Kızartılmış sebzeler domateslerin içine alınıp beraberce on dakika daha kaynatılıp ocak kapatılır. Farklı bir lezzet için iki yemek kaşığı kuru nane de karıştırılabilir. Önceden yıkanıp kurutulan kavanoz ve kapaklarını hazır edilir. Temiz cam kavanozlara sıcak halde iken doldurulur. Kapakları sıkı kapatılıp ters çevrilerek vakumlanır. Bir gün kadar bu vaziyette bekletilir. Düz çevrilerek serin, kuru ve güneş almayan bir yerde muhafaza edilebilir.
 10. Şakşuka kalori: 100 gramında 61 kalori, 275 gramlık bir orta porsiyonda 168 kalori bulunmaktadır.
 11. Orjinal Şakşuka nasıl yapılır? Gerçek Şakşuka Tarifi Şakşuka Osmanlı coğrafyası genişliğindeki topraklarda mahalli beğenilere göre farklı şekil ve malzemelerle hazırlanan bir yemektir. Memleketimizde bilinen şeklinden farklı olarak Akdeniz kültüründe asırlardır var olan Shakshouka (Batı Arapçasında karışım manasına gelen شكشوكة, shakshuka veya chakchouka) domates, zeytinyağı, biber, soğan ve sarımsak sosunda haşlanmış ve kimyon, kırmızı biber, acı biber ve Hindistan cevizi ile baharatlanmış bir yumurta yemeğidir. Bu tarife göre şakşuka menemen yapısında bir yemektir. Kıymalısından, pirinçlisine, yumurtalısından baklalısına enginarlısından peynirlisine farklı yapılışları olan yemeğin orijini tartışmalı olduğundan orjinalinin ne olduğu da tartışmalıdır.
 12. Etsiz Yaz Türlüsü Tarifi İki adet orta boy soğanla sekiz diş sarımsak yemeklik doğranıp iki yemek kaşığı sıvı yağ ve bir yemek kaşığı salça ile kavrulur. Dilimlenmiş ikişer adet patates ve patlıcan ile kalın doğranmış bir kapya kırmızı biber ilave edilir. Kırmadan ara ara karıştırılır. Kavrulunca soyulup yemeklik doğranmış altı adet domatesi de yemeğe katılır. Bir tatlı kaşığı tuz eklenip bir su bardağı su dökülür. Önce harlı sonra kısık ayarda pişirilir. FIRINDA ETSİZ SEBZELİ GÜVEÇ
 13. Izgara Sebze Tarifi Birer adet patlıcan, kabak, kapya biber, sivri biber, çarliston biber, kırmızı soğan, iki adet mantar, iki adet kiraz domates dilimlenir. İki diş sarımsak ezilir, içine kıyılmış maydanoz ve biraz zeytinyağı ilave edilir. Bir fırçayla sebzelerin üzerine sürülür. Tuz, karabiber, kekik serpilip döküm tavada kısa süreli pişirilir. Aralarda çevirip üzerine zeytinyağı sürülebilir. Diğer bir usulde uç kısımları alınan kabak ve patlıcanlar kabukları soyulmadan iri parçalar halinde doğranır. İkiye bölünüp çekirdekleri çıkarılan etli kırmızı biberleri iri parçalara ayrılır. Kiraz domateslerin sapları çıkartılır. Doğranmış sebzeler sırayla tahta şişlere geçirilir. Üzerlerine bir fırçayla zeytinyağı sürülüp yağlı kağıt üzerinde fırında veya ızgarada renk alana dek pişirilir. Değişik soslarla sunulabilir.
 14. Balkabağı Sinkonta Tarifi, Sinkonta yemeği nedir? Balkabağından Sinkonta nasıl yapılır? Sarı kabak yemeği nasıl yapılır? İzmir ve Manisa yörelerinde daha ziyade yapılan bu yemeğin aslı Girit'e mi Arnavutluk'a mı dayanır? Rivayet muhtelif. Bal kabağının hafif tatlılığı, soğan, sarımsak ve baharatlarla birlikte nefis bir lezzete dönüşür. İki dilim bal kabağı soyulup yıkanır ve dilimlenir. Bir adet kuru soğan ile dört diş sarımsak soyulur. Bir tane sarımsağı yoğurt için ayrılır. Soğanları piyazlık sarımsaklar iri doğranır. Soğanlar çabuk yanacağından kalın dilimlenirse yanmasına mani olunabilir. Fırın kabının altına soğanların yarısını ve sarımsakları yerleştirilir. Üzerine dilimlenmiş kabakları ilave edilir. Malzemeler bitene kadar tekrarlanır. Kalan sarımsak ve soğanları en üste eklenir. Bir kâsede dört yemek kaşığı sıvı yağa, birer çay kaşığı tuz, karabiber ve pul biberi ilave edilip karıştırılarak kabakların üzerine gezdirilir. Bir yemek kaşığı un kabakların üzerine serpilir ve önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında yirmi dakika pişirilir. Kürdan testi ile kabak kontrol edilebilir. Soğanların uçları biraz yanık olması normaldir, fırından çıkarılmaz. Karıştırıp alt üst yapılabilir. Veya üzeri yağlı kağıtla kapatılıp fırınlanır, kabaklar yumuşayınca hafif karıştırılır, son on dakika üstü açılıp fırında hafif kızartılır. Sos için dört yemek kaşığı yoğurt, tuzla ezilmiş bir iş sarımsağa eklenip güzelce çırpılır. Bir tavada iki yemek kaşığı zeytinyağında bir yemek kaşığı tereyağı eritilir. Pul biber, nane ve karabiber ilave edilip kızdırılır. Fırından çıkan kabaklar sade halde veya yoğurt ve nane sosu da ekleyerek sunulabilir. Sinkontanın zeytinyağlı, lor peynirli, domates salçalı usulleri yanında etli tarzı da vardır. Sinkontanın yanına ne gider? Balkabağı sinkontanın, zeytinyağlıysa yanına kırmızı ET YEMEKLERİ çok yakışır. Yanına ÇOBAN KAVURMA yapılabilir. Balkabağı sinkonta ile 🐟TAVADA PALAMUT BALIĞI KIZARTMASI, 🐟FIRINDA IZGARA LEVREK BALIĞI da yapılabilir. Yanında İKRAMLIK SALATA🥗lar sunulabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok