Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

ACUR (HITA, KITTE) TURŞUSU

Acur turşusu nasıl yapılır? Hatay ve civarında Arapça karşılığı olan "kıtte" ifadesi ile bilinen acur ile nefis bir turşu yapabiliriz.

ACUR-HITA-TURŞUSU

Acur (Hıta) Turşusu Tarifi Malzemeleri

Bir buçuk kg ince, küçük, taze, sert acur (İri ve yumuşak olanların iç kısımları çekirdekli olabilir, acurlar çok büyükse dilimlenerek kullanılabilir.)

Beş – altı yemek kaşığı kaya tuzu (Sofra tuzu hızlı erimeye yol açabilir.)

(Kısa bir sürede yenilmeyecekse tuz miktarı arttırılabilir. Tuzu az olursa yumuşayacaktır.)

Yedi – sekiz diş sarımsak

Bir küçük çay bardağı üzüm sirkesi

Bir orta boy havuç

Yarım demet taze maydanoz

Kaynamış soğutulmuş su veya içme suyu (bakterisiz ve kireçsiz olması için)

ACUR-HITA-TURŞUSU

Acur (Hıta) Turşusu Tarifi

  1. İki litre içme suyuna (veya kaynatılmış soğutulmuş suya) kaya tuzu, limon tuzu ve sirke ilave edilerek tuz eriyinceye kadar karıştırılır. Sarımsakların kabukları soyularak hazırlanır.
  2. Acurlar bol suda yıkanır ve iki - üç yerinden bıçağın ucuyla veya temiz bir iğne delinir. Cam bir kavanoza sıkı ve düzgün bir şekilde yerleştirilirken aralara soyulmuş sarımsaklar ve yıkanıp doğranan havuç dilimleri konulur.
  3. Kavanozu dolduracak şekilde acurların üzerine tuzlu su dökülür. Maydanozlar yıkanarak bütün olarak kavanozun ağzına yerleştirilir.
  4. Turşular hava ile tema etmemeli suyunun içinde kalmalıdır. Kavanozun ağzına konan maydanoz ve benzeri yeşillikler bu maksada da hizmet etse de turşu malzemelerinin üzerine bir ağırlık konulması geleneksel bir usuldür. Bunun dışında kavanozu ters çevirip bir - iki saat beklettikten sonra düzeltme tatbikatı da yapılabilir.
  5. Acurların rengi sararıp tadı ekşiyince yani iki - üç hafta içinde Acur (Hıta) Turşusu hazırdır.

Acur (Hıta) Turşusu Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Püf Noktaları:

  1. Acur turşusu olgunlaşıncaya kadar oda ısısında bekletilir. Yenecek hale geldikten sonra serin ve ışık almayan bir ortamda saklanır.
  2. Lezzet ve hoş koku sağlaması maksadıyla defneyaprağı, elma dilimleri, kereviz sapı ve yaprağı, asma yaprağı, taze zencefil dilimleri, acı sivri biber veya süs biberi de turşu kabına yerleştirilebilir.
  3. Daha çabuk olgunlaşması için lezzetini de değiştiren bir kaç nohut, bir – iki dilim ekmek içi de aralara katılabilir veya biraz toz şeker ilave edilebilir.

ACUR-HITA-TURŞUSU

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
YukarıYukarı