mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Evde Süt ve Yoğurt Kaymağından Tereyağ Yapımı Tarifi🧈

Yoğurt kaymağından tereyağ yapımı nasıldır? Çiğ sütten tereyağı nasıl yapılır? Yoğurttan tereyağ yapılır mı? Birikmiş kaymaktan tereyağı nasıl yapılır?

evde-yogurt-veya-sut-kaymagindan-tereyagi-yapimi

Ev Yapımı Tereyağı Malzemeler

Ev yapımı yoğurt (YOĞURT YAPIMI) veya yağlı süt

Kavanoz veya mutfak robotu

evde-yogurt-veya-sut-kaymagindan-tereyagi-yapimi2

Evde Tereyağı Yapımı Tarifi - Süt Kaymağından Tereyağı Yapımı, Buzluktan Çıkan Kaymak Nasıl Tereyağı Yapılır? Yoğurt Kaynağından Tereyağı Tarifi

 1. Ev yapımı kaymaklı yoğurdun üzerindeki kaymak tabakası alınır. Bu kaymak az gelirse bunu dondurucuda saklayıp iki - üç sefer daha yoğurtların kaymağı alınarak cam bir kavanozun içine konulur.
 2. Üzerine kaymak miktarından biraz daha fazla ılık su konularak kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Aşağı yukarı doğru sallanarak çalkalanır.
 3. Bir süre sonra kavanozun üst yüzeyinde tereyağı parçacıkları görünmeye başlar. Çalkalama muamelesi parçalar üst yüzeyde bütünleşmeye başlayıncaya kadar devam edilir.
 4. Oluşan tereyağı bir kaşık yardımıyla alınarak soğuk su dolu bir kaseye konulur. Bunu yapmakla hem tereyağının daha iyi sertleşmesi hem de ayranlı suyundan arındırılması sağlanmış olur.
 5. Bu tereyağı taze tuzsuz olarak sabah kahvaltılarında yenir. Evde Tereyağı Yapımından sonra elde edilen karışım hafif tuzlanarak yayık ayranı olarak içilebilir.

Evde Tereyağı Yapımı Tarifi, Süt Kaymağından Kavanozda Tereyağ Yapımı ile Alakalı Diğer Hususlar ve Blender ile Yoğurt Kaymağından Tereyağı Yapımı Püf Noktaları

 1. En İyi Tereyağı Hangi Sütten Yapılır? Yağı alınmamış veya fazla alınmamış köy veya çiftlik sütünden daha iyi tereyağı elde edilebilir.
 2. Tereyağı Süt Kaymağından mi Yoğurt Kaymağından mi? Yoğurt kaymağından ne yapılır? Kaymaktan tereyağı yapımında sadece süt kullanılmaz. Tereyağı tat ve koku farkıyla süt kaymağından da elde edilebilir. Yoğurt kaymağından tereyağ yapımı için kaynatılan süt soğuduktan sonra ağzı açık olarak bir gün buzdolabında bekletilirse elde edilen kaymak daha fazla olur.
 3. Yoğurttan Tereyağı Yapımı, Yoğurt Kaymağından Tereyağı Kavanozda, Evde Yoğurt Kaymağı İle Tereyağı Nasıl Yapılır? Yoğurttan ne kadar tereyağı çıkar? Mayalanan üç kilo kadar yoğurttan yarım kaseden fazla kaymak alıyorsanız iki seferlik yoğurt kaymağından yarım kaseden biraz fazla tereyağı elde edebilirsiniz. Bu miktar tamamen yoğurdun üzerindeki kaymak miktarına bağlıdır.
 4. Yoğurt Kaymağından tereyağ bidonda: Biriktirilmiş kaymakları derin dondurucuda saklandığı için bir gece önceden dondurucudan çıkarıp buzdolabı kısmına konulur. Birikmiş kaymak miktarına göre uygun büyüklükte turşu bidonuna kaymaklar alınıp üzerini iki parmak geçecek kadar su ilave edilir. Ağzı sıkıca kapatılan bidonda bir saat devamlı olarak çalkalanır. Arada açıp kontrol edilir. Kaymaklar yağ tutmaya başladıkça çalkalama işi yavaşlayabilir. Topaklanmalar başlayınca tereyağı olmak üzeredir. Topaklanmaların yoğun olması kafidir. Daha sonra bidondaki topaklanmış lakin sulu kıvamlı tereyağı süt süzgecine alınır. Sulu kısmı süzgeçten iyice süzülünce az akan soğuk suyun altında tereyağı yıkanır. Bir yandan da kaşıkla ezerek suyu güzelce çıkarılır. Sarı renk elde edilince tereyağı olmuştur. Kaşıkla bastırdıkça suyu çıkmıyorsa tereyağı tabağa alıp buzdolabına konulabilir. Buzdolabında durdukça dondurma gibi kıvam alıp sertleşir. Ara ara dolaptan çıkarılıp tabak yan yatırılarak varsa çıkan su süzülür. Süt süzgecinde kaşıkla iyice ezildiyse tabakta su kalmaz Birikmiş kaymakları bidona alınca istenen miktarda tuzu ilave edilerek de çalkalama yapılabilir.
 5. Mutfak Robotunda Tereyağı Yapımı: Yoğurt kaymağından mikserle tereyağı yapımı mümkündür. Kavanozda çalkalama muamelesi yerine mutfak robotunun düşük ayarı pratik bir alternatif olabilir. Yeterince karıştırıp tülbentten süzünce hem yağ hem de poğaça vs. yapımında kullanılabilecek su elde edilecektir.
 6. Süt kutuları ve şişeleri için en uygun yer, sanıldığı gibi buzdolabının kapağındaki şişelik değildir. Çünkü bu alanlar, özellikle de yaz aylarında süt ve süt ürünlerini korumak için yeterince soğuk değildir. Bunun yanında buzdolabının kapağı her açıldığında da sıcak havaya maruz kalırlar. Şişelik yerine süt ve süt ürünlerini orta raflara koymakta fayda var.
 7. Kavanozda Tereyağı Yapımı Aparatı, Kilner Tereyağı Yapma Kavanozu Tereyağı kavanozu olarak ayrı bir tereyağı yapma aparatı olmadan yukarıdaki şekilde yapılabilmektedir. Tereyağı yapma kavanozu Trendyol'da satılmaktaydı. Bir litrelik kavanoz ve mekanizma bir arada bulunmakta olup elle çevrilerek çırpma ve çalkalama yapılarak kullanılır. Yağlı kremayı cam kavanozun tabanına yerleştirin, çalkalama mekanizmalı kapağı takın ve kolu çevirerek kanatları döndürmeye başlayın. Tereyağı sütten ayrılana kadar yaklaşık 10 dakika çalkalanır. Tereyağı sütü süzülür ve Kilner Tereyağ Kanatları kullanılarak tereyağı şekillendirilir. Tereyağı sütü krep veya çörek karışımları hazırlamak için kullanılabilir. Çeşnilendirerek, otlar ve baharatlar ekleyerek farklı aromalar oluşturulabilir. Lakin Mart 2023 itibariyle 1500TL civarındaydı.
YukarıYukarı