mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Isırgan Otu Kavurması Tarifi, Nasıl Yapılır?

Isırgan otu kavurması nasıl yapılır? Isırgan kavurması tarifi bir kaç noktaya dikkat edilirse oldukça kolay bir yemektir. "Taze ısırgan otu nasıl yenir? Isırgan otundan nasıl yemek yapabilirim? Isırgan otu nasıl tüketilmeli? Isırgan otu yemeği nasıl yapılır? Isırgan kavurma nasıl yapılır?" diyenlere işte resimli kolay ısırgan otu kavurması tarifi...

ISIRGAN-OTU-KAVURMASI

Isırgan Otu Kavurması Tarifi Malzemeleri Isırgan Otu Yemeği Tarifi İçindekiler

Bir demet ısırgan otu

Bir büyük kuru soğan

İki diş sarımsak

İki – üç yemek kaşığı sıvı yağ

Tuz, kırmızıbiber veya pul biber

ISIRGAN-OTU-KAVURMASI

Isırgan Otu Kavurması Tarifi - İsırgan Otu Yemeği - Taze Isırgan Otu Nasıl Pişirilir? İsırgan Otu Kavurması Nasıl Yapılır? Isırgan Otu Nasıl Pişirilir? Taze Isırgan Yemeği Nasıl Yapılır? Isırgan Otu Kavurması Nasıl?

 1. Isırganlarla muamele yapmadan önce ellere bir çift eldiven takmak da yarar var. Isırgan yaprakları elle kopartılarak bol suyun içinde bir – iki kez yıkanır.
 2. Isırgan otu haşlanır mı? Isırgan otu nasıl kaynatılır? Üzerine kaynamış su dökülerek üç – dört dakika kadar kaynatılır ve süzdürülür.
 3. Tavaya iki – üç yemek kaşığı sıvı yağ konulur. İncecik doğranan soğanlar ve sarımsaklar eklenir.
 4. Pembeleşen soğanlara haşlanmış ısırganlar ilave edilerek bir iki defa çevrilir ve altı kapatılmadan üzerine tuz ve kırmızıbiber veya pul biber eklenir. Isırgan Otu Kavurması sıcak olarak servis edilir. Isırgan otu kavurması yoğurtlu olarak da sunulabilir.

"Isırgan Otu Kavurması Tarifi, Isırgan Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Isırgan Otlu Tarifler, Isırgan Yemeği Çeşitleri, Isırgan Otu Çorbası Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Isırgan Otu ile Ne Yemek Yapılır?" Püf Noktaları:

 1. Isırgan ile ne yapılır? Isırgan otundan Hangi Yemek Yapılır? Taze Isırgan Otu Nasıl Tüketilir? Isırgan otu ile Ne Yapılır? Isırgan otu çorbası, ısırgan ekmek, ısırganlı omlet, ısırganlı mantı, ısırgan cipsi, ısırgan böreği, ısırganlı kızarmış ekmek, ısırgan otlu bazlama, ısırgan otlu börek, haşlanmış ısırgan otu salatası, ısırgan otu pirinçlisi, ısırganlı brokoli, dalgan köftesi (ısırgan otu mücveri)
 2. Isırgan Otu Kavurması Yumurtalı: Bu şekilde yapılan ısırgan otu tarifinde ısırganın içine yumurta da kırılarak hazırlanabilir veya Isırganlı omlet yapılabilir.
 3. Isırgan lı Gözleme, Gözleme Hamuru Nasıl Yapılır? Çorbası da yapılan ısırgan otu ile gözleme yapılmak istenirse ısırgan gözlemesi tarifi: ISIRGAN OTLU GÖZLEME
 4. Isırgan Otu Tarifleri Nasıl Yapılır? Isırgan Otu Nasıl Yenir? Isırgan Otu Nasıl Temizlenir? Isırgan ile Neler Yapılabilir? Isırgan Otu ile Hangi Yemekler Yapılır? Yukarıda da temas edildiği üzere ısırgan otu yemeği veya ısırgan otu kavurması yapmak üzere ısırganı toplarken ve temizlerken ellere koruyucu bir çift eldiven kullanmak lazımdır. Bir tıbbi eldiven veya bulaşık eldiveni yeterli olacaktır. Yoksa en azından eller sağlam bir poşet veya torba içinde emniyete alınabilir. Satın alınan veya toplanan ısırgan otları akan suyun içinde yıkanır ve bir kaba konur. Başka bir yerde kaynatılmış su ısırgan otunun üzerine dökülür. Bir kaşıkla karıştırmaya, tuzla ovmaya ve tekrar durulamaya pek de gerek yoktur. Bir kaç dakika sonra süzdürülmesi yeterli olur. Dikkat edilecek husus ısırgan otunun alerjik hassasiyeti yüksek olan bazı kişilerde kaşıntı ve kızarıklık gibi durumları başlatabileceğidir.
 5. Isırgan Yemeği Nereye Ait? Isırgan Yemeği Nerenin? Isırgan otu ile ne yapılabilir? Isırganla ne yemek yapılır? Isırgan Yemeği nefis yemek tariflerinden biri olup bütün memleket coğrafyasında rastlanılabilir. Bununla beraber iklim dolaysıyla daha fazla bulunabildiği için Isırgan Yemeği Karadeniz bölgesinde daha sıklıkla yapılır. Isirgandan ne yapilir? "Sırgan Yemeği" veya çinçar yemeği şeklinde de ifade edilen bu yemek grubunda pırasalı ısırgan kavurması, ısırgan otu çorbası, yoğurtlu ısırgan çorbası, bulgurlu ısırgan çorbası, ısırgan gözlemesi, pirinçli ısırgan yemeği, ısırgan otlu ıspanak yemeği, ısırgan otlu pide, mısır unlu ısırgan yemeği, kurutulmuş ısırgan otu çorbası, ısırgan otu böreği, zeytinyağlı ısırgan otu gibi yemeklerde yer alır.
 6. Isırgan Otu Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Isırgan Otu ile Ne Yapabilirim? Isırgan Otu Yemeği Nasıl Yapılır? Isırgan Otu Yemeği Tarifi, Bulgurlu Isırgan Yemeği Isırgan otu kavurması bir ısırgan otu yemeğidir. Bununla beraber bu suale cevap olarak mısır unlu veya bulgurlu ısırgan otu yemeği de anlaşılabilir. Isırgan otu ile yapılan yemek tarifleri arasında kavurmaya ıspanak veya pırasa ilave ederek ısırgan otu ve ıspanak kavurması veya pırasalı ısırgan kavurması, haşlanmış ısırganı börek iç malzemesi olarak kullanmak suretiyle ısırgan otu böreği, dible seviyesine ulaşmadan bulgur ilavesi ile bulgurlu ısırgan otu yemeği, sulu bir gıda tercihinde ısırgan otu çorbası yapılabilir.
 7. En Basit Isırgan Yemeği Yapımı Isırgan otu eldivenle yıkanıp doğranır. Tencereye bir adet doğranmış orta boy soğan eklenir. Yağı ilave edilerek soğan pembeleştirilir. Pul biber ve ısırgan otu eklenerek karıştırılır. Beş dakika kadar kavrulur. Isırgan sulandığından su eklemek gereksizdir. Ocağın kapatılıp servis tabağına konulur. Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek sunulur.
 8. Zonguldak mutfağına ait bir ısırgan yemeği tarifi, Nasıl yapılır? Mısır unlu ısırgan otu yemeği "Isırgan otu yemeği hangi yöreye aittir?" derken bu nefis otun Zonguldak mutfağındaki bir yemeğinden söz etmek gerekir. Yıkanıp ayıklanan bir demet ısırgan otları suda haşlanır, süzülür ve iki - üç su bardağı kadar bu haşlama suyundan ayrılır. Ayrılan bu suyla tencereye konan dört - beş yemek kaşığı kadar mısır unu hiç topak kalmayacak şekilde karıştırarak kısık ateşte pişirilir. Kıvamlanınca ısırganlar, karabiber ve tuz eklenerek bir kaç dakika daha pişirilir. İkram tabağına alınınca üzerine gezdirilmesi için bir tavada ince doğranmış iki- üç diş sarımsak bir yemek kaşığı tere yağında sotelenir. Kimileri ısırganı çok kısa bir süre blendırdan geçirir veya tahta bir kaşıkla ezer. Isırganlardan sonra istenirse ayrı bir yerde bir kuru soğanla kavrulan 200 gram kıyma yemeğe ilave edilebilir.
 9. Isırgan Otu kalori Isırgan yemeği nefis yemek tariflerinden olup ısırgan otunun 100 gramının 40 kalori civarında olduğu ifade ediliyor.
 10. Isırgan otu dondurucuya nasıl konulur? Isırgan otu nasıl saklanır? Haşlama ve dondurma usulünde haşlama için bir tencerenin içerisine sıcak su konup kaynayana kadar beklenir. Isırgan otunu soğuk suda yıkandıktan sonra bir dakika kadar haşlanmış suyun içinde bekletilir ve süzgece alınır. Tekrar soğuk sudan geçirdikten sonra iyice sıkıştırılmış şekilde buzdolabı poşetine yerleştirilerek dondurucuda saklanır. Bununla beraber gıdaların yüksek sıcaklıkta olduğu gibi düşük sıcaklık seviyelerinde de plastik benzeri malzemelerle bir arada olmaması gerektiği, kurutulmuş olanının kullanılmasının daha uygun olduğu da ifade edilmektedir.
 11. Kurutulmuş ısırgan otu yemeği nasıl yapılır? Isırgan otu yemeği yapılışı farklı şekillerde olabilir. Çorba tenceresinde biraz ısıtıp üç yemek kaşığı zeytinyağında küçük doğranmış bir adet kuru soğan kavrulur. Rengi dönünce içine iki yemek kaşığı un ilave edilip kavrulur. Daha sonra sekiz su bardağı et + kemik veya sebze suyu, iki diş ezilmiş sarımsak, bir çay kaşığı kimyon, tuzu ve bir büyük çorba kasesi kuru ısırgan otu ilave edilip kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra bir çay bardağı süt de eklenerek lezzeti kontrol edilerek blendırdan geçirilir. Servis edilirken eritilmiş bir yemek kaşığı tereyağına ilave edilen kekik, nane ve acı kırmızı biber ile yapılan sos gezdirilerek sunulur.
 12. Isırgan otu çayı nasıl yapılır? Isırgan otu nasıl yapılır? Kurutulmuş ısırgan otundan bir yemek kaşığı alarak kaynayan suya atılır ve ocak kapatılır. On dakika kadar demlenmeye bırakın. Fincana süzdükten sonra içilebilir.
 13. Yoğurtlu ısırgan otu nasıl yapılır? Yoğurtlu Isırgan Otu Salatası Bir demet ısırgan otu haşlanıp ince ince kıyılır. Bir kase süzme yoğurt biraz inceltilir. Isırgan otu eklenip iyice karıştırılıp servis tabağına alınır. Haşlanmış yumurtaları üzerine yerleştirilir. Tereyağı tavada ısıtılır. Üzerine bir tatlı kaşığı pul biber koyup pişirilir. Yumurtaların üzerine gezdirilir. Sarımsaklı yoğurt ile de yapılabilir.
 14. Karadeniz Usulü Isırgan Yemeği Nasıl Yapılır?, Isırgan Yemeği Karadeniz, Giresun Bir kilogram ısırgan otu iyice yıkanır. Kaynar suda haşlanıp süzülür, tel süzgeçten elle ezilerek geçirilir. Mutfak robotu veya blender da kullanılabilir. Ezilen ısırgan tencereye konulup pişirilir. Kıvamı fazlaysa su eklenebilir. Tuz ilave edilerek biraz daha pişirilir. Sonra bir çay bardağı kadar un az az eklenir. Muhallebi kıvamına dek pişirilir. Bir tavada üç yemek kaşık tereyağı kızdırılır. İnce doğranmış beş diş sarımsak yağda kavrulup ısırgana eklenir. Üzerine nane ekilerek sunulur.
 15. Pirinçli Isırgan Yemeği, Kuru Isırgan Yemeği, Kars Kuru ısırgan otu çorbası nasıl yapılır? Isırgan Otu Çorbasının Tarifi, İsırgan Yemeği Tencereye bir fincan pirinç konulur. Üzerine altı su bardağı kadar su ve tuz ilave edilir. Orta ateşte şişene kadar pişirilir. Yıkanmış kuru bir kase kuru ısırgan ilave edilip, on dakika kadar pişirilir. İki yemek kaşığı un sulandırılarak çorbaya katılır. Bu arada ince kıyılmış bir adet kuru soğan tereyağında kavrulur, birer çay kaşığı reyhan, nane ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilir. Kaynayan çorbaya eklenir. On dakika daha pişirilir.
 16. Isırgan Otu Salatası nasıl yapılır? Ege Mutfağı Isırgan Isırgan Otu Salatası Tarifi Bir eldiven giyilip bir demet ısırgan otunun körpe yaprakları ayıklanarak bir kaseye alınır. Üzerine tuz ilave edip elle birkaç dakika ovalanıp yumuşatılır. Isırgan otları yıkanıp suları süzülür irice doğranır. Üç dal yeşil soğan, yarımşar demet maydanoz, dereotu ve nane de ince kıyılır. Bir adet domates küp küp doğranır. Bütün malzeme harmanlanır. İki diş sarımsak ezilir. Nar ekşisi, limon suyu, sarımsak, zeytinyağı ve tuz ile bir salata sosu yapılır. Servis tabağına alınan sebzelerin üzerine bir kase lor veya tulum peyniri ufalanır. Salata sosu da üzerine gezdirilip sunulur.
 17. Isırgan Otu Börek, İsırgan Dan Yapılan Yemeklerden isırgan Otu Börek Yıkanıp doğranan ısırgan otu, beklemeye bırakılır. Tavaya sıvıyağı ve ufak doğranmış kuru soğan eklenip kavrulur. Pembeleşen soğanın içerisine, az salça ilave edilerek biraz daha kavrulur. Lor peyniri, biraz pul biber ve ısırgan otu karıştırılıp eklenir. Ocak kapatılıp soğumaya alınır. Tepsi yağlanıp yufka serilir. Yufka da yağlanır. Üç kat yufka serilince kavrulmuş ısırgan otu yufkaya düzgünce yayılır. İki kat daha yufka serilip tekrar iç harç yayılır. Nihayet tekrar iki kat yufka, arası yağlanarak yayılır. Birer yemek kaşığı yoğurtla sıvıyağ az bir çörek otu ile çırpılıp en üste yayılır. Bir bıçakla dilimlenip 180 derecede kızarana dek pişirilir.
 18. Kurutulmuş ve taze ısırgan arasındaki fark Saracoğlu Hocanın anlatımına göre, taze ısırgan kanamaları durdurucu vasfından dolayı dünyada uzun yıllardan beri bilinen bir halk ilacıdır. Bu, taze yaprak ve saplarının ihtiva ettiği zengin K vitamininden gelir. Kurutulmuş ısırganda ise K vitamini bulunmaz. Bu sebeple kurutulmuş ısırgan çayı kan sulandırıcıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullananlar taze ısırgandan yapılan yemekleri yememeleri gerekir. Beyin embolisi geçirmiş (beyin kılcal damarlarında kan pıhtısının damarı tıkaması) veya umumi olarak emboli tehlikesi taşıyan hastaların taze ısırgan çayı veya çorbası içmemeliler. Kurutulmuş ısırgan kullanılacaksa, en azından o senenin ürünü olmalıdır. Kurutulmuş ısırganda kök kısımları olmamalı ve çiçek açmamış olmalıdır. Isırgan çiçekli ise satın alınmamalıdır. Saç bakımında, romatizmaya ve arthiritis’e karşı ısırganın tedavi edici gücü vardır. Lakin, hazırlama ve tatbik tarzı başarıya büyük tesir eder. Yetiştiği çevre ve toprağının kimyevi yapısı da mühimdir. Bazı hastalıklarda yukarıdaki uyarının tersine sadece çiçeklerinin kullanılması veya çiçek açtıktan sonra toplanması gerekir.
 19. Dalgan Köftesi (Isırgan Otu Mücveri) Bir bağ dalgan (ısırgan) bol suda birkaç defa eldivenle yıkanıp, süzülür. Dört adet taze soğan ve iki adet taze sarımsakla beraber ince kıyılır. Tuz, karabiber, kırmızı toz biber, iki adet yumurta ilave edilip karıştırılır. Kaşıktan akmayacak kıvam alıncaya dek un ve az miktar mısır unu ekleyip, kızgın yağa kaşıkla döküp kızartılır.
 20. Semiz Otu Yemeği: ETSİZ SEMİZOTU YEMEĞİ

Isırgan Otunun Faydaları - Isırgan Otu Yemeğinin Faydaları - Isırgan Otu Hangi Hastalığa İyi Gelir? - Isırgan Yemeğinin Faydaları

Isırgan Yemeği Faydaları: Isırgan otu faydaları olarak sunulan liste uzundur. Kansızlığa, demir eksikliğine, kuvvetsizliğe, sindirim sorunlarına, eklem ağrılarına, soğuk algınlığına, öksürüğe, egzamaya, prostat büyümesine, tansiyon, kolesterole, şeker hastalığına karşı faydalı olması umulur. Sivilceleri gidermeye yardımcı olduğu, enfeksiyonlara karşı direnç sağlayacak şekilde bağışıklık sistemini güçlendirdiği, ağrıları kestiği, kansere karşı koruyucu olduğu, ülseri önlediği, kan dolaşımını arttırdığı ve ödemleri giderdiği varsayılır.

Isırgan otunun muhtemel faydaları olarak şunlar ifade edilmekle beraber hemen hepsi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır:
1) Birçok Besin Maddesi İçerir: Isırgan otu, birçoğu vücutta antioksidan görevi gören çeşitli vitaminler, mineraller, yağ asitleri, amino asitler, polifenoller ve pigmentler sunar.
2) Enflamasyonu Azaltabilir: Isırgan otu iltihabı bastırmaya yardımcı olabilir, Bu da artrit de dahil olmak üzere enflamatuar durumlara yardımcı olabilir,
3) Büyümüş Prostat Belirtilerini Tedavi Edebilir: Isırgan otu, BPH olan erkeklerde prostat boyutunu küçültmeye ve genişlemiş prostat bezinin semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olabilir.
4) Saman nezlesini tedavi edebilir: Isırgan otu saman nezlesi semptomlarını azaltabilir. Ancak, bazı araştırmalar bunun bir plasebodan çok daha etkili olmayabileceğini göstermektedir.
5) Kan basıncını düşürebilir: Isırgan otu, kan damarlarınızın gevşemesine izin vererek ve kalbinizin kasılmalarının gücünü azaltarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.
6) Kan Şekeri Kontrolüne Yardımcı Olabilir: Isırgan otu kan şekeri seviyelerinin düşmesine yardımcı olabilir.
7) Isırgan otunun diğer potansiyel sağlık yararları, kanamayı azaltma, karaciğer sağlığını, doğal diüretik olmasını, yara ve yanık iyileşmesini ihtiva eder. Kaynak1, Kaynak2

Isırgan Otunun Zararları:

Alerjik hassasiyeti olanların, hamile ve emziren bayanların, kan sulandırıcı ilaç kullananların, radyoterapi - kemoterapi tedavisi görenlerin, şeker ve tansiyon hastalarının doktora danışmadan kullanmaması tavsiye edilir. Hamile kadınlar ısırgan otu tüketmekten kaçınmalıdır çünkü uterus kasılmalarını tetikleyebilir, bu da düşük yapma riskini artırabilir. Şu ilaçları alanlar, ısırgan otu tüketmeden önce doktoruna danışmalı: Kan incelticiler, Tansiyon ilaçları, Diüretikler, Diyabet ilaçları, Lityum. Isırgan otu bu ilaçlarla etkileşime girebilir. Mesela, bitkinin potansiyel diüretik etkisi, diüretiklerin etkisini artırabilir ve bu da dehidrasyon riskini artırabilir. Kurutulmuş veya pişmiş ısırgan otu çoğu insan için güvenlidir. Bununla birlikte, tahrişe neden olabileceğinden taze yapraklara temas edilmemeli...

ISIRGAN OTLU GÖZLEME tarifi de ilginizi çekebilir.

YukarıYukarı