mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Yoğurtlu Kabak Kızartması Nasıl Yapılır?

Pratik bir şekilde yoğurtlu kabak kızartması nasıl yapılır? Kolay ve leziz bir tarif olan kabak kızartması, iyi yapılırsa tadına doyulmaz bir ara sıcaktır. Sade olduğu gibi kabak kızartması yoğurtlu ve domates soslu olarak hazırlanabilir. Bir kaç noktaya dikkat edilirse yağ çekmeyen nefis kabak kızartması pişirmek herkesin yapabileceği bir iş... Öyleyse en güzel kabak kızartması nasıl yapılır? Kabak kızartması nasıl pişirilir? Yağ çekmeyen kabak kızartması nasıl yapılır? İşte kabak yemekleri içinde en beğenilenlerinden biri olan kabak kızartması tarifi...

YOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASI

Yoğurtlu Kabak Kızartması Tarifi Malzemeleri - Kabak Kızartma Tarifi İçindekiler - Kızarmış kabak nasıl yapılır?

Dört adet orta boy kızartmalık kabak

Bir kase yoğurt

Üç - dört diş sarımsak

Bir çay kaşığı tuz

Kızartmak için sıvı yağ

YOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASIYOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASI
YOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASIYOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASI

Yoğurtlu Kabak Kızartması Tarifi - Sarımsaklı Yoğurtlu Kabak Kızartması Nasıl Yapılır? - Tavada Kabak Kızartması Nasıl Yapılır?

 1. Kabak yağda nasıl kızartılır? Sade kabak kızartması: Kabaklar yıkanır, yarım santim kalınlığında tercihen tırtıklı bir bıçakla enine dilimlenir. Süzgeçte bir miktar bekletilerek kurumaları sağlanır. Sulu kalırsa kızgın yağda etrafa yağ sıçraması tehlikesi yanında fazla yağ çekmesi ihtimali artabilir.
 2. Üzerlerine bir çay kaşığı kadar tuz ekilerek kızgın yağda iki tarafı altın rengi olana kadar kızartılır. Yağın yeterince kızgın olması kabakların daha az yağ çekmelerini sağlayacaktır. Diğer taraftan fazla gecikip de yağı yakmamak gerekir.
 3. Kevgir yardımıyla kızartma tenceresinden alınan kabaklar fazla yağlarının alınması maksadıyla bir kağıt peçete veya kağıt havlu üstüne konulur ve servis tabağına yerleştirilir.
 4. Tercihen katı yoğurda ince kıyılan sarımsaklar eklenerek karıştırılır. İstenirse taze naneli veya dere otlu yoğurt sosu da yapılabilir.
 5. Sarımsaklı yoğurt kabakların üzerine dökülerek ılık veya soğuk olarak Yoğurtlu Kabak Kızartması servis edilir. İstenirse yoğurdun da üzerine pul biber serpilebilir veya erimiş tereyağında bir - iki dakika kızdırılmış nane gezdirilebilir.

YOĞURTLU-KABAK-KIZARTMASI

"Yoğurtlu Kabak Nasıl Kızartılır? Kızartma Kabağı Nasıl Yapılır?", "Kabak Kızartması Degisik Tarifleri, Kabak Kızartması Çeşitleri" İle Alakalı Diğer Hususlar ve "Az Yağda Kabak Kizartmasi, Kabak Kizartmasi Yoğurtlu Usulü, En Güzel Kabak Nasıl Kızartılır?" Püf Noktaları

 1. Başka yoğurtlu kabak kızartması nasıl olur? Sarımsaklar kıyılmak yerine dövülebilir. Yoğurt sosu semizotlu da yapılabilir.
 2. Kabak ne kadar sürede kızarır? Kabak tavada kaç dakikada pişer? Ocağın hararetine kabakların cinsine, doğranma kalınlıklarına ve tavanın yapısına göre değişecektir. Bu sebeple sabit bir dakika hedefi yerine az pişme ve fazla kuruma durumlarına karşı kabakların renk almaları takip edilir.
 3. Mısır Unlu Kabak Kızartması Nasıl Yapılır? Mısır Unlu Kabak Kizartmasi Tarifi, Una Bulanmış Kabak Kızartması Tarifleri: Kabak kızartması mısır unlu veya buğday unlu olarak yapılacaksa Unlu Kabak Kizartmasinda Birinci Tarz: Sütlü Kabak Kızartması Sutlu-kabak kizartmasi unlu tarzı için soyulmadan yıkanıp sapları kesilerek ince daireler şeklinde dilimlenen iki - üç adet kabağın üzerine yarım su bardağı kadar süt dökülüp bir - iki saat buzdolabında tutulur. Kabaklar sütten çıkarılır, süte bir yumurta, elenmiş dört yemek kaşığı un, elenmiş bir çay kaşığı kabartma tozu, birer çay kaşığı nane, toz kırmızıbiber, tuz ilave edilip nispeten katı kıvamlı bir harç elde edilir. Kabaklar bu harca bulanıp kızgın sıvı yağda kızartılır. Kağıt havluya fazla yağı çıkartılan kabaklar içine iki çay kaşığı nane veya dere otuyla pul biber ilave edilen bir kase yoğurtla sunulur. Una Bulanmış Kabak Kizartmasinda, Zeytinyağında Kabak Kızartmasında İkinci Tarz: Aynı şekilde kabaklar hazırlanır ve kızartma tenceresinde yağ kızdırılır. Bir yumurtanın sarısıyla beyazını ayrılıp beyazı ayrı bir kapta köpürtülür. Yumurtanın sarısı, elenmiş bir su bardağı un, elenmiş bir paket kabartma tozu bir su bardağı süt, bir çay kaşığı tuz ve karabiberle güzelce karıştırılır. Köpüren beyazı da söndürmeden diğer karışıma çok karıştırmadan eklenerek sulu, boza kıvamında bir hamur elde edilir. Kabak dilimleri bu hamura bulanıp iyice kızmış yağa atılıp kızartılır. Kabak kizartmasi, Galeta unlu kabak kizartmasi galeta unlu şeklinde olacaksa yine aynı usulle yapılabilir. Galeta Unlu Kabak kızartması Soslu Tarzı için: Dört adet kabak yıkanıp kağıt havlu ile kurulanır, kabukları soyulup, yuvarlak doğranır. İki adet yumurta bir kaseye kırılıp, çırpılır ve tuz atılır. Bir su bardağı galeta unu bir tabağa konur. Yağ tavaya alınıp kızdırılır. Kabaklar önce yumurtaya sonra da galeta ununa bulanıp kızartılır. Fazla yağını gidermek üzere kağıt havlu üzerine alınır. Bir kasede yoğurt ve sarımsak karıştırılıp kızartılan kabakla sunulur. Yumurta yerine süt kullanılabilir. Şöyle ki: Geniş bir kapta rendelenmiş birer çay bardağı parmesan peynir ile galeta unu, kırmızı toz biber, karabiber ve tuz karıştırılır. Kabaklar yuvarlak dilimlenir önce süte ardından galeta unlu karışıma bulanarak kızgın yağda kızartılır
 4. Kabak Kızartmasının Yağ Çekmemesi: Yağın kızgın olması gerekir. Lakin yetmez. Kızartma tavası fazla doldurulur da sıcaklık aniden düşerse kabaklar yağ çeker. Parça parça pişirilmelidir.
 5. Kabak ve patlıcan kızartması nasıl yapılır? Soslu kabak patlıcan kızartması, yoğurtlu karışık kızartma nasıl yapılır? Patlıcan kabak kızartma nasıl yapılır? Patlıcan ve kabak nasıl kızartılır? Patlıcan kabak kizartmasi yoğurtlu olduğu gibi domates soslu patlıcan kabak kızartması da yapılabilir. Kabak patlıcan patates kızartması, kabak patates kızartması, kabak havuç kızartması gibi karışık kızartmalarda tavada karışık kızartma hangi sırayla? Önce patates mi kızartılır patlıcan mı? Yağın yanmaması ve sebzelerin birbirinin kokusunu almaması için kızartma sırasına dikkat edilir. Kabuğunu soyulan patatesleri, parmak şeklinde kesip nişastasını bırakması için soğuk suda bekletilir. Uç kısımlarını alınan patlıcanların kabukları alacalı soyulup yuvarlak dilimlenip acısını bırakması ve kararmaması için tuzlu suda bekletilir. Yine uçları alınıp kabukları kazınan veya soyulan kabaklar yuvarlak dilimlenir. Doğranmış sebzeler kızartma öncesinde kağıt havlu yardımıyla dikkatlice kurulanır. Sıvı yağı, geniş bir kızartma tavasında kızdırılır. Kurulanmış sebzeleri sırasıyla; patates, kabak, patlıcan ve biber olmak üzere kızgın yağda kızartılır. Altın sarısı renginde patates kızartması elde etmek için temiz yağa evvela patatesler atılır. Kabaklar patatesten sonra kızartılır. Patates, kabak ve patlıcan kızartmasında en son sıra patlıcanındır. Patlıcan daha hızlı karardığından sair sebzelerin rengini karartmaması için en son kızartılması gerekir. Patlıcan biber nasıl kızartılır? Yoğurtlu patlıcan biber patates kızartmasında biberin durumu farklıdır. Büyük biberler doğranır. Küçük boy köy biberi bütün olarak bırakılacaksa patlamamaları için çatalla birkaç yerinden delinir. Kabuklarının kısa sürede kızarıp yanmaması için biberler kısık ateşte veya ayrı bir tavada kızartılır. Aynı tavada olsun istenirse biberlerin kokusu kızartma yağına sineceğinden biberler en son kızartılır. Kızartılan sebzeler kağıt havlu serili servis tabağına çıkarılıp fazla yağı giderilir. Köfte patates kızartmasında önce patates mi kızartılır köfte mi? Önce patatesler ardından köfteler kızartılır, aksi halde yağ kararır.
 6. Sodalı Kabak nasıl kızartılır? Selanik Usulü Kabak Kızartması Tarifi - Sodalı Kabak Kizartmasi Nasıl Yapılır? Yunan usulü kabak kızartma nasıl yapılır? Kabak kızartması sodalı olarak farklı bir lezzettir. Kabak Kızartması Yunan Usulü Kabak Kızartması tarifi: (Kolokithakia) denilen bu usulde yıkanıp soyulup ince dilimlenen üç – dört kabak, iki çay bardağı un, bir çay bardağı maden suyu, bir yemek kaşığı sirke ve tuzun karıştırılması ile oluşan sos hamuruna tek tek bulanıp, hatta hepsi sosta bir süre bekletilip sıvı yağda harlı ateşte kızartılır. Sodali kabak kızartması olan Yunan tipi Kabak kizartmasi Sodalı iki tarafı da nar gibi kızarana kadar kızartılır. Sodalı Kabak kızartması da sarımsaklı yoğurtla sunulur. Yunanca kabak kızartması ne demektir? Kabak kizartma Yunan Usulü kabak kızartma: "kolokithakia tiganita". Kolokithi (κολοκύθι) ise kabak demektir. Bulgaristan Kabak kizartmasinın Yunan tipi kabak kızartmasından farklarını bilen değerli okurlar yorumlarda paylaşabilir.
 7. Yoğurtlu Kabak kızartması yanına ne gider? Kabak Yemeği Menüsü, Yoğurtlamanın yanına ne gider? Patlıcan kabak kizartmasi yanına ne gider? Kızarmış kabak yoğurtlaması bir çok ana yemeğin yanına yakışacaktır. ????PİLAV VE ????MAKARNA TARİFLERİ, KIYMALI PATATES???? OTURTMASI, ????ÇORBA TARİFLERİ???? ile bir menü oluşturulabilir. "Patlıcan biber kabak kızartması nasıl yapılır?" sualinin cevabı da aynıdır.
 8. Rendelenmiş Kabak Kızartması Nasıl Yapılır? Rende kabak kızartması yoğurtlu olabilir. Rendelenmiş Kabak kizartmasi nasil yapilir? Dört adet orta boy kabak rendelenir. Tavanın içerisine yarım çay bardağı sıvı yağı ve kabaklar dökülüp kavrulur. Lapalaşmaması için fazla karıştırılmaz. Pişmesi yaklaşınca bir çay kaşığı pul biber ve tuz ilave edilir. Bir kase kadar yoğurda rendelenmiş üç diş sarımsak ve az tuz eklenerek karıştırılır. Servis tabağına alınan kabakların üzerine dökülür. Bir tavada eritilen bir yemek kaşığı tereyağı ocaktan alınınca yarım çay kaşığı pul biber karıştırılıp yoğurtlu kabağın üzerine gezdirilir. Ayrıca: Kabak Mücver Kızartması, Kabak Mücver Yapımı Tarifi- Kabak Mücveri Nasıl Yapılır? Kabak mücveri nasıl kızartılır KABAK MÜCVER TARİFİ
 9. Soslu Kabak kızartması nasıl olur? Domates soslu kabak kızartması tarifi, Kabak Kizartmasi Soslu: Kabak kızartması tariflerinden domates soslu kabak kizartmasi domates soslu için DOMATES???? SOSLU KABAK KIZARTMASI. Patlıcan kabak kızartması domates soslu olarak da nefistir.
 10. Sade kabak nasıl kızartılır? Sade Kabak kizartmasi: Yoğurt ve sos ilave edilmeden sade olarak sunulan kabak kızartmasıdır.
 11. Kıymalı Kabak Kızartması: Dört adet kabak soyulup yuvarlak doğranır ve tavada kızmış yağda kızartılır. Başka bir tavada sıvı yağda doğranmış bir adet soğanı kavurup yarım kilo kıymayı ekleyip kavurmaya devam edilir. Birkaç dakika sonra robottan geçirilmiş bir adet domates, tuz, bir yemek kaşığı salçayı ve kırmızıbiber ilave edip pişirilir. İki su bardağı yoğurt, tuz ve bir diş sarımsakla sarımsaklı yoğurt hazırlanır. Bir borcama önce kabakları, onun üstüne kıyma ve en üste sarımsaklı yoğurt dökülür. Ayrıca salçalı sos hazırlanıp üzerine gezdirilip sunulur.
 12. Değişik Kabak kızartması nasıl yapılır? Julyen kabak kizartmasi, Çubuk Kabak Kızartması Yumurtalı Kabak kızartması değişik usullerinden biridir. Fırın 170 dereceye ayarlanır. Üç adet kabağın kabukları soyulur, ortadan ikiye bölünüp parmak kalınlığında dilimler elde edilir. Bir kaseye kırılan üç adet yumurta çırpılır. Başka bir kasede galeta unu, karabiber, iki yemek kaşığı sıvı yağ ve ince rendelenmiş bir su bardağı kaşar peyniri karıştırılır. Kabaklar önce yumurtalı sosa sonra da yarım su bardağı galeta ununa veya mısır ununa batırılıp on beş dakika kadar fırınlanır. Kabaklar fırınlanmak yerine kızgın yağda kızartılabilir. Kabak çubukları farklı dip soslarla da sunulabilir.
 13. Yağsız Tavada Kabak Kızartması: Kabaklar hiç yağ kullanmadan tavada nasıl kızartılır? Yağsız tavada kabak kizartmasi neticesi nasıl olur? Tecrübe edenler yorumlarda paylaşabilir. Şöyle bir yağsızlık veya az yağlılık mümkün olabilir: Önce iki patates fırında kızartılır. Sonra beş adet biber, iki patlıcan, iki kabak fırında yağlı kağıt üzerinde kızartılır. Sebzelerin üzerine yumurta fırçasıyla yağ sürülebilir. Üzeri için dört adet domates küp küp doğranıp iki diş sarımsakla birlikte tavada pişirilir. Soğuduktan sonra sebzelerin üzerine dökülür. Kabak Kızartması Fırında Kabak Kızartması olarak da yapılabilir. Fırında kabak nasıl kızartılır? Beş adet kabak soyulur, yıkanır, suyu süzdürülür, dilimlenir. Derin bir kaba iki yemek kaşığı kadar sıvı yağ, birer çay kaşığı çay kaşığı kırmızı toz biber, tuz ve kuru nane konur ve dilimlenen kabaklar eklenerek tuz ile birlikte karıştırılarak iyice yağa bulanır. Fırın tepsisine hepsi dizilir. 170 derecede kızarıncaya kadar kontrol edilerek yirmi dakika civarında pişirilir. Kabak kızartması firinda pişince sarımsaklı yoğurt veya domates sosu ile sunulur. Fırında kabak kizartmasi tarifi olarak en sade usulde fırın tepsisi yağlanır, üzerine ince ince kesilmiş kabaklar dizilir, istenirse az un serpilir, fırınlanır.
 14. Fırında Patlıcan Kabak Kızartması Yoğurtlu Nasıl Yapılır? Kabak Kizartmasi Fırında İki adet patlıcan alacalı soyulup, iri küpler şeklinde doğranıp tuzlu suya konulur. İki adet kabak kabuklu bir halde bırakılıp küpler halinde doğranır. Bir kâseye sarımsakları rendelenir Üzerine zeytinyağı ve taze biberiye eklenip iyice karıştırılır. Acılığı çıkan patlıcanların fazla suyu süzülür. Tüm sebzeleri bir kaba alınıp üzerine tuz, karabiber ve toz kırmızı biber serpilir. Zeytinyağlı sosu da eklenip harmanlanır. Sebzeler pişirme kâğıdı serili bir fırın tepsinin üzerine alınır. Aralıklı bir şekilde yayılır. 180 derecede önceden ısıtılmış fırına sürülür. Bütün sebzeler pişene dek takriben yarım saat tutulur. Bir kapta sos malzemeleri karıştırılıp fırından çıkarılan sebzelerin üzerine gezdirilir. Fırında patlıcan kabak kizartmasi ister sade ister yoğurtla, isterse de domatesli veya sarımsaklı sos gezdirerek sunulabilir. Farklı bir domates sosu hazırlamak için; bol suda yıkanıp ikiye bölünmüş etli ve sulu üç adet domates rendelenir. İki diş sarımsağın kabukları soyulup küçük küpler halinde doğranır. Üç yemek kaşığı sıvıyağ bir tavada kızdırılır. Bütün halde kabuksuz iki diş sarımsak kızgın yağda iki dakika çevrilip kenara alınır. Rendelenmiş domatesler ve bir tatlı kaşığı biber salçası ilave edilip karıştırılır. Doğranmış sarımsakları da katılarak kısık ateşte pişirmeye devam edilir. Birer çay kaşığı toz şeker, tuz ile yarım çay kaşığı karabiber ve üç dal taze kekik karıştırılır. Bir tatlı kaşığı üzüm sirkesi ilave edilip üç dakika daha kısık ateşte kaynatılıp ocaktan indirilir. Bu sos kızartılan sebzelerin üzerine gezdirilip soğuk veya ılık sunulur.
 15. Kahvaltılık Kabak Kizartmasi, Yumurtalı Kabak kızartması nasıl yapılır? Kabak Yumurta Kızartması, Yumurtali Kabak Kizartmasi İki adet kabak yıkanıp soyulur, dilimlenip tuzlanır. Bir buçuk su bardağı un, bir paket kabartma tozu, bir şişe maden suyu, iki adet yumurta, bir tatlı kaşığı tuz ile birer çay kaşığı karabiber, pul biber ve kekik karıştırılıp bir sos hazırlanır. Kabaklar soslanıp sıvı yağda kızartılır. Kahvaltılık kabak kızartması sıcak olarak sunulur.
 16. Beyaz Kabak kızartması nasıl yapılır? İki adet kabak yıkanıp kurutulur. Dışları tırtıklı bıçak ile soyulur. Gayet ince yuvarlaklar halinde doğranır. Bir kaba alınarak üzerine yarım çay bardağı süt dökülerek iki saat buzdolabında tutulur. Sonra dolaptan çıkarılıp süte bir adet yumurta, dört yemek kaşığı un, birer çay kaşığı kabartma tozu, toz kırmızı biber, nane, acı pul biber ve tuz ilave edilip katı kıvamlı bir harç elde edilir. Kabaklar bu sosa bulanıp kızdırılmış az sıvı yağda kızartılır. Kağıt havlu üzerine çıkartılıp fazla yağı giderilir. Sıcak olarak yanında nane ve acı pul biber katılmış yoğurtla sunulur.
 17. Köy kabağı nasıl kızartılır? Kara kabak Kızartması: Giresun mutfağında yer alan bu yemek için Kara kabak soyulup çekirdekli kısmı alınır, patates gibi doğranır. Bir tatlı kaşığı tuzla ovulup on dakika dinletilir ve bir su bardağı mısır unuyla karıştırılır. Yapışmaz tavaya iki yemek kaşığı sıvıyağ eklenip kızdırılır Kabaklar tavaya alınıp kapak kapatılır ve kısık ateşte çevrilerek pişirilir.
 18. Unlu Patlıcan Kabak Kızartması Yoğurtlu, Kabak patlıcan kızartması nasıl yapılır? Kabakla patlıcan alacalı soyulup istenen tarzda doğranarak kızgın yağda kızartılır. Ezilmiş sarımsak yoğurtla karıştırılarak kızartılmış kabak ve patlıcanın üzerine dökülür. Patlıcan kabak kızartması üzerine pul biber serpilir.
 19. Kabak kızartmasına hangi baharat yakışır? Kimyon, acı kırmızıbiber, karabiber, kekik, soğan ve sarımsak karışımı kabaklara lezzetli bir tat verir. Bu gaye ile şarmula sosu da kullanılabilir.
 20. Kabak Kızartması Kaç Kalori, Kabak kızartması Kalori Seviyesi Kabak Kızartmasının 100 gramında 226 kcal kalori, bir orta porsiyon yani 335 gramlık miktarında ise 758 kalori yer alır.
 21. Kışlık Kabak Kizartmasi, Buzluğa Kızartmalık Kabak Nasıl Konur? Kışlık Kabak Kızartması Nasıl Yapılır? Kabaklar yıkanır ve kurumaları için yirmi dakika bekletilir. Daha sonra dilimlenerek kızgın yağda iki taraflı kızarttıktan sonra soğumaya bırakılır. İyice soğuyunca buzdolabı poşetine düzgün bir şekilde yerleştirip veya derin dondurucuya veya buzluğa konulur.
 22. Julyen Kabak Kızartması Üç adet orta boy kabak julyen şekilde doğranır. Bıçakla, jülyen soyucu veya akordeon rende ile ince kıyılır. Yalnız çekirdekleri kullanılmaz çünkü çekirdekler kabağı sulandırır. Bir tatlı kaşığı pul biber, karabiber, kekik, tuz ilave edilip karıştırılır. Yapışmaz bir tepsiye dizilip üzerine bir çay bardağının üçte biri kadar sıvı yağı gezdirilir. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında yirmi dakika kadar pişirilip üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek sunulur.
 23. Bal kabak Kızartması: Çok yaygın olarak yapılmayan bir yemektir. a) Sade Yoğurtlu: Bal kabağı soyulup dilimlenip tuzlanır. Sıvı yağı tavada kızdırdıktan sonra dilimlenen bal kabakları içine atılarak kızartılır. Fazla yağını süzmek için kâğıt havlu üzerine alınır. Bir kâsede rendelenmiş sarımsakla yoğurt çırpılarak kızarmış ve servis tabağına alınmış bal kabaklarının üzerine dökülür. b) Yumurtalı: Bir yumurta yayvan bir kapta çırpılır. Bir su bardağı un başka geniş bir kaba konulur. Balkabağı dilimleri önce çırpılmış yumurtaya sonra una bulanarak silkelenir. Kızdırılmış yağda kızartılır. Kâğıt havlu üzerine alınır. Tuz serpildikten sonra sarımsaklı yoğurtla sunulur.
YukarıYukarı