EVDE ADANA KEBAP YAPIMI (KIYMA KEBABI)

Adana Kebabını evde yapmak ister misiniz?

EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)

Adana Kebabı Malzemeleri

Yarım kg kıyma (mümkünse tek çekilmiş kuzu but ve kaburga eti)

İki tane yeşilbiber


İki tane salçalık biber

Bir tatlı kaşığı silme tuz

Bir yemek kaşığı acı biber salçası

İstenirse 150 gr taze kuzu kuyruk yağı (etle birlikte kıyılır)

İstenirse bir çay kaşığı acı toz biber (veya Kahramanmaraş kırmızı pul biberi)

Bir yemek kaşığı sıvıyağ

Bir çay bardağı kıyılmış maydanoz

(Adana kebabına maydanoz katılmaması gerektiğini savunanlar da çoktur.)

Yassı şişler

Servis için:

EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞ (DÜRÜM EKMEĞİ) pide, soğan, domates (mahallî adı:banadura), maydanoz ve salatalıktan oluşan salata

EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)

Evde Adana Kebabı (Kıyma Kebabı) Tarifi

 1. Adana kebap harcı nasıl hazırlanır?: Biberlerin iç kısımları temizlenerek ince ince kıyılır. Maydanoz, ikiye bölünüp çekirdekleri çıkarılıp ince doğranmış biberler, kıyma, salça ve sıvıyağ birlikte iyice yoğrulur. En son tuz ilave edilerek yoğurma muamelesi tamamlanır.
 2. Streç ile üzeri örtülerek bir - iki saat buzdolabında bekletilir. İstenirse bir gece önceden hazırlayıp dinlenme süresi uzatılabilir.
 3. Kıyma kebabı şişe nasıl saplanır?: Dinlenmiş köfte harcından limondan daha büyük parçalar kopartılarak elde bir miktar yoğrulur. Islatılan yassı tahta şişlere takılır. Bu esnada el hafifçe ıslatılır, bastırılıp sıvazlanmak suretiyle düzgün bir şekil verilerek yassı şişe yapışması sağlanır. Metal şiş kullanmak durumunda olanların şişleri harcın yapışması için soğuk olmak zorundadır. Yemek saati yaklaşıncaya kadar bu durumda bekletilir.
 4. Köfteler yağlanmış tepsiye dizilerek önceden ısıtılmış 190 derecedeki fırında pişirilir. Pratik Adana şiş kebap yanına salata konularak servis edilir. Soğan, domates ve salatalık küp küp doğranır. Kıyılmış maydanoz ilave edilerek salata elde edilir. Evde yapılan sıcak EV YAPIMI KOLAY MAYALI LAVAŞların üzerine kebaplar şişlerinden çıkartılarak yerleştirilir. Dürüm olarak da sunulabilir. Mahallî olarak yanında şalgam suyu, yeşil limon, nane, tere ile servis edilir. Ayran, acılı ezme, haydari, közlenmiş patlıcan, GAVURDAĞI SALATASI, tablacı salata da yanına yakışabilir.

Not:

 1. İftar menüsünde kebap isteyenler için Adana kebap ramazanda da tercih edilebilecek bir yemektir. Pratik olması için mangal ızgara yerine bu şekilde pişirildiğinde oluşan hafif kabuk lezzete ciddi zarar vermez.
 2. Siirt Bıçak Kebabı'nın bu tariften farkı sinirleri alınmış temizlenmiş etin makine yerine bir tahta üzerinde satırla kıyılmasıdır. Ancak Adana Kebabı kıyması da kuyruk yağıyla beraber aslen zırh denilen satıra benzer bir bıçakla kıyılır. Diğer lezzetli bir kebap olan Tarsus Kebabı'nın Adana kebabından farkı ise hazırlanışında kuru soğan kullanılmasıdır.
 3. Seçme şansı varsa sinirleri alınmış et ve kuyruk yağı için kıvırcık erkek kuzu istenmelidir. Ete lezzet ve yumuşaklık veren, kokmayan, yenilirken dağılmasını sağlayan ve mahallî ifadeyle şerbetli kuyruk denilen yağ için bu gereklidir. Etin üçte biri civarında olmalıdır.
EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)EVDE-ADANA-KEBAP-YAPIMI-(KIYMA-KEBABI)
999999999999999999999999

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

 • Kolaylezzet
 • Salih Zeki
 • ankarada adana kebap
 • ANONİM
 • gul kaplan
 • ibrahim tokat
 • nursevim
 • Kolaylezzet
 • Özcan Kutay
 • Kübra