mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

EVDE ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI)

Adana Kebabını evde yapmak ister misiniz? Evde Adana kebap nasıl yapılır? En lezzetli Adana kebap evde fırında, tepside, mangalda nasıl yapılır? Evde fırında Adana kebap yapılışı ile gerçek Adana kebap tarifi olur mu? Hakiki Adana kebap hayvanın neresinden yapılır? Adana kebabı en güzel nasıl saplanır? Adana kebap lavaşı nasıldır? Adana şiş kebabı nasıl servis edilir? İşte acısız veya acılı gerçek adana kebap tarifi resimli anlatımı:

EVDE ADANA KEBAP YAPIMI KIYMA KEBABI 1

Evde Adana Kebap Malzemeleri Nelerdir? - Adana Kebap İçine Ne Konur?

Yarım kg kıyma (mümkünse tek çekilmiş koyun but ve kaburga eti)

İki tane yeşilbiber

İki tane salçalık kırmızıbiber

Bir tatlı kaşığı silme tuz

Bir yemek kaşığı acı biber salçası

İstenirse 150 gr taze kuzu kuyruk yağı (etle birlikte kıyılır)

İstenirse bir çay kaşığı acı toz biber (veya Kahramanmaraş kırmızı pul biberi)

Bir yemek kaşığı sıvı yağ

Yassı şişler

Evde Adana servisi için:

Evde Kebap pidesi nasıl yapılır: EV YAPIMI MAYALI KOLAY LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ)

Pide, soğan, domates (mahallî adı:banadura), maydanoz ve salatalıktan oluşan salata

EVDE ADANA KEBAP YAPIMI KIYMA KEBABI 3EVDE ADANA KEBAP YAPIMI KIYMA KEBABI 4EVDE ADANA KEBAP YAPIMI KIYMA KEBABI 5

Evde Adana Kıyma Kebabı Nasıl Yapılır Tarifi - Fırında Adana Kebap Dürüm Nasıl Yapılır? - Evde Adana Şiş Nasıl Yapılır?

 1. Evde Adana kebap harcı nasıl hazırlanır? Adana kebabı içi nasıl hazırlanır? Biberlerin iç kısımları temizlenerek ince ince kıyılır. İkiye bölünüp çekirdekleri çıkarılıp ince doğranmış biberler, kıyma, salça ve sıvı yağ birlikte iyice yoğrulur. En son tuz ilave edilerek yoğurma muamelesi tamamlanır.
 2. Streç ile üzeri örtülerek bir - iki saat buzdolabında bekletilir. İstenirse bir gece önceden hazırlayıp dinlenme süresi uzatılabilir.
 3. Adana kebap şişten düşmemesi için kıyma kebabı şişe nasıl saplanır?: Dinlenmiş köfte harcından limondan daha büyük parçalar kopartılarak elde bir miktar yoğrulur. Islatılan yassı tahta şişlere takılır. Bu esnada el hafifçe ıslatılır, bastırılıp sıvazlanmak suretiyle düzgün bir şekil verilerek yassı şişe yapışması sağlanır. Metal şiş kullanmak durumunda olanların şişleri harcın yapışması için soğuk olmak zorundadır. Yemek saati yaklaşıncaya kadar bu durumda bekletilir.
 4. Fırında Kebap Nasıl Yapılır? Adana Kebap Nasıl Pişirilir Evde? Adana Şiş Fırında Kaç Dakikada Pişer? Fırında Urfa Kebap Köfteler yağlanmış tepsiye dizilerek önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir. Adana kebap fırında kaç dakikada pişer? Fırına ve kebabın büyüklüğüne göre değişebilse de fırında Adana kebabı için 20-25 dakika yeterli olabilir. "Fırında adana nasıl yapılır?" derken yağlı kağıtta Adana hazırlanabilir. Evde adana kebap tarifi fırında kolay bir şekilde yapılabilir. Fırını olmayan bazı öğrenci evlerinde tost makinesinde Adana Kebap yapıldığı da vakidir.
 5. Adana Kebap sunumu Pratik Adana şiş kebap yanına salata konularak servis edilir. Soğan, domates ve salatalık küp küp doğranır. Kıyılmış maydanoz ilave edilerek salata elde edilir. Evde yapılan sıcak EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞların üzerine kebaplar şişlerinden çıkartılarak yerleştirilir. Mahallî olarak yanında mangalda pişen yeşil biber ve domates, şalgam suyu, sumaklı soğan, yeşil limon, nane, tere, turp ile servis edilir. Adana kebap bir dürüm kebap tarifi olduğundan dürüm🌯 olarak da sunulabilir. Adana dürüm nasıl sarılır? İç malzeme için piyazlık doğranmış soğan, kıyılmış maydanoz, tuz ve pul biberi karıştırılır. Adana dürümü lavaş ekmeğine sarılır ve üzerine soğanlı harçtan konulur. Ayran, ACILI EZME SALATA🥗 (ANTEP)🥣, NANELİ KOLAY HAYDARİ🥗, közlenmiş patlıcan, GAVURDAĞI⛰️ SALATASI🥗, tablacı salata da yanına yakışabilir.

EVDE ADANA KEBAP YAPIMI KIYMA KEBABI 2EVDE ADANA KEBAP YAPIMI KIYMA KEBABI 7EVDE ADANA KEBAP YAPIMI KIYMA KEBABI 6

"Adana kebabı evde nasıl yapılır?", "Acılı Adana Kebabı Nasıl Yapılır?" ile Alakalı Diğer Hususlar ve Evde Fırında Adana Kebap Tarifi Püf Noktaları:

 1. İftar menüsünde kebap isteyenler için Adana kebap ramazanda da tercih edilebilecek bir yemektir. İnsanımız ideal malzeme ve pişirme alt yapısı olmadan gerçek Adana kebap tarifi evde ne kadar yapılabilecekse o gayreti gösterme azmindedir. Pratik olması için mangal ızgara yerine bu şekilde pişirildiğinde oluşan hafif kabuk lezzete ciddi zarar vermez. Sık sık çevirerek pişirmek suretiyle elektrikli ızgarada Adana Kebap lezzetine yaklaşılabilir.
 2. Kurban Bayramı, Adana Kebabı ve Et Dinlendirme: Evde adana dürüm nasıl yapılır? mevzusunda etin durumu mühimdir. Adana kebap eti nasıl olmalı? Adana kebabı pişirmenin püf noktalarından biri etin dinlenmiş olmasıdır. Kurban eti ilk kesildiğinde kanlı olduğundan yapılacak kebap sert ve lezzetsiz olacaktır. Kanlarından arınması için serin ortamda asılı olarak bekletilmesi gerekir. Lakin bir tepsi veya kapta bekletilmek yerine asılı bırakılmalıdır ki etin sinirleri daha kolay temizlensin. Etin asılı bekletilebileceği sanayi tipi buzdolabı bulunmayacağından et bir süre temiz bir yerde asılı beklettikten sonra dolapta bir gün dinlendirilir.
 3. Adana kebap kıyması nasıl olmalı? Adana kıyması nasıl hazırlanır? En güzel kebap yemekleri arasında bulunan Siirt Bıçak Kebabı'nın bu tariften farkı sinirleri alınmış temizlenmiş etin makine yerine bir tahta üzerinde satırla kıyılmasıdır. Ancak Adana Kebabı kıyması da kuyruk yağıyla beraber aslen zırh denilen satıra benzer keskin bir bıçakla kıyılır. "En güzel Adana kebap nasıl yapılır? Adana kıyması nasıl yapılır? Adana kıyma kebap içi nasıl hazırlanır?" Daha kaliteli ve tane tane kıyma için kuyruk ve et ya zırhla veya çift bıçakla el kıyması olarak çekilir. Çünkü kıyma makinesi, sıkıştırıp ezdiği için etin hücre yapısını bozar, suyunun kaybolmasına yol açar. Bununla beraber satır kıyma bulamayanlar, kalın delikli makinede bir defa çekilmiş kıymayı da kullanabilir. Adana kebap soğan konur mu? Hayır. Bununla beraber, yöresel kebaplar arasında diğer lezzetli bir kebap olan Tarsus Kebabı'nın Adana kebabından farkı ise hazırlanışında kuru soğan kullanılmasıdır.
 4. Adana Kebap Hangi Etle Yapılır?: "Adana nasıl hazırlanır?" derken seçme şansı varsa et taraklık tabir edilen pirzolalık kısmından, sırt ve boşluk gibi kemiğe yakın yerlerden alınıp sinir ve zarlarından arındırılmalıdır. Adana kebap hangi kıymadan yapılır? Adana kebabı bazen kuzu kıymadan kebap olarak isimlendirilir. Fırında adana şiş tarifinde et ve kuyruk yağı için bir yaşını aşmış ve tabii gıdalarla beslenmiş kıvırcık erkek koyun en iyisidir. Kebapçıda olsun evde Adana kebap yapımında olsun ete lezzet ve yumuşaklık veren, kokmayan, yenilirken dağılmasını sağlayan ve mahallî ifadeyle şerbetli kuyruk denilen yağ için bu gereklidir. Kıyma kebabı tarifi için günlük tazelikte kuyruk yağı yüzde on beş ile yüzde otuz arasında kullanılmalıdır. Bazıları etin üçte biri civarında olması gerektiğini söyler. Adana kebap dana etinden olur mu? Dana kıymadan Adana Kebab nasıl yapılır? Kıymadan Adana nasıl yapılır? Dana eti kuzu etinin lezzetini veremez. Bununla beraber yapılmak istenirse aynı usuller tatbik edilerek hazırlanır. Farklı olarak orta yağlı bir kıyma olması ve kıymanın da satır kıyması olarak hazırlanması köfte değil de Adana kebap tadına yaklaşmaya yardım edecektir. 1 kilo kıymadan kaç Adana çıkar? Tarifteki usul ve şiş ebatları takip edilirse 14 adet çıkar. Lakin uzun şişlerde yapılır ve her şişe yüz gram kıyma ihtiva eden malzeme kullanılırsa sadece on adet çıkar.
 5. Izgara Adana KEBAP TARİFİ, Evde mangalda Adana kebap nasıl yapılır Mangalda kıyma şiş kebap nasıl yapılır? Mangalda Adana Kebap Tarifi Püf Noktaları: "Adana Kebap nasıl pişirilir?" derken ideal vasıtalardan biri de mangaldır.Adana kebap mangalının ebatı otuz santim genişliğinde on beş santim yüksekliğinde ve şişlere uygun uzunlukta olmalıdır. Meşe odunu kömürü kullanılmalıdır. Şişler harı geçip üzeri küllenen meşe kömürü üzerine dizilir. Kıymanın şişten düşmemesi için şişler suyunu çekene kadar sık sık çevrilir. Sık çevirme etin şişten düşmemesi hem de aşırı kurumaması için gerekir. Kıymanın yağı köze düşerse köz alevlenip kebabı yakabilir. Bu sebeple yağlar akmaya başlarken şiş mangaldan alınıp pide arasına konularak kebabın Adana kebap şeklinde yassı ve geniş olmasını sağlayacak şekilde elle üzerine hafif hafif bastırılır. Yağlanan pide de lezzetlenir. Mangalı olup da Adana kebap evde nasıl yapılır? diyenlerin dikkat etmesi gereken püf noktaları bunlardır. Adana kebap mangalda kaç dakikada pişer? On dakika civarında pişmesi beklenebilir.
 6. Adana kebap kalorisi nedir? Adana kebap diyette yenir mi? Ev Usulü Adana kebap tarifi nefis yemek tariflerinden biri olsa da 100 gram Adana kebap: 239 kalori, 150 gramlık bir porsiyon Adana kebap 361 kalori, bir adet şiş Adana kebap 215 kalori, bir adet köfte büyüklüğünde Adana kebap ise 72 kalori olarak bildiriliyor. Adana kebap kilo aldırır mı? Ölçülü olmak kaydıyla diyette yer alabilecek bir gıdadır. Adana kebap Dürüm Kaç Kalori? Adana dürüm 100 gramı 163 kalori, bir büyük dürüm 488 kalori, 200 gramlık bir porsiyonu 325 kalori civarındadır.
 7. Diğer mahalli kebab tarifleri arasında Urfa şiş, Urfa Kebap nasıl yapılır, evde Urfa kebap tarifi için yazılmış olan EVDE URFA KEBABI YAPIMI makalesinde "Urfa Kebap Nasıl yapılır", daha doğrusu "Urfa Kebap malzemeleri nelerdir? Urfa kebap kıyması nasıl hazırlanır? Evde Urfa kebabı nasıl yapılır? Mangalda Urfa Kebap Tarifi" izah edilmektedir. "Türk Kebabı Nasıl yapılır?, Şiş Kebap Tarifi" diye aranan "Evde Şiş Kebap Nasıl Yapılır?, Mangalda Şiş Kebap Nasıl Yapılır, Evde Adana çöp şiş nasıl yapılır?" için: EVDE TERBİYELİ KOLAY ÇÖP ŞİŞ KEBABI ve Tepsi kebap olarak TEPSİ KEBABI (Sini Kebabı, Hatay, Antakya) tarifleri de ilginizi çekebilir.
 8. Tescilli Adana kebap tarifi, Orjinal Adana Kebap tarifi Anadolu damak tadına uygunluğu sebebiyle Kebap Tarifleri içinde Adana tarifi bütün Türkiye'de yapılmaktadır. Edirne'de, Antalya'da, Diyarbakır'da, Trabzon'da olduğu gibi hususi tercihlere göre değişen şekillerde Evde Adana Kebap Tarifi Ardahan'da da yapılır. Bu beğeni ticari gayelerin de sermayesi olmuştur. Lakin Adana kebap tarifleri arasında büyük farklar bulunmaktadır. İşin aslına bakılırsa Adana il sınırları içinde bile yapılan Adana kebap tarifleri çok farklı olabilmektedir. Bu durum karşısında "Şiş Adana nasıl yapılır? Adana kebab nasıl? olmalıdır? Gerçek Adana nasıl yapılır?" suallerine bir cevap olarak resmi otorite bir tarifi tescil etmiştir. Bu tarife göre "Kebap içi nasıl hazırlanır?" teferruatı ve tenkidi hususlarına yorumlar kısmında yer verilmiştir.
 9. Adana kebap acı mı? Evde adana köfte nasıl yapılır? Acılı adana mı Urfa mı? Adana kebap gerçek yapımında "Adana kebabının içine ne konur?" diye incelendiğinde binde üç ile binde sekiz arasında (ideali binde beş) acı kırmızıbiber katıldığı için bir miktar acı olduğu görülür. "Acılı adana köfte nasıl yapılır? Acılı Adana tarifi nasıldır?" diyenler Adana köfte yapılışında bu acılığı acı kırmızı biberle, acı pul biberle veya acı biber salçası ile temin edebilirler.
 10. Adana Kebap baharatları nelerdir? Acı toz biber veya Kahramanmaraş kırmızı pul biberi kullanılır.
 11. Adana Kebap ile Urfa Kebap Arasındaki Fark: Adana kebap hazırlanması standartlara bağlanmış tescilli bir kebaptır. Lakin Urfa (Şanlıurfa) Patlıcanlı Kebabı ve Haşhaş Kebabı tescilli olsa da bilinen Urfa Kebabı tescilli değildir. Adana kebap ile Urfa Kebap Yapımı arasındaki fark; Urfa kebabının acısız olmasıdır. Urfa kebabının acısı içinde değil, yanında sunulur. Ayrıca servis ile alakalı bazı farklar da vardır. Sadeliğinden ve acı katılmayışından dolayı acısız Adana denilir. Acısız olması etin kalitesinin daha çok ortaya çıkmasını sağladığı için restaurantlarda taze etlerle Urfa Kebabı, ertesi güne kalanlara acı ilavesiyle Adana Kebap yapıldığı iddiası vardır.
 12. Adana Kebaplı Ali Nazik Fazla kurutulmadan hazırlanmış bir Adana kebap, küçük parçalara kesilerek kıymalı veya köfteli Ali Nazik yemeğinde kıyma yerine kullanılabilir. KIYMALI ALİ NAZİK KEBABI (Gaziantep Usulü), KÖFTELİ ALİ NAZİK KEBABI - ALINAZIK TARIFI
 13. Gaziantep Kıyma Kebabı Tarifi, Kıyma Kebabı Antep İki türlüdür: Sebzeli Kıyma Kebabı: İki baş taze sarımsak veya dört diş kuru sarımsak ve bir küçük demet maydanoz çok ince doğranır. Bir kilo kıyma, pul biber, karabiber, tuz ve yenibaharla karıştırılıp yoğrulur. Bu harç üzeri kapatılarak buzdolabında birkaç saat dinlendirilir. Kıyma şiş üzerinde yirmi santim uzunluğuna kadar saplanıp elle sıkılarak uzatılır, mangalda pişirilir. Acılı Kıyma Kebabı: Küçük bir soğan çok ince doğranır bıçağın ucu ile ezilir. İki diş sarımsak da ezilir. Bir kilo kıyma, pul biber, karabiber, kekik, yarım çay kaşığı nane ve yenibahar yoğrulur. Birkaç saat ağzı kapalı buzdolabında dinlendirilir, şişlere saplanıp orta harlı odun kömürü ateşinde çevrilerek pişirilir. Sıcak sıcak ince açılmış pide ekmeği ile servis yapılır.

Adana Kebap Şişten Düşmemesi İçin Ne Yapılır? Adana Sis Evde Nasil pisirilir? Mangalda kıyma şiş nasıl yapılır?

Bu yukarıdaki "Fırında Adana kebap tarifi"nden çok “Evde mangalda Adana kebap nasıl yapılır?” mevzusunun bir meselesidir. Gerçek Adana'ya çatalı vurunca dağılmalı... Lakin bu gevreklik hedefi şişe saplanabilmede bazı problemlere yol açabilir. Kebap mangalında kıyma kebabı şişten dökülmesi durumu ile karşılaşılıyorsa bir kaç hususa itina gösterilmesi gerekir. Adana kebabın dağılmaması için evveliyatla etin durumu kontrol edilmelidir. Kıyma gereğinden fazla yağlı veya dinlendirilmemiş etin kıyması ise şişe saplanmaz, saplansa bile közle karşılaşınca dökülür. Tuzla yoğrulup buzdolabında birkaç saat bekletilmesi eti sıkılaştırır. Kimileri de bir kilo ete bir – iki tatlı kaşığı tuz ekledikten sonra (tercihen zırhla) kıyma haline getirir. Makinede çekilecekse de tek sefer çekilmelidir. Harcın iyi yoğrulması da diğer bir püf noktasıdır.

Adana şişten dökülmesi problemine karşı, metal şiş kullanılacaksa yassı, kuru, yağsız ve soğuk olmalıdır. Şişler parlak olmamalıdır. Şişlerin yarım saat kadar buzdolabında bekletilmesi yeterli olabilir. Mangaldan alınmış şişe tekrar kebap saplanması gerekiyorsa şişleri soğuk suyla yıkayıp bir bezle kurulamak gerekir. Yeterli sayıda şişi olanlar için en iyisi, saplama işinin bir gün, hiç olmazsa birkaç saat evvel yapılmasıdır. Nemini hafifçe kaybeden et şişe daha iyi yapışacaktır.

Kıyma kebabı dağılmaması için ne yapmalı? Kıyma kebabı şişten dökülmemesi için ne yapılır?” meselesinde kebap saplama tekniklerine de dikkat edilmelidir. Şişe saplanacak kıyma gereğinden fazla olmamalı, pişecek etin uzunluğu mangala ve ateşe göre ayarlanmalıdır. Avucu dolduracak kadar bir kıyma alınıp tek avuçta tekrar yoğrulup Adana kebap şişine saplanır. El bir kasedeki suyla hafifçe ıslatılır, şişin ucundan başlayıp aşağıya doğru sıka sıka, kaydıra kaydıra, avuç ve parmakların yardımı ile et şişe sıkıştırılır ve kıymanın şişten dökülmemesi için parmakla ara ara bastırılıp hafif boğumlar yapılır. Bazıları kıymayı şişlere dizerken elini karbonatlı su ile ıslatır, bazıları da daha ileri giderek gerçek Adana kebap tarifinde olmasa da Adana kebap tarifi karbonatlı olsun ister. Bu, lezzeti değiştirecektir.

“Adana kebabı dağılmaması için ne yapmalı?” hususunda oldukça mühim diğer bir püf noktası da şişleri sık sık lakin dikkatle çevirerek pişirmektir. Şişler, harı geçmiş mangal ateşinde bir tarafı hafif pişinceye kadar tutulup hemen dikkatli bir şekilde çevrilir. Bu suretle de kıymanın şişten dökülmesine mani olunabilir. Diğer tarafı da aynı seviyede pişince kurumasına fırsat vermeden ara ara çevirerek pişirilir.

Adana kebap şişten düşmemesi için ustaların son çaresi geniş Adana kebap şişlerine sarılı kebabı iki taraftan ince şiş kebap şişleri ile destekleyerek ocağa yerleştirmektir.

Kıyma kebabı şişten dökülmesi durumu şişlerin ateşten alınması ile servis edilecek hale gelmesi arasında da olabilir. Buna karşı mangalda pişen Adana kebapları açık pide ekmek arasına çekerek üzerine kırmızı pul biber ve karabiber ilavesiyle sunulabilir.

Kuyruk Yağsız Adana Kebap Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki tarif kuyruk yağı ilave edilmeden yapılabilir. Yağlı koyun kıyma, pul biber, kırmızı toz biber, tuz sadeliğinde de yapılabilir. Telafi için soğan sarımsak asla konulmaz.

Adana Kebap Nasıl Yazılır?

“Adana Kebabı mı?” yoksa “Adana Kebab’ı mı?” Nasıl Yazılır? Bu kelime bazen "Adana Kebab’ı" veya iki kelimeyi birleştirerek "AdanaKebabı" şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı "Adana Kebabı" şeklinde olmalıdır.

LEZZETLİ 🐏KURBAN🐄 KAVURMASI NASIL YAPILIR?

BELEN TAVA (İskenderun, Antakya, Hatay)

KİLİS TAVA (KOLAY KEBAP)

KOLAY ARNAVUT CİĞERİ NASIL YAPILIR? tarifleri de ilginizi çekebilir.

AŞURE NASIL YAPILIR?, SARAY🏰 USULÜ SÜTLÜ AŞURE, TRABZON HURMALI BALLI AŞURE TARİFİ (ŞEKERSİZ DİYET AŞURE) de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Meliha
 • bereketlisofralar
 • Tahir
 • Melih R.
 • Metin
 • Seval
 • Murat
 • Salih Zeki
 • ankarada adana kebap
 • bereketlisofralar

  Ellerinize sağlık fotoğraflarla çok güzel açıklamışsınız gerçekten. İlk fırsatta denemek lazım ;)

 • Tahir

  Vay be. evde adana kebap nasıl yapılır, nasıl hazırlanır, evde yapılışı, adana pişirme nasıl, tarifi her şey yazıyor:D

 • Melih R.

  Evde adana kebap nasıl hazırlanır? güzel anlatmışsınız, ama lokanta usulü adana kebap tarifini bizzat denemek lazım.
  Adanada gece ne yenir? Adanada ne yenir, ne içilir? Elbette Adana kebap yenir, şalgam içilir. En guzel adana kebabi için en yakın kebapçıya gitmektense Türkiye'nin en iyi Adana kebapçısı hangisiyse oraya gitmek gerekir. Adana en iyi kebapçılar için bir puanlama olsa çok iyi olur. Puana göre tercih yapılır. Çünkü hepsini de deneme imkanı yok. Adana Şiş Köfte yapilişi her birinde farklı olabilir. Mesela deneyenler şu yerlere yüz üzerinden kaç puan verir bilmek isterim: Kebapçı Mesut, Kebapçı Şeyhmus, Hasan Usta Kebap, Eyvan Kebap, Cik Cik Ali Adana, Adana Ocakbaşı

 • Metin

  Elinize sağlık. Adana kebap fırında nasılını çözdüm. evde fırında adana kebap yapilişi aslında kolaymış:D

 • Seval

  adana nasıl yapılır, adana kebap nasıl hazırlanır, adana kebap yapımı evde nasıl olur güzel anlatmışsız.
  ama kafama takılan şey Adana kebabı borcamda olurmu idi. Tepsi de oluyorsa borcamda niye olmasın, nasıl olsa fırında. :D

 • Murat

  Merhaba
  Adana kebap standardı veya adana kebap patenti var mı? Adana kebap salonlarına gidiyorum, bazen evden adana kebap sipariş veriyorum. Rastgele her yerden de sipariş vermem. İşini ciddi yapan adana kebap lokantalarını, adını bu şekilde belirleyenleri bilhassa tercih ederim: adana kebap restaurant, adana kebap restoran, adana kebap salonu, adana kebap sofrası, çöp şiş - adana ocakbaşı benzeri yerler. Lakin bu adana kebapçılarda yediğim bir Adana öbürünü tutmuyor. Adana kebap ustaları hepsi farklı mı eğitim almış? Adana kebap fiyatlarının yerine göre farklı olması anlaşılır bir şey... Ama bir adana kebap ustası adana kebabı nasıl hazırlanır, adana kebap hangi etten yapılır, adana kebap eti nasıl hazırlanır, adana kebap baharatları nelerdir, adana kebap nasıl servis edilir, adana kebap ile urfa kebap arasındaki fark nedir, adana kebap 1 porsiyon kaç gram olduğunu bilmeli.
  Siz sağ olun sayenizde ev usulü adana kebap nasıl yapılır, evde adana kebabı nasıl hazırlanır öğrendik.
  Ancak bu lezzeti hazır olarak da bulmak isterdim. Adana kebap ve şalgam festivali ne zaman? Yolum o tarafa düşerse gitmek isterim.
  Sevgiler.

 • Kolaylezzet

  Şuna yanıt: Murat

  Merhaba Murat Bey,
  Adana kebap ve şalgam festivali her yıl Aralık ayının ikinci haftası Cumartesi akşam başlar ve daha çok eğlence maksatlı bir etkinliktir. Ancak iyi bir Adana Kebap yemek için ne Adana’ya gitmeye ne de bu festivale denk gelmeye gerek yoktur. Sertifikalı bir Adana Kebapçı bulabilmeniz yeterlidir. Evet, Adana Ticaret Odası’nın Türkiye Cumhuriyeti Türk Patent Enstitüsünden aldığı 13.06.2004 tarihli coğrafi işaret tescil belgesi var. Coğrafi sınırları Adana İl Sınırları olsa da belirtilen özelliklere bağlı kalınmak şartıyla diğer yörelerde üretilebilir. Belge de Adana Kebabı oldukça ince noktalarına varıncaya kadar tarif edilmiştir. İşte Tescilli Adana Kebabı Üretim ve Sunum Talimatı:
  Ayırt Edici Özellikleri:
  Adana Kebabını diğer kebap türlerinden ayıran en önemli özellik, söz konusu kebabın üretiminde kullanılan etin, doğal ortamda ve kendine has bir floraya sahip bölge yaylalarında yetiştirilmiş koyunlardan elde edilmiş olmasıdır. Ayrıca üretim tekniği ve ustalık da ürüne önemli ölçüde farklılık katmaktadır. Karışım hazırlanırken aşağıda belirtilen maddelerin dışında (salça, sebze, karabiber, iç yağı v.b.) hiçbir madde katılmaz. Pişirme esnasında kesinlikle vantilatör kullanılmaz. Adana Kebabı'nın servisi, tamamlayıcı unsurları olan yeşillik ve salata ile eksiksiz olarak yapılır.
  Üretim Şekli:
  Et ve Hazırlanışı: Yaylalarda doğal ortamda yetiştirilmiş, en az bir yaşındaki koyundan elde edilen et yağ, sinir, damar ve zarlarından ayıklanır. Ayıklanan et, parçalar halinde bir gün dinlendirilir. Koyundan elde edilen kuyruk da aynı şeklide ayıklanıp, dinlendirilir. Dinlendirilmiş et, "zırh" tabir edilen, iki elle kullanılan, keskin bıçakla kıyılır. Kıyılmış et miktarının yüzde 15'i kadar dinlenmiş kuyruk, zırh ile ayrıca kıyılır. Kıyılmış et ile kuyruk, binde üç ile binde sekiz arasında (ideali binde beş) acı kırmızıbiber ve tuz ilave edilerek yoğrulur. Bu karışım Adana Kebabı'nın ana unsurunu teşkil eder. Farklı olarak, yukarıdaki karışıma, kırmızı taze biber, soyulmuş kök sarımsak ve acı yeşilbiber doğranarak katılır. Hazırlanan karışım tekrar yoğrularak homojenlik sağlanır. Yoğrulmuş karışım, zırh ile tekrar kıyılır. Kıyma tekrar yoğrulur. Homojen hale gelmiş karışım, 0,5 cm kalınlığında, 3 cm eninde, 90 - 120 cm uzunluğunda demir şişlere sıvanır gibi yapıştırılır. Bu işleme, eti şişe saplama adı verilir. Saplanan et, şiş yüzeyine dengeli bir şekilde yayılır. Dengeli sıvama pişmenin önemli şartıdır. Saplama esnasında el suya batırılıp, şiş üzerindeki et sıvazlanır. Bu işlem, etin şişten dökülmemesi için önemlidir. Ancak elde kalacak su miktarı gayet az olmalıdır. Su çok olursa et haşlanır, kebabın tadı bozulur. Şişe saplanan et miktarı 180 gramdır. Bir buçuk tabir edilen Adana Kebabı’nın eti 270 - 280 gramdan az olamaz.
  Pişirme:
  Hazırlanan şişler, alevsiz, durgun, korlu, meşe kömürü ateşinde yeteri miktarda pişirilir. Pişirme derecesi, etin renginin kırmızıdan koyu kahverengiye dönme seviyesidir. Pişirme esnasında şişler sık sık çevrilir. Bu sırada etin yüzünde oluşan yağlar pide ekmeklerle sıkılarak alınır ve yağların ateşe damlaması önlenir. Yağlar ateşe akarsa ateş alevlenir ve et dağlanır, kalite bozulur. Yağlanan pide ekmekler, pişmekte olan kebabın üzerinde tutularak, ekmeklerin ısısı korunur.
  Sunum:
  Pişmiş olan kebap eli yakmayacak kadar ısıtılmış, kuru, geniş ve yayvan porselen veya metal tabakta servis yapılır. Yağlanmış ve soğutulmamış pide ekmek usulüne uygun, keskin bıçakla parçalanır. Büyük parça, kebabın alt kısmına gelecek şekilde tabağın içine serilir. Pişen kebap ekmek parçası yardımı ile şişten parçalanmadan tabaktaki ekmeğin üzerine sıyrılır. Kebabın üzeri yağlı sıcak ekmek parçaları ile örtülür. Geniş tabağın boş görünen bölümlerine, kebapla aynı anda pişen, domates parçaları, yeşil sivri biber (acı veya tatlı) ile süs biberi ilave edilir. En üste, ısıtılmış, yağlanmamış ekmek parçaları konur. Ayrıca ayrı ayrı küçük tabaklarda; soğan salata (kuru soğan ve maydanoz kıyılarak sumak ve tuz ilave edilerek yanında turunç/limon parçaları ile sunulur); ezme domates salata (kabuğu soyulmuş domates, kuru soğan, ezilmiş görüntüsü verecek şekilde zırh ile kıyılarak, tuz, acı kırmızı toz biber, zeytinyağı, turunç/limon suyu ilave edilir); çoban salata (domates, salatalık, maydanoz, yeşil sivri biber doğranarak, tuz, zeytinyağı, turunç/limon suyu ilave edilir.); maydanoz, tere, yeşil sivri biber, süs biberi, turp, süs biberi turşusu, kesilmiş turunç/limon parçaları hazırlanarak kebapla birlikte sunulur.
  Denetim:
  Adana Kebabının yukarıda belirtilen koşullara uygunluğunun denetimi, Adana Ticaret Odasının koordinatörlüğünde, Adana Büyükşehir, Yüreğir İlçe ve Seyhan İlçe Belediyelerinden birer kişinin de katılımı ile oluşturulacak toplam altı kişilik Komisyon tarafından yapılacaktır. Söz konusu Komisyona katılacak üç üye Adana Ticaret Odası tarafından belirlenir ve Komisyon Başkanı bu üyeler arasından seçilir. Adana Kebabı coğrafi işaretinin kullanımı ve denetimi söz konusu Komisyonun kontrolü altında olup, coğrafi işareti haksız bir şekilde kullananlar hakkında ilgili Komisyonca gerekli yasal takibat başlatılacaktır. Söz konusu Komisyon, coğrafi işaretin kullanımına ilişkin denetimi yılda bir düzenli olarak, ihtiyaç duyulduğunda ve şikâyet üzerine ise her zaman yapacaktır. Denetime ilişkin raporlar Adana Ticaret Odası tarafından düzenli olarak Türk Patent Enstitüsüne gönderilir.
  Aslında belirlenen bu standartların teferruatı, ölçüleri, yeterliliği mevzularında çok tecrübeli bazı Adana Kebap ustalarının farklı görüşleri olmuştu. ATO’nun aldığı patentteki kriterlere hiçbir kebapçının uymadığını ileri süren kentin en eski kebap ustalarından Cevdet Usta, standardın düzeltilmesi için dava açmıştı. Yarım asrı deviren kebapçı Cevdet Usta, tescilde belirtilen kriterlerin baştan sona yanlışlarla dolu olduğunu savunarak, şunları söylemişti:“Adana kebabının malzemesi 1-1,5 yaş arası erkek koyun etinden oluşur. Etin yüzde 20’si makine ile kıyılır, geri kalanı elle kıyılır. Kebaba yüzde 5 oranında taze kırmızı salçalık biber ve tuz haricinde kesinlikle baharat ya da salça konulmaz. Tescil standardında bir kişilik Adana kebabının etinin 180 gram olmasının öngörülüyor. Oysa geçmişten günümüze Adana kebabının orijinali 100 gramdır. Beyti olarak da bilinen duble kebabın etinin ağırlığı ise 200 gramdır. Adana kebabı tescili alanların hiçbirinin 180 gram standardına uymuyor. Dolayısıyla herkes suç işliyor. Müşterilerin, bu sertifikayı işyerine asan kebapçıları şikâyet etme hakkı bulunuyor. Ayrıca, patent standardında kebap pişirilirken, yelpaze veya vantilatör kullanımını da yasaklandı. Oysa vantilatör ya da yelpaze kebabın duman kokmasını önler. Bu yöntem çok eskiden beri kullanılır. Standarttaki yanlışların düzeltilmesi için ATO'ya yaptığı yazılı başvurudan olumlu sonuç alamadım. Avukatım aracılığıyla mahkemeye başvuruda bulundum.” Bunlar dışında başka ustaların farklı itirazları da vardı. Bir netice elde edilmediğine ve Oda tarafından bu Üretim ve Sunum Talimatı’nda daha sonra bir değişiklik yapılmadığına göre bir anlaşma zemini aranmadı.

 • Salih Zeki

  Adana kebabı nasıl yapılır diye arayınca bir sizin bu tarif aklıma yattı. Çünkü aslında fırında Adana kebap tarifi arıyordum. Çok güzel bir tarif.
  Evde kebap tarifleri konusunda sitenizde bir çok güzel tarif olduğunu da gördüm. Kendinize has başarılı bir tarzınız var. Elleriniz dert görmesin.

 • Teşekkürler.

 • ankarada adana kebap

  tarif için teşekkürler...

 • ANONİM

  Çok güzel gözüküyor denicem

 • gul kaplan

  Cok guzel gorunuyo ellerinize saglik yanliz pisirme suresi
  Ne kadar

 • Gül Hanım,
  15 - 20 dakika sonra şişlere takılan köfteler bir miktar küçülüp rengi dönünce pişmiş sayılır. Ancak fırın ayarları standart olmayabileceğinden dakika vermekten kaçındık. Aşırı pişme ve çiğ kalma olasılığına karşı gidişatı gözleyerek karar vermenizde fayda var.
  Sevgiler.

 • ibrahim tokat

  Kuzu etinden baska hicbir et bu lezzeti vermez. Birde zırh ile cekilirse o bir başka. Bir Adanalı olarak

 • nursevim

  çok güzel güzüküyor yapıncada inşallah tadı yerinde olur :p ;) :o :D :)

 • Çok güzel bi tarif; çok çok teşekkürler. Ve fakat şimdi ette kuzu kıyma yerine dana kıyma kullansam noolur acaba?

 • Orta yağlı dana kıymadan da yapılabilir. Ancak kıyma yağsız olursa kuru ve lezzetsiz olur.

 • Kübra

  Süper bir tarif...
  Teşekkürler.