mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

YOĞURTLU KABAK KIZARTMASI NASIL YAPILIR?

Pratik bir şekilde yoğurtlu kabak kızartması nasıl yapılır? İşte kabak yemekleri içinde en beğenilenlerinden biri olan kabak kızartması tarifi...

YOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASI

Yoğurtlu Kabak Kızartması Tarifi Malzemeleri

Dört adet orta boy kabak

Bir kase yoğurt

Üç - dört diş sarımsak

Bir çay kaşığı tuz

Kızartmak için sıvı yağ

YOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASIYOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASI
YOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASIYOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASI

Yoğurtlu Kabak Kızartması Tarifi - Yoğurtlu Kabak Kızartması Nasıl Yapılır? - Tavada Kabak Kızartması Nasıl Yapılır?

 1. Kabak yağda nasıl kızartılır? Kabaklar yıkanır, yarım santim kalınlığında tercihen tırtıklı bir bıçakla enine dilimlenir. Süzgeçte bir miktar bekletilerek kurumaları sağlanır. Sulu kalırsa kızgın yağda etrafa yağ sıçraması tehlikesi yanında fazla yağ çekmesi ihtimali artabilir.
 2. Üzerlerine bir çay kaşığı kadar tuz ekilerek kızgın yağda iki tarafı altın rengi olana kadar kızartılır. Yağın yeterince kızgın olması kabakların daha az yağ çekmelerini sağlayacaktır. Diğer taraftan fazla gecikip de yağı yakmamak gerekir.
 3. Kevgir yardımıyla kızartma tenceresinden alınan kabaklar fazla yağlarının alınması maksadıyla bir kağıt peçete veya kağıt havlu üstüne konulur ve servis tabağına yerleştirilir.
 4. Tercihen katı yoğurda ince kıyılan sarımsaklar eklenerek karıştırılır.
 5. Sarımsaklı yoğurt kabakların üzerine dökülerek ılık veya soğuk olarak Yoğurtlu Kabak Kızartması servis edilir. İstenirse yoğurdun da üzerine pul biber serpilebilir veya erimiş tereyağında bir - iki dakika kızdırılmış nane gezdirilebilir.

YOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASI

Yoğurtlu Kabak Kızartması Tarifi İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Yoğurtlu Kabak Kızartması Nasıl Yapılır?, Kabak kizartmasi Yoğurtlu Usulü" Püf Noktaları

 1. Sarımsaklar kıyılmak yerine dövülebilir.
 2. Mısır unlu kabak kızartması nasıl yapılır? Una Bulanmış Kabak Kızartması: Kabak Kızartması Mısır Unlu veya buğday unlu olarak yapılacaksa Birinci Tarz: Soyulmadan yıkanıp sapları kesilerek ince daireler şeklinde dilimlenen iki - üç adet kabağın üzerine yarım su bardağı kadar süt dökülüp bir - iki saat buzdolabında tutulur. Kabaklar sütten çıkarılır, süte bir yumurta, elenmiş dört yemek kaşığı un, elenmiş bir çay kaşığı kabartma tozu, birer çay kaşığı nane, toz kırmızıbiber, tuz ilave edilip nispeten katı kıvamlı bir harç elde edilir. Kabaklar bu harca bulanıp kızgın sıvı yağda kızartılır. Kağıt havluya fazla yağı çıkartılan kabaklar içine iki çay kaşığı nane veya dere otuyla pul biber ilave edilen bir kase yoğurtla sunulur. Zeytinyağında Kabak Kızartmasında İkinci Tarz: Aynı şekilde kabaklar hazırlanır ve kızartma tenceresinde yağ kızdırılır. Bir yumurtanın sarısıyla beyazını ayrılıp beyazı ayrı bir kapta köpürtülür. Yumurtanın sarısı, elenmiş bir su bardağı un, elenmiş bir paket kabartma tozu bir su bardağı süt, bir çay kaşığı tuz ve karabiberle güzelce karıştırılır. Köpüren beyazı da söndürmeden diğer karışıma çok karıştırmadan eklenerek sulu, boza kıvamında bir hamur elde edilir. Kabak dilimleri bu hamura bulanıp iyice kızmış yağa atılıp kızartılır. Kabak kizartmasi, galeta unlu kabak kizartmasi şeklinde olacaksa benzer şekilde yapılabilir.
 3. Kabak Kızartmasının Yağ Çekmemesi: Yağın kızgın olması gerekir. Lakin yetmez. Kızartma tavası fazla doldurulup sıcaklık aniden düşerse kabaklar yağ çeker. Parça parça pişirilmelidir.
 4. Selanik Usulü Kabak Kızartması Tarifi - Sodalı Kabak Kızartması Nasıl Yapılır? Kabak kizartmasi sodalı olarak farklı bir lezzettir. Kabak Kızartması Yunan Usulü Kabak Kızartması tarifi: (Kolokithakia) denilen bu usulde yıkanıp soyulup ince dilimlenen üç – dört kabak, iki çay bardağı un, bir çay bardağı maden suyu, bir yemek kaşığı sirke ve tuzun karıştırılması ile oluşan sos hamuruna tek tek bulanıp, hatta hepsi sosta bir süre bekletilip sıvı yağda harlı ateşte kızartılır. Yunan tipi Kabak kizartmasi iki tarafı da nar gibi kızarana kadar kızartılıp sarımsaklı yoğurtla sunulur. Yunanca kabak kızartması ne demektir? Kabak kizartma Yunan Usulü kabak kızartma: "kolokithakia tiganita". Kolokithi (κολοκύθι) ise kabak demektir. Bulgaristan Kabak kizartmasinın bu tariften farklarını bilen değerli okurlar yorumlarda paylaşabilir.
 5. Yoğurtlu Kabak kızartması yanına ne gider? Bir çok ana yemeğin yanına yakışacaktır. 🍚PİLAV VE 🍝MAKARNA TARİFLERİ, KIYMALI PATATES🥔 OTURTMASI, 🥣ÇORBA TARİFLERİ🍲 ile bir menü oluşturulabilir.
 6. Rendelenmiş Kabak Kızartması Nasıl Yapılır? Kabak Mücver Yapımı Tarifi- Kabak Mücveri Nasıl Yapılır? KABAK MÜCVER TARİFİ
 7. Domates soslu kabak kızartması tarifi: DOMATES🍅 SOSLU KABAK KIZARTMASI
 8. Sade Kabak kizartmasi: Yoğurt ve sos ilave edilmeden sade olarak sunulan kabak kızartmasıdır.
 9. Kıymalı Kabak Kızartması: Dört adet kabak soyulup yuvarlak doğranır ve tavada kızmış yağda kızartılır. Başka bir tavada sıvı yağda doğranmış bir adet soğanı kavurup yarım kilo kıymayı ekleyip kavurmaya devam edilir. Birkaç dakika sonra robottan geçirilmiş bir adet domates, tuz, bir yemek kaşığı salçayı ve kırmızıbiber ilave edip pişirilir. İki su bardağı yoğurt, tuz ve bir diş sarımsakla sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Bir borcama önce kabakları, onun üstüne kıyma ve en üste sarımsaklı yoğurt dökülür. Ayrıca salçalı sos hazırlanıp üzerine gezdirilip sunulur.
 10. Çubuk Kabak Kızartması Yumurtalı Fırın 170 dereceye ayarlanır. Üç adet kabağın kabukları soyulur, ortadan ikiye bölünüp parmak kalınlığında dilimler elde edilir. Bir kaseye kırılan üç adet yumurta çırpılır. Başka bir kasede galeta unu, karabiber, iki yemek kaşığı sıvı yağ ve ince rendelenmiş bir su bardağı kaşar peyniri karıştırılır. Kabaklar önce yumurtalı sosa sonra da yarım su bardağı galeta ununa veya mısır ununa batırılıp on beş dakika kadar fırınlanır. Kabaklar fırınlanmak yerine kızgın yağda kızartılabilir. Kabak çubukları farklı dip soslarla da sunulabilir.
 11. Yağsız Tavada Kabak Kızartması: Kabaklar hiç yağ kullanmadan tavada nasıl kızartılır. Netice nasıl olur? Tecrübe edenler yorumlarda paylaşabilir. Şöyle bir yağsızlık veya az yağlılık mümkün olabilir: Önce iki patates fırında kızartılır. Sonra beş adet biber, iki patlıcan, iki kabak fırında yağlı kağıt üzerinde kızartılır. Sebzelerin üzerine yumurta fırçasıyla yağ sürülebilir. Üzeri için dört adet domates küp küp doğranıp iki diş sarımsakla birlikte tavada pişirilir. Soğuduktan sonra sebzelerin üzerine dökülür. Kabak Kızartması Fırında da yapılabilir. Beş adet kabak soyulur, yıkanır, suyu süzdürülür, dilimlenir. Derin bir kaba iki yemek kaşığı kadar sıvı yağ, birer çay kaşığı çay kaşığı kırmızı toz biber, tuz ve kuru nane konur ve dilimlenen kabaklar eklenerek tuz ile birlikte karıştırılarak iyice yağa bulanır. Fırın tepsisine hepsi dizilir. 170 derecede kızarıncaya kadar kontrol edilerek yirmi dakika civarında pişirilir. Sarımsaklı yoğurt veya domates sosu ile sunulur.
 12. Kara kabak Kızartması: Giresun mutfağında yer alan bu yemek için Kara kabak soyulup patates gibi doğranır. Bir tatlı kaşığı tuzla ovulup on dakika dinletilir ve bir su bardağı mısır unuyla karıştırılır. Yapışmaz tavaya iki yemek kaşığı sıvıyağ eklenip kızdırılır Kabaklar tavaya alınıp kapak kapatılır ve kısık ateşte çevrilerek pişirilir.
 13. Unlu Patlıcan Kabak kizartmasi: Kabakla patlıcan alacalı soyulup istenen tarzda doğranarak kızgın yağda kızartılır. Ezilmişi sarımsakla yoğurtla karıştırılarak kızartılmış kabak ve patlıcanın üzerine dökülür. Patlıcan kabak kızartması üzerine pul biber serpilir.
 14. Kabak kızartmasına hangi baharat yakışır? Kimyon, acı kırmızıbiber, karabiber, kekik, soğan ve sarımsak karışımı kabaklara lezzetli bir tat verir. Bu gaye ile şarmula sosu da kullanılabilir.
 15. Kabak kızartması kalori Kabak Kızartmasının 100 gramında 226 kcal kalori, bir orta porsiyon yani 335 gramlık miktarında ise 758 kalori yer alır.
 16. Kışlık Kabak Kizartmasi: Kabaklar yıkanır ve kurumaları için yirmi dakika bekletilir. Daha sonra dilimlenerek kızgın yağda iki taraflı kızarttıktan sonra soğumaya bırakılır. İyice soğuyunca buzdolabı poşetine düzgün bir şekilde yerleştirip veya derin dondurucuya veya buzluğa konulur.
 17. Bal kabak Kızartması: Çok yaygın olarak yapılmayan bir yemektir. a) Sade Yoğurtlu: Bal kabağı soyulup dilimlenip tuzlanır. Sıvı yağı tavada kızdırdıktan sonra dilimlenen bal kabakları içine atılarak kızartılır. Fazla yağını süzmek için kâğıt havlu üzerine alınır. Bir kâsede rendelenmiş sarımsakla yoğurt çırpılarak kızarmış ve servis tabağına alınmış bal kabaklarının üzerine dökülür. b) Yumurtalı: Bir yumurta yayvan bir kapta çırpılır. Bir su bardağı un başka geniş bir kaba konulur. Balkabağı dilimleri önce çırpılmış yumurtaya sonra una bulanarak silkelenir. Kızdırılmış yağda kızartılır. Kâğıt havlu üzerine alınır. Tuz serpildikten sonra sarımsaklı yoğurtla sunulur.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Beril
 • Ceylin