mikrofon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

MUZLU MOZAİK PASTA🍌

Bisküvili muzlu mozaik pasta nasıl yapılır? Birçok memlekette “çikolata salamı” denilen bu tatlı, ülkemizde ise mozaik pasta olarak isimlendirilir. Meyve ilavesi bu tatlıyı daha hafif, daha güzel kokulu ve daha lezzetli yapacaksa muz ne güne duruyor. Muzlu piramit pasta yapımı için pastaya piramit şekli verilebilir. "Muzlu Bisküvili Pasta Nasıl Yapılır?" diyenlere işte muzlu mozaik pasta resimli tarifi...

MUZLU-MOZAİK-PASTA

Muzlu Mozaik Pasta Malzemeleri

300 gr pötibör bisküvi

Dört yemek kaşığı şeker

Bir su bardağı süt

İki tepeleme yemek kaşığı kakao

İki tepeleme yemek kaşığı tereyağı

Bir çay bardağı kavrulmuş fındık

Bir adet olgun muz

Üzeri için: Hindistan cevizi, Antep fıstığı veya çikolata sosu

MUZLU-MOZAİK-PASTA

Muzlu Mozaik Pasta Tatlısı Tarifi

  1. Geniş bir cam kasenin içerisine şeker, süt ve kakao konularak kakao pürüzsüz hale gelene kadar karıştırılır.
  2. Tereyağı eritilir, ılınınca bu karışıma ilave edilir. Bisküviler iri parçalar halinde kırılır, muz ezilerek fındık ile beraber bütün malzeme iyice karıştırılır. Yani bisküvilerin kakaolu sütlü karışımla iyice birleşmesi sağlanır.
  3. Streç dikdörtgen bir kabın üzerine dışarı sarkacak bir şekilde yerleştirilir. Bisküvili karışım ince olmayacak şekilde kenarları düzeltilerek dikdörtgen şekline getirilir. Streç yanlardan ve üstten düzgün bir şekilde bisküvili karışım üzerine kapatılır.
  4. Mozaik Pastası dondurucuda en az dört - beş saat bekletildikten sonra dilimlenerek servis yapılır.

MUZLU-MOZAİK-PASTA

Muzlu Mozaik Pasta Tatlısı Tarifi ile Alakalı Diğer Hususlar ve Muzlu Bisküvili Muhallebili Pasta Püf Noktaları

  1. Muzlu Pudingli Mozaik Pasta istenirse Krem ŞANTİLİ Muzlu Mozaik Pasta veya Krem SANTILI Muzlu Bisküvili Pasta olarak yapılabilir.
  2. Mozaik Pasta Kalori Değeri: Muzlu Mozaik Pasta veya Muzlu Bisküvili Pasta nefis yemek tariflerinden biri de olsa 100 gramında 368 kcal kalori bulunmakta olup, 90 gramlık bir orta porsiyonunda 332 kalori yer almaktadır.
  3. Mozaik pastaya "piramit pasta" "bisküvili pasta" veya Fransız kökeni itibariyle Gateau Salam (salam keki) da denilir. Bisküvili Parfe şeklinde de anlaşılabilir. Parfait (Parfe) dondurulmuş bir tatlı türü olup Fransızca mükemmel manasında bir kelime olarak yumurta, şeker ve krema çırpılarak yapılan dondurulmuş tatlıyı ifade eder. Arzuya göre içine çok farklı malzemeler eklenerek değişik lezzetlere ulaşılabilir.

Yorum yapın

Misafir olarak yorum yapın

0
Yorumlarınız yönetici tarafından değerlendirilecek.
  • Henüz hiç yorum yok