mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Kışlık Menemenlik Nasıl Yapılır?

Kışlık konserve menemen tarifi nasıldır, konserve menemen nasıl yapılır? Yazın taze sebzelerle yapılıp kahvaltı sofralarını şenlendiren menemen aynı lezzette kışında yenebilir mi? Konserve menemen nasıl hazırlanır? Kışın afiyetle yenebilecek konserve menemen, mevsiminde yetişmiş enfes kızarmış domates ve kokusuyla cezbeden biberlerden yazın veya sonbaharda hazırlanabilir. Menemen yapmak için seralarda toprak bile görmeden yetişen sebzeleri kullanmak yerine menemen konservesini sadece dolaptan çıkarıp yumurtasını kırmak yeter... Kışlık konserve menemen yapımı tarifi oldukça pratik ve kolay… "Kavanozluk menemen nasıl yapılır? Menemenlik konserve nasıl yapılır?" diyenlere işte evde hazırlanabilecek nefis konserve menemen yapımı tarifi...

KIŞLIK-MENEMENLİK-NASIL-YAPILIR?

Kışlık Menemen Malzemeleri - Konserve Menemen Tarifi İçindekiler - Biberli Menemen Konservesi Nasıl Yapılır?

Bir kg tatlı sivri biber

Dört kg domates

Cam kavanoz

KIŞLIK-MENEMENLİK-NASIL-YAPILIR?

Kavanoz Menemen Nasıl Yapılır? Kışlık Menemenlik Tarifi - Kışlık Menemen Nasıl Hazırlanır? Domatesli Menemen Konservesi Nasıl Yapılır? Menemenlik Konserve Tarifi

 1. Domatesler ve biberler yıkanır. Biberlerin içindeki tohumlar ayıklanır ve küçük küçük doğranır.
 2. Yayvan bir tencere ile ocağa konur.
 3. Biberler solup renkleri değişince kabukları soyulup doğrayıcıdan geçirilen veya rendelenen domatesler ilave edilir.
 4. Konserve Menemen Kaç Dakikada Pişer? Menemen kaç dakika kaynar? Domatesin miktarına, sululuk seviyesine ve ocağın ayarına göre değişebilir. Domatesler büyük ölçüde suyunu çekinceye kadar pişirilir. "Konserve menemen kaç saat kaynatılır? Kışlık-menemen kaç dakika kaynatılır?" deniyorsa bu süre 20 - 40 dakika olabilir.
 5. Sıcak olarak kavanozlara doldurulur, ağızları sıkıca kapatılır ve ağız kısmı kurulanır.
 6. Kavanozlar bir bezin üzerine ters çevrilerek vakumlama yapması sağlanır ve bir gün bekletilir. Bu şekilde konserve menemenin kavanoz kapağından sızdırıp sızdırmadığı da anlaşılmış olur. Daha sonra serin ve nemsiz bir yerde muhafaza edilebilir. Konserve menemenden menemen nasıl yapılır? Menemenlik ile menemen nasıl yapılır? Gerektiğinde veya tarla sebzelerinin mevsimi geçtiğinde PEYNİRLİ MENEMEN TARİFİ🧀yapımında Kışlık Menemenlik Sos olarak kullanılabileceği gibi kışın yemeklere de konulabilir.

"Kış İçin Menemen Nasıl Yapılır? Kışlık Konserve Menemen Tarifi" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Kışlık Domates Menemen Konservesi Nasıl Yapılır Tarifi? Kışlık-Menemen Püf Noktaları

 1. Menemende Yağ ve Tuz Nerede? Kışlık menemenlik yapımında ikisine de ihtiyaç bulunmuyor. Elde edilen yağsız kışlık menemendir. Kullanılacağı yere ve tercihe göre tuz seviyesini zamanı gelince ayarlamak daha uygundur. Yağ da kokusunu ve lezzetini farklılaştırır. Bununla beraber, doğranmış biberlerin sıvı yağda veya tereyağda renkleri dönene kadar kavrularak domateslerin eklenip kaynatıldığı, tuzun ve hatta pul biberin ilave edildiği usuller de yaygındır.
 2. Menemenlik Domates Nasıl Yapılır? Kışlık-menemen püf noktalarından biri domateslerin kolay soyulması usulüdür. Domateslere çizik atıp önce sıcak sonra soğuk suya atarak kabukların daha kolay soyulması sağlanabilir.
 3. Kışlık Menemen Ne Zaman Yapılır? Menemenlik kışlık bir hazırlık olup kislik-menemen için Ağustos sonları ile sonbahar ayları en ideal mevsimdir. Menemenlik domates fiyatlarının en ucuz olduğu dönem ekseriyetle Ağustos - Eylül dönemidir.
 4. Konserve Menemenin Ekşi Olmaması İçin Ne Yapmalı? Kışlık-menemen konservesinin ekşi olmaması için domateslerin çekirdeklerinin çıkarılması önerilir. İkiye bölünen domatesin yarısı elle sıkıştırılarak yere doğru sallanınca çekirdekleri dökülür. Kalan çekirdekleri de elle veya bıçakla temizlenir. Blendırdan geçirilir. Bu suretle çekirdeksiz, ekşi ve sulu olmayan bir menemen elde edilebilir.
 5. Dondurucuya Menemenlik Nasıl Konur? Poşette Kışlık-Menemen Nasıl Yapılır? Dondurucuya Menemenlik Domates Nasıl Konur? Yapılıp soğuyan menemen harcı porsiyonluk ölçülerde poşetlenir. Tek seferlik kullanımlık ölçülerde buzdolabı poşetlerine bölüştürüp dondurucuda saklanır. Çıkarıldığında buzlu şekilde tavaya konup, buzu çözülünce yumurtasını kırılır. Bu arada, bazı uzmanlar, yüksek ve düşük sıcaklıklarda, gıdaların plastik kaynaklı malzeme ile temasını uygun görmez.
 6. Menemen Kavanozları Kışlık menemen yapımında kavanoz kapaklarını yeni almak ve kullanmadan evvel kapakları en az beş dakika kaynatmak gerekir.
 7. Konserve Menemen Neden Bozulur? Konservelerde bozulma hazırlama esnasında yapılan hatalardan, saklama şartlarından kaynaklanabilir. İyi kaynatılıp hava almayacak şekilde kavanozlanmalı, serin ve güneş almayan bir yerde saklanmalıdır.
 8. Menemende Besin Değeri Menemen içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu A ve C vitamini, folik asit, potasyum, sodyum ve demir bulunur.
 9. Menemendeki Biber Domatesin yirmide biri, onda biri, yarısı, onda üçü, dörtte biri seviyelerinde biber eklenebilir. Çarliston, sivri, acı biber, köy biberi veya kıl biber olabilir. Tatlı bibere bir miktar acı biber ilave edilebilir. Miktarı ve türü lezzet tercihi belirler.
 10. Konserve Menemen Nasıl Pişirilir Soğanlı Bir adet soğan ve biberler ince ince doğranır ve aynı anda tencerede sıvı yağ eklenerek orta ateşte pişirilir. Suyunu çekince domates eklenir.
 11. Kavanozda domates konservesi nasıl yapılır? Kışlık Domates Konservesi Yapımı Menemen domatesi ayrı olsun istenirse menemenlik konserve domates nasıl yapılır? "Menemenlik domates nasıl yapılır?" mevzusunu şu yazıda okuyabilirsiniz: Kışlık Domates Sosu Konservesi Tarifi, Nasıl yapılır?🍅

KIŞLIK-MENEMENLİK-NASIL-YAPILIR?

YukarıYukarı