mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

KURU KAYISI HOŞAFI NASIL YAPILIR?🥤🍹

Kayısı hoşafı nasıl yapılır? Sindirimi kolaylaştıran sağlıklı bir yaz içeceği olan ferah içimli bir hoşafı herkes yapabilir. Lügate bakılırsa "hoşaf" kuru meyveden "komposto" taze meyveden yapılır. Lakin günlük kullanımda "Kuru Kayısı Kompostosu" gibi oksimoron ("orijinal kopya", "gerçek yalanlar", "tarafsız taraftar" gibi birbiriyle çelişen veya tamamen zıt iki mefhumun bir arada kullanılması) ifadelere ve "Kuru Hoşaf Tarifi" gibi fazla kelimeli sözlere rastlanır. Bu durumda ya hoşaf ve komposto gibi kelimelerin manasının tam bilinmediği ya umursanmadığı ya lügatlerin yanlış tanımlama yaptığı veya mana kayması yaşandığı gibi bir hükme varılabilir. Her neyse! Memleketimizde hoşaf tarifi denince ekseriyetle akla gelen iki hoşaf vardır: Kayısı hoşafı tarifi, üzüm hoşafı tarifi... Hoşaf tarifi | üzüm bir başka yazıya kalsın... "Lezzetli hoşaf nasıl yapılır?" diyenlere işte yemeklerin lezzetlerini tamamlayan nefis bir kayısı hoşafı tarifi...

KAYISI HOŞAFI

Kayısı Hoşafı Tarifi Malzemeleri

Bir büyük kâse yaprak veya gün kurusu kayısı

Bir buçuk - iki litre su

Bir su bardağı toz şeker

İstenirse iki adet karanfil

İstenirse bir çubuk tarçın

KAYISI HOŞAFI

Kayısı Hoşafı Yapılışı Tarifi - Kuru Kayısı Kompostosu Nasıl Yapılır? - Kuru Kayısı Nasıl Pişirilir?

 1. Önce kayısılar yıkanarak yarım saat kadar yumuşamaları için su içinde bekletilir.
 2. Tekrar yıkanarak süzdürülür.
 3. Hoşaf nasıl kaynatılır? Daha sonra tencereye bir buçuk - iki litre su ile birlikte yıkanan kayısılar konularak pişirilmeye bırakılır. Kaynayınca ocak kısılır.
 4. Kayısılar yumuşamaya başlayınca şekeri ilave edilip karıştırılır.
 5. Beş - on dakika daha kaynatılıp altı kapatılır.
 6. Kayısı Hoşafı soğutulup kase veya bardaklara konularak sade veya buzlu servis edilir. Üzerine file fındık veya badem serpilebilir.

Kuru Kayısı Kompostosunun Yapılışı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve "Kuru Kayısı Hoşafı Nasıl Yapılır" Püf Noktaları

 1. Şekersiz Kayısı Hoşafı Gün kurusu kayısıların kendi tadı yeterli gelecekse şeker ilave etmeden de yapılabilir. Bir yemek kaşığı şeker de kafi gelebilir. Bununla beraber rafine şekerin yaygınlaşması evvelinde olduğu gibi kayısı hoşafı sulandırılmış pekmez şerbeti ile de hazırlanabilir. Bir diğer usul de kayısı miktarı kadar çekirdeksiz kuru üzüm veya kuş üzümü ilave ederek karışık hoşaf pişirmektir. Şeker seviyesi iyice azaltılıp pişme sonrası iki yemek kaşığı bal ve beş damla limon suyu eklenerek farklı bir aroma elde edilebilir.
 2. Karışık Kayısı Hoşafı Kuru üzüm dışında kuru erik, kuru elma gibi farklı meyvelerle değişik lezzetler elde edilebilir.
 3. Kayısı Yıkama Açıkta kurutuldukları için olabilecek toz toprağı gidermek üzere kayısılar evveliyatla yıkanmalıdırlar. Hatta bu yıkama sıcak suda yapılıp süzülür. Sonrasında isteğe göre iki eşit parçaya bölünür veya bütün olarak pişirilir.
 4. Kayısı Hoşafı Pişme süresi Kayısı suda az beklerse ve cinsi sertse yirmi dakika bile yetmeyebilir.
 5. Karanfil Fazla kaynaması halinde kayısı hoşafını acılaştırma ihtimali vardır. Bu sebeple tarçın ve karanfil istenirse kaynama sonrası ilave edilip beş - on dakika sonra çıkarılabilir.
 6. Kayısı Hoşafı Kalorisi Kayısı hoşafının 100 gramı 61 kcal civarındadır. Bu durumda 250 ml'lik bir bardağının kalorisi 250 kcal civarındadır.
 7. Yaş Kayısı Hoşafı, Kışlık Kayısı Komposto Nasıl Yapılır? Kavanozda Kayısı Kompostosu Nasıl Yapılır? KAYISI KOMPOSTOSU TARİFİ🥤🍹
 8. Kuru Kayısı Hoşafı Faydaları Hazma yardımcı olan kayısının faydaları hususunda teferruatlı tafsilat:TAZE KAYISI REÇELİ TARİFİ, NASIL YAPILIR?
 9. Hoşaf dolapta kaç gün kalır? Kayısı hoşafı cam şişelere konularak en fazla iki hafta kadar buzdolabında muhafaza edilebilir. Dayanıklılığını arttırmak üzere limon tuzu ilave edilebilir.
 10. Kayısı Hoşafı Neyin Yanında Sunulur? İZMİR PİLAVI🍚, NOHUTLU PİLAV🍚, SADE BULGUR PİLAVI🍚, FIRINDA YOĞURT SOSLU MAKARNA🍝, SARIYER BÖREĞİ (İstanbul), PEYNİRLİ🧀 SU BÖREĞİ, ISPANAKLI KIYMALI SU BÖREĞİ ve daha pek çok yemeğin yanına yakışacaktır.
 11. Zerdali Hoşafı Kayısının yabani bir türü olan zerdali meyvesiyle de yapılabilir. Kuru meyve tozunun gitmesi için yıkanır, zedeli kısımları ayıklanıp varsa önce çekirdekleri çıkarılır. Meyve taneleri dağılmadan suda kısık ateşte pişirilir. Yumuşayınca şekeri ilave edilerek biraz daha kaynatılır. Ateşten alınan zerdali hoşafı soğutulup sunulur. Zerdali kompostosu nasıl yapılır? KAYISI KOMPOSTOSU TARİFİ🥤🍹
 12. Kuru kayısı nasıl pişirilir? Kayısı Kavurması Tarifi Kayısı kavurması Malatya mutfağının kış tatlılarından olup eskiden üzerine pekmez dökülerek yenilen pişmiş kayısılardır. Bir kilo kayısı bir kapta üzerini geçecek kadar su ilavesiyle ıslatılır. Süzülüp bir tencereye alınır. Üzerine bir su bardağı su eklenip kaynatılır. Pişmeye yakın bir su bardağı şekeri dökülüp ocak kapatılır. Bir tavada iki yemek kaşığı tereyağı eritilir. Tere yağı tortusu tavada kalacak biçimde pişmiş kayısıların üzerine gezdirilip harmanlanır. Sıcak veya soğuk ceviz veya badem serpilerek sunulur.
 13. Baştaki izaha muhalif beyanlar makalenin arama neticelerinde çıkabilmesi gayesiyledir.
GÜN KURUSU KAYISI DOLMASI TATLISI (Malatya), 🍪2 ŞEKİLLİ KAYISILI KURABİYE, KAYISI MARMELATI, EVDE KAYISI SUYU🍹 YAPIMI🥤, KAYISILI PİLAV🍚 TARİFİ de ilginizi çekebilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
 • Henüz hiç yorum yok
YukarıYukarı