mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Pirinçli Pazılı Burma Böreği Trabzon

Pirinçli pazılı burma böreği nasıl yapılır?

PİRİNÇLİ-PAZILI-BURMA-BÖREĞİ

Pirinçli Pazılı Burma Böreği (Trabzon) Tarifi Malzemeleri

Bir kg pazı

Üç orta boy kuru soğan

Bir çay bardağı pirinç

Bir çay bardağı kuru üzüm (kuş üzümü de olabilir)

Üç – dört yemek kaşığı sıvı yağ

Bir buçuk silme tatlı kaşığı tuz

Dört adet yufka

PİRİNÇLİ-PAZILI-BURMA-BÖREĞİPİRİNÇLİ-PAZILI-BURMA-BÖREĞİ PİRİNÇLİ-PAZILI-BURMA-BÖREĞİ PİRİNÇLİ-PAZILI-BURMA-BÖREĞİ

Pirinçli Pazılı Burma Böreği (Trabzon) Tarifi

  1. Pazılar bol suda yıkanır ve küçük küçük doğranır. Tencereye konularak üzerine geçecek kadar su konulur. Su kaynamaya başlayınca iki – üç dakika sonra yıkanmış pirinçler eklenir. Pirinçler çok fazla ezilmeden pazılarla birlikte haşlanır ve süzdürülür. Bir tencereye sıvı yağ konulur. Üzerine incecik doğranmış soğanlar konularak pembeleştirilir. Üzerine süzdürülen ve fazla suları sıkılan pirinçli pazılar eklenir ve karıştırılır. Yıkanan üzümler eklenir. Tuz ve karabiber ilave edilerek altı kapatılır ve bütün malzeme karıştırılarak ılınmaya bırakılır.
  2. Bir yufka dört büyük üçgene bölünür. Bir parçanın içerisine pazılı karışımdan konulur ve rulo şeklinde sarılır. Bir kenarından başlamak suretiyle kendi etrafında döndürülerek gül şekli verilir. Yağlanmış fırın tepsisinin ortasına yerleştirilir. Diğer yufka parçalarına da aynı şekilde pazılı içten konularak rulo şeklinde sarılır. Elde edilen bu rulolar tepsideki gül şeklinin etrafına dolanır. Bütün yufkalar ve iç bitene kadar aynı muameleye devam edilir.
  3. İstenirse biten yufkaların üzerine bir – iki yemek kaşığı tereyağı eritilerek veya bir yumurta çırpılarak sürülür. Önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir. Piştikten sonra ilk sıcaklığı çıkan Pirinçli Pazılı Burma Böreği şekilde görüldüğü gibi üçgen dilimlere bölünerek servis edilir.

Pirinçli Pazılı Burma Böreği (Trabzon) Tarifi ile Alakalı diğer Hususlar ve Püf Noktaları : Böreğin mahallî orijinalinde börek hamuru elde yoğrulur. Yufkalar elde açılır.

PİRİNÇLİ-PAZILI-BURMA-BÖREĞİPİRİNÇLİ-PAZILI-BURMA-BÖREĞİ PİRİNÇLİ-PAZILI-BURMA-BÖREĞİ

YukarıYukarı