mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ACUR TURŞUSU NASIL YAPILIR? (HITA, KITTE, TROZİ, KÜTE)

Midyat Acur turşusu nasıl yapılır? Kaynağı itibariyle Mardin Acur Turşusu veya Midyat Acur Turşusu (Midyat Trozi Turşusu) olarak bilinen bu nefis turşuyu yapmak çok kolay... Hatay ve civarında Arapça karşılığı olan "kıtte" ifadesi ile bilinen acur ile nefis bir turşu yapabiliriz. Trozi Turşusu Nasıl yapılır? diyenlere işte "Kışlık acur turşusu nasıl yapılır?" tarifi...

ACUR-HITA-TURŞUSUz

Acur (Hıta, Trozi) Turşusu Tarifi Malzemeleri

Bir buçuk kg ince, küçük, taze, sert acur (İri ve yumuşak olanların iç kısımları çekirdekli olabilir, acurlar çok büyükse dilimlenerek kullanılabilir.)

Beş – altı yemek kaşığı kaya tuzu (Sofra tuzu hızlı erimeye yol açabilir.)

(Kısa bir sürede yenilmeyecekse tuz miktarı arttırılabilir. Tuzu az olursa yumuşayacaktır.)

Yedi – sekiz diş sarımsak

Bir küçük çay bardağı üzüm sirkesi

Bir orta boy havuç

Yarım demet taze maydanoz

İstenirse üç adet acı biber

Kaynamış soğutulmuş su veya içme suyu (bakterisiz ve kireçsiz olması için)

ACUR-HITA-TURŞUSU

Acur Turşusu Tarifi (Hıta, Kıtte, Küte, Trozi) - Kıtır Kıtır Acur Turşusu Nasıl Yapilir?

 1. İki litre içme suyuna (veya kaynatılmış soğutulmuş suya) kaya tuzu, limon tuzu ve sirke ilave edilerek tuz eriyinceye kadar karıştırılır. Sarımsakların kabukları soyularak hazırlanır.
 2. Acurlar bol suda yıkanır ve iki - üç yerinden bıçağın ucuyla veya temiz bir iğne delinir. Cam bir kavanoza sıkı ve düzgün bir şekilde yerleştirilirken aralara soyulmuş sarımsaklar ve yıkanıp doğranan havuç dilimleri konulur.
 3. Kavanozu dolduracak şekilde acurların üzerine tuzlu su dökülür. Maydanozlar yıkanarak bütün olarak kavanozun ağzına yerleştirilir.
 4. Turşular hava ile tema etmemeli suyunun içinde kalmalıdır. Kavanozun ağzına konan maydanoz ve benzeri yeşillikler bu maksada da hizmet etse de turşu malzemelerinin üzerine bir ağırlık konulması geleneksel bir usuldür. Bunun dışında kavanozu ters çevirip bir - iki saat beklettikten sonra düzeltme tatbikatı da yapılabilir.
 5. Acurların rengi sararıp tadı ekşiyince yani iki - üç hafta içinde Acur (Hıta) Turşusu hazırdır.

Acur (Hıta) Turşusu Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Mardin Acur Turşusu Püf Noktaları:

 1. Acur turşusu olgunlaşıncaya kadar oda ısısında bekletilir. Yenecek hale geldikten sonra serin ve ışık almayan bir ortamda saklanır.
 2. Lezzet ve hoş koku sağlaması maksadıyla defneyaprağı, elma dilimleri, kereviz sapı ve yaprağı, asma yaprağı, taze zencefil dilimleri, acı sivri biber veya süs biberi de turşu kabına yerleştirilebilir.
 3. Çabuk Acur Turşusu Nasıl Yapılır?Daha çabuk olgunlaşması için lezzetini de değiştiren bir kaç nohut, bir – iki dilim ekmek içi de aralara katılabilir veya biraz toz şeker ilave edilebilir. Ayrıca kaynar su ile çabuk salatalık turşusu yapıldığı gibi acur turşusu yapılabilir. ÇABUK KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU
 4. Minik Acur Turşusu Nasıl Yapılır? En küçük kornişon boyunda ve daha enli çok taze minik acurlardan yukarıdaki usulde nefis turşular yapılabilir.
 5. Acur nedir? (Cucumis melo var. flexuosus) Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve nadiren tüylü, bir hıyar türü gibi görünse de aslında bir kavun çeşididir. Meyveleri düz veya yay gibi bükülerek bir metreye kadar uzayabilir. Acurun kabuğu beyazımsı yeşil renkte, üzeri hafif tüylü ve uzunlamasına çizgili yapıdadır. Çiçekleri sarı renkli, meyvesi 4-8 santimetre çapında 30-50 santimetre uzunluğundadır. Bir metreye kadar uzayabilen acur Türkiye'de en çok ev tipi turşu yapımında kullanılır. Taze olarak da umumiyetle kabuğu soyulmadan yıkandıktan sonra olduğu gibi yenir. Mardin’de susuz arazilerde organik, gübresiz ve ilaçsız yetiştirilir. Batı Anadolu'da da yetişse Midyat Acuru, Mardin acuru, acır, trozi, Midyat hıyarı, Midyat trozi, trozi gibi adlandırmalar da vardır. Körpe iken tadı daha güzel olan acur çiğ olarak da yenildiği gibi turşusu ve yemeği yapılır. Köylüler sabah erken saatlerde toplar. Yıkanır ve sarımsak, kişniş, limon tuzu, şeker bırakılarak turşusu yapılır. Mahalli olarak Midyat turşusu, Mardin turşusu, Midyat acur turşusu, Midyat turşu, Midyat sarı turşu, Midyat Trozi Turşusu şeklinde ifade edilir.  Acur İngilizcede ermeni salatalığı (Armenian Cucumber, yard-long cucumber, snake cucumber, snake melon) olarak bilinir. Acurun salatalıktan farkları: Açık yeşil rengi ve ince çizgileri olan acur salatalığa göre daha gevrek, daha sert etli ve daha uzundur. Daha hızlı büyür, sıcağa daha dayanıklıdır. 100 gr acur 3 g Karbonhidrat, 1g diyet lif, 2 g şeker, 1 g protein, 9 mg sodyum, 202 mg potasyum A, C vitamini, kalsiyum ve demir ihtiva eder. Yağ ve kolesterol yoktur. Kaynak
 6. 1 kilo acur turşusu nasıl yapılır? Acur Turşusu Tarifi 5 kg Miktarlı ölçüler dengeli olarak değiştirilerek hazırlanabilir.
 7. Salatalık ve acur turşusu nasıl yapılır? Kelek ve acur turşusu nasıl yapılır? Benzer vasıflara sahip sebzeler birlikte turşu olabilirler. Çünkü olgunlaşma süreleri aynı olacaktır. Acur salatalıktan daha sert yapıda olsa da birlikte turşu olabilirler. Salatalık turşusu tarifi için: KORNİŞON SALATALIK🥒 TURŞUSU NASIL YAPILIR?
 8. Sirkesiz Acur turşusu nasıl yapılır? Kafi miktarda suda iki yemek kaşığı kaya tuzu eritilir. Bir kilo kadar acur ve iki adet havuç güzelce yıkanır. Altı diş sarımsağın kabukları soyulur. Bir avuç nohut kavanoza konulur. Acur ve havuçları bölüp kavanoza yerleştirilir. Aralara sarımsak eklenir. Tuzlu su kavanoza boşaltılır. Kapağa yakın kısma da bir miktar yarım demet maydanoz ilave edip kapağı kapatılır. On gün sonra yemeğe hazırdır.
 9. Tüylü Acurun Faydaları Nelerdir? Hamilelikte Acurun Faydaları Salatalığın faydalarına benzer. Acurun faydaları, acur turşusu faydaları ise susuzluğu ve harareti gidererek vücuda serinlik, zindelik ve enerji verdiği ve tok tuttuğu ifade edilir. Hazmı sindirimi kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, böbrek taşlarını düşürücü, böbrekler ağrılarını giderici, kanı temizleyici, alzheimer hastalığı önleyici, ihtiva ettiği vitaminlerin faydalarını sunan bir gıda olduğu söylenir. Halk tıbbında fenalık geçiren, bayılan kişilere acur koklatıldığı, köpek ısırıklarında yaralı bölgeye sarıldığı, sarılık tedavisine destek olarak kullanıldığı görülür. Acurun zararları: Alerjik bir durum ve aşırı bir tüketim olmadıkça zararsız kabul edilir. Mide öz suyuna iyi gelmediği de ifade edilir. Acur zayıflatırmı? Acur kilo aldırır mı? Tek başına tok tutması ile kilo kontrolünü desteklerken yanında hurma ile tüketilirse kilo aldırması beklenir. Gebelikte salatalık yemenin faydaları olduğu düşünülür. Bütün bu bilgiler için ilmi araştırma kaynaklarını bilenler yorumlarda paylaşabilir.

ACUR-HITA-TURŞUSU

YukarıYukarı