mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EL AÇMASI ISPANAKLI BÖREK

El Açması Ispanaklı Börek nasıl yapılır? Beş çayında ve kahvaltıda nefis kokan bir böreğe hayır demiyorsanız işte dilim dilim lezzetin tarifi...

EL-AÇMASI-ISPANAKLI-BÖREK

El Açması Ispanaklı Börek Malzemeleri

Hamuru için: Dört bardak un, su, bir tatlı kaşığı tuz, (ağızda dağılan bir yapı istenirse bir - iki yemek kaşığı sirke)

İçi için: 750 gr ıspanak, iki adet orta boy soğan, bir tatlı kaşığı tuz, karabiber ve salça, sıvı yağ

EL-AÇMASI-ISPANAKLI-BÖREK

El Açması Ispanaklı Börek Tarifi

  1. Un havuz şekline getirilip tuzu ilave edilir. Ilık su yavaş yavaş una karıştırılarak ele yapışmayacak pürüzsüz bir hamur elde edilir. Hamur özleşene kadar yoğrulur. Dinlenmeye bırakılır.
  2. Bu arada böreğin iç harcı hazırlanır. sıvı yağ tencereye konulur. Soğan küp küp doğranarak ilave edilir ve pembeleşinceye kadar kavrulur. Salça eklenir ve kokusu çıkıncaya kadar pişirilir.
  3. Bol suda yıkanıp kumlarından arındırılan ıspanakların suyu sıkılır ve küçük parçalara bölünerek tencereye ilave edilir. Tuz ve karabiber eklenip ıspanaklar diriliğini kaybedinceye kadar pişirilir. Hazırlanan iç soğumaya bırakılır. Not: İstenirse bu harca beyaz peynir, kıyma veya haşlanmış patates ilave edilir.
  4. Hamurdan limon büyüklüğünde parçalar koparılır. Unlanmış tezgâhta tabak büyüklüğünde açılır.
  5. Aralarına her tarafını kaplayacak şekilde sıvı yağ sürülür. Üst üste bütün bezeler yerleştirilir. İlk yağlanmış hamur tezgâha alınarak elle açılabildiği kadar açılır. (Çok kolay açılacaktır.)
  6. Kenarda açılmayan kısımlar varsa çıkarılır. Hazırlanan karışımdan yufkanın her tarafına eşit şekilde dağıtılıp rulo biçiminde sarılır. İlk rulo gül şekline getirilir. Diğer rulolar bunun etrafına dolanır.
  7. El Açması Açması Ispanaklı Börek 190 derecelik fırında altı ve üstü iyice kızarana kadar pişirilir. Bu enfes börek patatsli veya peynirli olarak da yapılabilir.

EL-AÇMASI-ISPANAKLI-BÖREKEL-AÇMASI-ISPANAKLI-BÖREKEL-AÇMASI-ISPANAKLI-BÖREK

YukarıYukarı