mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ISIRGAN OTU KAVURMASI

Isırgan otu kavurması nasıl yapılır? Isırgan kavurması tarifi bir kaç noktaya dikkat edilirse oldukça kolay bir yemektir. "Isırgan otu yemeği nasıl yapılır?" diyenlere işte resimli kolay ısırgan otu kavurması tarifi...

ISIRGAN-OTU-KAVURMASI

Isırgan Otu Kavurması Tarifi Malzemeleri

Bir demet ısırgan otu

Bir büyük kuru soğan

İki diş sarımsak

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, kırmızıbiber veya pul biber

ISIRGAN-OTU-KAVURMASI

Isırgan Otu Kavurması Tarifi

 1. Isırganlarla muamele yapmadan önce ellere bir çift eldiven takmak da yarar var. Isırgan yaprakları elle kopartılarak bol suyun içinde bir – iki kez yıkanır.
 2. Isırgan otu Nasıl kaynatılır? Üzerine kaynamış su dökülerek üç – dört dakika kadar kaynatılır ve süzdürülür.
 3. Tavaya iki – üç yemek kaşığı sıvı yağ konulur. İncecik doğranan soğanlar ve sarımsaklar eklenir.
 4. Pembeleşen soğanlara haşlanmış ısırganlar ilave edilerek bir iki defa çevrilir ve altı kapatılmadan üzerine tuz ve kırmızıbiber veya pul biber eklenir. Isırgan Otu Kavurması sıcak olarak servis edilir. Isırgan otu kavurması yoğurtlu olarak da sunulabilir.

Isırgan Otu Kavurması Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Isırgan Otu Yemeği Nasıl Yapılır" Püf Noktaları:

 1. Isırgan Otu Kavurması Yumurtalı: Bu şekilde yapılan ısırganın içine yumurta da kırılarak hazırlanabilir veya Isırganlı omlet yapılabilir.
 2. Çorbası da yapılan ısırgan otu ile gözleme yapılmak istenirse ısırgan gözlemesi tarifi: ISIRGAN OTLU GÖZLEME
 3. Isırgan Otu Nasıl Temizlenir? Yukarıda da temas edildiği üzere ısırgan otu yemeği veya ısırgan otu kavurması yapmak üzere ısırganı toplarken ve temizlerken ellere koruyucu bir çift eldiven kullanmak lazımdır. Bir tıbbi eldiven veya bulaşık eldiveni yeterli olacaktır. Yoksa en azından eller sağlam bir poşet veya torba içinde emniyete alınabilir. Satın alınan veya toplanan ısırgan otları akan suyun içinde yıkanır ve bir kaba konur. Başka bir yerde kaynatılmış su ısırgan otunun üzerine dökülür. Bir kaşıkla karıştırmaya, tuzla ovmaya ve tekrar durulamaya pek de gerek yoktur. Bir kaç dakika sonra süzdürülmesi yeterli olur. Dikkat edilecek husus ısırgan otunun alerjik hassasiyeti yüksek olan bazı kişilerde kaşıntı ve kızarıklık gibi durumları başlatabileceğidir.
 4. Isırgan Yemeği Nereye Ait? Isırgan Yemeği nefis yemek tariflerinden biri olup bütün memleket coğrafyasında rastlanılabilir. Bununla beraber iklim dolaysıyla daha fazla bulunabildiği için Isırgan Yemeği Karadeniz bölgesinde daha sıklıkla yapılır. "Sırgan Yemeği" veya çinçar yemeği şeklinde de ifade edilen bu yemek grubunda pırasalı ısırgan kavurması, ısırgan otu çorbası, yoğurtlu ısırgan çorbası, bulgurlu ısırgan çorbası, ısırgan gözlemesi, pirinçli ısırgan yemeği, ısırgan otlu ıspanak yemeği, ısırgan otlu pide, mısır unlu ısırgan otu yemeği, kurutulmuş ısırgan otu çorbası, ısırgan otu böreği, zeytinyağlı ısırgan otu gibi yemeklerde yer alır.
 5. Isırgan Otu Yemeği Nasıl Yapılır? Isırgan otu kavurması bir ısırgan otu yemeğidir. Bununla beraber bu suale cevap olarak mısır unlu veya bulgurlu ısırgan otu yemeği de anlaşılabilir. Isırgan otu ile yapılan yemek tarifleri arasında kavurmaya ıspanak veya pırasa ilave ederek ısırgan otu ve ıspanak kavurması veya pırasalı ısırgan kavurması, haşlanmış ısırganı börek iç malzemesi olarak kullanmak suretiyle ısırgan otu böreği, dible seviyesine ulaşmadan bulgur ilavesi ile bulgurlu ısırgan otu yemeği, sulu bir gıda tercihinde ısırgan otu çorbası yapılabilir.
 6. Zonguldak mutfağına ait bir ısırgan yemeği tarifi, Nasıl yapılır? Yıkanıp ayıklanan bir demet ısırgan otları suda haşlanır, süzülür ve iki - üç su bardağı kadar bu haşlama suyundan ayrılır. Ayrılan bu suyla tencereye konan dört - beş yemek kaşığı kadar mısır unu hiç topak kalmayacak şekilde karıştırarak kısık ateşte pişirilir. Kıvamlanınca ısırganlar, karabiber ve tuz eklenerek bir kaç dakika daha pişirilir. İkram tabağına alınınca üzerine gezdirilmesi için bir tavada ince doğranmış iki- üç diş sarımsak bir yemek kaşığı tere yağında sotelenir. Kimileri ısırganı çok kısa bir süre blendırdan geçirir veya tahta bir kaşıkla ezer. Isırganlardan sonra istenirse ayrı bir yerde bir kuru soğanla kavrulan 200 gram kıyma yemeğe ilave edilebilir.
 7. Isırgan Otu kalori Isırgan yemeği nefis yemek tariflerinden olup ısırgan otunun 100 gramının 40 kalori civarında olduğu ifade ediliyor.

Isırgan Otunun Faydaları - Isırgan Otu Yemeği Faydaları

Kansızlığa, demir eksikliğine, kuvvetsizliğe, sindirim sorunlarına, eklem ağrılarına, soğuk algınlığına, öksürüğe, egzamaya, prostat büyümesine, tansiyon, kolesterole, şeker hastalığına karşı faydalı olması umulur. Sivilceleri gidermeye yardımcı olduğu, enfeksiyonlara karşı direnç sağlayacak şekilde bağışıklık sistemini güçlendirdiği, ağrıları kestiği, kansere karşı koruyucu olduğu, ülseri önlediği, kan dolaşımını arttırdığı ve ödemleri giderdiği varsayılır.

Isırgan otunun muhtemel faydaları olarak şunlar ifade edilmekle beraber hemen hepsi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır:
1)Birçok Besin Maddesi İçerir: Isırgan otu, birçoğu vücutta antioksidan görevi gören çeşitli vitaminler, mineraller, yağ asitleri, amino asitler, polifenoller ve pigmentler sunar.
2)Enflamasyonu Azaltabilir: Isırgan otu iltihabı bastırmaya yardımcı olabilir, Bu da artrit de dahil olmak üzere enflamatuar durumlara yardımcı olabilir,
3) Büyümüş Prostat Belirtilerini Tedavi Edebilir: Isırgan otu, BPH olan erkeklerde prostat boyutunu küçültmeye ve genişlemiş prostat bezinin semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.
4) Saman nezlesini tedavi edebilir: Isırgan otu saman nezlesi semptomlarını azaltabilir. Ancak, bazı araştırmalar bunun bir plasebodan çok daha etkili olmayabileceğini göstermektedir.
5) Kan basıncını düşürebilir: Isırgan otu, kan damarlarınızın gevşemesine izin vererek ve kalbinizin kasılmalarının gücünü azaltarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.
6) Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir: Isırgan otu kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir.
7) Isırgan otunun diğer potansiyel sağlık yararları, kanamayı azaltma, karaciğer sağlığını, doğal diüretik olmasını, yara ve yanık iyileşmesini ihtiva eder. Kaynak1, Kaynak2

Isırgan Otunun Zararları:

Alerjik hassasiyeti olanların, hamile ve emziren bayanların, kan sulandırıcı ilaç kullananların, radyoterapi - kemoterapi tedavisi görenlerin, şeker ve tansiyon hastalarının doktora danışmadan kullanmaması tavsiye edilir. Hamile kadınlar ısırgan otu tüketmekten kaçınmalıdır çünkü uterus kasılmalarını tetikleyebilir, bu da düşük yapma riskini artırabilir. Şu ilaçları alanlar, ısırgan otu tüketmeden önce doktoruna danışmalı: Kan incelticiler, Tansiyon ilaçları, Diüretikler, Diyabet ilaçları, Lityum. Isırgan otu bu ilaçlarla etkileşime girebilir. Mesela, bitkinin potansiyel diüretik etkisi, diüretiklerin etkisini artırabilir ve bu da dehidrasyon riskini artırabilir . Kurutulmuş veya pişmiş ısırgan otu çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, tahrişe neden olabileceğinden taze yapraklara temas edilmemeli...

ISIRGAN OTLU GÖZLEME tarifi de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı