mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

UNLU PAZILI ÇITIR BÖREK

UNLU-PAZILI-ÇITIR-BÖREK

Malzemeler

Üç adet yufka

Yarım su bardağı sıvı yağ

Altı yemek kaşığı un

İçi için:

Bir demet pazı, iki orta boy soğan, iki - üç yemek kaşığı sıvı yağ, bir silme tatlı kaşığı tuz, yarım çay kaşığı karabiber

Üzeri için:

Bir yumurta sarısı ve susam

UNLU-PAZILI-ÇITIR-BÖREK

Unlu Pazılı Çıtır Börek Tarifi

  1. İç harcı: Pazılar iyice yıkanır, süzdürülür ve bıçakla küçük küçük doğranır. Bir tencereye konulur. Tencerenin yarısına kadar su konulur ve pazılar su kaynadıktan sonra yedi - sekiz dakika haşlanır, süzdürülür. (Fazla su elle sıkılarak alınabilir.)
  2. Soğanlar küp küp doğranıp tencereye konulur. Soğanlar pembeleşince pazılar ilave edilir. Tuz ve karabiber eklenir, iyice karıştırılır, iki - üç dakika ocakta tutulur ve altı kapatılır.
  3. Bir yufka düz bir zemine serilir. Her tarafına bir fırça yardımıyla sıvı yağ sürülür. Bir buçuk yemek kaşığı un yufkanın tamamına serpiştirilir. Yufkanın bir ucu orta kısmına doğru yarım ay şeklinde kapatılır. Bu kısım da yağlanır ve yarım yemek kaşığı un buraya serpiştirilir. Hazırlanan pazılı iç karışımın bir kısmı yufkanın bu bölümüne düzgünce yerleştirilir. Yufkanın kenarları içe katlanır ve sıkıca rulo şeklinde sarılır. Yedi - sekiz santim uzunluğunda kesilir.
  4. Yağlanmış fırın tepsisine yerleştirilir. Üzerine çırpılmış yumurta sarısı sürülür ve susam serpiştirilir. Unlu Pazılı Çıtır Börek önceden ısıtılmış 200 derecedeki fırında pişirilir.

Not: Pazı yerine ıspanak, kıyma gibi börek içleri kullanılabilir.

UNLU-PAZILI-ÇITIR-BÖREKUNLU-PAZILI-ÇITIR-BÖREKUNLU-PAZILI-ÇITIR-BÖREK

YukarıYukarı