mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

TORTİLLA EKMEĞİ YAPIMI TARİFİ🌮 (Meksika)

Tortilla ekmeği nedir? Evde tortilla ekmeği yapımı nasıldır? Tortilla ile neler yapılır? Tortilla ile yenen yemekler nelerdir? Meksika, Orta Amerika, ABD ve Kanada'da mısır unu veya beyaz undan su ve tuz ilavesiyle yapılan bir çeşit mayasız ince ve yassı ekmektir. En kolay ekmeklerden biri olan tortilla ana vatanı Meksika'da birçok yemeğin yanında tüketilir. Tortilla ekmeği ile neler yapılır? Bu nefis Meksika gözlemesi fajita, taco, burrito, quesadilla ve falafelli dürümlerin yapımında et ve diğer malzemenin sarılmasında (wrap) kullanılır. “Tortilla Ekmeği nasıl yapılır?” veya “Tako Ekmek nasıl yapılır?” deyip yufkadan taco ekmeği yapımını arayanlara işte evde tortilla ekmeği tarifi resimli olarak…

TORTİLLA-EKMEĞİ-YAPIMI-(Meksika)

Evde Tortilla Ekmeği Tarifi Malzemeleri - Mısır Unlu Tortilla Tarifi

Bir su bardağı mısır unu

Bir su bardağı un

Yarım bardak ılık su

Bir çay kaşığı tuz

TORTİLLA-EKMEĞİ-YAPIMI-(Meksika)TORTİLLA-EKMEĞİ-YAPIMI-(Meksika)TORTİLLA-EKMEĞİ-YAPIMI-(Meksika)TORTİLLA-EKMEĞİ-YAPIMI-(Meksika)

Evde Tortilla Ekmeği Tarifi (Meksika) - Tortilla Lavaş Nasıl Yapılır? - Taco Ekmeği Tarifi

 1. Taco hamuru nasıl yapılır? Bütün malzeme; mısır unu, un, su ve tuz derin bir kabın içinde karıştırılır. Ele yapışmayan serte yakın bir hamur elde edilir. Normalde hamur istenilen kıvama gelmiş olsa bile mısır ununun özelliğinden dolayı ele yapışma hissi gelebilir. Bu durumda bir miktar beyaz un ele alınarak hamura şekil verilebilir.
 2. Elde edilen hamurun üzeri kapatılarak yarım saat kadar dinlendirilir.
 3. Hamurdan cevizden daha büyük parçalar kopartılır. Hafif unlanmış tezgâh üzerinde merdane yardımıyla pasta tabağı büyüklüğünde açılır.
 4. Tortilla Ekmeği yapışmaz yüzeyli bir tavada yağ konmadan iki taraflı olarak pişirilir. Bu büyüklük taco ve burrito yapımı için uygundur. Farklı tarifler için tortillalar biraz daha büyük açılabilir.
 5. İki taraflı olarak pişirilen tortillalar hafifçe renkleri değiştiğinde ocaktan alınmalı fazla kurutulmamalıdır. Bir miktar soğuduktan sonra servise hazırdır.

Evde Mısır Unlu Tortilla Ekmeği Tarifi (Meksika) ile Alakalı Diğer Bilgiler ve Yufkadan Taco Ekmeği Yapımı Püf Noktaları

 1. Tortilla nasıl okunur? "Tortiya" şeklinde telaffuz edilir.
 2. Tortilla hangi ülkenin yemeğidir? Tortilla (Lavaş Tarifi) Kolayca Nasıl Yapılır? Meksika’nın bu ananevi kalın lavaşı değişik fasulye ve et karışımlarını sararak dürüm (wrap) yapımında kullanılabildiği gibi fajita gibi yemeklerin yanında da yer alabilir. Çeşitli malzeme bileşimleri ile yapılan ve bazen "fajita ekmeği, tako kabuğu" olarak da isimlendirilen tortillalar arasında mısır unlu olan Tex - Mex (Texas - Meksika) mutfağının otantik tortillasıdır. Türkiye'deki yufka ekmek veya lavaşa benzer. Ancak gerek açılması ve gerekse tako cebinin kırılmadan şekil verilebilmesi için bir miktar buğday unu katılması hayatı kolaylaştıran bir çözümdür.Yumuşak tortilla için bu püf noktaları bilinmelidir.
 3. Tortilla nasıl yapılır? Yağ ve Kabartma Tozu: Taco ekmeği yapımında daha yumuşak bir kıvam için hamura bir yemek kaşığı sıvı yağ, daha kabarık olması için yarım çay kaşığı kabartma tozu ilave edilebilir. Orjinal tortilla ekmeği tarifi olsun diye aşırı bir çaba tehlikeli olabilir. Çünkü yabancı menşeli tortillalarda mundar hayvanın yağı da bulunabilir. Tortilla ekmeği ile lavaş arasındaki fark araştırıldığında masa harina unu kullanıldığı görülür. Masa öğütülmüş mısırdan elde edilen mısır hamurudur. Mısır ekmeği, gorditas, tamales, pupus ve diğer birçok Latin Amerika yemeği yapmak için kullanılır. Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş formuna masa harina, masa de harina ve bazen Maseca (bir ticari markanın adı) denir.
 4. Bir Tortilla Kaç Kaloridir? 1 tortilla ekmeği kaç kalori? Tortilla ekmeği diyette yenir mi? Bir tortillanın 100 gramı 237,3 kcal iken bir mısır tortillasının 100 gramı 218 kcal'dir. Kaynak Bu durumda 65 gramlık 1 tortilla ekmeği 154 kcaldir. Ölçülü bir şekilde diyette yenebilir.
 5. Tortilla Çeşitleri ve Kullanım Alanları: "Tortilla chips": Sade tortilla cipsi mısır unundan yapılan cipsler olup mafişe benzer. Los Angeles’ta icat edilmiştir. "Tortilla de harina" veya "Tortilla de trigo": buğday tortillası olup çok ince bazlama ekmeği tarzındadır. "Tortilla de rodilla": Diz tortillası buğday unundan yapılıp hamuru diz üzerinde yayılarak açılır ve içine meyve katılarak kızartılır. Mısır unlu tortilla ekmeği yanında tam buğday tortilla veya kepekli tortilla ekmeği, glutensiz tortilla ekmeği yapılabilir. Tortilla dürüm sarıcısı olduğu gibi tortilla ekmeği ile pizza, tortilla ile kahvaltılık, tortilla ile börek, tortilla ekmeği ile tost, tortilla ile lahmacun, tortilla ile yağlama yapılmaktadır. Tortilla pizzası yanında tortilla makarnası, tortilla tatlısı, tortilla ile cips mümkündür.
 6. Tortilla ekmeği nerede satılır? Marketlerde Tortilla Ekmeği Fiyatı, Tortilla Ne Kadar? Ev yapımı lezzetlerin yeri ayrı olsa da vakti olmayanlar için tortilla ekmeği makinesi ile üretilen tortilla lavaşlar bazı marketlerde satılmaktadır. Hazır taco nerede satılır? Tortilla ekmeği Bim ve Migros gibi marketlerde bulunmaktadır. Hazır taco ekmeği Migros'ta olduğu gibi Taco Kabuğu Carrefourda da satılır. Tortilla ekmeği A101'de de satılmaya başlanmıştı. Tortilla Ekmeği Migros gibi marketlerde satılsa da üreticiler çok farklı olabilir. Uno mısır unlu Tortillası da piyasada bulunuyor. Tortilla ekmeği fiyatı marketten markete çok farklılık göstermektedir. Taco ekmeği fiyatı Kasım 2019 itibariyle 10'lu 650 gramlık paketi veya 9'lu 825 gramlık paketi aynı fiyatla 10TL civarında satan marketler bulunmaktaydı. Eylül 2020 itibariyle Tortilla Sade veya Tam Buğdaylı 10'Lu 650 gr 15TL - 22TL aralığında bulunuyor. Biraz vakit bulunabilirse katkısızlığından emin olarak yukarıdaki tarifi yapmak daha iyidir. Fazla yapılıp bir süreliğine buzlukta muhafaza edilebilir.
 7. Tex Mex hangi ülke? Taco nereye ait? Fajita hangi ülkeye ait? Tex-Mex adı Texan, (Teksaslı) ve Mexican, (Meksikalı)'dan gelir. Tejanos (Texas’da yaşayan kuzey Meksika kökenliler) yemeklerinden kaynaklanan Amerikan ve Meksika mutfağının birlikteliğini açıklayan bir ifadedir.

Tortilla ekmeği ile tarifler: Taco kabuğu nedir? Taco Lavaşı nasıl yapılır? Yukarıdaki şekilde yapılan tortilla ekmeğidir. Taco türkçesi ne demek? Meksika usulü kıymalı bazlamadır. Tortilla içine ne konur? Taco nasıl bir yemektir? Meksika mutfağının en beğenilen lezzetleri arasında bulunan taco, tortilla ekmeği ile hazırlanır. İçinde tavuk, kırmızı et ve sebze yer alır. Avrupa ve Amerika'da da tercih edilen bu gıda, garnitürle birlikte sunulur. Ekseriyetle çedar, mozzarella veya kaşar peyniri bulunur. Tortilla ekmeği ile yapilan tarifler arasında taco tarifi olarak "Kıymalı tortilla nasıl yapılır?", "Tavuklu Tortilla Tarifi", "Evde Taco nasıl yapılır? Etli Taco nasıl yapılır? Taco nasıl bir yemektir? Meksika Taco nedir?" açıklamaları KIYMALI TACO TARİFİ🌮 (Meksika Usulü) yazısında bulunabilir.

Ayrıca "Fajita yemegi nedir? Fajita yemeği nasıl yapılır?" hususunun açıklandığı ETLİ FAJİTA🌮TARİFİ (Texas, Arizona) ve KAŞARLI🧀 FESLEĞENLİ TORTİLLA🌮 (Meksika) tarifleri de ilginizi çekebilir.

Fajita baharatı ne işe yarar? Fajita baharatı nerelerde kullanılır? Fajita baharatı ne işe yarar? Fajita baharat karışımı toz halinde sarımsak, kurutulmuş soğan, tatlı ve acı toz biber, karabiber, kimyon, tuz bulunan bir baharat karışımıdır. Bilhassa taco lavaşlı yemeklerde kırmızı et, balık ve tavuk etinden yapılan fajita yemeklerinin lezzetlendirilmesinde, ızgaralarda ve barbekü yapımında kullanılacak kırmızı et ve tavuk etinin terbiyesinde faydalanılır.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.

Bu yazışmadaki kişiler

YukarıYukarı