mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE KOLAY KESTANE🌰 KEBABI NASIL YAPILIR? KESTANE NASIL PİŞİRİLİR?

İyi kestane nasıl pişirilir? Kestane nasıl yapılır? Tavada kestane kebap nasıl yapılır? Soğuk kış günlerinin ağızda dağılan nefis lezzeti kestanenin B1, B2, E vitaninleri ve selenyum ihtiva etmesi yanında mide hastalıklarını azaltması, kanser riskini düşürmesi, çocuk gelişimine ve beyin hücrelerine fayda sağlaması umulmaktadır. İşte "Sokak kestanesi nasıl yapılır?" diyenlere evde kestane pişirmenin resimli kolay tarifi...

KOLAY-KESTANE-KEBABI-NASIL-YAPILIR

Evde Kestane Kebabı Malzemeleri

Yarım kg kestane (Pazardan Balıkesir veya Kastamonu İnebolu kestaneleri alınır. Balıkesir kestaneleri biraz daha mat, Kastamonu olanlar biraz daha parlak görünüşlüdür.)

Tırtıllı ve kısa saplı bir bıçak (veya kestane çizici)

Tava

EVDE KOLAY KESTANE KEBABI

Evde Kolay Kestane Kebabı Nasıl Yapılır? Kestane Tavada Olur mu, Ocakta Kestane Nasıl Yapılır, Teflon Tavada, Közleme Tavasında Kestane Yapımı Nasıldır, Nasıl Kavrulur, Pişirilir, Kaç Dakikada Pişer? Kestane Nasıl Pişirilir, Tavada Kestane Nasıl Yapılır?

 1. Kestaneler evveliyatla yıkanır ve süzdürülür.
 2. Kestane kebabı yapılacak tava, teflon tava, çift taraflı tava, eski tip döküm ızgara veya tost makineleri kısık ateşte kızdırılır.
 3. Kestane çizimi nasıl yapılır? Kestane nasıl çizilir? Kestane nasıl kesilir? "Evde kestane nasıl patlatılır?" diye bir merak yoksa pişerken patlamalarını önlemek ve piştikten sonra soyulmalarını kolaylaştırmak üzere kestaneler çizilmelidir. Tırtıllı ve kısa saplı bir bıçakla kestanelerin kabuk kısmı çok aşağıya gitmeyecek şekilde yani kestane meyve içini çok fazla kesmeden boydan boya (diğer bir deyişle kestane elde tutulduğunda elin üzerine kalan şişman kısmı ortadan) çizilir. Ananevi usul bu olmasına karşılık daha kolay açılması hedefiyle artı veya çarpı işareti şeklinde çift çizgi de uygulanabilir. Bombeli kısmı kesemeyeceklerini düşünenler kestanenin varsa düz tarafını kesebilirler. İstenirse kestane çizmeyi kolaylaştıran aletler kullanılarak elin kesilmesi tehlikesi azaltılabilir.
 4. Çizilmiş kestanelerin pişirme öncesi suda bekletilmesi kabukların daha kolay açılmasına ve içlerinin daha yumuşak olmasına katkı sunar. Kestane suda ne kadar bekletilir? Bir saat kadar beklemeleri yeterli olsa da ne kadar beklerse o kadar daha iyi olduğunu savunanlar vardır. "Kestane ne kadar süre suda bekletilir?" hususu dışında suya çok az tuz ilavesi faydalı olabilir, ancak fazlası tadını değiştirecektir.
 5. Kestaneler kızmış olan tavaya üst üste gelmeyecek şekilde dizilir ve orta ateşte pişirilir. Üzerine kapak kapatılır. Yavaş yavaş kestanelerin ağzının açıldığı görülür.
 6. Kestanelerin alt kısımları kızarıp üst kısımda açılmaya başladığında dikkatli bir şekilde alt üst edilir.
 7. Bu kısımda aynı şekilde pişirildikten sonra (toplamda 20 - 25 dakika) kestaneler ocaktan alınır. Tavada Kestane Kebabı çok soğutulmadan sıcak olarak yenir. Çünkü bekleyip soğuyan kestanelerin soyulmaları zorlaşacağı gibi içleri de kuruyup sertleşerek lezzetini kaybeder. Pişen kestaneler sade olarak servis edilebileceği gibi üzerine çikolata sosu dökülebilir.

EVDE KOLAY KESTANE KEBABI

Evde Kestane Kebabı Yapma Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Evde kestane nasıl pişirilir?" Püf Noktaları:

 1. Pişmiş kestanelerin kabuklarından tamamen ayrılması hem kestanenin cinsine hem ateşin kısık olmasına hem de kestaneyi fazla derine dalmadan çizmeye bağlı olabilir.
 2. Kestane Nasıl Seçilir? Kestane alırken bir yüzü düz diğer tarafı yuvarlak, pürüzsüz, lekesiz, taze, dolgun görünüşlü, büyüklüğüne göre ağır, renkleri güzel, kötü kokmayan, büyük ve sert olan kestaneler tercih edilmelidir. Kestane seçerken üzerinde delik olan, içinden filiz çıkmış, diğerlerinden daha koyu renkli, çatlamış, küflenmeye yüz tutmuş, yumuşak lekeleri olan, nem kokusu gelen ve ağzı açılmış olanlar seçilmemelidir. Parmaklar arasında sıkıldığında yumuşaklık var ise içi çürüktür. Kestane seçerken kurtsuz, çürüksüz olduklarına işaret eden bu asgari standartlar sağlansa da bir kestanede bunların ötesinde en mühim iki vasıf kabuğundan kolay ayrılma ve lezzettir. Bütün bunlar sağlandıktan sonra mümkünse nispeten irice olanlar alınır. Sondaki iki şart ancak deneme ile anlaşılacak gibi duruyorsa da çare basittir: Kestaneden önce kestaneci seçilmelidir. İyi bir ham kestane satıcısı doğru kestaneyi önerecektir. Satın alınan kestaneler kullanılacağı zamana kadar yıkanmamalıdır.
 3. Kestane Kebap fırında Nasıl Yapılır? Fırında kestane nasıl pişirilir? Fırında kestane nasıl yapılır? Kestane nasıl pişirilir diye düşünürken fırını kullanmak da mümkündür. Çizilen kestaneler yıkanıp suda bekletildikten sonra süzülüp kesikli yüzleri yukarı bakacak şekilde fırın tepsisine dizilir. Daha iyi pişmeleri için kestanelerin üzerine çok az su serpilir. Önceden ısıtılmış 180 - 200 derecedeki fırında renkleri değişip kabukları açılıncaya kadar takriben yirmi dakika pişirilir. Kestanelerin kabukları kolayca çıkmaya başladıysa pişmiştir. Birkaç dakika soğuması beklenip kabukları soyulabilir. Lâkin kestaneyi fırında kestane pişirmek yine de fazla kuru ve sert olmasına yol açabilir. Bir fırın tepsisine bir kase su koymak yardımcı olabilir.
 4. Fırın torbasında kestane nasıl pişirilir? İçi yumuşak, kabukları kolay soyulan kestaneler elde etmek için suda bekletilmiş, yıkanmış, kesikleri atılmış kestaneler üzerine delikler açılmış fırın torbasına yerleştirdikten sonra önceden 200 dereceye ayarlanmış ve ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirilir.
 5. Tavada Kestane kavurma nasıl yapılır? Yukarıda izahı yapılmıştır. Normal şartlarda gerekmese de kestaneyi yakma talihsizliğine uğrayanlar için ilave tedbirler: Az bir miktar su el ile serpiştirilerek kapaklı tava kullanıp ara sıra karıştırmak meseleyi halledebilir. Bazı kestane çeşitleri daha uzun sürede pişebilir, bir tanesi alınıp kontrol edildiğinde ağızda dağılır kıvama ulaşmışsa pişirme tamamlanır. Teflonda kestane nasıl yapılır? Tavadaki usul takip edilir. Lakin teflonun kullanılamaz seviyede çizilme ihtimali vardır. Tost makinesinde kestane olur mu? Tost makinesini iyice ısıtılır. Çizilmiş kestaneler tost makinesine dizilip kapağını kapatılır. Kestaneleri ara sıra çevirip üzerlerine elle hafifçe su serpilir. Böylece kestaneler pişirilir. Pişen kestaneler temiz bir bezin üzerine alınır ve üzerleri bezle kapatılır. Bu usulle on dakika kestaneler bekletilerek daha kolay soyulmaları sağlanır.
 6. Tencerede kestane nasıl yapılır? Tencerede kestane kebap nasıl pişirilir? Tavada olduğu gibi pişirilir. Ağzı kapatılarak orta ateşte pişirilirse kurumalarına mani olunmuş olur. "Kestane tencerede nasıl pişirilir" mevzusunda dikkat edilmesi gereken husus dengeli bir pişirme için kestanelerin üst üste gelmemiş olmalarıdır.
 7. Közde Kestane Nasıl Yapılır?, Nasıl Pişirilir? Kestane közleme nasıl yapılır? Çizilip, yıkanıp, bir - iki saat suda bekletilmiş kestane kurulanır ve yüksek ısılı ateşteki köz tavada, közleme saclarında pişirilir. Köz tavada azar azar kestane pişirmek gerekir. Kestaneler pişerken üç - dört dakikada bir karıştırıp üzerinde siyahlıklar belirmeye başlayınca ateşten alınır. "Şöminede kestane nasıl yapılır?" sualinin cevabı da kestane közleme gibidir. Bu arada közmatik kestane için de işe yarayan bir alettir.
 8. Kestane Suda Nasıl Haşlanır, Suda Haşlama Kestane Nasıl Yapılır, Nasıl Pişer, Nasıl Pişirilir, Kaç Dakikada Pişer? Suda Haşlama Kestane (Kestane Nasıl Pişirilir Suda Haşlama): Haşlamalık kestaneler biraz daha iridir. Kestane haşlamak için bıçak, falçata veya keskin bir aletle üzerine çizikler atılır. Haşlandığında dağılmasını önlemek için kestaneyi zedelememek gerekir. Kestaneler yıkanıp bir - iki saat suda bekletilir. Kestane haşlaması nasıl yapılır? Kestane nasıl haşlanır ve soyulur tarifi: Orta boy derin bir tencereye konulan kestanelere üzerini geçecek kadar su ilave edilir. Kestane ne kadar zamanda kaç dakikada haşlanır, pişer, kaynatılır? "Kestane ne kadar sürede haşlanır mevzusunda ocağın harareti, tencerenin vasfı, kestanenin cinsi neticeye tesir eder. Bununla beraber orta hararetteki ocakta, kabuklar kesik atılan yerden ayrılmaya başlayana, dış kabukları soyulacak kıvama gelene kadar takriben yarım saat kadar haşlanır. Gereğinden fazla haşlanırsa lezzetini kaybetme durumu oluşacağından yeterli seviyeye gelince kestaneleri ocaktan alıp süzdürmek gerekir. Kolay açılmaları için kısa süreli soğuk su şoklaması fazla soğumasına yol açabilir. Haşlanan kestaneler birkaç dakika dinlendikten sonra kabukları soyularak servis edilir. Düdüklü tencerede kestane kaç dakikada pişer? Kestane düdüklüde kestane kaç dk (dakikada) pişer? Düdüklüde beş dakika kadar pişirmek kafi gelecektir. Kestanelerin tamamının eşit şekilde pişirilebilmesi için tencereyi çok fazla kestane ile doldurmamak gerekir. Haşlanacak kestane miktarı çoksa iki farklı tencere ile yapılabilir. "Kestane nasıl pişirilir haşlama usulü mü daha iyidir?" diyenlere her usulün farklı bir gayeye daha iyi hizmet edeceği söylenebilir. Mesela haşlama, kestane şekeri ve püresi yapımı için en uygun pişirme tarzıdır. Ayrıca bu şekilde elde edilen kestaneler fırın usulüne göre daha lezzetli ve daha yumuşak olup bekleseler bile sertleşmezler. Lokum yumuşaklığına karşılık dağılma tehlikeleri vardır. Kaynayana kadar suda pişirilen kestaneleri çıkarıp fırında pişirmeye devam edenler de vardır.
 9. Kağıtta Kestane: Çizilip, yıkanıp, suda bekletilmiş kestane kurulanır ve yağlı kağıt içine konan kestaneler paketlenir. Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık yarım saat pişirilir.
 10. Tefal Actifry Kestane Pişirme Nasıl Yapılır? Actifry ile kestane kebabı yapmak için üzerine bir kesik açılan kestaneler ılık su içinde 30 dk kadar bekletilip süzülür. Kestaneler Actifry’ın haznesine konup çalıştırılır. Yirmi dakika kadar sonra kabukları açılmış ve kızarmış kestaneler yenmeye hazır hale gelir. Fazla pişmiş olması isteniyorsa biraz daha uzun süre, az pişmiş tercih ediliyorsa daha az tutulabilir. Actifry, kestaneleri karıştırarak pişirdiği için eşit pişirme kabiliyetine sahiptir.
 11. Sobada Kestane Nasıl Yapılır, Nasıl Pişirilir? Mangalda kestane nasıl yapılır? Kış gelince ısınmak için odun veya kömür sobası kullanılıyorsa "Kestane sobada nasıl pişirilir" öğrenmekte fayda var. Öyleyse, soba üzerinde kestane nasıl yapılır? Kestanelerin bir yüzleri çizilir, en az yarım saat kadar ılık suda bekletilir. Suda bekletmek hem kabukların soyulmasını kolaylaştırması hem de içinin pişmeden kabukların yanmasını engellemesi hem de içinin daha yumuşak olması bakımından faydalıdır. İyice yanmış sobanın üzerine yerleştirilen kestanelerin kabukları açılıncaya ve kokuları çıkıncaya kadar pişirilir. Bir maşayla diğer tarafları da çevrilerek pişirilen kestanelerin ilk sıcaklıkları çıkınca soyulmaya hazır hale gelirler. Fazla soğumadan soyulmaları gerekir. "Kestane nasıl pişirilir sobada?" diye soranların bilmeleri gereken en mühim husus kestaneleri çizmeden sobaya koymamaları gerektiğidir. Patlayıp etrafa sıçrayan kestaneler yanmaya ve yaralanmalara sebep olabilir.
 12. Mikrodalgada Kestane: Çizilmiş ve suda beklemiş kestaneler orta güç ayarına getirilmiş mikrodalga fırına yerleştirilir. Fırının gücüne göre değişecek şekilde altı - on dakika arasında pişirilir. Kestanelerin sertlik seviyesine göre bu süre birkaç dakika daha uzatılabilir. Diğer bir usulde bir kaseye kestaneler, diğerine su konularak beş dakika kadar pişirilip çıkarılır. Kestaneler bir kese kağıdında kendi buharıyla soğuması için beş dakika kadar bekletilir.
 13. Kestaneyi Yağda Kızartma: Kestaneli pilav gibi yemeklerde kullanılmak üzere, kesilip yıkanan kestaneler kızgın yağda orta hararetli ateşte takriben yirmi dakika kızartılır. Soğuduktan sonra kabukları kolayca çıkarılabilir.
 14. Kestane Soymayı Kolaylaştırma: Kestanenin tüylü kabuğu nasıl kolay soyulur? Kestaneyi pişirmek kadar piştikten sonra kabuklarını soymak da ehemmiyetli bir zaman ve emek gerektirebilir. Bu durumu önlemek için pişmiş kestaneler hafif nemli bir mutfak bezi veya havlusu içine alınıp sarılır, iki elle baskı uygulanıp, oğuşturulur, tezgaha bastırılır. Böylece kabukların soyulması mevzusunda büyük bir mesafe alınabilir. Bu noktada hayatı kolaylaştırmak için "Kestane Nasıl Seçilir?" kısmındaki nasihatlere dikkat edilmelidir.
 15. Etli Kestane Kebabı Tarifi Yarım kilo kuşbaşı kuzu eti tencerede bir kaç dakika kavrulur. Dört yemek kaşığı zeytinyağı, yuvarlak doğranmış iki adet havuç ve on adet arpacık soğan eklenip kavurmaya devam edilir. İki su bardağı su eklenip pişmeye bırakılır. Havuçlar tam pişmeden kabukları soyulmuş 250 gram kadar bütün vaziyette kestaneler ve bir defneyaprağı ilave edilir. Yarım saat kadar pişirilip ocak kapatılmadan evvel tarçın, tuz ve karabiberi ilave edilir. Defneyaprağını içinden alınıp servis tabağına aktarılarak sunulur.
 16. Kestaneler nasıl saklanır? Taze kestane kolay kurur, bu nedenle serin ve kuru bir yerde, saklamalı ve bir hafta içinde kullanılmalıdır. Nemli olmayan kabukları içindeki taze kestaneler delikli plastik bir torbaya veya bir buzdolabı poşetine doldurulur. Ağzı bağlanan poşette birkaç delik açılarak buzdolabında satın alındığındaki tazelik seviyesine bağlı olarak bir – iki hafta kadar saklanabilir. Dört aya kadar uzun saklanmak istenirse ağzı kapalı ve hava almayan bir kapta derin dondurucuda donmuş halde saklanabilir. Kullanım zamanı geldiğinde oda sıcaklığında çözülmesi beklenir. Pişmiş kestaneler üç - dört gün içinde kullanılmalıdır. Pişmiş kestane hava geçirmez bir kapta dondurularak altı - dokuz aya kadar tutulabilir.
 17. Kuruyan kestane nasıl yumuşatılır? Sertleşen kestane nasıl yumuşatılır? Kestanenin cinsine ve kuruma seviyesine göre değişebilir. Ilık suda bir süre tutularak bir miktar yumuşaması umulur.
 18. Kurumuş kestane nasıl değerlendirilir? Tıpkı ceviz kırar gibi kestanelerin kabukları kırılır. Kabukları temizlenir. Kurutulmuş kestane Bilahare su dolu bir kaba alınır. Takriben olarak üç saat kadar kestanelerin dış kahverengi zarları soyuluncaya kadar bekletilir ve bu zarlar soyulup temizlenir. Birkaç su yıkanıp üzerini üç parmak geçecek kadar su konup haşlanır. Suyunu büyük ölçüde çekmesi gerekir. Börek yapımında kullanılabilir. Yaş pasta yapımında kullanılmak istenirse toz şeker ilavesiyle biraz daha pişirilebilir. Ufalanmış kestaneler ÇİKOLATALI TRUFF TOPLARI(Trüf) yapımında da kullanılabilir.
 19. Kestanesi Meşhur Yöreler: Kışın uzayan soğuk gecelerde kestane kebabı keyfi daha çok aranır. Memleketimizde Anadolu kestanesi (Castanea Sativa) Ege ve Marmara bölgelerinde, Kuzey Anadolu kıyılarında yetişir. Diğer isimleri karakabuk, karakat, karakıllı, hıngıç olan kestane Türkiye’de en fazla (%30’dan fazlası) Aydın’da üretilmektedir. Ege Bölgesi toplam üretimde yaklaşık %70 payla ilk sıradadır. Ülkemizde bulunan Avrupa kestanesine ait kestane çeşitleri arasında Kara Mehmet, Hacı İbiş, Firdola erkenci çeşitleri, Sarı Aşılama, Osmanoğlu, Ayı Tabanı iri çeşitleri, Mahmutmolla, Hacıömer hamur yapımına uygun çeşitleri oluşturur. Bazı yörelerin kestanesi iriliği ile bazı yörelerinki ise lezzeti ile öne çıkar. "Bursa'nın (Bartın'ın) kestanesi, okka çeker beş tanesi" sözü meşhurdur. Kestane satıcıları fiyatlamayı ekseriyetle büyüklüğe göre yaparlar, lakin iri olanların pişmesinin daha uzun sürdüğü dikkate alınmalıdır. Zonguldak’ın Ereğli ilçesinden başlayıp ve Sinop civarına kadar devam eden sahil şeridinde yetişen küçük meyveli, ince kabuklu, kabuğundan çabuk ayrılan, lezzeti farklı ve rengi parlak kestane “kuzu kestanesi” olarak bilinmektedir. Abana, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Doğanyurt ve İnebolu gibi Kastamonu'nun sahil ilçelerinin dağlarında ve Sinop'un Erfelek ilçesinde yetişen kuzu kestaneler büyük ilgi görür. Kuzu kestanelerle alakalı dikkat edilecek en mühim mevzu satın alırken taze olmalarına hususi bir ihtimam gösterilmesi gereğidir. Neden? Çünkü bu kestanenin lezzetini sadece biz insanlar keşfetmiş değiliz. Kütahya Simav kestanesi de meşhurdur. Kestane mevsimi iklime ve çeşide bağlı olarak değişir. Erkenci kestane çeşitlerinin hasadı eylülde başlarken diğer çeşitler umumiyetle ekim ve kasım ayında hasat edilir. Kara Aşılama Kestane Meyve Özellikleri: Bursa ve İzmir bölgesinde yetiştirilir. Orta irilikte meyveleri olup, meyve kalitesi ve tadı harikadır. Pişirmek için ideal bir türdür. Sarı Aşılama: Meyveleri orta iri ve iri, genişçe ve oval biçimdedir. Meyve kabuğu ince ve parlak kahverengi iken, meyve eti krem renginde, kalitesi yüksek bir türdür. Sofralık tüketime ve kestane şekerlemesi sanayinde kestane hamuru yapımına uygundur. Meyveleri orta iri-iri büyüklükte, genişçe ve oval şekillidir.
 20. Kestanenin kıymetli bir hususiyeti de tabiatta suni gübre ve zirai ilaç kullanılmadan yetişiyor olmasıdır.
 21. Kestanenin Faydaları Nelerdir? Kestane diyet lifleri, nişasta, B6 ve C vitaminleri, manganez ve bakır mineralleri açısından zengindir. Çok az yağ ihtiva eder. Diyet lifleri sindirim sistemi sağlığına olumlu katkı sağlarken kan kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olması umulur. Yenildiğinde doygunluk sağlamak suretiyle kilo kontrolünü desteklemesi beklenir. Yavaş sindirildiğinden kan şekerinin ani dalgalanmasını önlemek suretiyle diyabet riskini azaltacağı varsayılır. Yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olduğu hücrelerin erken yaşlanmasını engellediği, sakinleştirici özelliği ile stres ve depresyona karşı faydalı olduğu, vücudu zehirlerden temizlediği, mide hastalıklarını hafiflettiği, beyin hücrelerini tazeleyerek unutkanlığı ve Alzheimer hastalığını önlediği, kolesterolü ve kan basıncını düzenlediği, kalbi olası hastalıklara karşı koruduğu, koroner arter rahatsızlığına iyi geldiği, felç ve kanser riskini azaltırken selenyum sebebiyle prostat kanseri ile mücadeleye yardım ettiği, kırmızı kan hücrelerini arttırıp anemiyi önlediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, afrodizyak olduğu, enerji verip halsizlik ve yorgunluğu alırken tok tutması sayesinde sık yemek yemeyi engellediği, güçlü bir antioksidan olduğu, kas, kemik ve dişleri güçlendirdiği, lineoleik asitçe zengin olmasıyla birçok hastalığın önlenmesine katkı sunduğu ifade edilir.
 22. Kestanenin Zararları Nelerdir? Hassas bünyeye sahip ve diğer kuruyemişlere karşı alerjisi olan bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Aşırı kestane tüketimi hazımsızlık, şişkinlik ve ishale yol açarken ölçüsüz tüketimi halinde yüksek nişasta içeriği sebebiyle kilo alımına sebep olabilir. Kestanenin 100 gramı yaklaşık 170-180 kalori civarında olup yaklaşık 40 gram karbonhidrat ihtiva ediyor. Haşlandığında yüz gramındaki enerji miktarı %25 azalırken, kavrulduğunda %25 artmaktadır. Zengin lif içerdiği için ishal durumunda aşırı tüketilmemelidir. Şeker ve tansiyon sorunu olan hastalar fazla tüketmemelidirler. Kan inceltici ilaçlar kullanan hastalar doktorlarına danışmalılar.
 23. Kestane Şekeri Naslı YAPILIR? EVDE KESTANE🌰 ŞEKERİ YAPIMI (Bursa) ve ÇİKOLATALI KESTANE🌰 ŞEKERİ (Bursa) yazıları yardımcı olabilir.
 24. Kestane Bilmeceleri "Kestane kebap yemesi sevap...” Bu mübalağalı deyişin sebebi kestane lezzetinin çok sevilmesi olabilir. İşte kestane bilmeceleri: 1) Ben ne idim ne idim, samur kürklü bey idim / Felek beni şaşırttı, mangallara düşürttü / Kızgın külde pişirtti. 2) Beni daldan düşürdüler / kor ateş de pişirdiler / yemesi sevap dediler / dar sokaktan geçirdiler. 3) Dışı kazan karası, içi peynir parası (içi yoğurt mayası) 4) Dal ucunda kirpi / içinde kara kedi. 5) O yanı kaya, bu yanı kaya, içinde sarı maya (içinde durur bir peynir maya).

KOLAY-KESTANE-KEBABI-NASIL-YAPILIR

CEVİZLİ KESTANELİ🌰 KEK, KESTANELİ🌰 PİLAV🍚TARİFİ, KESTANELİ🌰 TOPLAR, ÇİKOLATALI CEVİZLİ KESTANELİ🌰 İKRAMLIK TOPLAR (KARYOKA), KESNAŞ (KESTANELİ🌰 SÜTLÜ TATLI; Kastamonu, Çatalzeytin) da ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Dilek
 • Nilay
 • Ayten
 • Kolaylezzet
 • Ferhat Yapıcılar
YukarıYukarı