mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (TAVADA LAVAŞ, DÜRÜM EKMEĞİ)

Ev usulü lavaş ekmeği nasıl yapılır? Dürüm hamurunun tarifi nasıldır? Lavaş pideden ince yufkadan kalın içine et, köfte, peynir, nohut konulup dürülüp yenebilen bir lezzet olduğu gibi ekmek olarak da değerlendirilebilir. Adana lavaşı nasıl yapılır? "Lavaş neyden yapılır? Iyi lavaş nasıl yapılır?" diyenlere işte resimli dürüm lavaş tarifi...

EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAS 4

Lavaş Ekmeği Malzemeleri - Lavaş Hamuruna Ne Katılır?

İki buçuk su bardağı kadar un

Yarım paket kuru (instant) maya

Bir su bardağı ılık su

Bir tatlı kaşığı tuz

Bir tatlı kaşığı toz şeker

EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAS 2

Ev Yapımı Mayalı Kolay Lavaş Tarifi - Döner Lavaşı Nasıl Yapılır? - Dürüm Ekmeği Tarifi - Kebapçı lavaşı Tarifi

 1. Dürüm hamuru nasıl yapılır? Bir bardak kadar un yoğurma kabını içine alınır. Üzerine maya ve şeker konularak karıştırılır. Biraz karıştırıldıktan sonra tuz da ilave edilir.
 2. Su ve azar azar un ilavesiyle sert olmayan ve ele yapışmayan bir hamur elde edilir.
 3. Yoğrulan hamurun üzeri kapatılarak yarım saat kadar veya iki kat büyüyene kadar mayalandırılır. Bulunduğu yerin sıcak kalması mayanın hızlı gelmesini temin eder.
 4. Resimdeki gibi küçük bir limon büyüklüğünde parçalar koparılarak merdane ile açılır. Fazla ince veya kalın olursa pişirmede sıkıntı olur.
 5. Ev Yapımı Mayalı Kolay Lavaş yapışmaz nitelikli önceden kızdırılmış bir tavada hiç yağ koymadan harlı ateşte iki taraflı olarak pişirilir. Kabarcıklar fazla irileşmeden diğer taraf çevrilir veya balonlar patlatılır. Göz göz koyu renklerin oluşması pişme işaretidir. Aşırı pişirme olursa lavaş katılaşır hatta yanar.
 6. Lavaş nasıl yumuşak olur? Yumuşak olsun istenirse lavaşların bir tarafına tereyağı sürülerek üst üste yığılır.

Ev Yapımı Mayalı Kolay Lavaş, Dürüm Ekmeği Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Lavaş Yapımı Tarifi Püf Noktaları

 1. Lavaş Pide Tarifi Kullanım Alanları: Kebap ve köfte gibi birçok yemeğin sunumunda kullanılan lavaş tek başına da ekmek olarak değerlendirilebilen, bazı yörelerde Ramazan ayı iftar ve sahur sofralarında tercih edilen bir hamur işidir.
 2. Adana lavaş ekmek, şeker, karbonat ve yağ katılarak elde edilen Meksika tortillasından farklı olup buradaki şeker mayayı harekete geçirmek gayelidir.
 3. Yufka ekmek yapımında istenirse ekmek fırınlarından temin edilebilecek hazır ekmek hamuru da kullanılabilir.
 4. Bazı lavaş ustaları daha iyi bir lezzetin elde edilmesi ve daha uzun süre tazeliğin muhafaza edilmesi gayesiyle bir gün önceki bezeleri buzdolabında saklayıp ekşitilmiş vaziyette bir sonraki günün hamuruna dahil etmektedir.
 5. Evde Mayasız Lavaş Nasıl Yapılır? Mayasız Yumuşak Lavaş Tarifi: Tavada lavaş yapımı mayasız lavaş ekmek tarifi olarak yapılabilir. Evde Lavaş yapımı mayasız olacaksa bir paket kabartma tozu kullanarak kabartma tozlu lavaş da yapılabilir veya o da kullanılmaz. Dört su bardağı un elenir, üç çay kaşığı tuz ile karıştırılıp, yavaş yavaş ılık su eklenerek tezgahta ileri geri itip çekerek yoğrulurken ele yapışmayacak bir kıvamda hamur elde edilir. Hamur toparlandıktan sonra beş dakika daha yoğrulur. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparılıp yuvarlanır. Birbirine yapışmamaları için unlanan bu bezelerin üzeri örtülüp yarım saat bekletilir. Gevşeyip yumuşayan hamur un serpilen tezgahta merdane ile bir karıştan biraz büyük olacak şekilde veya tavaya uygun ebatta ince açılır. Üzerindeki ve altındaki yanacak ve pürüzlü bir manzara verecek fazla unu atılır ve yağ konmadan bir tavada veya sacda iki taraflı pişirilir. Önce bir yüzü renk alıp tutana kadar beklenir ve ara sırada kendi etrafında çevrilir. Hızla pişen yufkaların kuruyup kırılma durumu olacaktır. Çok az bir miktar su serperek üzerleri tamamen bir bezle örtülünce tekrar yumuşarlar. Tavada Lavaş Yapımı mayasız yapım usulü budur.
 6. Trabzon lavaş tarifi de fırında tavada lavaş mayasiz yapımıdır. Sahurluk peynirli lavaş yaygın bir yemektir. Bu lavaşlar iri parçalara kırılır. Yapışmaz bir tavaya konulan Trabzon lavaşı ısınınca eriyen bir su bardağı kadar peynir üzerine yayılır ve üstü kalan lavaşlarla kapatılır. Bir su bardağı kadar kaynar suya bir çay kaşığı tuzlu eklenip karıştırılır ve bütün lavaşları ıslatacak şekilde üzerine gezdirilir. Tavanın kapağı kapatılıp birkaç dakika bekletilir. Kapağı basılı tutulup suyu kenarından süzdürülür. Eritilen iki – üç kaşık tereyağı lavaş üzerine gezdirilir ve sıcak yenir. TAVADA KURU YUFKA BÖREĞİ
 7. Sağlıklı Lavaş Tarifi: Tam Buğdaylı, Kepekli Lavaş Nasıl Yapılır? Evde lavaş tarifini daha az kalorili yapmak üzere kepekli veya tam buğday unlu olarak yapmak mümkündür. Lakin un tercihinden sonra yağ kullanımı zıtlık oluşturacaktır. Yoğurma kabında bir paket instant maya elenmiş iki su bardağı kepekli unla karıştırılıp ağır ağır iki su bardağı ılık su ilave edilir. Suyla biraz yoğurup, sonrasında tuzu eklenir. Biraz karıştırılıp ele yapışmayan yumuşaklıkta bir kıvam alana kadar un eklenerek yoğrulur. Hamurun üzeri kapatılıp iki saat kadar dinlendirilir. Ceviz kadar parçalar alınıp oklavayla tabak büyüklüğünde açılır. Yapışmaz tabanlı bir tavayı ısıtılır. Yağsız olarak iki taraflı olarak çevirerek pişirilir. Pişen lavaşlar bir servis tabağına alınır. Ilık veya soğuk olarak servis edilir. Sacda lavaş yapımı da benzer şekildedir.
 8. Yumuşacık Lavaş yapımı için su yerine süt kullanılır. Yumuşak lavaş tarifinde ayrıca yağ ilavesi edilir.
 9. Lavaş kalori: Mayasız lavaş nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gramında 285 kcal kalori, ayrıca 65 gramlık bir adet Lavaş Ekmeğinde 185 kalori vardır.

EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAS 3EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAS 1

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

YukarıYukarı